Hangi Ülkeler PCR Testi İstiyor? PCR Testi İsteyen Ülkeler Listesi

Hangi Ülkeler PCR Testi İstiyor? PCR Testi İsteyen Ülkeler Listesi

Pandemi nedeniyle bazı ülkeler hala turistik amaçlı ziyaretlere kapalı. Fakat başka bir ülkede çalışan, iş için giden, oturum izni olan veya o ülkenin vatandaşlarından hükümetler PCR testi talep ediyor. Her ülkeye göre değişiklik gösteren PCR testi ve karantina uygulamaları, akıllarda soru işareti bırakabiliyor. Peki hangi ülkeler PCR testi istiyor, hangi ülkeler sadece karantina uygulamasını yeterli bulunuyor? Gelin bu gibi sorularınızın cevaplarını bulacağınız içeriğimize hep beraber göz atalım. 

*Ülkelerin belirlediği kurallar genellikle 2 haftada bir yenilenmektedir. Bu yüzden seyahate çıkmadan önce tercih edeceğiniz hava yolu şirketinden gideceğiniz ülkede uygulanan giriş koşulları hakkında bilgi almayı unutmayın.

PCR Testi İsteyen Avrupa Ülkeleri

 • Almanya: Almanya'nın halk sağlığından sorumlu Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından Covid 19 pandemisinden dolayı riskli katagoride belirlediği ülkelerde son 10 günde bulunan yolcuların Almanya uçuşları öncesinde Online Form doldurması zorunlu tutulmuştur. Türkiye'nin de dahil olduğu riskli ülke ve bölgelerin listesine rki.de/covid-19-risikogebiete websitesinden erişilebilir.
 • Avusturya: 72 saat içinde yaptırılmış PCR testi sonucu isteyen ülke, aksi halde 14 günlük karantina uyguluyor. 
 • Belçika: PCR test istemiyor fakat son 48 saat içerisinde alınmış  PCR testinin yapılması öneriliyor. 
 • Bulgaristan: PCR test istemiyor (Son 48 saat içerisinde alınmış olmasında fayda var). 14 günlük karantina uygulanıyor. 
 • Çek Cumhuriyeti: Son 72 saat içerisinde yapılmış PCR testi istenmekte olup, 5 yaşın altındakilerden PCR testi istemiyor. Ülkeye giriş tarihinden sonra, 1 ila 14 gün içerisinde kendileri tekrar test yapılabiliyor. 
 • Danimarka: Son 72 saat içerisinde yapılmış PCR testi istiyor
 • Estonya: Kendi testini uyguluyor (Son 48 saat içerisinde alınmış PCR testinin yanında olmasında fayda var). Karantina uygulayabiliyor.
 • Fransa: Fransa’ya giriş yapacak kişilerin Sağlık Bakanlığı talimatı doğrultusunda evlerin de 14 günlük karantina uygulaması kapsamına girmeleri gerekmektedir. 11 yaş ve üstü misafirlerin uçağa binişten son 72 saat içerisinde negatif Covid-19 testi beyan edemedikleri durumunda, Fransa’ya varışta Covid-19 testi yaptırılacaktır. 16 Mart ve 15 Haziran 2020 tarihleri arasında süresi dolan aşağıdaki belgeler sona erme tarihinden itibaren 180 gün uzatılmıştır: Uzun Süreli D Tipi Vizeler; Oturum izni (diplomatik veya konsolosluk görevlileri hariç), oturum süreci onay belgesi (Attestation), Oturma İzninin Alınması  belgesi. (“Récépissé”) Daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayınız.  
 • Hırvatistan: Ülkede 48 saat içinde alınmış olan PCR testleri geçerli sayılıyor. 
 • Hollanda: 14 günlük ev karantinasından muaf olmak için PCR testi isteniyor.
 • İzlanda: Ülkeye girişte havaalanında ücret karşılığı (75 Euro) PCR testi yaptırılması zorunlu.
 • İtalya: Bu kriterlere uymayan yolcuların ülkeye girişi kabul edilmiyor:  İtalya vatandaşları veya ikamet eden kişiler, İş seyahatinde olan yolcular, acil sağlık nedenleri, görevde seyahat eden sağlık personeli, acil durum nedenleri olan kişiler, Avrupa Birliği, Schengen üyesi, İsviçre, İngiltere, Andorra, Monako, , San Marino,ve Vatikan (Holy See) ülkeleri vatandaşları, ikamet / aile üyesi kartı ve D tipi vize sahipleri, Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Kore, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Tayland, Tunus veya Uruguay’dan gelen misafirler, İtalya tarafından 31 Ocak-31 Temmuz 2020 tarihleri arasında sona eren ikamet izinleri 31 Ağustos 2020 tarihine kadar geçerli sayılacaktır. Nakliye hizmeti yapan yolcular; eksiksiz bir bildirim formu sunmalı ve girişlerini, giriş bölgesinin yerel sağlık birimlerinde (ASL) Önleme Departmanına bildirmelidir. İtalya'ya giriş yapan yolcular 14 gün karantinaya alınır. (İtalya’daki kalış süreleri 72 saati geçmezse ve iş gereği durumlarda seyahat eden yolcular hariç, belirli ihtiyaçlar halinde ek olarak 48 saat bu süre uzatılır.)
