Bu Kış Sarıkamış Kayak Merkezi'ne Gitmeniz İçin 8 Neden

Bu Kış Sarıkamış Kayak Merkezi'ne Gitmeniz İçin 8 Neden

Bu yıl kış tatilinizi alışıldık rotaların dışına çıkarmaya ne dersiniz? Size hem ulaşım kolaylığı, hem pistlerin kalitesi hem de yepyeni bir kültür tanıma fırsatı sunan Sarıkamış Kayak Merkezi’ni öneriyoruz! Detaylar için yazımıza buyurun…

Sarıkamış Kayak Merkezi Nerede?

Dünyaca ünlü pistleriyle her yıl yerli turistin yanı sıra yabancı turistlerin de odağında olan Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars ilinin sınırları içinde yer alıyor. Sarıkamış ilçe merkezine 4, Kars şehir merkezine ise 60 kilometre uzaklıkta bulunan bu kayak merkezinde oldukça keyifli bir kış tatili sizi bekliyor.

İlgili içerik: Kars Gezi Rehberi: Kars’ta Yapılacak Şeyler ve Gidilecek Yerler Nelerdir?

Sarıkamış Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

Kış turizminin öne çıkan destinasyonları arasında hızla yükselen Sarıkamış Kayak Merkezi’ne ulaşım oldukça kolay. Kars’a uzak mesafede bulunan bir şehirden gelecekseniz zaman tasarrufu bakımından en avantajlısı hava yolu alternatifini değerlendirmeniz olacaktır. Birçok ilden direkt uçuşun olduğu Kars Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra araç kiralayarak ya da taksi ile Sarıkamış Kayak Merkezi’ne ulaşabilirsiniz. Şehirlerarası otobüs yolcuğu yapacaksanız da Sarıkamış Otogarı’ndan kayak merkezine giden dolmuş ve taksilerden faydalanabilirsiniz. Diğer yandan buraya ulaşmak için tren yolunu tercih edecekseniz her gün Ankara’dan hareket eden Doğu Ekspresi’ni kullanabilirsiniz. Sarıkamış İstasyonu’nda inerek oldukça kısa bir süre içinde taksi ya da dolmuşla kayak merkezine ulaşabilirsiniz.

Sarıkamış Kayak Merkezi’nde Konaklama

Sarıkamış Kayak Merkezi’nde bulunan konaklama tesislerinde kış sezonu 15 Kasım tarihinde açılıyor. Çeşitli konaklama fırsatları bulunan oteller bölgesinde yarı pansiyonun yanı sıra 5 yıldızlı oteller de yer alıyor. Burada bulunan tesislerde 500’ün üzerinde oda 1300’ün üzerinde ise yatak kapasitesi bulunuyor.

1- Sarıkamış’ta Kar Sezonu 5 Ay Sürüyor

Beyaz örtünün oldukça uzun süre yerde kaldığı Sarıkamış’a aralık ayının başından itibaren kristal kar serilmeye başlıyor, nisan ayında ise sona eriyor. Kısacası ortalama 141 gün karın görüldüğü Sarıkamış’ta kış tatili epey uzun sürüyor. Sarıkamış’a aralık başı ya da mart sonu gitmeyi düşünüyorsanız konaklama yaptığınız oteli arayıp karın durumunu öğrenmekte fayda var.


2- Kristal Kar: Kayak İçin En İdeali

Kayak sporunu yapmak için en ideal kar olarak gösterilen kristal kar dünya üzerinde yalnızca iki yerde bulunuyor. Bunlardan birisi Alpler iken diğeri de Sarıkamış. Kristal karın özelliği ise karın yağdığı bölgede nem oranın düşük olmasından dolayı yağan karın buzlanmadan yağdığı andaki hali ile yani kristalize durumunu koruması. Böylelikle toz halinde olan kristal kar sulanmıyor haliyle de kayak için oldukça ideal bir formda kalıyor. Snowboardcu ve offpistçilerin özellikle tercih ettiği Sarıkamış hem kar kalitesi hem de öne çıkan doğal güzellikleriyle konuklarına tam bir kayak keyfi sunuyor.

