Çocuklar İçin Korona Testi Hakkında Merak Edilenler

Çocuklar İçin Korona Testi Hakkında Merak Edilenler

Birçok aile, çocuklarının COVID-19 için test edilmesi gerekip gerekmediğini soruyor. Henüz Türk Pediatri Derneği’nin çocuklara PCR testi yapılıp yapılmayacağı hakkında bir makale yayımlamasa da; Amerikan Pediatri Akademisi, özellikle ebeveynleri çocuk doktoruyla test hakkında konuşmayı öneriyor. Gelin bu içeriğimizde çocuklara için uygulanan koronavirüs test tiplerine göz atalım. 

PCR  Testi Çocuklara Yapılabilir Mi?

Türkiye’deki hastanelerde *PCR testinde yaş sınırlaması yok, bebeklere ve çocuklara yapılabiliyor.

*Bu bilgi özel hastanelerden sağlanmıştır. 

Amerikan Pediatri Akademisi, Çocuklar İçin PCR Testinin Yapılması Ne Zaman Tavsiye Ediliyor?

Genel olarak, COVID-19 semptomları gösteren çocuklar, aktif bir enfeksiyonları olup olmadığını belirlemek için derhal test edilmelidir. Bu durum özellikle okula, spora veya işlere şahsen katılıyorlarsa önemlidir, böylece çocuğun virüse maruz kalıp kalmadığı saptanabilir.  Ayrıca Amerikan Pediatri Akedemisi; çocuklara ameliyat edilmeden önce de koronavirüs testinin yapılmasını da öneriyor. 

COVID-19 olan biriyle yakın teması olan çocuklar için, enfeksiyon belirtileri olmadıkça, test edilmeden önce en az 4 gün beklenmesi ebeveynlere öneriliyor.

Çocuklar İçin COVID-19 Testi Türleri Nelerdir?

Şu anda iki ana COVID-19 testi türü var: tanısal testler ve antikor testleri. Çocuk doktorunuz sizinle her bir testin neler yapıp yapamayacağı ve testlerin ne zaman en yararlı olabileceği hakkında konuşabilir. Tanısal veya viral bir test, çocuğunuzda şu anda bir COVID-19 enfeksiyonu olup olmadığını gösterebilir. 

PCR Testi COVID-19 Hastalığının Saptanmasında En Çok Kullanılan Testtir

Bu testlerden birisi de Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testidir. Bu test, COVID-19'a neden olan virüs olan SARS-CoV-2 ile aktif enfeksiyon için "altın standart" testtir. Bazen moleküler test olarak adlandırılır. Çoğu PCR testi, burun veya boğaz çubuğu yoluyla sürüntü örneği alınarak yapılır. Testi nerede yaptırdığınıza bağlı olarak sonuçları aynı gün veya bir hafta sonra alabilirsiniz. Moleküler test doğru sonuçlar vermektedir size çocuğunuzda COVID-19 olup olmadığını açığa çıkatır. Fakat PCR testleri çocuğunuzun geçmişte COVID-19'a maruz kalığı-kalmadığını belirtmez.


Antikor Testi Çocuğunuzun Önceden COVID-19 Olup Olmadığını Gösterebilir

Bir başka teşhis testi türü de antijen testidir. Burun veya boğaz çubuğu kullanır. Sonuçlar bir saat veya daha kısa sürede çıkar. Pozitif test sonuçları genellikle doğrudur. Ancak test sonucu negatifse, çocuğunuzda COVID-19 olmadığından emin olmanız için bir moleküler test gerekebilir. Bunun nedeni, antijen testlerinin PRC testlerinden daha az duyarlı bir yapıya sahip olmasından kaynaklanır.

Bir antikor (seroloji) testi, çocuğun kanının örneğini antikor adı verilen özel proteinler için kontrol eder.  Antikor testleri, herhangi bir semptom olmasa bile bir kişinin bağışıklık sistemine geçmişte COVID-19 bulaşıp bulaşmadığını göstermeye yardımcı olur. Antikor testleri, mevcut bir COVID-19 enfeksiyonunu tespit edemez. Bunun nedeni, testin kan örneğinde antikorları bulabilmesi için çocuğunuzun hasta olma semptomlarını ilk kez göstermesinin ardından üç hafta kadar sürebilmesidir. Birçok test yeri size aynı gün veya bir ila üç gün içinde sonuç verebilir. Bazen ikinci bir antikor testine ihtiyaç duyulur.

Bilim insanları, COVID-19'u olan kişilerin yeniden hastalığa maruz kalıp veya kalamayacağını  henüz bilmiyor. Yapılan antikor testleri; okullar, çocuk bakımı, yaz kampları veya yurtlar gibi grup ortamlarına güvenli bir şekilde girme veya geri dönme konusunda kararlar almak için kullanılıyor.

Önemli Not: Çocuğunuz bir teşhis veya antikor testi yaptırdıktan sonra, pediatri uzmanınızla pozitif veya negatif test sonuçları hakkında konuşulması önemlidir. Çocuğunuzun sağlığı ile ilgili endişeleriniz varsa, lütfen çocuk doktorunuz ile iletişime geçin.

Kaynak: healthychildren.org

Bu içerikler de ilginizi çekebilir: 

Covid Testi Nasıl ve Nerede Yapılır? Covid Testi Geçerli Olan Hastaneler Listesi

Grip Ve Korona Nasıl Ayırt Edilir, Soğuk Algınlığı İle Farklılıkları Nelerdir?

Yorum (0)
Yorum Bırak