Anime Dünyasıyla Tanışın: Yeni Başlayanlar İçin Anime Önerileri

Anime Dünyasıyla Tanışın: Yeni Başlayanlar İçin Anime Önerileri

Japonya denildiğinde akla gelen şeylerden biri kuşkusuz animedir. Pek çoğumuzun küçükken televizyondan takip ettiği animelerin, aslında kendine özgü apayrı bir dünyası var. Gelin anime nediranime hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar için anime önerileri nelerdir gibi soruların cevaplarını alacağınız içeriğimizi beraber incelemeye başlayalım

Animenin Merak Uyandırıcı Tarihi

Anime tanım olarak, animasyon veya çizgi film anlamına gelmektedir. Japonca’da kelime anlamı ise animasyonlu karikatürdür (ア ニ メ). Diğer ülkelere göre Japon çizim sanatıyla çizilmiş çizgi film anlamına gelirken, Japonya’da animenin nerede yapıldığı pek önemli değildir. Çizgi filmlerle benzer teknik özelliklere sahip olmasına karşın, oldukça farklı ve kendine has çizim tekniklerine sahiptir. Hem elde çizim ile hem de bilgisayarda çizilerek oluşturulabilir fakat çağımızın teknolojisiyle günümüzde bilgisayar çizimlerinin kullanılması tercih edilmektedir. Ayrıca basılı haldeki çizgi romanlara ise Manga adı verilir. Günümüzdeki birçok anime, Manga’larının uyarlaması şeklinde yapılmaktadır fakat her anime için bu geçerli değildir. 1900lü yıllara kadar dayanan anime tarihi, 2000’li yıllarda tüm dünya tarafından popüler bir hale gelmeyi başarmıştır. Asıl animenin çıkış noktası ise 1963 yılında Osamu Tezuka’nın ‘’Astro Boy’’ adlı animesinin televizyonda yayınlanmasıyla başlamıştır. Osamu Tezuka bu yıllarda ün kazanmış, Walt Disney ve Max Fleischer’den etkilenerek kendine özgü karakterler çizerek tarzını ortaya koymuştur. Çizimleri öyle beğenilmiş ve ilgi odağı haline gelmiştir ki ona ‘‘Manga’nın Tanrısı’’, ‘’Çağdaş Anime’nin Öncüsü’’ lakabı verilmiştir.


Animeler Tüm Dünyada Popülerleşmeye Başlıyor

1960’lı yılları Japonya’da ekonomi ve film sektörü açısından bir güçlenme dönemi olarak nitelendirebiliriz. İlerleyen refah seviyesi ve batıyı örnek alma çabalarının sonucuyla, Japon prodüksiyon şirketleri anime ve Manga’ya daha fazla bütçe ayırmış ve konu bakımından genişlemeye gidilmiştir. Bu sebeple genelde çok satan mangalar animeye uyarlanmaya başlamıştır. Bu sayede popülerlik artarak animasyon stüdyolarının sayısında da artış gözlemlenmiştir. Fakat asıl animenin ortaya çıkma zamanı 2000’li yıllar olduğu için bu sürece kadar anime ötekileştirilmiş ve ciddiye alınmamıştır. En nihayetinde hız kesmeden dünyaya ihraç edilmeye devam etmiş ve popüler Japon kültürünün temel öğelerinden biri olmayı başarmıştır. 


Animeyi Çizgi Filmden Farklı Yapan Şey Nedir?

Tanım olarak çizgi film olarak nitelendirilse bile aslında apayrı bir yelpazeye sahiptir. En önemli fark teknik olarak, çizgi filmler hareketleri çizme yani *full animation  tekniğini kullanırlar, diğer bir deyişle Disney tarzı olarak da adlandırabiliriz. Anime de ise *limited animation tekniği kullanılarak çizimleri hareketlendirirler. Diğer bir açıdan ise çizgi filme nazaran her konuda anime oluşturulabilir. Animeler; korku, fantezi, romantizm, savaş, dram, komedi, psikoloji ve bilimkurgu gibi birçok türe sahiptir. Öne çıkarılan tek bir ana karakter yoktur ve yan karakterler kendine ait özellikleriyle ilgi çekici hale getirilebilir. Genelde anime karakterlerinin içinde ruhani bir iyilik söz konusudur, karakter kötü olsa bile bir gün iyilikle karşılaşabilir ve kurtuluşa erebilir. Güçsüz bir karakter pes etmeyerek zorluklara göğüs gerebilir, mutsuzken küçük şeylerden mutlu olmayı öğrenebilir. Her animede manevi mesajlar yoğun olmasa bile çoğunda bu tür mesajlarla karşılaşmamız mümkündür.

