Datça Gezi Rehberi: Datça'da Gezilecek Yerler

Datça Gezi Rehberi: Datça'da Gezilecek Yerler

Yaz tatillerinin en sevilen destinasyonlarından birisi olan Datça, tazeleyici doğası, birbirinden güzel koyları ile haklı ününü koruyor. Ege ile Akdeniz’in buluştuğu yarımadada konumlanan Datça’da yılın 300 gününün güneşli geçiyor olması da ayrı bir güzelliği.

Datça’ya Ulaşım

Datça’ya uçakla gitmeyi düşünüyorsanız aslında işler biraz karışık ve uzun çünkü Datça en yakınında bulunan Milas Havalimanı ve Dalaman Havalimanına dahi yaklaşık 3 saatlik uzaklıkta. Belki de bu nedenle diğer popüler tatil beldelerine göre daha az yoğunlukta ve bozulmamış. Datça’ya Bodrum Milas Havaalanı üzerinden gitmeyi planlıyorsanız öncelikle Bodrum merkeze inebilir ardında da feribot ile Datça’ya geçebilirsiniz. Feribot yolculuğunuz yaklaşık 2 saat sürecektir. Diğer alternatif olan Dalaman’ı tercih edecekseniz de havaalanında bulunan araçlarla Marmaris’e geçebilir, buradan da Datça minibüslerine binerek varış noktanıza ulaşabilirsiniz. İmkanınız varsa hangi havaalanından gelirseniz gelin araç kiralamayı tercih edin deriz. Hem Datça’ya ara aktarmasız ulaşır hem de yol üstündeki diğer koyları da gezmiş olursunuz.


Datça’ya Ne Zaman Gidilir?

Yaz aylarında Datça’dan bekleniyorsunuz! Oldukça temiz ve berrak olan denizinin ise soğuk olduğunu da söylemiş olalım, alışık olmayanlar mayıs ayında üşüyebilirler. Ayrıca Datça’nın temmuz ve ağustos gibi yazın en sıcak aylarında bile esintili bir havası var. Özellikle akşam yürüyüşlerinde yanınızda ince bir hırka bulunsa hiç de fena olmaz.

Datça’da Nerede Kalınır?

Datça Merkez: Adından da anlaşılacağı gibi hareketli, bol tesisli ve sağlık merkezlerine yakın olalım derseniz tercih edeceğiniz nokta bu bölge. Burada kendi istek ve koşullarınıza göre birçok konaklama tesisi bulabilirsiniz. Eski Datça bölgesinde ise taş ev mimarisinde birçok butik otel bulunuyor ancak burasının denize uzak mesafede olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Mesudiye Köyü, Hayıtbükü, Ovabükü: Yeşil doğa ve denizin kucaklaştığı yerde olalım, berrak bir denizde kulaç atıp huzur bulalım diyorsanız da size bu bölgeyi önerebiliriz. Plajlar iri kumluk yapıda ve küçük pansiyonlar hizmet veriyor. Burada akşamların oldukça sakin geçtiğini de söyleyebiliriz.

Palamutbükü: Denizi güzelinden, yemekleri lezzetlisinden olsun diyorsanız da rotanızı çevireceğiniz yön Palamutbükü. Konaklama için pansiyonları tercih edebileceğiniz gibi çeşitli uygulamalar üzerinden ev kiralayabilir ya da çadır tatili de uyar derseniz kamp alanında kamp atabilirsiniz. Ancak denizinin çabuk derinleştiğini ve plajının da taşlık olduğunu paylaşmakta fayda var zira çocuklu aileler için bu durum çok uygun olmayabilir.

Datça’da Neler Yapılır?

Baştan söyleyelim, Datça’da tatil yalnızca deniz ile sınırlı kalmıyor. Antik kentleri gezmeli kültür turları, doğa gezileri ve isteyene rüzgar sörfü de yapılabilecekler arasında yer alıyor. Günübirlik tekne turları da Kumluk plajının oradan kalkıyor ve genel olarak tur rotasında Dilek Mağarası, Hayıtbükü, İncekum, Domuz Çukuru, Palamutbükü ve Akvaryum bulunuyor.

Datça’da Nerelere Gidilir?

