Bu Sene Maldivler'e Gitmeniz İçin 5 Neden

Bu Sene Maldivler'e Gitmeniz İçin 5 Neden

Sahilini örten zaman ile çözünmüş mercanlar, mavinin her tonunu görebileceğiniz bir deniz, kendine has bir doğa ile Maldiv Cumhuriyeti Hint Okyanusu’nun neredeyse tüm güzelliklerini kendine ayırmış. Adeta yeryüzünde cennetten bir parça olarak gösterilen Maldivler yaklaşık 1200 adadan oluşuyor. Eşsiz bir tatil deneyimi sunan bu adalar ülkesine gitmeniz için 5 neden sıralayalım.

1- Herkesten ve Her Şeyden Uzakta Sakin Bir Tatil

Bu yıl tatil anlayışınızda bir değişiklik yapmak, kalabalık ve karışıklıktan çok uzakta yenilenmek istiyorsanız Maldivler’e gitmeyi tercih edebilirsiniz. Konaklama konusunda birçok alternatifinizin olduğu Maldivler’de deniz ve güneşle bütünleşerek bol dinlenmeli manzaranın keyfini çıkarttığınız bir tatil yapabilirsiniz. Yıl boyu su sıcaklığı ortalama 25 derece civarında oluyor bu da hiç üşümeden rahatlıkla yüzebileceğiniz anlamına geliyor. Ancak daha soğuk suda yüzmek isteyenler içinse otellerin havuz seçeneği de bulunuyor. Bembeyaz kumsalında ayaklarınız hiç yanmadan yürüyebilmenizin alametifarikası ise onların tıpkı kum gibi görünen zamanla çözünmüş mercanlar olması. Burada gürültüyü bastırmak için yanınıza kaliteli kulaklıklarınızı alıp müzik dinlemenize hiç gerek yok. Önünüzde uzanan turkuaz sulara karşı hamağa serilin ve doğanın sesleri eşliğinde hafif esen melteme kendinizi bırakın. Tüm bu sakinliğin ortasında bir tatil yapmak sizce de kulağa hoş gelmiyor mu?


2- Denizaltı Keşfedilmeyi Bekliyor

Maldivler çok çeşitli ve renkli ekosistemi ile birçok deniz canlısına ev sahipliği yapıyor. Tatilinizi mercan adalarının ortasında benzersiz bir yerde yaparken suyun altı da dikkatinizi çekiyor olmalı. Harikulade görünen yüzey kısmı kadar su altındaki yaşamı gözlemlemenizin de şart olduğunu söyleyebiliriz. Dünyanın en önde gelen sualtı dalış merkezlerinden gösterilen Maldivlerde şnorkelle suyun altını gözlemlemenin bir adım ötesine gitmek istiyorsanız dalış ekibi eşliğinde tüplü dalışa çıkarak Hint Okyanusu’nun eşsiz su altı yaşamını deneyimleyebilirsiniz. Gözlerinizi parlak renklere sahip tropikal balıklardan ayıramayacak, deniz kaplumbağaları, insanlar karşı zararsız köpek balıkları ve çok daha fazlasını su altında gözlemleme şansına sahip olabilirsiniz. Maldivlerde su sporları elbette yalnızca sualtı dalışla kısıtlı değil. Burada sörf, uçurtma sörfü, rüzgar sörfü, deniz paraşütü gibi birçok farklı su sporlarını daha yapabilirsiniz.


3- Yerel Yemeklerin Tadını Çıkarın

Maldivlerin mutfağı da eşsiz ve zengin doğasına yakışır cinsten kendine has lezzetlere yer açıyor. Bir ada ülkesi olmasının getirisi olarak elbette başrolde deniz ürünlerini görüyoruz. Komşuları Hint ve Sri Lanka mutfaklarından farklı olarak Maldiv mutfağı çok fazla baharatlı değil. Hindistancevizi ise buradaki pek çok yemeğin biricik parçası haline gelmiş. Ton balığı, orkinos, büyük gözlü scad, mahi-mahi, sarı yüzgeçli orkinos, fırkateyn orkinos ve wahoo önde gelen balıkları arasında bulunuyor. Hatta Maldivler’in eşsiz bir tatil deneyimi hakkını verircesine bazı tatil merkezlerinde sualtı restoranları dahi olduğunu söyleyebiliriz.


4- Rota Yenilenmeniz İçin Maldivleri Gösteriyor

Zihninizi ve bedeninizi geride bıraktığınız her şeyden arınmak için doğanın sessizliği elinden geleni yapsa da plaja inmeden önce spa’da biraz vakit geçirmek bu yenilenmeyi hızlandıracaktır. Bölgeye ait yerel masaj kültürüne ek olarak Hint Okyanusu’ndan elde edilen doğal yağlar ile vücudunuza ve yüzünüze masaj yaptırabilirsiniz. İç dengenizi yeniden kurmanıza fırsat sağlayan ambiyansını yoga ya da uzun yürüyüşlerle dengeleyebilirsiniz. Bırakın Maldivler hem ruhunuzu hem de bedeninizi iyileştirmek için hizmet etsin.


5- Havası Romantizm Kokuyor

Maldivler yurtdışında balayı tatili denildiğinde akla ilk gelen adreslerden birisi. Gözlerinizin şahit olduğu en güzel mavi tonları ve arındırıcı bembeyaz kumsalları balayınızın en unutulmaz anlarını oluşturacaktır. Balayı çiftlerinin yanı sıra çocuklu aileler de Maldivler’de unutulmayacak bir tatil yapabilir. Bölgenin farklı tonlarını birer birer keşfederek ailece huzurlu bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Maldivler için bilim insanlarının ne yazık ki hoş olmayan bir öngörüsü var; yaşadığımız iklim değişiklikleri nedeniyle önümüzdeki yıllarda su altında kalması beklenen yerler arasında. Fırsatınız varken bu doğa harikası ülkeyi görmenizi ve yaşamınızı öneririz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Maldivler Hakkında Bilmeniz Gereken 11 İlginç Bilgi

Maldivler'e Gitmek İçin 7 Sebep

Yorum (0)
Yorum Bırak