65 Yaş Üstü Seyahat Belgesi Nedir ve Nereden Alınır?

65 Yaş Üstü Seyahat Belgesi Nedir ve Nereden Alınır?

65 yaş üstü vatandaşlar için seyahat düzenlemesi yapıldı. Dün akşam Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 65 yaş üstü büyüklerimiz için belirli şartlar ile 1 ay dönmemek üzere memleketlerine gitme imkanını sağladıklarını duyurmuştu. Bakanlığın gönderdiği genelgeye göre; 22 Mart tarihli genelge ile sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar (üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilecek.

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 il valiliğine gönderilen genelge hakkında merak edilen 65 yaş üstü seyahat izin belgesi nedir? ve E-Devlet ile 65 yaş üstü seyahat izin belgesi nasıl alınır? gibi soruları gelin içeriğimizi hep beraber inceleyelim.

65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınacak?

65 yaş ve üzeri vatandaşlar, seyahat izin belgesi taleplerini, elektronik ortamda e-Devlet, İçişleri Bakanlığı, e-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek.

Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin, koronavirüs evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak yapılabilecek.

65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesinden Yararlanma Şartları Neler?

İçişleri Bakanlığı da konuyla ilgili 81 il valiliğine genelge gönderdi. Peki, 65 yaş üzeri vatandaşlar bu izinden nasıl yararlanacak? Uzun süredir sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, bugünden itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidebilecek.

Belge Başvuruları Nasıl Değerlendirilecek?

Vatandaşların belgeyi almak üzere herhangi bir sağlık kuruşuna ya da kaymakamlık/valiliklere gitmelerine gerek olmayacak. Belge başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak.


Hangi Yaş Grubu Memleketini Ziyaret Edebilecek?

Bakanlığın genelgesine göre, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar (üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilecek.

Seyahatlerde Refakatçi Olacak Mı?

65 yaş ve üzeri seyahat izni alan vatandaşlara yolculukları boyunca bir kişi refakat edebilecek.

Söz konusu tedbirlere ilişkin valiler ve kaymakamlar tarafından İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72'nci maddeleri uyarınca gerekli kararlar alınacak.

Seyahat izin belgesi alan ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edecek olanların otogarlarda oluşturabileceği yoğunluk göz önüne alınarak toplu ulaşımlarına ilişkin tedbirler planlanarak, uygulamada herhangi bir aksaklığa ve mağduriyete neden olunmayacak.

HES Kodunasıl alınır ve seyahat izin belgesi ayrıntıları hakkında bilgiler sunan içeriklerimizi de inceleyebilirsiniz. 

Yorum (0)
Yorum Bırak