10 Soruda Balayı Tatilinizde Neden Bali'ye Gitmelisiniz?

10 Soruda Balayı Tatilinizde Neden Bali'ye Gitmelisiniz?

Tablodan çıkmışçasına uzanan pirinç tarlaları, yemyeşil doğası, kendine has kültürü ve etrafını saran okyanusun turkuaz sularına bakıp da Bali’den etkilenmemek mümkün değil. Bali vadedildiği kadar güzel, bahsedildiği kadar da romantik. Kısacası her haliyle balayı çiftleri için ideal bir nokta.

1- Bali’ye Ne Zaman Gidilmeli?

Burada sıcaklık yıl boyunca ortalama 25-35 derece arasında izleniyor. Tropikal iklimi sayesinde yıl boyu Bali’ye gitmek mümkün denilebilir. Denilebilir diyoruz çünkü tropikal iklim kuşağı demek aynı zamanda her an yağmurla karşılaşabileceğiniz anlamına geliyor. Nisan ayı ortası ile ekim ayı ortasına kadar olan süreç en ideal zamanlar.

2- Bali, Balayı İçin Biçilmiş Kaftan

Elbette balayı tatilinizde kendinizi şımartmak, keyifle zaman geçirmek hatta lüks ayrıntıları yaşamak isteyeceksiniz. Bu adada hemen her ekonomiye uygun tatil yapmak mümkün. Bali’de doğal güzellikler bir yanda, her türlü dünya mutfağı lezzetleri diğer bir yanda. Geleneksel ve modern seçeneklere ayrı ayrı ulaşmak da cabası. Bunların yanı sıra harika cafe’ler ve plajlar ile alışveriş olanakları da Bali’de mümkünler arasında bulunuyor.


3- Neden Diğer Tropik Destinasyonlar Değil de Bali?

Tropik iklim kuşağında balayı tatili yapabileceğiniz birçok yer var. Bunlar arasında Maldivler ve Seyşeller’i gösterebiliriz. Bali’nin bu noktalardan en önemli farklı oldukça geniş bir hareket alanı sunması diyebiliriz. Burada görüp gezebileceğiniz, deneyimleyebileceğiniz çok fazla yer var. Kendinizi bir adaya hapsolmuş hissetmek yerine renkli bir dünyanın içinde buluyorsunuz. Ayrıca diğer noktalara göre yerel halktan kopmadan, adanın kültürü ile iç içe yaşayabilmeniz. Bu da kültürel açıdan daha çok tatmin olacağınız anlamına geliyor. Endonezya’ya ait 17508 adanın içinden yalnızca Bali halkı Hindu topluluğu. Bu halkı keşfetmek sizce de çok renkli olmayacak mı?

4- Bali’de Ne Kadar Süre Kalmalı?

Balayı tatiliniz boyunca zaman kısıtlamanız yoksa Bali’yi deneyimlemek için 2 hafta size yeterli olacaktır. Bu süreç içinde adayı keyifle tanıyabilir, sörf derslerine katılabilir, pirinç tarlalarında uzun yürüyüşlere katılabilir, kendinizi şımartmak için spa’ya gidebilirsiniz. Elbette süreyi uzatarak adanın etrafını daha iyi gezebilirsiniz. Aksine 15 günden daha az vaktiniz varsa da iyi bir planlamayla adanın tadını çıkarabilirsiniz.


5- Bali Yemekleri Nasıl?

Çok şanslısınız ki Bali’de tüm dünya mutfaklarının örnekleriyle karşılaşabilirsiniz. Diğer yandan vejetaryen ya da vegan beslenmeyi tercih ediyorsanız da buna uygun restoranlar bulabilirsiniz. Bali’ye gitmişken Endonezya mutfağını da tanımanızı öneririz. Bu mutfak lezzetli ve biraz da baharatlı ancak diğer ada ülkelerine göre deniz ürünlerinin nefis olduğu söylenemeyebilir.

6- Motor ya da Otomobil Kiralayalım Mı?

Bu soruyu yanıtlarken çok iyi bir motor sürücü değilseniz tabir yerindeyse deli cesaretinizi bir kenara bırakmanızı öneririz. Bunun nedeni Bali’de trafik bizimkinin aksine sağdan akıyor ve gerçek bir keşmekeş! Ayrıca yollar çok virajlı ve bol tümsekli. Ancak iyi bir motor sürücüsüyseniz konaklamanızı yaptığınız yerlerde motor kullanmak iyi bir fikir olabilir. Araba kiralamaktan söz edecek olursak da balayı keyfinizi Bali trafiğinin içinde harcamanızı istemeyiz. Ama şoförlü araç kiralayacaksanız tatilinizde bir avantaj daha elde etmiş olursunuz.


7- Paramızı Nerede Bozduralım?

Bali’nin para birimi Endonezya Rupusi yani IDR. Paranızın tümünü havaalanında bozdurmamanızı yalnızca taksi ve ilk gün giderleriniz için harcayacağınız yeterli bir miktarda dövizi çevirmenizi öneririz. Bali’de paranızı bozdurabileceğiniz çok fazla yerle karşılaşabilirsiniz ancak güvenilir bir döviz bürosunda işlem yaptırmanızı öneririz. Ayrıca paranızı bozdurduğunuzda mutlaka saymayı unutmayın.

8- Bali’ye Giderken Yanımıza Ne Kadar Alalım?

Bu sorunun yanıtı elbette göreceli ve nasıl bir tatil yapacağınızla ilgili. Otel masraflarınızı online ödeme ile gelmeden önce ödediyseniz ve restoran, hediyelik eşya gibi ürünleri satın alırken kredi kartı kullanacaksanız günlük ortalama 50 dolar size yetebilir.

9- Bali’de Denize Girilir Mi?

Bali’nin bolca yüzmeli bir deniz tatili için hiç uygun bir yer olmadığını söylemeliyiz. Çoğu yerde deniz oldukça dalgalı ve kayalık ayrıca Kuta ile Changgu arası sahillerde ters dip akıntısı var. Bu kumsallarda can kurtaran sayısının da az olduğunu göz önüne alınca en başından önleminizi almanızı öneririz. Ayrıca Bali’de bir sahile gittiğinizde önceden yapmanız şey kırmızı bayrak olup olmadığıdır. Bu o alanda denize girmenin kesinlikle yasak ve çok tehlikeli olduğu anlamına geliyor.


10- Bali’de Nerede Konaklayalım?

Bali adası kuzey, güney, doğu ve batı olmak üzere dört bölgeye ayrılmıştır ve çok büyük bir alanı kapladığından birçok şehri bulunur. Hostelden lüks sonsuzluk havuzlu villalara kadar birçok farklı konaklama tesisi olan Bali’de en yoğun bölgelerden birisi Ubud’tur. Ubud’tan başka Denpasar, Seminyak ile Katu Bali’nin en yoğun şehirleri arasında yer alıyor. Şehirlerarası yolculuklarınızı yaparken Bali’nin yerel otobüslerinizi kullanabileceğiniz gibi daha önce de belirttiğimiz gibi şoförlü araç kiralayabilirsiniz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Endonezya Hakkında 10 Şaşırtıcı Bilgi

Endonezya'da Gezilecek Yerler Rehberi

Tropikal ve Lezzetli Endonezya Yemekleri

Yorum (0)
Yorum Bırak