Bir Başkadır Dizisi ile Keşfedilen Bir Rota: Beykoz Tokatköy

Bir Başkadır Dizisi ile Keşfedilen Bir Rota: Beykoz Tokatköy

Son günlerin en çok konuşulan dizisi "Bir Başkadır" dizisi, gerek çekimin yapıldığı yerler, gerekse konusu itibariyle büyük ses getirdi. Online içerik izleme platformunda bugüne kadar yayınlanan en iyi Türk yapımları arasında gösterilen dizinin çekildiği yerlerden birisi olan Tokatköy ise merak konusu oldu. Gelin öncelikle Bir Başkadır dizisi hakkında temel bilgiler edinelim.

Bir Başkadır Dizisinin Konusu Nedir?

"Bir Başkadır" dizisi; farklı sosyal hayatlara ve ekonomik koşullara sahip bir grup insanın yaşantılarını konu ediniyor. İstanbul'un canlı ve renkli hayatında karmaşık geçmişleri yüzleşen ve yeni bir yoldan yürümek zorunda kalan karakterler, izleyenlere farklı insan portrelerini yansıtıyor.

Bir Başkadır Dizisi Nerede Çekiliyor?

"Bir Başkadır" dizisinin çekimleri İstanbul'da gerçekleştirildi. 'Meryem' ve ailesinin yaşadığı yerin çekimleri, Beykoz Tokatköy'de yapıldı. Sinan karakterinin yaşadığı  daire ise, Avrupa Yakası'nda yer alan Şişli ilçesindeki eski Ali Sami Yen Stadyumu'nun olduğu yerde bulunuyor. Bunun haricindeki sahneler ise İstanbul'un çeşitli semtlerinde çekildi. Dizide ilgi çeken rotalardan birisi olan  Beykoz – Tokatköy’u bu içeriğimizde yakından tanıyacağız.


Tokatköy’e Yakından Bakış

Beykoz Tokatköy’ün geçmişi aslında eskilere dayanıyor. Osmanlı zamanında Yüşa mesiresinin yanı sıra, Beykoz Çayırı da sevilen mesire yerlerinden biriydi. Osmanlı Padişahı II. Mahmud devrinde her yıl askeri ve diğer okul öğrencilerinin Beykoz’da kır gezileri yaptığını ve burada kendilerine kuzu ziyafetleri verildiği biliniyor. Peki Tokatköy adını nasıl almış? Rivayetlere göre Fatih Sultan Mehmed Han 1458 yılının bahar ayında Beykoz ormanlarında avlanırken; kendisine, Mahmud Paşa’nın Tokat Kalesi’ni fethettiği haberi gelmiş.

Bu müjdeli haberden son derece memnun olan Fatih Sultan Mehmed Han, haberin kendisine ulaştığı mahalli işaret ederek: “-Tez şurada bir hadika-i İren-nüma bina edin. Etrafına da avlanılan hayvanların muhafazası için Tokat suruna benzer bir çit çekin. İsmine Tokat Bahçesi deyin” dediği söyleniyor.


Zaman içerisinde Osmanlı döneminde Beykoz’un meşhur mesire yerlerinden birisi haline gelen Tokat Bahçesi yani günümüzdeki ismi ile Tokatköy, İstanbul’u konu alan bütün eserlerde anlatılır. Boğaziçi’nde bütün padişahların sevdikleri bir mesire yeri olan Tokatköy hala istanbul’daki en yeşil alanlardan bir tanesi.

Tokatköy’e Nasıl Gidilir?

İstanbul'un Beykoz ilçesinde bulunan Tokatköy’e toplu taşıma ile ulaşmak isterseniz İETT otobüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Tokatköy’e giden İETT otobüsleri ise şöyle:

  • 15TY Tokatköy / Beykoz - Yenimahalle   
  • 15TK Tokatköy / Kadiköy
  • 15T Tokayköy / Üsküdar
  • 135G Tokayköy / Çavuşbaşı
  • 135T Arkboyu / Tokatköy

Tokatköy Çevresindeki Görülecek Yerler

Beykoz ilçesi, İstanbul’daki en geniş yeşil alana sahip yerlerden bir tanesi. Cam Ocakları ile cam sanatının en güzel örneklerini yakından görebileceğiniz Beykoz’da Tokatköy’ün yanı sıra Beykoz’a gelmişken mutlaka görülmesi gereken yerler bulunuyor. Bu yerlerden birkaçı ise şöyle:

Polenezköy Tabiat Parkı: Pek çok yabani hayvana ve bitki türüne ev sahipliği yapan Polenezköy Tabiat Parkı, özellikle İstanbul’dan uzaklaşmadan doğanın tadının çıkartılabileceği bir yer. Polenezköy Tabiat Parkı’nda piknik yapabilir, bisiklete binebilir ve farklı spor akviteleri yapabilirsiniz.


Öğümce Köyü: 600 yıllık bir geçişe sahip Öğümce Köyü’nün, Yıldırım Bayezid’in Şile’yi fethettiği 1395-1401 yılları arasındaki dönemlerde kurulduğu düşünülüyor. Nesilden nesile aktarılan rivayetlere göre köyün ilk yerleşim alanının Dedeler Türbesi Mevkisi olduğu söyleniyor. Eğer bu güzel köyü ziyaret edip tertemiz havasını çekerken köyde bulunan 300 yıllık Kavlan (Çınar) Ağacı’nı da Beykoz’da görülecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Köyün, 2 kilometre uzaklıktaki Dedeler Mevkii’nden boru ile gelen Dedeler Çeşmesi’nden akmakta olan içme suyunun ise böbrek taşına iyi geldiği söyleniyor. Öğümce’de ise Öğümce‘de Cam Ocağı Vakfı yer alıyor. Keyifli zaman geçirebileceğiniz lokasyonda hafta sonları cam üfleme atölyelerine katılabilirsiniz.


Yoros Kalesi: Anadolu Kavağı sırtlarında Doğu Roma İmparatorluğu’ndan kalma bir kale olan Riva Kalesi, zamanında Cenevizlilerin eline geçtiği için Ceneviz Kalesi olduğu da söyleniyor. Buraya Riva üzerinden geldiğinizde oldukça güzel manzaralı bir yolla ulaşabilirsiniz. Yoros Kalesi’ne çıktığınızda İstanbul’un ormanlarını kuş bakışı izleyebilirsiniz.


Yorum (0)
Yorum Bırak