 • İngiltere: Kısıtlama bulunmamaktadır. Resmi vize kuralları geçerlidir. İngiltere’ye giriş yapacak kişilerin Sağlık Bakanlığı talimatı doğrultusunda evlerinde 14 günlük karantina uygulaması kapsamına girmeleri gerekmektedir. Aşağıdaki ülkelerde seyahat günlerinden önceki 14 gün kalmış olan kişiler karantinadan muaf olacaklardır.
 • KKTC:  20 Ekim 2020 tarihinden itibaren (20 Ekim dahil) ülkeye B grubu ülkelerden gelecek olan ve en fazla 3 gün kalacak kişiler ülkeye girişte negatif PCR test sonuçlarını ibraz edecekler ve sonuçlar girişte alınacaktır.  2. PCR test sonuçları çıkana kadar otel veya merkezi izolasyonda beklemek şartı ile karantina uygulaması olmaksızın ülkeye giriş yapılabilmektedir. Son güncel bilgilere göre PCR testinizi uçuşa 5 gün kala yaptırabilirsiniz. KKTC'de kalış süresi en az 3 gün olmalıdır. 
 • Macaristan: Ülkeye girişten önceki 5 gün içinde 48 saat arayla 2 negatif sonuçlu PCR Testi ibrazı zorunlu, aksi halde zorunlu karantina uygulanıyor.
 • Norveç: Norveç sınırlarını Avrupa Birliği ülke vatandaşlarına açmaya başlamıştır. Sınırların açıldığı ülke bilgisine ayda iki kere güncellenecek olan www.fhi.no/en web sitesinden ulaşılabilmektedir. Listede bulunan ülke haricindeki ülkelerden Norveç'e gelecek olan yolcular ilk cıkış noktasına gönderilecek veya Norveç'te oturumları olması kaydıyla (Norveç'e gelecek olan Norveç vatandaşı haricindeki yolcuların Norveç'te oturumları olması gerekmektedir. ) 10 gün karantina altında kalacaklardır. Geçici olarak sınır kontrolleri yurt içi Schengen sınırında da uygulanacaktır. Tüm havayollarının Norveç`e gelen yolcularına ülkeye vardıktan sonra telefonlarına gelecek olan ve sağlık otoritelerine Covid-19 için nasıl test yaptırabileceklerine dair bilgi link'i ve seyahat-karantina kurallarını içeren bir text mesajı geleceği hususunda bilgilendirmesi gerekmektedir.
 • Portekiz: Portekiz varışlı tüm yolcuların (Portekiz vatandaşları ve Portekiz Oturum Kartı sahibi yetişkin, bebek ve çocuk yolcular dahil) seyahatlerine basladiklari ilk seferin uçuş saatinden, 72 saat once yapilmis NEGATİF sonuçlu PCR test ibraz etmeleri zorunludur. 
 • Slovakya: Pcr testi isteyen ülkeler arasında Slovakya'da bulunuyor. 
 • Finlandiya: Sadece Fin vatandaşları, Finlandiya için oturumu olan yolcular yada Fin vatandaşlarının sadece birinci derecedeki akrabaları özel izin alarak Finlandiya'ya girebilir. Aşağıdaki zorunlu seyahatler ve yazılmamış diğer insani nedenlerden dolayı seyahat etme zorunluluğu olan yolcular için istisnai durumlar uygulanabilmektedir. Finlandiya'ya gelip transit olarak 24 saat içerisinde başka bir Avrupa birliği ülkesine kara/deniz/hava yolu ile devam edecek yolcuların konfirme seyahat belgesini ibraz etmeleri şartıyla uçuşlara kabul edilebilir.
 • Polonya: Polonya, AB ve EFTA üyesi ülkelerin vatandaşları; Polonya vatandaşları, AB / EFTA vatandaşları ile evli olan yabancıların  eşleri ve çocukları olan ancak göçmenlik gerekliliklerini  yerine getiren ülke vatandaşları  (vize, biyometrik pasaport vb.); Poles Card (Karta Polaka) sahibi yabancılar; Polonya'da kalıcı veya geçici oturma iznine sahip olan yabancılar, yolcunun plastik bir kimlik kartı biçiminde ibraz etmesi gerekmektedir  (D tipi vize oturum izni DEĞİLDİR); Polonya'da çalışma izni olan yabancılar (diğer AB ülkelerinde çalışma izni kabul EDİLMEZ) veya Polonya'ya girdikten hemen sonra Polonya'da çalışmaya başlayacaklarını teyit eden belgeler; kabul etmektedir. Polonya için COVID/PCR testi istenmemektedir. 10 günlük Karantina uygulaması sadece Rusya, Ukrayna ve Belarus dan Direkt seferlerle gelen yolculara uygulanmaktadır. İstanbul' dan gelen yolcularımıza karantina uygulaması yoktur. İstanbul -Varşova uçuşlarında, Polonya Sağlık Müfettişliği tarafından deklere edilmiş olan ve ekipler tarafından yolculara dağıtılan iki adet sağlık formu, yolcular tarafından uçuş esnasında doldurulması gerekmektedir.

