İş Seyahati Yapacak Çalışanların Güvenliği İçin COVID-19 Döneminde İnsan Kaynaklarının İhtiyaç Duyduğu Yol Haritası

İş Seyahati Yapacak Çalışanların Güvenliği İçin COVID-19 Döneminde İnsan Kaynaklarının İhtiyaç Duyduğu Yol Haritası

Herkes çevresinde olan biten belirsizliklere karşı tedbirli olmak ister. Peki pandemi döneminde çalışanlar en doğru şekilde nasıl bilgilendirilebilir? Aşı haberleri dünya genelinde iyimserliğe yol açmış olsa da her ne olursa olsun pandemiye karşı tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Özellikle dini ve resmi bayramlarda yapılan seyahatler, yollarda veya havalimanlarında insan kalabalığı normalden daha fazla olabilir ve durum istinaden artık iş seyahati yapan kişilerin güvenliği ve refahı şirketler için birincil öncelik haline gelebilir.

Gelin iş seyahati yapanlar için şirketlerin özellikle pandemi gibi hassas dönemlerde çalışanlarına nasıl bilgi vererek kendilerini güvende hissettirebilirler onlara bakalım.

Hangi Ülkede Olursa Olsun Çalışanlarınızla 7/24 İletişim Kurmaya Özen Gösterin

İşverenler ve çalışanlar arasında iletişim olmadığında, iş performansı, beklentiler ve diğer konularla ilgili kafa karışıklığı ortaya çıkabilir ve süreçlerde aksaklıklar meydana gelebilir. Tüm çalışanlarla iletişim kurmak için açık iletişim şarttır ve verimlilik sağlar. Çalışanları, soruları olduğunda, durumlardan emin olmadıklarında veya sadece bir şeyi açıklığa kavuşturmak istediklerinde sizinle ve birbirleriyle iletişim kurmaya teşvik edebilirsiniz. Açık iletişim sayesinde kafa karışıklığı da önlenecek ve üretkenlik de artıracaktır.

Çevrimiçi Rezervasyon Uygulamalarından ve Temassız Teknolojilerden Yararlanın

Bazen ofis dışında olmanız veya çok sayıda toplantınız olabilir. Bu yüzden de çalışanlarla görüşmek için zamanınız olmayabilir. Teknolojiden yararlanmak, yüz yüze görüşemediğinizde iletişiminizi etkili verimli bir şekilde gerçekleştirmenin en pratik yollarından bir tanesidir. E-postaları ve diğer özel mesajları göndermek, iletişim halinde kalmanıza, soruları yanıtlamanıza ve bilgileri hızlı bir şekilde almanıza yardımcı olabilir. Eğer çalışanlarınız veya siz bir iş seyahati gerçekleştirecekseniz iletişimde kalmanın ise profesyonel birçok yolu bulunuyor; çünkü şirketler ve iş seyahati yapacak çalışanlar seyahate çıkmadan önce çok daha fazla bilgiye ihtiyaç duyacaklardır. Çalışanların bilinçli kararlar almasına ve sağlıklı iletişim kurmasına yardımcı olacak yeni araçlar ve teknolojiler HIS Travel’da mevcut. Örneğin HIS Travel’n ürettiği teknolojilerinden birisi olan HISgo uygulaması ile seyahat prosedürleri hakkında bilgi alabilir, ve iş seyahati harcamalarınızı tek tuşla takip edebilirsiniz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

5 Maddede HISgo İle Kurumsal Seyahat Çözümleri

HISgo ile Uçak Bileti Rezervasyonu Nasıl Yapılır?


Güncel Karantina Uygulamaları, PCR Testi Şartları ve Diğer Prosedürler Hakkında Bilgiler Alın

İş seyahatiniz için başka bir ülkeye gidecekseniz karantina uygulamaları ve ülkelerin hangi testlerin gerekli olduğunu bulmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Gezginlerin hangi testlerin gerekli olduğunu bilmelerine yardımcı olmak için düzenli olarak güncellenen COVID-19 seyahat bilgilendirilmemiz güvenli bir iş seyahati yapmanız için yardımcı olacaktır.

