Aşı Sertifikası Nedir, Aşı Pasaportu Nasıl Oluşturulur?

Aşı Sertifikası Nedir, Aşı Pasaportu Nasıl Oluşturulur?

Kademeli normalleşmeyle beraber aşı pasaportu uygulaması hayata geçti. Türkiye’de iki doz aşı olmuş kişilere verilen aşı sertifikası e-Nabız , HES ve HealtPass uygulaması üzerinden alınabiliyor. Peki yurt dışı seyahatlerde de kullanılan aşı kartı ne işe yarayacak ve aşı kartı oluşturmak için ne yapmak gerekiyor? Gelin bu soruların cevabına hep birlikte bakalım.

Bu içerik ilginizi çekebilir: Türkiye’ye Girişlerde Hangi Seyahat Kuralları Geçerli Olacak? Türkiye, Ülkeye Girişlerde PCR Testi Talep Ediyor Mu?

Türkiye'de iki doz aşı olan kişiler "Covid-19 Aşı Kartını" bir diğer deyiş ile aşı pasaportunu e-Nabız, veya Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasından temin edebiliyor. Bu gelişmenin ardından Sağlık Bakanlığının Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında hayata geçirdiği HES uygulaması da HealtPass entegra edilerek güncellendi. Eklenen yeni özellikle uygulamaya AB uyumlu sağlık pasaportu butonu ekledi. Konu hakkında detaylı bilgi edinmek için HES Uygulamasına "AB Uyumlu Sağlık Pasaportu" Butonu Eklendi adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 

Hayat Eve Sığar, HealtPass ve e-Nabız Üzerinden Nasıl Aşı Kartı Oluşturulur?

2. doz aşısı tamamlanmış vatandaşlar, e-Nabız üzerinden “COVID-19 Aşı Durumu” menüsüne, ardından “COVID-19 Aşı Kartı” sekmesine girerek aşı kimliklerine erişebiliyor. Hayat Eve Sığar uygulamasında ise “COVID-19 Aşı Bilgilerim” menüsünden aşı kimliğini edinebiliyor. Yeni uygulamaya geçirilen HealtPass üzerinden de aşı pasaportu alınabildiğini belirtmiştik. Eğer vatandaş, aşı kimliğinde pasaport bilgisinin de yer almasını isterse Hayat Eve Sığar uygulamasında bu seçeneğe girerek pasaport numarasını yazabiliyor.

Aşı kimliğinde yer alan QR kod okutulduğunda e-Nabız sistemine bağlanarak kartın doğruluğu kontrol edilebiliyor.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de iki doz aşı olmuş kişilere e-Nabız, Hayat Eve Sığar (HES) veya HealtPass uygulaması üzerinden ‘aşı kartı’ oluşturma imkanı sunuyor.

‘Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği' kartlarında Türkiye’nin geçen yaz başlattığı güvenli turizmin logosu (SAFE TOURISM) da yer alıyor. Bu kimlik kartlarının yurt dışı seyahatlerde de kullanılmaya başlanmıştı. Kimlik kartının üzerinde ayrıca bir karekod da bulunuyor. Karekod okutulduğunda sistem e-Nabız'a yönlendiriyor, İngilizce ve Türkçe olarak ekranda, "Aşı kimliği 12345678910 TC Kimlik numaralı ve Z12345678 pasaport numaralı, 'x kişisine aittir. Bu kimlik 20.05.2021 tarihinde T.C Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulmuştur" ifadeleri yer alıyor.

Dilerseniz Aşı Pasaportu Nasıl Alınır? adlı videomuzu da izleyerek aşı pasaportu oluşturabilirsiniz. 

Hayat Eve Sığar uygulamasında oluşturulmuş aşı pasaportu örneği


Adım Adım HES Uygulaması Üzerinden Aşı Kartı Nasıl Çıkarılır? 

HES uygulamasına giriş yaptıktan sonra öncelikle pasaportunuzun hesabım bölümünden tanımlanması gerekiyor.


Ardından “Pasaportlarım”a gelerek ekle tuşu seçip pasaport numarası girmeniz gerekiyor. 

Ana ekrana dönerek “Kovid-19 aşı bilgilerim” kutucuğu seçin. Gelen ekrandan “Aşı kartlarımı” tıklayıp ardından ekranın en altına gelen “Aşı kartı oluştur” Seçeneğini tıklayın.

Bu işlemin ardından aşı kartında pasaport bilgilerinin yer alması isteniyorsa seçim yapılarak devam edilecek. 


Eğer seçim yapmadan devam edilirse kart kayıt olunan mevcut kimlik bilgileriyle oluşturulacak. Farklı bir pasaport bilgisinin aşı kartında yer alması isteniyorsa “Hesabım” bölümünden tanımlama yapabilecek.

Dilerseniz pasaport bilgilerinizi de kameradan okutabilirsiniz.


Pasaport bilgilerinizi girdikten sonra bilgilerin doğruluğunu onaylamanız gerekiyor.

Bu adımda pasaport bilginizin eksiksiz ve doğru olması gerekiyor.

Özellikle yurt dışı seyahatlerinizde ülkelere girişlerde büyük kolaylık sağlayacak aşı kartınızda pasaport bilgilerinizin yer almasını isterseniz seçim bu ekrandaki butona tıklayarak devam edebilirsiniz. 

Onayladıktan sonra aşı kartı talebiniz sisteme düşüyor.

Hayat Eve Sığar uygulamasından oluşturduğunuz aşı kartınız kullanıma hazır hale geliyor.

E-Nabız ile Aşı Kimliği Oluşturma

E-Nabız'da giriş yapıldıktan sonra ana sayfanın üst kısmında yer alan COVID-19 butonuna tıklamanız gerekiyor. Ardından COVID-19 aşı kartı butonuna tıklanarak aşı kimliği oluşturulabiliyor. Ancak kişi aşı dozlarını tamamlamadıysa bu işlem neticesinde aşı kartı oluşturma işlemi geçerli olmuyor.

Yorum (2)
İlknur Akanlar
6 Eylül 2021

Merhaba, Aşu pasaportu ile ilgili tüm adımları takip ettiğim ve hesabımda pasaport numaram göründüğü halde, aşı sertifikam üzerinde pasaport numaram görünmüyor. Bu konu ike ilgili nasıl bir yol izlemem konusunda bana yardımcı olabilir misiniz? Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

HIS Travel
7 Eylül 2021

Merhaba İlknur Hanım, Konu hakkında size şöyle bir örnek verebiliriz; ekran görüntüsü alarak (pasaportun üzerinden fotoğraf çekerek) yapan misafirlerimiz de var veya numarasını manuel olarak girenler de var. Bu noktada size mevcut kaydı silip yeniden bir kayıt oluşturmanızı tavsiye ediyoruz. İyi günler dileriz.

Yorum Bırak