Rüzgarlar Şehri: Bakü Gezi Rehberi

Rüzgarlar Şehri: Bakü Gezi Rehberi

Kardeş ülke güzel Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü, Hazar Denizi’nin batı kıyısında konumlanmış. Kafkasların en büyük şehri olan Bakü, hem doğal güzellikleri hem de tarihi yerleri ile mutlaka gitmenizi önerdiğimiz şehirlerden birisi.

Bakü’de Kafkas Kültürü Sizi Bekliyor

Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan kentin tarihi te milattan önceki döneme değin uzanıyor. 2 milyonu biraz geçkin nüfusuyla bölgenin ticari ve kültür merkezi olan Bakü, üç farklı bölüme ayrılıyor. Bunlar antik yapıların yer aldığı İçeri Şehir, Sovyet yapılarının olduğu bölüm ve modern kısım olarak adlandırılan yeni binaların bulunduğu kısım. Türkiye ve Azerbaycan’ın aralarında yaptıkları anlaşmaya göre yalnızca pasaportunuzla gelebileceğiniz Bakü’de Kafkas kültürünü yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Bakü’ye Ne Zaman Gidilir?

Ilıman karasal iklimin etkisinde olan şehirde kış ayları soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçiyor. Bakü isminin hakkını vererek dört mevsim boyunca rüzgar alıyor. Kenti ziyaret için ise en uygun zamanın sıcaklığın yükselmeye başladığı bahar ve yaz ayları olduğunu söyleyebiliriz. Bakü’de bahar ayları renkli ve eğlenceli etkinliklerle kutlanırken temmuz ve ağustos aylarında sıcaklık iyice yükselerek sahil turizmine talep çoğalıyor. Sonbaharın ilk ayları da şehri keşfetmek isteyenler için ideal zamanlardan. Kışın soğuğu beni etkilemez diyorsanız dört mevsim ayrı güzelliğe sahip Bakü’nün karla kaplı beyaz yüzü de sizi tatmin edecektir.

Bakü’de Ulaşım

Şehrin en güzel yanlarından birisi gezilecek yerlerin birbirine yakın olması, böylelikle şehri yürüyerek keşfedebilirsiniz. Şehir içi ulaşım ağı da oldukça geniş, metro, otobüs, tramvay, troleybüs ve finiküler gibi araçların yanı sıra minibüsleri de kullanarak bir yerden bir yere kolaylıkla gidebilirsiniz. Kırmızı ve yeşil olmak üzere iki ayrı hattı bulunan 25 istasyonlu Bakü metrosu 35 km uzunluğa sahip ve bu da ona Kafkasların en uzun metro hattı unvanını veriyor. Havaalanından ayrılmadan önce bir metro haritası edinmenizi öneririz. Ayrıca Bakü metrosunda cep telefonları kolaylıkla kullanılabiliyor. Şehir içi kullanımda oldukça sık tercih edilen otobüslerde ücret direkt şoföre veriliyor.

Bakü’de Gezilecek Yerler

Bakü, kafkaslarda mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Gelin şimdi Bakü'de gezilmesi ve görülmesi gereken yerlere beraber bakalım. 

İçeri Şehir

Azerbaycan’ın geçmişine ait tarihi yapıların bulunduğu İçeri Şehir aynı zamanda Köhne Şehir olarak da adlandırılıyor. Şehrin gezilmesi gereken ilk noktası olarak gösterilen İçeri Şehir’in tarihine bakıldığında Paleolitik dönemden beri yerleşim alanı olarak kullanıldığı ile karşılaşılıyor. İçinde elliden fazla yapıyı içeren bölge, 2000 yılında UNESCO Dünya Tarih Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Bundan yalnızca üç yıl sonra ise tehlike altındaki dünya mirasları listesine yerleşmiş.


Kız Kulesi

Bakü’nün en gizemli yapısı olarak gösterilen Kız Kulesi, 28 metre yüksekliğinde ve 8 kattan oluşuyor. Her katı yontma taşlarla inşa edilen Kız Kulesi de 2000 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne giren yerlerden birisi. Kulenin gizemli olmasının nedeni ise birçok efsane ve hikayeye ev sahipliği yapması. Bunlardan en çok bilinenini sizinle paylaşacak olursak kardeşi tarafından kalede saklanan kızın bu durumun zorluğuna dayanamayarak kalenin başından Hazar Denizi’ne atladığı hikayesini aktarabiliriz.


Bakü Bulvarı

Sahil şeridine paralel uzanan Bakü Bulvarı, denizin doldurulmasıyla inşa edilerek 1909 yılında açılmış. Birçok yer görebileceğiniz bulvar üzerinde eğlence merkezleri, müze ve anıtlar yer alıyor.

Şirvanşahlar Sarayı

Ülke mimarisinin en önemli eserleri arasında gösterilen Şirvanşahlar Sarayı, 15. yüzyılda inşa edilmiş. Yapı ana saray binasından başka divanhane, mezar tonozları, hamam kalıntıları, Murad kapısı, cami ve düşünür Seyid Yahya Baküvi’nin tübesinden oluşuyor. Günümüzde müze olarak hizmet veren saray, haftanın her günü ziyaret edilebiliyor.


Nizami Caddesi

Alışveriş severlerin listesinde mutlaka yer alması gereken Nizami Caddesi araç trafiğine kapalı. Oldukça uzun olan caddenin uzunluğuysa 3.5 kilometre kadar.


Çeşme Meydanı

Geçmiş dönemde siper olan bugünse yayalaştırılmış Çeşme Meydanı, kentin görmenizi önerdiğimiz bir diğer noktası. Nizami Caddesi’nden İçeri Şeher’in doğu surlarına kadar uzanan birçok çeşme bu alanı dolduruyor. Çok sayıda restoran, kafe ve bar bu alanda yer alıyor.

Alev Kuleleri

Ülkenin dolayısıyla da kentin ilk gökdelenleri olma özelliğini taşıyan Alev Kuleleri’nin ismi kulelerin tasarımından geliyor. Bakü’nün en yüksek yapıları olan Alev Kuleleri, otel, konut ve ofis olarak kullanıma sunulan üç binadan oluşuyor. Şehrin simgelerinden olarak gösterilen bu yapı, akşam ışıklandırmaları ile farklı bir ambiyansa bürünüyor.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

Rotayı Kafkaslara Çevirdik: Azerbaycan’da Gezip Görülecek Yerler

Yorum (0)
Yorum Bırak