*Full Animation: Tam animasyon (full animation), düzgün bir animasyona sahip, düzenli olarak ayrıntılı çizimler ve makul hareketler kullanan, yüksek kaliteli, geleneksel animasyonlu filmler üretme sürecini ifade eder.

*Limited Animation: Sınırlı animasyon (limited animation), tüm kareleri yeniden çizmeyen, ancak kareler arasındaki ortak bölümleri değişken şekilde yeniden kullanan animasyonlu çizgi film oluşturma geleneksel animasyonunun genel tekniğindeki bir süreçtir.

Anime Her Yaşa Hitap Eder Mi?

Konu bakımından çok geniş bir alana sahip olduğu için, evet anime her yaş için uygundur diyebiliriz. Fakat her animenin kendine göre belirli yaş sınırlamaları mevcuttur. Alışageldiğimiz animasyonlara göre farklı olmasının sebebi ise bazı animelerde fazla miktarda kan, savaş, şiddet ve cinsellik içermesinden kaynaklıdır. Bu nedenle her anime çocuklar için uygun değildir.

IMDb Puanı Yüksek Animeler

Anime izlemek isteyen ama ne izleyeceğine karar veremeyenler için, yüksek IMDb puanlı 5 anime!

1- Death Note

Yayımladığı ülkelerde izlenme rekoru kıran ve anime izlemeyenlerin bile mutlaka bildiği, polisiye-psikoloji tarzdaki animelerden biri Death Note’dur. Yagami Light oldukça zeki ve adalete çok önem veren bir lise öğrencisidir. Şinigami(Ölüm Meleği) olan Ryuk sıkıldığı için dünyaya ölüm defterini atar ve Light defteri bulur. Bu defter, yüzünü görüp yazdığın bir ismi öldüren ölüm defteridir. Light dünyanın tanrısı olmak ister ve her şüpheliyi deftere yazar. Kendine Kira takma ismini takarak insanları uyarmaya başlar fakat olaylar çığrından çıkar. Bu gizemli olayı çözmek için çok zeki bir dedektif tutularak, Ligh’ın kimliğini bulmaya çalışırlar. Ve böylece L isimli Dedektif ile Kira(Yagami Ligt) arasındaki savaş başlamış olur. (IMDb Puanı: 9,0)


2- Hunter X Hunter 

Fantastik bir olay örgüsüne sahip olan bu anime, Gon Freecss isimli genç çocuğun başından geçen olayları anlatıyor. Küçük yaşta babasının kendisini terk ettiğini zanneden Gon, aslında ölmediğini ve babasının dünyanın en iyi avcılarından biri olduğu öğreniyor. Babasını bulmak ve onun yolundan gitmek için avcı olmaya karar verip çeşitli zorluklara göğüs germeye başlıyor. Oldukça ters köşelere sahip olan Hunter x Hunter, tüm duyguları size yaşatabilecek nitelikte. (IMDb Puanı: 8,9)


3- One Piece 

En sevilen animelerden biri olan One Piece +930 bölümden oluşmaktadır. Oldukça uzun soluklu olan bu animenin konusu korsanlar kralı olmak isteyen bir gencin maceralarını kapsıyor. Her şey küçüklüğünden beri korsan olma hayaliyle yaşayan Monkey D. Luffy’nin yanlışlıkla bir şeytan meyvesi yemesi ile başlar ve doğaüstü bir güce sahip olur. Grand Line adasında bulunan ‘One Piece’ adındaki hazineye ulaşmak için bir korsan ekibi oluşturur ve bu şekilde yolculukları başlar. Hikaye anlatımıyla birçok ödül alan ve yayın rekoru kıran One Piece izlenmeye değer animelerden biri. (IMDB Puanı: 8.7)


