HIS Travel Genel Müdürü Emre Özkur, Rail Turkey Tr ile Kapadokya Ekspresi'ne Dair Röportaj Gerçekleştirdi

HIS Travel Genel Müdürü Emre Özkur, Rail Turkey Tr ile Kapadokya Ekspresi'ne Dair Röportaj Gerçekleştirdi

Türkiye'nin Demiryolu Haber ve Yorum Sitesi  Rail Turkey Tr, HIS Travel Genel Müdürü Emre Özkur’la bir röportaj gerçekleştirdi. Kapadokya Ekspresi’ne dair merak edilenlerin cevaplandığı röportaj sizlerle.

Ay başında, demiryolu sektörünü heyecanlandıran bir habere gözlerimizi açtık: Kapadokya Ekspresi.

Demiryolu taşımacılığının serbestleşmesinin ardından özel sektörün ilgisi yük tarafına yoğunlaşırken, turizmin öncelikli sektörlerden biri olduğu ülkemizde, içerik ve kalite açısından hizmet çeşitliliği sağlanabilecek yolcu trenleri tarafına bir ilgi olmaması hayal kırıklığı yaratmıştı. Oysa Doğu Ekspresi gibi örnekler trenlerin nasıl fark yaratabileceğine işaret etmesine rağmen.

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Kapadokya Ekspresi, Türkiye’de yolcu alanındaki ilk özel tren servisi olmaya hazırlanıyor. Türkiye’de daha önce özel firmalar tarafından düzenlenen özel tur trenleri olmuş, ancak bunlar hem düzenli hale gelmemiş, hem de bazıları çekiş hizmetini, diğerleri ise hem çekiş hizmetini, hem de vagonları TCDD’den temin etmişti. Kapadokya Ekspresi, ekibi, lokomotifi ve vagonlarıyla tüm hizmetin tek bir firma tarafından verildiği ilk özel girişim olacak.

Bu heyecan verici gelişme hakkında basın toplantısını aktarmakla yetinemezdik. İrtibata geçtiğimiz HIS Türkiye yönetimi hemen dönüş yaptı. HIS Travel Bölge Müdürü Emre Özkur, bitmek bilmeyen sorularımızı açıklıkla cevapladı.

"HIS Travel İstanbul ofisi, dünyadaki tüm HIS ofisleri arasında en başarılı ofis olarak da ön planda."

Rail Turkey TR: Emre Bey hoş geldiniz, çok teşekkür ediyoruz davetimizi kabul ettiğiniz için. Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Emre Özkur: Çanakkale Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra kariyerime HIS’in Japonya’daki ana merkezinde operasyon sorumlusu olarak başladım. Japonya’nın ardından HIS’in Bali ofisinde görev aldım. Burada misafir ilişkileri, rezervasyon, satın alma departmanlarında çalışmalarımı sürdürdüm. 2005 yılında HIS’in Türkiye ofisinin açılıp HIS Travel adıyla faaliyet sürdürmek üzere ülkeme döndüm. Şu an HIS Travel’ın Türkiye, Dubai, Yunanistan ve Azerbaycan’dan sorumlu bölge müdürü olarak görevime devam etmekteyim.

Rail Turkey TR: Demiryolu taşımacılığı alanında özel sektörün varlığı bugüne kadar sınırlı kaldı. Giriş yapan firmaların da sektörle tanışıklıkları eskiye dayanıyor. Bu nedenle, demiryolu sektöründe daha önce ismi geçmemiş bir grubun, HIS’in yolcu taşımacılığı alanında ilk adımı atması herkesin ilgisini çekti. Biraz HIS’i tanıyabilir miyiz?

Emre Özkur: Gençlerin daha fazla yurt dışı seyahati yapması fikriyle 1980 yılında Hideo Sawada tarafından kurulan HIS, Japonya’da tur seyahatinin popüler olduğu bir dönemde seyahati ve tatili farklılaştırdı. Ucuz uçak biletleri satarak daha fazla seyahat severin kişisel seyahatine kapı açarak yola başlayan HIS, 70’ten fazla ülkede 500’den fazla ofisi bulunan dünyanın en iyi 10 seyahat operatöründen biri konumuna geldi. Türkiye’de 16 yıldır hizmet vermekte olan HIS Travel markasıyla şu an iş seyahati sektörünün en büyük ilk 5 firması arasında yer alıyoruz. HIS Travel İstanbul ofisi, dünyadaki tüm HIS ofisleri arasında en başarılı ofis olarak da ön planda.