*Andora, İrlanda, Letonya, Litvanya, Romanya, Slovenya ve Vatikan PCR testi istemeyen fakat ev karantinasının zorunlu olduğu ülkeler arasında bulunuyor.

*Yunanistan, İspanya, İsveç, İsviçre, Lüksemburg ve Malta ise herhangi bir PCR testi ve karantina uygulaması bulunmuyor. 


PCR Testi İsteyen Kuzey Afrika ve Orta Doğu Ülkeleri

 • Birleşik Arap Emirlikleri: BAE onaylı bir laboratuvardan 96 saat içinde alınmış olan PCR testi sonucu isteniyor.  Dubai uçuşları henüz Türkiye'den yapılamadığı için aktarmalı uçuşlarda her hava yolu farklı saat aralığında yapılmış testler istenebiliyor. 
 • Bahreyn: Sınırlar kapalı ( Sadece Kuveyt ve BAE den giriş var ). Son 72 saat içerisinde yapılmış PCR testi istiyor. Ayrıca ülkede 10 güne kadar karantina uygulanabiliyor. 
 • Cezayir: Sınırları kapalı.
 • Fas: 48 saat içinde alınmış PCR testi ve serolojik test sonucu ibrazı isteniyor. 
 • İran: İran vatandaşları hariç seyahat edecek tüm misafirlerin varış itibari ile 0-96 saat içerisinde İngilizce olarak alınmış negatif PCR testi olmalıdır. 
 • Katar: Havaalanında PCR Testi yapılmakta olup, 7 günlük karantina uygulanıyor ve karantina sonrası tekrar test yapılıyor. Katar tarafından onaylanan Covid-19 test merkezlerinden (ülkemizde 5 tane vardır) son 48 saat içinde alınan test sonucu varsa havaalanındaki testten muaf olunuyor.
 • Kuveyt: Yolcuların uçuslarından maksimum 96 saat öncesinde alınmış, Covid-19 PCR (negatif) test sonucunun ibraz etmesi bekleniyor. 
 • Lübnan: 96 saat içinde alınmış olmasını talep ediyor. Havaalanında tekrar test yapılıyor. 
 • Mısır: Tüm yolcuların PCR negatif test ibraz etmeleri gerekmektedir (Mısırlı ve Mısırlı olmayan tüm yolcular). PCR test geçerlilik suresi, numune alınış tarihinden itibaren başlayarak uçağın inişinden azami 72 saat önce olmalıdır.
 • Tunus: PCR testinin 72-120 saat içinde alınmış olmasını talep ediyor. 
 • Ürdün: 17 Kasım 2020 tarihi itibari ile, sadece Türkiye çıkışlı yolcular için geçerli olacak şekilde, belirli sağlık kuruluşlarından alınan negatif PCR test sonuçları kabul edilecek.


PCR Testi İsteyen Balkan Ülkeleri

 • Bosna Hersek: PCR testinin 48 saat içinde alınmış olması talep ediliyor. Karantina uygulaması yok. 
 • Kosova: PCR testi sonucu bulundurulması tavsiye ediliyor. 
 • Saraybosna: Ülke Türk vatandaşlarından son 48 saat içinde alınmış PCR-Negatif test sonucu talep etmektedir.

*Arnavutluk, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan PCR testi ve karantina uygulaması istemiyor. 


PCR Testi İsteyen Doğu Avrupa Ülkeleri

 • Rusya: Rusya vatandaşları hariç seyahat edecek tüm misafirlerin varış itibari ile 0-72 saat içerisinde Rusça veya İngilizce olarak alınmış negatif PCR testi olmalıdır. PCR test için 0-72 saat hesabı baz alınmalıdır.(Noter tasdikli Rusça tercümesi olan PCR testi kabul edilmektedir.)
 • Belarus: Ülkede PCR testi istenmiyor fakat karantina uygulayabiliyor.

*Moldova sadece 14 günlük ev karantisinası isteyen Doğu Avrupa ülkeleri arasında bulunuyor. 