Anlık Bildirimler ve Risk Öngörüleri ile Hem Çalışanlarınızı Hem Kurumunuzu Güvende Tutun

Açık iletişimin gerekliğinden ve teknolojinin avantajlarından bahsettik. Peki gerçekleşebilecek olumsuz durumlara karşı çalışanlarınızla nasıl anlık iletişim kurabileceğinizi ve nasıl bilgilendirmeye sağlayabileceğinizi düşündünüz mü? Örneğin başka bir HIS Travel teknolojisi olan HIS Mobile Messenger, gideceğiniz ülkeye dair tüm risk durumlarını tek tıkla görebileceğiniz, risk durumlarının ayrıntılarını rapor olarak indirebileceğiniz ve seyahatinizi daha güvenli planlayabileceğiniz üst düzey risk yönetimi uygulamasıdır.

HISimple, HIStandart ve HISmart olmak üzere 3 seviyede tasarlanmış HIS Mobile Messenger ile risk durumunu görmek istediğiniz ülke veya ülkeleri kolayca görebilir, sistem haritası üzerinden riskler hakkında bilgi alabilir, risk haritalarını COVID-19 başta olmak üzere farklı risk durumları için filtreleyebilir ve bilgi almak istediğiniz spesifik detaylara anlık gelen verilerle ulaşabilirsiniz.


Sağlık, Terör, Doğal Afet Gibi Risk Durumları İçin İş Seyahati Risk Yönetim Planı Hazırlayın

Politik olaylar, terör olayları, gösteri ve eylemler, suç olayları, doğal afetler, COVID-19 ve diğer sağlık riskleri… Seyahat planınızda yer alan ülkelerde bu gibi riskler söz konusu olabilir. Risk durumunu öğrenmek istediğiniz lokasyonlar için hızlı filtreleme yöntemiyle tüm faktörleri ayrıntılarıyla görmeniz sizin veya çalışanlarınızın güvenle yolculuk yapabilirsiniz. Nasıl mı? HIS Travel risk yönetimi hizmeti ile. İş seyahatlerinizde güvenliğinizi global ve her gün güncellenen verilerle sağlatarak ülkelerde meydana gelen ya da gelebilecek olan risk durumlarını seyahatiniz öncesinde ya da seyahatiniz sırasında öğrenebilirsiniz.

Çalışanlarınıza COVID-19 Kapsamlı Seyahat Sigortası Yaptırın

Seyahatiniz için gerekli tüm hazırlıklarınızı yaptınız ama ne kadar planlı olursanız olun bazen sizin elinizde olmayan nedenlerden dolayı seyahatinizde sorunlar yaşayabilirsiniz. Yolculuğunuz esnasında yaşayabileceğiniz aksilikler için kendinizi ve seyahatinizi güvence altına almanın yolu seyahat sağlık sigortası yapmaktır. Peki yurt dışı seyahatleriniz için koronavirüs seyahat sağlık sigortası yaptırmak neden önemlidir? Çünkü COVID-19 kapsamlı bir seyahat sigortası yaptırarak; yabancı bir ülkede sağlık sorunu yaşamanız durumunda gideceğiniz hastane seçebilir, beklenmedik sağlık harcamalarına karşı bütçenizi koruyabilir ve hastalık tedavinizin yatılı olması durumunda ailenizden birinin yanınıza refakatçi olarak gelmesi sağlanabilir.

Maske, Dezenfektan, Siperlik Gibi Hijyen Malzemelerinin Tedariğini Yapın

Pandemi döneminde hijyene ve mesafeye özellikle iş seyahatindeyken de dikkat edilmesi oldukça önemli. İş seyahati öncesinde çalışanlarınız veya kendiniz için hijyenik ürünler tedarik etmeli ve başka bir şehirde veya ülkede yalanabilecek olası karantina durumuna karşı bu malzemeleri sayısını çoğaltmalısınız.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Pandemi Döneminde İş Seyahati Yapacaklar İçin 10 Öneri