"Kapadokya Ekspresi sadece Japon misafirlere değil kültür turizmine ilgi duyan tüm yerli ve yabancı misafirlere açık olacak."

Rail Turkey TR: Kapadokya Ekspresi, açıkçası adıyla bile bir heyecan uyandırıyor. Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Emre Özkur: Özellikle dünyada trenle ulaşıma çok fazla talep var, buraya ciddi yatırımlar gerçekleşiyor. Tren yolculuğu yapan misafirlerin daha çok emekli yaşını aşmış turistler olduğunun farkındayız. Hem hedef kitlenin hem de pazarın böyle bir ihtiyacının olduğunu ön görebiliyoruz. Ayrıca iç turizme yeni bir dinamizm kazandıracağı ve yeni istihdam alanlarının açılacağı da ortada.

Anadolu Ekspresi ve Ankara Ekspresi ile uzun süredir Japon misafirlere hizmet verildi.

Hikayenin en başında ise şu yatıyor; Anadolu Ekspresi ve Ankara Ekspresi olarak uzun süredir İstanbul Haydarpaşa-Ankara Garı arası Japon misafirlere hizmet verildi. Hızlı trenin yapım aşamasında süreç biraz duraksama yaşasa da trenin kullanılamadığı bu süreçte özel sektör olarak daha müşteri odaklı lüks trenleri işletip işletemeyeceğimizi düşündük. Ve 7-8 yıldır da bu düşünceyi planlamaya devam ettik. Sun Group ile tanışmamızın ardından bu planımızı aslında hayalimizi gerçekleştirmek için ilk adımı da atmış olduk.

"Kapadokya Ekspresi sadece Japon misafirlere değil kültür turizmine ilgi duyan tüm yerli ve yabancı misafirlere açık olacak."

Rail Turkey TR: Sözü açılmışken hemen soralım. Projeyi Sun Group ile birlikte yürütüyorsunuz. Nasıl ortaya çıktı bu işbirliği?

Emre Özkur: Bu projemizi yıllar önce Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile paylaşmıştık. Sun Group’ın ilk özel yolcu taşıma lisansını alması ile birlikte kendileriyle tanıştık. Yaptığımız görüşmelerde ortak hedeflerde anlaşmayı başardık ve bu yola çıktık.

Rail Turkey TR: Neden Kapadokya?

Emre Özkur: Kapadokya tüm dünyada nam salmış ikonik bir simge. Ünü Türkiye sınırlarını aşmış ve Japonya’da en çok merak edilen destinasyon olmuş özel bir yer. Kapadokya, Japon turist için gerçek bir cazibe merkezi diyebiliriz. Ama yalnızca Japonya için önemli bir destinasyon değil elbette. Anadolu turu adı verdiğimiz, kültür turları olarak adlandırdığımız rotanın iki önemli destinasyonu var: İstanbul ve Kapadokya… Biz de bu iki destinasyonu efektif bir şekilde bağlayarak daha verimli bir ulaşım ortaya koyacağımızı düşündük.

Rail Turkey TR: Öncelikle Japon misafirler hedefleniyor galiba?

Emre Özkur: Kapadokya Ekspresi sadece Japon misafirlere değil kültür turizmine ilgi duyan tüm yerli ve yabancı misafirlere açık olacak.

Rail Turkey TR: Tren İstanbul’da nereden kalkış yapacak?

Emre Özkur: Çıkış noktası Sirkeci olacak.

Rail Turkey TR: Harika bir haber. Bu durumda yolcularınızı İstanbul’un merkezinde kabul edecek ve Marmaray tünelinden de geçirmiş olacaksınız. Ne kadar sıklıkta kalkacak?

Emre Özkur: Her akşam Kayseri ve İstanbul’dan karşılıklı olarak aynı anda hareket edilecek şekilde 2 sefer planlayacağız.

Rail Turkey TR: Kayseri’den sonra?