4- Fullmetal Alchemist

Simyanın kabul gördüğü bir dünyayı ele alan, bizi alternatif bir bilim dünyasına sürükleyen iki kardeşin hayat öyküsünü ele alan bir animedir. Bu iki kardeş ölen annelerini tekrar hayata döndürmek için simya öğrenmeye ve kendilerini geliştirmeye başlarlar. Uzun uğraşlar sonucu annelerini hayata döndürmeyi başarırlar fakat annelerinden tamamen farklı bir şey yaratırlar. Üstelik bu başarısızlıkları kardeşlerden birinin bacağına diğerinin ise tüm vücuduna mal olur. Bu hatayı telafi etmek ve eski vücutlarına kavuşmak için çeşitli yollara başvurarak maceralara atılırlar. (IMDB Puanı: 8,5)


5- Naruto 

Komedi ile dramın bir noktada birleştiği ve aynı zamanda aksiyon içerikli bir hikayeden oluşmaktadır. Naruto Uzumaki isimli genç ninjanın köyün en güçlü ninjası (Hokage) olmak için verdiği çabayı, inatçılığı ve azmi anlatır. Ailesi olmadan yalnızlık içinde büyüyen Naruto, ekip arkadaşları ve deneyimli hocası sayesinde sevgiyi, dostluğu ve dayanışmayı öğrenir. Herkesin bildiği ve köyün en iyi ninjası olabilmek için çabalayıp hayata tutunmaya çalışır. (IMDb Puanı: 8.3)

Animeler Hakkında 10 İlginç Bilgi

  1. 1917'de yayımlanan ilk anime, samurayın yeni kılıcını test ettiği iki dakikalık bir klipten oluşuyordu.
  2. Dünyaca ünlü Death Note, bir ara o kadar popüler hale geldi ki, çocuklar Death Note Defterleri satın alıp nefret ettikleri tüm insanların isimlerini yazıp ölmelerini diledikleri için Çin hükümeti animeyi yasaklandı.
  3. Genelde animeler her konuda çizilir, ancak Sci-Fic açık ara en popüler olanıdır; Robotlar, kıyamet sonrası metropoller ve motosikletler, sanat formunun temel öğeleridir.
  4. Anime, Japonya'da Animation'ın kısaltılmış bir telaffuzudur. 
  5. Film ve dizilerde olduğu gibi, animelerde de ürün yerleştirme sıklıkla kullanılır.
  6.  Japonya'da televizyon kanallarında her hafta 40'tan fazla yeni anime gösterime girer.
  7. "Anime" animasyonu ifade ederken, "manga" terimi çizgi roman ve karikatürleri ifade eder. Anime filmler genellikle mangadan ilham alır.
  8. Spirited Away, Princess Mononoke ve Castle in the Sky filmleriyle ünlü Japon film yapımcısı ve manga sanatçısı Hayao Miyazaki, 2014 yılında Bilim Kurgu ve Fantezi Onur Listesi'ne alındı ve 87. Akademi'de Akademi Onur Ödülü kazandı. 
  9. "Kodomo" türü çocukların animesini tanımlar. Popüler kodomo animeye örnek olarak, Hello Kitty ve Pokemon'u gösterebiliriz.
  10. Anime sanatçıları genellikle karakterlerinin göz boyutunu abartırlar. Erken dönem anime sanatçılarının Betty Boop isimli animasyon karakterinden esinlenerek büyük gözlü karakterlerin yaratıldığı düşünülüyor.

Anime, Japon kültürünün renkli bir parçası. Japonya'ya dair diğer içeriklerimizi incelemek isterseniz, sizleri şöyle alabiliriz: 

Japonya'nın Kültürünü Keşfedin: Sanat, Yemek, Din, Günlük Yaşam ve Gelenekler

Japon Kültürü ile İlgili Bilinmesi Gereken 10 Bilgi

Japonya Seyahatiniz Öncesinde Bilmeniz Gereken 7 Şey

Japonya Seyahatiniz Sırasında Sizi Fazlasıyla Şaşırtacak 11 Şey

Yorum (0)
Yorum Bırak