Seyahat Öncesi ve Seyahat Esnasında Tüm Aşamaları Belirtin

Seyahat öncesinde de çalışanları ulaşım, transfer, seyahat için gerekli evraklar ve PCR testi gerekip gerekmediği konularında bilgilendirebilirsiniz. İş seyahati yapacak çalışanların güvenliği için COVID-19 döneminde bilgilendirme yapacağınız bir diğer konu ise seyahat esnasında ve seyahat sonrasında çalışanların neye dikkat etmesi gerektiğidir. Çalışanlara bu gibi bilgileri içeren kapsamlı bir broşür iletebilir, böylelikle tüm aşamalardaki yapmanız gereken bilgileri daha etkin ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Konaklama İçin Seçilen Otelin Hijyen ve Sağlık Belgesi Almış Bir Otel Olmasına Dikkat Edin

Otelin Covid-19 kapsamındaki bilgilendirmelerine dikkat edin. Pandemi döneminde eğer siz veya çalışanınız şirket aracıyla seyahat edilecekse aracın hijyenik hale getirildiğinde emin olmak oldukça önemlidir. Özellikle en çok dokunulan direksiyon, ayna, vites gibi yerlerini siz de sık sık dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Seyahatiniz Sonrasında Yapmanız Gereken Sağlık Kontrolleri ve İzolasyon Kuralları Hakkında da Çalışanlarla İletişim Kurun

Seyahat öncesi, seyahat sırasında çalışanları bilgilendirmenin öneminden bahsettik. İş seyahati sonrasında da çalışanlarınızı neler yapmaları gerektiği konusunda bilgilendirebilirsiniz. Örneğin siz veya çalışanlarınız seyahatlerini yurt içinde yaptıysa evde 14 gün izolasyon kuralını mutlaka hatırlatın. Eğer iş seyahatleri yurt dışına gerçekleştirildiyse şirketin de Covid-19 seyahat prosedürlerinde olması gereken izolasyon kuralına uyulması için gereken hatırlatmaları en kısa sürede yapın.

Pandemi Döneminde Yapılan Seyahatler İçin Checklist

Normalde iş seyahati yaparken yanınızda bulunması gereken temel şeyler bellidir; pasaport, takım elbise, kişisel bakım eşyaları, şarj cihazları vb. Peki pandemi döneminde yapacağınız seyahatler için dikkat etmeniz gerekenler ve seyahatiniz sırasında yanınıza almanız gereken eşyalar neler olabilir? Sizler için hazırladığımız bu listeyi kontrol ederek iş seyahatiniz için hazırlık yapabilirsiniz.


Bavulda Mutlaka Bulunması Gerekenler ve Alınması Gereken Hijyenik Ürünler

 • Antiseptik el hijyeni ürünleri (tek kullanımlık mendil, kolonya)
 • Siperlik
 • Tuvalet kağıdı
 • Tek kullanımlık maske
 • Diş fırçası, diş macunu, antiseptik ağız temizleyicisi
 • Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar
 • Alkollü yüzey dezenfekte spreyleri

Pandemi Döneminde Seyahat Ederken Alınması Gereken Kişisel Eşyalar

 • Temassız özelliğe sahip kredi kartları ve banka kartları
 • Pasaport
 • Diğer bankacılık veya kişisel kimlik
 • PCR Test Sonucu
 • Ateş ölçer
 • Kalem
 • Kişisel not defteri
 • Su şişesi
 • Paketli atıştırmalıklar
 • Gözlük reçetesi
 • Ağrı kesiciler, yara bantları gibi ihtiyacınız olacağını düşündüğünüz malzemelerin bulunduğu küçük bir ilk yardım çantası

Not: Hijyeni daha sık sağlayabilmeniz için normalde alacağınız kıyafet miktarından biraz daha fazla giyim eşyası yanınıza almanız faydalı olacaktır.

Pandemi Döneminde Her Zaman İletişimde Kalmak İçin Yanınıza Almanız Gereken Eşyalar

 • Dizüstü bilgisayar veya tablet
 • Akıllı telefon
 • Cep telefonu şarj cihazları (priz şarj cihazı ve taşınabilir harici şarj cihazı)
 • Gürültü önleyici kulaklıklar

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

PCR Testi Nedir? Yurt Dışına Çıkışlarda PCR Testi Uygulamasına Dair Bilgilendirme

Hangi Ülkeler PCR Testi İstiyor? PCR Testi İsteyen Ülkeler Listesi

Pandemi Döneminde İş Seyahati Yapacaklar İçin 10 Öneri

Yorum (0)
Yorum Bırak