Rotayı Kafkaslara Çevirdik: Azerbaycan’da Gezip Görülecek Yerler

Rotayı Kafkaslara Çevirdik: Azerbaycan’da Gezip Görülecek Yerler

Kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın samimi ve sıcakkanlı toplumuyla çok güçlü bağlarımız var. Ortak kültürel geçmişimizin etkilerinin yanı sıra sosyal ve ekonomik gelişmişliğinden, sahne sanatlarına değin oldukça çeşitli bir kültüre sahip. Tüm bunların yanı sıra iki ülke arasında imzalanan anlaşma sayesinde Azerbaycan’a çipli kimlik kartlarımızla vizesiz seyahat edebiliyoruz. Bunların her biri Azerbaycan’ı ziyaret etmek için birer altın neden.

Şirvanşahlar Sarayı / Bakü

Yakın doğunun en ihtişamlı sarayı olarak gösterilen Şirvanşahlar Sarayı, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. 52 odası bulunan sarayın surları içinde dikkat çeken noktalardan birisi ise 34 basamakla inilerek ulaşılan, zamanında sarayın su ihtiyacını kendi başına karşılayabilen yer altı su deposu. İki kattan oluşan bu sarayın üst katında şah ve ailesi, alt katında da devlet işleri için gelen konukların kalması için yer olarak kullanılıyormuş. Sarayda aynı zamanda Osmanlı Dönemi’nden kalma, sarayda ‘büyük kapı’ olarak adlandırılan Murad Darvazası bölümü yer alıyor.

Bakü gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Rüzgarlar Şehri: Bakü Gezi Rehberi adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 


Bibiheybet Camii / Bakü

Başkentte yer alan tarihi cami, İslam mimarisinin dikkat çeken yapılarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Peygamber Hz. Muhammed’in soyundan gelen Ukeyma Hanum’um türbesinin de yer aldığı cami bölge Müslümanları için manevi değere sahip.


Yanar Dağ / Bakü

Altında bulunan gaz rezervleri nedeniyle sürekli yanan ve ateşi asla sönmeyen Yanar Dağ, ülkede dikkat çeken destinasyonlardan birisi olma özelliğine sahip. İnce ve gözenekli kumtaşı tabakasının hemen altında yer alan doğalgazın alevleri 3 metre kadar havaya püskürüyor. Yanar Dağ’ın alevi ise çamur volkanlarından farklı olarak yüzeyden sürekli gaz sızıntısı aldığı için sürekli bir şekilde yanmaya devam ediyor. Ateşin nasıl yanmaya başladığı ise muammalığını koruyor, 1950’li tarihlerde bir çobanın yanlışla ateşi yaktığı ise en güçlü iddialardan birisi.


Ateşgah / Bakü

Ateş mabedi anlamına gelen Ateşgah, Abşeron yarımadasında yer alıyor. Dünyadaki üç Mecusi tapınağından biri olan bu yer, Nevruz günü büyük ziyaretçi yoğunluğu yaşıyor. Azerbaycan’ın ismini ise bu ateşlerden aldığı öne sürülenler arasında çünkü Azerbaycan ‘odlar yurdu’ anlamını taşıyor.


Çamur Volkanları / Bakü ve Abşeron Yarımadası

Azerbaycan’da turist yoğunluğu yaşanan yerler arasında gösterilen Çamur Volkanları’nın görüntüsü son derece hayret uyandırıcı. Dağınık bir görünüme sahip olan çamur volkanları hem turistlerin hem de araştırmacıların oldukça dikkatini çekiyor. Buraya gittiğinizde burada bulunan çamurlardan vücudunuza sürebilir, doğal cilt bakımı yapabilirsiniz.


Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Merkezi / Bakü

Sanat alanında da kendini geliştirmeye devam eden Azerbaycan’ın şehir merkezinde bulunan Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi ülkenin en büyük sanat müzesi olma özelliğini taşıyor. ‘De Bur Sarayı’ ve ‘Mariinski Kız Lisesi’ adlı iki neoklasik yapıdan oluşan müzenin koleksiyon hacmi oldukça yüksek. Azerbaycan’ın yanı sıra Rusya, Doğu ve Batı Avrupa sanatının farklı dönemlerine yer veren müzede oldukça geniş yelpazede 15 binin üzerinde sanat eseri ziyaretçilerini bekliyor. Daimi sergi salonunda 3 bin eser sürekli sergilenirken diğer 12 bin eser ise modern depolama teknikleri ile korunarak aşamalı bir şekilde çıkarılarak ziyaretçileri ile buluşturuluyor. İlk bina Batı Avrupa eserlerine ayrılırken ikinci binada ise Türk, Japon, Çin ve İran sanatları sergileniyor.


