Hafta Sonunda Bir Kış Eğlencesi: Erciyes Kayak Merkezi

Hafta Sonunda Bir Kış Eğlencesi: Erciyes Kayak Merkezi

İç Anadolu'nun en güzel şehirlerinden birine yolculuğa ne dersiniz? Doğayla iç içe geçmiş eşsiz rotalarında tam gün kayak ve termal keyfi yaşayacağınız o adreslerde haftanın yorgunluğunu üzerinizden atabilir, yeni haftaya daha zinde başlayabilirsiniz. Kartpostallardan fırlamışçasına bir güzelliğe sahip Erciyes Dağı'nın eteklerinde yer alan Erciyes Kayak Merkezi'ne davetlisiniz.

Özellikle Kasım ya da Aralık’tan başlayan kayak sezonu Erciyes'e neredeyse Nisan ortalarına kadar sürüyor. Ülkemizdeki başka kayak merkezlerinde olduğu gibi iddialı kayak ve snowboard pistlerine sahip Erciyes Kayak merkezinde kolaydan zora birçok kayak pisti mevcut. Bu eğlencenin üzerine bir de hamarat ablaların özenerek hazırladığı kayseri lezzetlerini tadacağınızı düşünün! İşte hafta sonu tatili diye buna denir!

Erciyes Kayak Merkezi Hakkında

Erciyes Kayak Merkezi nerede sorusu, kış tatili severlerin en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Kayseri il merkezine 25 km uzaklıktaki Erciyes Kayak merkezi, dağ ve kış turizmi açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Erciyes Kayak Merkezi'nde 3 adet kayak merkezi bulunmaktadır. Bu pistlerden birincisi 1450 metre uzunluğunda ve 900 kişilik, ikincisi ise 1250 metre uzunluğunda ve 800 kişilik 2 adet teleskiden oluşmaktadır. Diğer mekanik tesis ise telesiyejdir ve 2250 metre uzunluğunda olup, 370 kişi kapasitelidir.

Erciyes Kayak Merkezi'nde 300 metre uzunlukta iki adet baby-lift tesisi de yer almaktadır. Kayak merkezinde ayrıca Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından uluslararası kayak yarışmaları için de tescillenmiş 2 adet profesyonel kayak pisti bulunmaktadır.


Erciyes Kayak Merkezi'ne Nasıl Gidilir?

Erciyes kayak merkezine araçla veya uçakla rahatlıkla ulaşabilmeniz mümkün. Artan uçak seferleri sebebiyle Kayseri’nin yöresel lezzetleri için günübirlik gelen yerli turist sayısı oldukça fazla. Erciyes Turizm Merkezi, Kayseri Erkilet Havalimanına yalnızca 25 km uzaklıkta bulunuyor. İsterseniz taksi ile havalimanından kayak merkezine kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinden (Seyyid Burhaneddin Türbesi önünden) de sürekli Erciyes Kayak Merkezi’ne develi ilçe minibüsleriyle seferler yapılıyor.. Kış aylarında Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin yoğun çalışmaları ile birlikte Kayseri-Erciyes karayolu 24 saat açık tutuluyor. Erciyes bir hafta sonunda bile kalbinizi çalacak güzellikte olsa da, siz yine de bu güzel Anadolu şehrine en az bir haftanızı ayırmaya çalışın.

Erciyes Kayak Merkezi’ne Giriş Ücreti Var Mı?

Eğer eğlenceli bir kış tatili yapmak isterseniz Erciyes Kayak Merkezi sınırlarında konaklayabilir ve pistlerden de faydalanabilirsiniz. Dilerseniz Erciyes Kayak Merkezi’ne günübirlik de giriş yapabilirsiniz. Fiyatlar ise diğer kayak merkezlerine göre oldukça makul. Öğrenci nüfusunun yoğun olduğu şehirde “öğrenci işi” sayılabilecek tarifeler ve bilet fiyatları karşınıza çıkacak. Skipass ücretleri, Uludağ’ın yanına yaklaşmazken öğrencilere özel indirimli tarifeler de söz konusu. Erciyes Kayak Merkezi’nin 2020-2021 fiyatlarını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Erciyes Kayak Merkezi Civarında Gezilecek Yerler

Eğer yazın da yolunuz Erciyes’e düşerse, yazında erciyeste birbirinden güzel gezilecek yerlerin olduğunu söyleyebiliriz. Verimli topraklara sahip Anadolu’nun bağları, bahçeleri yol boyunca karşınıza çıkacak. Bu yüzden mutlaka Erciyes’in eteklerinde ve zirvelerinde dolaşmaktanızı tavsiye ederiz. Gelin şimdi Erciyes ve çecresindeki gezilecek yerlerine beraber bakalım.

