Uzaktan Çalışanlar İçin Hem Ofis Hem Tatil: Fethiye Koyları

Uzaktan Çalışanlar İçin Hem Ofis Hem Tatil: Fethiye Koyları

Bu yıl pandemi nedeniyle birçok çalışan ofislerini evlerine taşıdı ve uzaktan çalışma modeline geçti. Evden çalışma sistemine yavaş yavaş adapte olduğumuz şu dönem bir çağı da başlatmış oldu. Aslında dünyanın birçok ülkesinde hem çalışıp hem de tatil yapan 'digital nomad' yani 'dijital göçebeler var'. Hem uzaktan çalışıp hem de mesai bitiminde tatil yapmak mümkün bu yeni düzende. Biz de çalışırken tatil yapabileceğiniz en güzel yerlerden birini; Fethiye'yi anlatmak istedik. Her yanı ayrı cennet olan güzel ülkemizde  hem yerli hem de yabancı gezginlerin en çok merak ettiği yerlerden biri Fethiye’dir.  Türkiye’nin Akdeniz ve Ege sınırında olan Fethiye Muğla’nın 13 ilçesinden biridir. Eski adı Meğri’dir. ‘Meğri’ adının Rum dilinde ‘uzak diyar’ anlamına gelen Makri’den geldiği sanılmaktadır. Meğri ilçesinin adı  1913 yılında Osmanlı döneminde uçağı buraya düşüp şehit olan havacı Pilot Yüzbaşı Fethi Bey’in anısına Fethiye olarak değiştirilmiş ve günümüze kadar adını korumuştur.

Fethiye, doğal kalmayı başarmış koyları, plajları, tarihi değerleri, vadileri ve ekstrem sporlarıyla dünyaca ünlü bir tatil beldesi olarak bilinir. Fethiye’nin şehirden uzaklaşmak, doğayla kucaklaşmak, hem deniz tatili hem kültür gezisi yapabilmek için muhteşem bir rota olduğunu söyleyebiliriz.

Fethiye, keşfetmekle bitmeyen güzelliklere sahip bir yer ancak kısıtlı bir zamanınız varsa Fethiye’de görmeniz gereken 5 cennet  yeri sizin için sıralıyoruz.

1- Ölüdeniz

Fethiye koylarının en meşhuru; etrafı ormanlarla çevrili, mavi bayraklı plajı, Likyalılara dayanan eski tarihi, bembeyaz kumları, kışın bile etrafında fırtınalar koparken sakin  ve berrak olan deniziyle dünyanın en iyi tatil beldelerinden biri olan Ölüdeniz eşsiz güzelliğiyle sizi büyüleyecektir. Ölüdeniz, su sporları için de tercih edilen muhteşem bir denize sahip. Rüzgar sörfü, kite sörf, wakeboard, su kayağı gibi aktiviteler en çok yapılanlar arasında. Ölüdeniz aynı zamanda dünyaca ünlü yamaç paraşütü yapma noktası Babadağ Dağı’nın eteklerindedir. Profesyonel yamaç paraşütü pilotlarını ağırladığı gibi burada bu hizmeti veren acenteler aracılığıyla siz de profesyonel pilotlar eşliğinde yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Yamaç paraşütü ile siz 1700 metre yükseklikten süzülürken, aşağıda size  Ölüdeniz, Gemile Koyu, Kum Burnu, Ayanikola, Patara Plajı, Dalaman ve hatta Rodos adası manzarası eşlik ediyor. Lagün yani deniz kulağı şeklinde olan coğrafi yapısı ile oldukça güzel bir görüntüye sahip olan Ölüdeniz kasabası hem havadan hem karadan gözlerinize muhteşem bir manzara ziyafeti sunuyor.


2- Çalış Plajı

Fethiye’nin en popüler plajlarından biri olan Çalış Plajı, yürüyüş yapmayı sevenler için uzun sahili,  hem denize girmek hem de güzel günbatımını izlemek için yerli ve yabancı turistlerin uğrak plajlarından biridir. Sahil boyunca oteller, tatil için kiralık villalar, restoranlar, eğlence merkezleri ve hediyelik eşya dükkânlarına ev sahipliği yapan Çalış, gece gündüz canlı bir atmosfere sahip.  Çalış Plajına, soyu tükenmekte olan deniz kaplumbağaları carette carettalar her yıl gelip yumurtalarını kuma bırakıyor. Nisan – Kasım ayları arasında gelirseniz belki caretta carettaların denize doğru açılmalarına da şahit olabilirsiniz. Ayrıca plajın sonunda ‘Kuş Cenneti’ olarak bilinen farklı kuş türlerinin yaşadığı doğal bir park bulunuyor.