3- Pistleri Her Dönem Sakin

Kristal karın büyüleyici güzelliğinin uzun süre serili kaldığı Sarıkamış’ta pistler oldukça sakin. Sarıçam ormanlarıyla çevrili eşsiz bir manzarada keyifle kayak yapmanın tadına varacağınız bu yerde pistlerin genellikle sakin olması kayak keyfini katlıyor.

4- Hava Her Zaman Işıl Işıl

Sarıkamış’ın Türkiye’nin en çok güneş alan yerlerinden birisi olduğunu biliyor musunuz? Bu da havanın her zaman açık olduğu ve hava muhalefetine tutulup kayamama şansınızın çok düşük olduğu anlamına geliyor. Sarıkamış’ta kar sezonu başladığında havanın güneşli olmasına rağmen karın erimemesi buranın tercih edilme nedenlerinden birisi. Ayrıca pistlerde buzlanma ihtimali de oldukça düşük.

5- Çam Ormanları Arasında Harika Manzara Eşliğinde Kayın

Sarıkamış Kayak Merkezi’nde pistlerin etrafı sarıçam ormanlarıyla kaplı bu durum da harika manzaraların ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu maddeye dair harika bir detay daha paylaşacak olursak sarıçam ormanları çığ tehlikesini de bertaraf ediyor. Müthiş bir manzara eşliğinde güvenle kayak sporlarını yapmak harika bir tecrübe olacaktır.


6- Uluslararası Tescilli Pistlere Sahip

Uzun pistleri de adından söz ettiren Sarıkamış’ta 7 tane pist bulunuyor. 2200 metreden 2900 metre yüksekliğe ulaşan platolarda uzunlukları 25 km’ye ulaşan kayak pistleri bulunuyor. Birinci etapta 5 adet, aşağı doğru inerken 2 adet, Karanlıkdere mevkiinde ise 2 adet daha pist bulunuyor. Pistlerin en uzun 3500 metre uzunluğuna sahipken her seviyede kayakçının kayabileceği seviyede pistler bulunuyor. Bunlardan 2’si başlangıç pisti, 1’i acemi pisti, 1’i kolay seviye, 3’ü orta seviye, 2’si ise zor seviye olarak gösteriliyor. Ayrıca sporcuları üst bölgeye taşımak için 4 telesiyej bulunuyor ve bunların her birisi 4 kişiyi taşıma kapasitesine sahip.

Dünyanın gözünün üstünde olmasını sağlayan bir diğer öne çıkan ayrıntı ise Uluslararası Kayak Federasyonu – FIS tarafından tescillenmiş olan 5 kilometre uzunluğundaki ‘Crosscountry’ pistine sahip. Ayrıca burası Türkiye’deki dağ kızağına uygun inşa edilmiş ilk kayak pistine de sahip.

7- Sarıkamış Kayak Merkezi’nde Kış Sporlarına Doyun

Öne çıkan avantajlarıyla yeri yabancı birçok kayak severin tercih ettiği Sarıkamış Kayak Merkezi’nde birçok kış sporunu deneyimleyebilirsiniz. Kayak, snowboard, kızak, kar motoru gibi aktiviteler ön plana çıkarken aynı zamanda burada birçok organizasyon da düzenleniyor. Kış oyunları, kayak şampiyonaları ve diğer etkinlikleri internet ve sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Henüz kayak yapmayı bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız burada uygun fiyata günlük eğitimler alabilirsiniz. Ekipmanınızın olmaması da hiç sorun değil, burada tüm kayak ekipmanlarını kiralama yöntemiyle kullanabilirsiniz.

8- Kars Mutfağı Lezzetleri Sarıkamış’ta

Yorucu kar sporlarıyla kaslarını besledikten sonra bol lezzetli ve doyurucu Kars mutfağının damağını şenlendirmesine kesinlikle şans vermelisin. Kars Sarıkamış denildiğinde akla ilk gelen lezzet elbette kaz eti yemekleri oluyor. Bundan başka olarak kuş ekmeği çorbası, tuluk peyniri, velibağ, kaşık salatası ve çaşır gibi diğer yöresel lezzetler ön plana çıkıyor. Sarıkamış Kayak Merkezi’nde kaldığınız otellerin restoranlarında bu lezzetlerle tanışmanızı öneririz.

Yorum (0)
Yorum Bırak