Kültepe Örenyeri

M.Ö. 2000 yılında, Kaniş Krallığı’nın merkezi ve Anadolu’daki Asur Ticaret Kolonileri sisteminin baş şehri olan Kültepe; Kayseri’nin hemen 20km kuzeydoğusunda, Erciyas’in (eski Aşkaşipa veya Argeus) eteğinde, bereketli bir ovanın ortasında, yer alıyor. Ören yerini ziyaret etmenin mümkün olmadığı bir gün yok, haftanın her günü için programınıza ekleyebilirsiniz, üstelik örenyerine giriş de ücretsiz.


Tekir Yaylası

2100 ile 2900 rakıma sahip Tekir yaylası, Erciyes’teki kayak sporcularının da en aktif kullandığı yerlerden birisidir. Dağ tırmanışı yapan sporcuların da her mevsim tekir yaylası gözdesi olmuş . Eğer bu güzel yaylaya yazın yolunuz düşerse çadırınızı kurup doğanın tadını çıkartabilirsiniz.

Erciyes At Çiftliği

Binicilik sporuyla ilgilenenler için, Erciyes sınırları içerisinde bir at çiftliği ve binicilik eğitim alanı da mevcut. Eğer çocuklarınızla beraber yolunuz buraya düşerse ve Erciyes sınırlarında eğlenceli bir aktivite yapma niyetindeyseniz; Erciyes At Çiftliği aktivite yapmak isteyen aileler için doğru bir seçim olacaktır.

Kıranardı Kent Ormanı

Kayseri’nin sıcak yaz günlerinde, gece ve gündüz doyumsuz Her mevsim Erciyes Dağının ve şehrin manzarası sunan Kıranardı Kent Ormanı, Hisarcık istikametinde yer alıyor. Hem Erciyes’i hem de Hisarcık’ı fotoğraflayabilmek ve Kayseri’nin uzak plan görüntüsünü de görmek, hem de piknik yapmak isterseniz Kıranardı Kent Ormanı’na mutlaka uğramalısınız.

Erciyes’te Yapılacak Aktiviteler

Seyahatiniz sırasında yolunuz Erciyes’e düştüyse ya da kayak tatilinizi Erciyes’te geçirmeye karar verdiyseniz Erciyes’te neler yapılır diye merak ediyor olabilirsiniz. Gelin Erciyes’te yapılacak aktiviteler nelermiş beraber bakalım.

  • Erciyes Kayak Merkezi’ndeki Uygun fiyatlı kayak merkezleri ve spor akademileri sayesinde, eğer daha önceden kayak ya da snowboard eğitiminiz yoksa bile ilk adımı Kayseri’de atabilirsiniz.
  • Kayak merkezinde ATV, kar motoru, kar bisikleti ya da safari gibi farklı aktiviteleri mutlaka deneyin. Özellikle kalabalık bir arkadaş grubunuz ya da ailenizle beraber Erciyes Kayak Merkezi’ne gelirseniz bu tarz kış sporlarının tadını daha fazla çıkartabilirsiniz.
  • Erciyes eteklerinde yer alan Hürmetçi Köyü’nde yetişen yılkı atlarını yakından görebilir ve muhteşem manzaralara tanıklık edebilirsiniz.
  • Kayseri yoluna çıkmadan önce kilo vermenizi öneririz. Çünkü Kayseri’de yiyeceğiniz yiyecekler, sucuk-ekmekler ve hamur işleri birbirinden lezzetlidir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Hangisi Size Göre? Kış Sporları ile Tanışma Vakti

Kışın Keşfedilecek Yerler: Türkiye’deki Kayak Merkezleri

Türkiye'de Ocak Ayında Gidilecek 10 Yer

Yorum (0)
Yorum Bırak