3- Faralya Köyü

Diğer adı ‘Uzunyurt’ olan Faralya Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı cennet  bir köy olarak karşımıza çıkıyor. Fethiye’de Ölüdeniz’in kalabalığından kaçmak isterseniz doğanın kalbi, huzurun adresi Faralya sizleri kucaklamaya hazır bekliyor. Buradaki yerel evlerin çoğunun jakuzileri eşsiz manzaralara bakan, butik otellere dönüştürülmüş. Bu butik otellerin hizmetleriyle sizde unutulmaz anılar bırakacağına emin olun. Genellikle kahvaltı ve akşam yemeği dahil hizmet veren bu otellerde eşsiz gün batımı manzarasında içeceklerinizi yudumlarken güneşin dünyanın hiçbir yerinde daha böyle batmadığını düşüneceksiniz. Faralya’da her bütçeye uygun konaklama yapmak mümkün. Lüks oteller, bungalovlar, pansiyonlar ve kamp alanlarına kadar geniş bir konaklama imkanına sahip. Fethiye’nin en güzel koyları olan Kelebekleri Vadisi, Kabak Koyuna  Faralya’dan patika yollardan yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bu koylarda mavinin her tonunu görmeniz mümkün. Doğa içinde yürüyüş yapmayı seviyorsanız dağ köyleri ve ormanlık alan içerisinden geçen dünyanın en iyi 10 uzun yürüyüş yolu arasında yer alan Likya yolunda yürüyüşler yapabilirsiniz. Köyde öne çıkan yoga otellerinde doğayla iç içe yoga yapabilirsiniz. Koyları tekne turlarıyla keşfedebilirsiniz. Bir de Faralya’dan  bal ve adaçayı alırsanız, buranın eşsiz doğasının lezzetinden tatilinizin bittikten sonra da faydalanmaya devam edebilirsiniz.


4- Kelebekler Vadisi

Fethiye koyları listesinin olmazsa olmazı Kelebekler Vadisi, adını doğal olarak barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden özellikle Kaplan kelebeğinden almıştır. Barındırdığı endemik bitkiler nedeniyle ‘Dünya Mirası Koruma Vakfı’ tarafından korunması gereken 100 dağ arasında yer alan Baba Dağı eteklerinde bulunan Ölüdeniz, Kıdrak, Kabak gibi koylardan biri olan Kelebekler Vadisi aynı zamanda Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından sit alanı olarak ilan edilmiş ve bugün bu sayede doğal güzelliğini korumuş cennet bir hazinedir. Kelebekler Vadisi 350 metreye ulaşan  sarp kayalıklarla çevrilidir. Kayalar arasından süzülen şelaleri olan Kelebekler Vadisine ulaşmak için ya Ölüdeniz’den kalkan teknelerle ya da Faralya Köyünden patika yoldan 1-1,5 buçuk saat zorlu bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Doğal sit alanı olduğu için otel vs bulunmayan bu alanda ya kamp kurarak ya da bungalovlarda kalarak konaklayabilirsiniz. Ulaşımı zorlu olsa da gördüğünüz andan itibaren  kendinizi büyülü bir rüyanın içinde sanacaksınız.


5- Kabak Koyu Vadisi (Gemile Koyu)

Kızılçam ormanlarıyla çevrili olan Kabak Vadisi ve koyu Faralya Köyü çevresindeki saklı cennetlerden biri. Dünyanın en iyi yürüyüş yolu rotası olan Likya yolu buradan da geçiyor. Kabak Koyu sessiz ve huzurlu bir tatil düşünenler için uygun bir yer. Faralya Köyünden dolmuşla ya da deniz üzerinden tekneyle koya ulaşabilirsiniz. Sandal ve çam ağaçlarından oluşan ormanı ve turkuaz rengi denizin bütünleştiği çakıl plajında hamak keyfi yapabilirsiniz. Kabak Koyundan keyifli bir yürüyüşle Aladere Şelalerinin döküldüğü yerde  etrafı kayalarla çevrili üç adet doğal havuzun oluştuğu buz gibi gölete girebilirsiniz. Kabak Vadisinde konaklama için pansiyonlar mevcut. Kamp alanı, çadır ve bungalovlar diğer konaklama seçenekleri arasında. Şölen gibi olan kahvaltılarının meşhur olduğunu söyleyebiliriz. Yöre kadınlarının ellerinden yöresel tatlardan ölemeç çorbası, leğen böreği, otlu gözlemeleri de denemenizi öneririz.


Fethiye'ye Ulaşım

Fethiye'ye ulaşım ise sanılanın aksine oldukça rahat. Fethiye’nin saymakla bitmeyecek doğal güzellikleriyle ünlü yerlerini keşfetmek için illaki aracınızın olmasına gerek yok. Fethiye’ye en yakın Dalaman Havalimanına indikten sonra buradan Ölüdeniz’e servislerle geçip  Ölüdeniz otogarından birçok yere dolmuşlarla ya da Ölüdeniz koyundan hareket eden teknelerle ulaşabilirsiniz. 

Türkiye'de keşfedilecek onlarca muhteşem koy var. Yalnızca Tekne ile Keşfedebileceğiniz 10 Muhteşem Koy içeriğimize tıklayarak diğer koyları da keşfedebilirsiniz. 

Yorum (0)
Yorum Bırak