Emre Özkur: Kayseri’den Kapadokya’ya otobüslerle ulaştıracağız misafirlerimizi.

"Tren 14 vagondan oluşuyor. Tamamı yataklı kompartımanlarda 294 kişi seyahat edebilecek."

Rail Turkey TR: Ne tür yeniliklerle tanışacağız bu trenle?

Emre Özkur: Kapadokya Ekspresi’ni 5 yıldızlı otel gibi düşünmek gerek.

Kapadokya Ekspresi, Türkiye’nin ilk yataklı lüks treni olma özelliğini taşıyor. Başlı başına bu yenilik bile bizi heyecanlandırmaya yetiyor. Kapadokya Ekspresi’ni 5 yıldızlı otel gibi düşünmek gerek. 5 yıldızlı otel odası konforuna sahip lüks bir tren olacak. Her odada duş ve tuvalet bulunacak.

Rail Turkey TR: Yemek hizmeti Türkiye’de dikkat edilen bir alan. Yataklı trenler, özellikle Ankara Ekspresi, geçmiş yıllarda tam teşekküllü restoranıyla dikkat çekerdi, yer bulunamazdı. THY de yemek hizmetini öne çıkarmayı hedefledi, başarılı oldu. Kapadokya Ekspresi’nde yemek hizmeti nasıl olacak?

Emre Özkur: Türk ve Uzakdoğu mutfağından çeşitler planlıyoruz.

Trende yemekler odalara servis edilecek. Ayrıca 2 lüks A La Carte restoran da yer alacak. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Türk mutfağı ve Uzakdoğu mutfağından çeşitler sunulmasını planlıyoruz.

Rail Turkey TR: Lüks tren şeklinde duyurulunca fiyatların da yüksek olacağı tahmin ediliyor. Fiyatlar belli oldu mu? Farklı kategoriler olacak mı?

Emre Özkur: Fiyatlandırma konusunda çalışıyoruz. Ancak tüm biletlerin tek kategori olacağını, diğer bir deyişle hepsinin lüks kategori olacağı söyleyebilirim.

Rail Turkey TR: Önceki tren turlarından farklı olarak makinistinden hostesine tüm hizmetler sizin ekibiniz tarafından verilecek. Kaç kişilik bir ekip olacak bu organizasyonda?

Emre Özkur: Bu proje kapsamında 200 kişilik bir ekip hizmet verecek.

Rail Turkey TR: Bir trende kaç yolcu seyahat edebilecek?

Emre Özkur: Tren 14 vagondan oluşuyor. Tamamı yataklı kompartımanlarda 294 kişi seyahat edebilecek.

Rail Turkey TR: Lokomotif konusunda bir karar verildi mi?

Emre Özkur: Kendi lokomotifimizi kullanacağız. İmalatçılar ile görüşmelerimiz devam ediyor.

Rail Turkey TR: Lokomotif ve vagonların tasarımı da merak konusu. Karar verildi mi?

Emre Özkur: Tasarımcılarımız, üzerinde çalışmaya devam ediyorlar.

Rail Turkey TR: Kapadokya’ya ilk tren için çok bekleyecek miyiz?

Emre Özkur: Tren seferinin gerçekleşeceği tarihi 2022 Şubat olarak ön görüyoruz.

Rail Turkey TR: Başka destinasyonlar, yeni rotalar olacak mı ilerde?

Emre Özkur: Tüm Anadolu’nun gezilebileceği tren rotalarını gezginler ile buluşturmayı planlıyoruz

Projenin başlangıcı Kapadokya ama daha sonra Doğu Anadolu-Güneydoğu Anadolu, Karadeniz’e ve Ege’ye kadar uzandıracağız. Yolculuk ilk etapta İstanbul-Kapadokya arasında başlayacak, 2. etap olarak planladığımız aşamada ise tüm Anadolu’nun gezilebileceği haftalık tren rotalarını gezginler ile buluşturmayı planlıyoruz.

Rail Turkey TR: Emre Bey, çok çok teşekkür ediyoruz. Başarılar ve kolaylıklar diliyor, Kapadokya Ekspresi’nin yola çıkmasını heyecanla bekliyoruz.