Sadece Glamping Camping ile Yaşayacağınız 5 Muhteşem Deneyim

Sadece Glamping Camping ile Yaşayacağınız 5 Muhteşem Deneyim

Geleneksel kamp alanları genellikle uygun bir fiyata konaklama, bir parça rahatsızlık fakat kamp ataşenin yanında keyifle geçirilen saatler vaat ediyor. Ama artık doğa severler için daha konforlu konaklama seçenekleri mevcut. Bu konaklama seçeneklerinden birisi ise Glamping Camping. Bu yeni tatil türü son zamanlardaki çevreye duyarlı yaklaşımlarıyla dikkat çekiyor. Peki nedir bu glamping camping? İzole Tatil İçin 10 Maddede Glamping Camping Nedir? adlı içeriğimizi okuyarak bu tatil türü hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Genelde daha butik işletmeler olan glamping camping alanları, popüler tatil türleri arasında çoktan yerini aldı. Peki sadece glamping camping alanlarında yaşayacağınız deneyimler nelermiş, merak ediyor musunuz? Eğer cevabınız ‘’Evet’’ ise gelin içeriğimizi inceleyeme başlayalım. Keyifli okumalar. 

1-Doğa ile Yeniden İletişim Kurma ve İzole Tatil İmkanı

En son ne zaman doğayla iç içe vakit geçirdiniz? Şehrin karmaşasından uzaklaşıp doğayla kucaklaşmak hem de konforunuzdan ödün vermeden. İşte bunların hepsi glamping camping ile mümkün. Glamping camping yerleri, doğayla iç içe bir tatil geçirmek isteyenlere hitap ediyor. Akşam ateşin başında oturup yıldızları izlemek, denizden çıkıp yorulduğunuzda rahat yatağınızda dinlenmek veya ormanda yürüyüşe çıkıp doğaya kucak açmak… Kulağa ne kadar hoş geliyor, değil mi?


2- Açık Havada Ateş ve Barbekü Keyfi

Kamp keyfi demek, barbekü ve ateş demek! Bunu gerçekleştirebilmek için glamping camping çadırınızda minik bir mutfak, birden fazla yemek işiyle uğraşabileceğiniz bir barbeküye ihtiyacınız olacak. Tehlike arz etmeden açık havada yapacağınız bir barbekü keyfini glamping camping alanlarında yapabilirsiniz. Günün sonunda ise marshmallow ya da camping vazgeçilmezi olan çikolatalı muzlarınızla bir tatlı keyfi yapmayı ihmal etmeyin.


3- Yaratıcı Olmak İçin Birebir: Glamping Tatili

Yaratıcı fikirleri ortaya çıkaran en önemli şeyler mekan ve çevredir. Bir düşünün, gözlerini kapattınız ve rahat hamağınızın içinde kuş seslerini ve rüzgarın yapraklarla yaptığı o huzurlu hışırtıyı duyuyorsunuz. İçinizdeki sanatçıyı veya zanaatkarı ortaya çıkartmak için glamping camping alanlarından daha iyi bir yer olabilir mi? Doğanın içinde yer alan ahşap evinizde veya çadırınızda kendinize zaman ayırabilir, iç sesinizle baş başa kalarak yaratıcılığınızı ortaya çıkartabilirsiniz.


4- Çevre Dostu Bir Yerde Konaklamanın Huzuru

Artık doğanın insanlarla ayrılmaz bir bütün olduğunu giderek anlamaya başladık. Artık turizmde sürdürebilir yerler önem kazanmaya başladı. İşte bu noktada büyük tatil yerlerinden ziyade 'az yer kaplayan' oteller ve restoranlar seçmek sürdürülebilir turizmin anahtarlarından biri haline geldi. Tatil köylerinde kalarak, bölgenin kalkınmasını sağlıyoruz ancak bu durum daha fazla yeşil alanın yok edilmesi ve üzerinde daha fazla otel ve tatil köyü inşa edilmesi için otel sahiplerini daha da teşvik ediyor. Glamping camping rahatlıktan vazgeçmek istemeyenlerin fakat sürdürülebilir bir tatil yapmak isteyenlerin imdadına bu noktada yetişiyor. Artık birçok glamping camping yeri, doğaya ve topluluklarına karşı dikkatli ve saygılı olmakla birlikte, ihtiyaç duyduğunuz tüm lüksleri bir arada sunuyor. Glamping campingin felsefesinden birisi de doğaya ve yaban hayatına saygı duymaktır. 


5- Yenilikçilik ve Tasarım Arasında Lüks Kamp Deneyimi

Glamping camping popüler olmaya ve çevre konusunda tasarımcılar daha hassas olmaya başlayınca glamping camping alanları da yeniden şekillenmeye başladı. Mimarla; işlev, güzellik ve organik entegrasyonu doğal veya kentsel çevre ile birleştirme zorluğuna kendilerini adayarak ortaya muhteşem tasarımlar çıkartmışlardır. Evet, aynı zamanda kentsel çünkü - kirliliğe, gürültüye ve her şeyden önce diğer insanların kitlesel varlığına rağmen- glamping akımı ilk olarak kentlerde boy göstermeye başladı. Glamping kültürü sadece geleneksel çadırlarla veya onların lüks yorumlarıyla değil, gerçekten gelişmiş teknolojik projelerle de yakından ilgilidir. Bu örneğin en çarpıcı olanı ise yurt dışında bulunuyor. Akıllı mikro süit projesi olan Eden Luxury Portable Suite, 2018 yılında sürdürülebilir biyo-bina alanında Yenilikçi Mimari kategorisinde İkonik Tasarım ödülünü almaya hak kazandı. Dünya üzerinde bu yapı gibi birçok glamping camping alanı bulunuyor ve yapılmaya devam ediyor.