Kobustan Milli Parkı / Kobustan

Tam bir arkeolojik cennet olan Kobustan Milli Parkı, günümüze değin birçok medeniyetten eserlere ev sahipliği yapıyor. UNESCO tarafından da Dünya Mirası Listesi’nde kendine haklı bir yer edinen Milli Park, içinde barındırdığı taşlar, eski oyuklar, çamur volkanları ve doğal gaz kaynakları ile 1966 yılında Azerbaycan’ın ulusal ve tarihi bir simgesi olarak belirlendi. Tunç devrine ait olduğu kanıtlanan seramik, silah ve süs eşyalarının yanı sıra 5 bin ila 20 bin yıl öncesinden kaldığı öngörülen 600 binden fazla kaya resmine sahip bir hazine bölgesi. Azerbaycan’a gelmişken Kobustan Milli Parkı’nı gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.


Şeki Hanları Sarayı / Şeki

Efsanevi dış görünümü ile görenleri ilk bakışta etkileyen Şeki Hanları Sarayı, dünya anıtları arasında yer alıyor. Devlet Tarih-Mimarlık Rezervi’nin parçası arasında yer alan bu yapı, 1762 yılında inşa edilmiş. Ülkede ilk bağımsız hanlık mücadelesi veren ve temellerini atan Hacı Çelebi Han’ın torunu olan Hüseyin Han döneminde yapılmış. İki kattan oluşan ve kale duvarlarıyla çevrili bu yapının en dikkat çekici iki yanı ise saray inşası sırasında çivi kullanılmamış olması ve duvarlarındaki benzersiz işlemeleri.


Han Bağı / Gence

Ülkenin yanı sıra tüm Kafkasların en eski parkları arasında gösterilen Han Bağı, Gence’nin son hanı Cevad Han’ın anısına yapılmış. Son yıllarda geçirdiği restorasyonlar ile oldukça geniş bir alana yayılan park zengin bir habitata sahip. Parkın içinde aynı zamanda 350 kişilik bir tiyatro da yer alıyor.


Haydar Aliyev Park Kompleksi / Gence

650 hektarlık inanılmaz büyüklükteki bir alana yayılan Haydar Aliyev Park Kompleksi, Azerbaycan ve Kafkaslar’ın en büyük parkı olmasının yanı sıra dünyanın en büyük 5. parkı olma özelliğine sahip. Girişinde 38 metre yüksekliğinde bir zafer takına sahip olan parkta bisiklet kiralama, dinlenme ve cafe, konser ile çocuk eğlence alanlarına kadar her yaşa hitap ediyor.


Göygöl Milli Parkı / Göygöl

Azerbaycan’ın ilk milli parkı olarak önemli bir yeri olan bu parkta Kafkasların en temiz dağ gölü olan Göygöl Gölü bulunuyor. Gölün sahili ise oldukça renkli bir habitata sahip, gürgen ve meşe ormanlarının yanı sıra armut, erik, vişne gibi meyve ağaçlarına da rastlamak mümkün.


Kebele

Azerbaycan’ın fıstık ve kestane ormanlarıyla meşhur, ülke tarımının lokomotif şehiri olan Kebele, arı doğasıyla misafirlerini büyülüyor. Ven ağacından inşa edilmiş çatı anlamına gelen Vendam Kasabası, şehirde turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerinden başında geliyor. Yedi Güzel Şelale ise şehrin bir diğer dikkat çeken noktalarından birisi. Birbirinden ayrı 7 şelale gibi görünen aslında oldukça yüksekten akan bu şelalede turistler için farklı katlarda yerler oluşturulmuş. Ancak yüksekliğinden dolayı en üste tırmanmak biraz zorlayıcı bir etkiye sahip. Tufan Dağ ve Nohur Gölü kentin doğasıyla dikkat çeken noktaları arasında yer alıyor.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Birbirinden Güzel 11 Ülke

Yorum (0)
Yorum Bırak