Eski Datça

Antik dönemden günümüzde uzanan Eski Datça, begonvil çiçekli sokakları ve ta evleri ile Datça’da mutlaka görmenizi önereceğimiz yerler arasında. Buraya gelmeden önce haberiniz olsun, bölgede araç trafiği kapalı, ziyaretçiler arabalarını Eski Datça’nın girişindeki otoparka bırakabilirler.


Can Yücel Evi

Usta şairimiz Can Yücel’in hayatının bir kısmını geçirdiği evinde kendisine ait kişisel eşyaları ve kitapları yer alıyor. Eski Datça Can Yücel Sokak’ta bulunan ev ziyarete kapalı. Her yılın 12 Ağustos gününde Can Yücel Anma Günü’nde açılıyor.


Knidos Antik Kenti

Bir tarafı Ege’ye bir tarafı Akdeniz’e açılan tarihi bir liman kenti olan Knidos, Tekir Burnu’nda yer alıyor. Önemi bir ticaret noktası olan bölgede konumuna göre planlanan ticari ve askeri iki liman yer alıyormuş ancak bu iki limanı birbirine bağlayan boğaz, sonradan kara bağlantısı inşa edilerek yarımadaya çevrilmiş. Knidos’ta baş tanrıçaları Afrodit için yaptıkları tapınakta aslında tahmin edileceği gibi Afrodit heykeli yer alıyormuş ancak yapılan yazılarda heykel bulunamamış bugün gittiğinizde kaidesini yerinde inceleyebilirsiniz. Bu antik kentte antik tiyatro alanlarını ve dönemin kalıntılarını görebilirsiniz. Size programınızı ayarlayıp akşamüzeri saatlerinde gelmenizi ve antik kenti gezdikten sonra manzaraya karşı güneşi batırmanızı öneririz.


Kızlan Köyü ve Kızlan Değirmenleri

Kendinizi badem ve zeytin ağaçları ile serili bir ovada düşleyebiliyor musunuz? İşte orası Kızlan Köyü. Bölgenin en çok rüzgar alan bölgesi olması Datça ile özleşmiş yel değirmenlerinin burada yer almasını sağlamış.


Datça Plajları

Palamutbükü Plajı

Merkeze yaklaşık 20km mesafede yer alan Palamutbükü, Datça’nın en uzun sahillerinden. Plaj ve deniz tabanı taşlık bu nedenle yanınızda deniz ayakkabılarınızı bulundurmanız hiç de fena olmaz. Pırıl pırıl olan deniz hızlıca derinleşiyor, iyi yüzme bilmeyenler ve çocuklar için çok dikkatli olunmalı.


Ovabükü Plajı

Mesudiye Köyü’nde yer alan Ovabükü Plajı’nda tam anlamıyla doğayla baş başasınız. Palamutbükü’nde olduğu gibi burda da deniz hızla derinleşiyor ve yanınızda deniz ayakkabılarınızı bulundurabilirsiniz.


Hayıtbükü Plajı

Ovabükü’nün hemen yanında bulunan bu plaj oldukça şirin ve çokça da sakin. Diğer iki plajın aksine sahilinin kumlu, denizinin de sığ oluşu çocuklu aileler tarafından tercih edilmesini sağlıyor. Ayrıca kapalı bir koy olduğu için de deniz dalgasız.

Kızılbük Plajı

Hayıtbükü Plajı’nın yaklaşık yarım kilometre ilerisinde yer alan Kızılbük Plajı palmiye ağaçları ile çevrili oluşuyla adeta cennetten bir köşe gibi. Sahili kumla karışık küçük çakıllardan oluşuyor ve denizi de sığ bu özellikleri ile çocuklu ailelerin favorisi. Yuvarlak biçimli bir koy olduğundan genellikle rüzgar almıyor.


Karaincir Plajı

Mavi bayrak sahibi olan bu plajın denizi, oldukça sığ. Sahili kumluk ve denizi de sığ. Kuzey rüzgarlarına kapalı olduğu için de denizi dalgasız ve ılık.


Kumluk Plajı

Datça merkezinde yer alan bu plaj isminden de anlaşılacağı gibi sahili kumluk. Ayrıca denizinin de sığ olması nedeniyle özellikle çocuklu aileler tarafından sıkça tercih ediliyor.


Yorum (0)
Yorum Bırak