PCR Testi İsteyen Asya-Pasifik Ülkeleri

 • Endonezya: 48 saat içerisinde yapılmış PCR testi isteniyor ve ve 14 günlük karantina uygulanıyor. 
 • Avustralya: Son 72 saat içerisinde yapılmış PCR testi istenen ülkede 14 gün karantina uygulaması bulunuyor. 

*Yeni Zelanda'da sadece 14 günlük karantina uygulaması yapıyor.


PCR Testi İsteyen Güney Asya Ülkeleri

 • Bangladeş: Giriş ve çıkışlarda 72 saat içinde alınmış test sonucu ibrazı isteniyor ve 14 günlük karantina uygulaması bulunuyor. 
 • Brunei Krallığı: Sınırları kapalı.
 • Filipinler: Ülkeye girişlerde PCR tesi uygulanıyor ve 14 günlük karantina uygulanıyor. 
 • Hindistan: 96 saat içinde yapılmış negatif Covid-19 test sonucu ibrazı halinde 14 günlük karantina evde geçirilebilmektedir. 7 günü kontrollü devlet karantinası, 7 günü ev karantinası olmak üzere 14 günlük karantina uygulanmaktadır.
 • Sri Lanka: PCR testinin 72 saat içerisinde alınmış olması talep ediliyor. 
 • Myanmar: Myanmar’a hareket öncesinde evde 7 gün izolasyon, seyahat öncesi PCR testi, Myanmar’a varışta 7 gün otel karantinası uygulanmakta olup, bu süreçten sonra yeni bir  PCR testi yapılmakta ve 7 gün zorunlu ev izolasyonu uygulanıyor.
 • Maldivler: En fazla 72 saat önce alınmış negatif Covid-19 PCR testi ibraz etmesi gerekmekte olup, raporun ingilizce olması isteniyor. 
 • Malezya: PCR testi istenen ülkeden, 14 günlük ev karantinası uygulanıyor. 
 • Nepal: Uçuştan 72 saat öncesine kadar uluslararası akredite bir sağlık kurumunda yapılmış covid negatif sonuçlu pcr testi zorunlu. Raporun İngilizce olması istenmektedir.(Gelen ve giden yolcular için)
 • Pakistan:   27 Kasım 2020 tarihinden itibaren Türkiye'den Pakistan'a seyahat edecek tüm yolcuların Pakistan'a varışlarından 96 saat önce PCR Negatif Test sonucu alması ve Online Sağlık Formu doldurması zorunludur. Negatif PCR test sonucu İngilizce olarak düzenlenmesi gerekmektedir. 
 • Online Formu doldurmak için Google Play Store veya Apple Store'dan PASS TRACK aplikasyonunu telefonlarına yüklemeleri ve aplikasyonda istenilen bilgileri girerek verilen onay /referans kodunu check in esnasında görevlilere ibraz etmeleri gerekmektedir. PASS TRACK aplikasyonunu kullanmak yerine web sayfası üzerinden online form doldurmak isteyen yolcular ise https://passtrack.nitb.gov.pk/login web portal üzerinden kayıt yaptırarak gerekli bilgileri doldurmaları ve online formun çıktısını alarak check in esnasında görevlilere ibraz etmeleri gerekmektedir.

*Afganistan PCR testi istemeyen ülkeler arasında bulunuyor. 


PCR Testi İsteyen Latin Amerika Ülkeleri

 • Antigua ve Barbuda: 7 içerisinde alınan PCR testi talep ediliyor. 
 • Arjantin: Ülkede sınırlar hala kapalı durumda.
 • Bahamalar: Ülkede PCR testi istenmekte olup 14 günlük ev karantinası uygulanıyor. 
 • Barbados: 72 saat içinde alınmış olmalıdır. Test sonucu ibraz edilmediği takdirde havaalanlarında test yapılabiliyor. Yüksek riskli ülkelerden gelenlere 14 gün, orta riskli ülkelerden gelenlere 5-7 gün karantina uygulanıyor. 
 • Dominik Cumhuriyeti: PCR testi isteyen ülke, havalimanında sonuçlanan testten yaptırılıyor. Karantina uygulaması ise bulunmuyor. 
 • Ekvator: Girişten 5 gün evvel alınmış PCR testi istiyor ama son 72 saat bilgisi verilmesi daha doğru. Ülkeye girişte ayrıca test yapılıyor (Masrafı yolcuya ait). 14 güne kadar karantina uygulanabiliyor.
 • Grenada: 7 gün içinde alınmış olmalıdır. Havaalanında ikinci bir test yapılmakta ve test sonucu alınana kadar karantina uygulanıyor. 
 • Guyana: Ülkede sadece PCR testi isteniyor. 
 • Jamaika: Test sonucu ibraz edilememesi halinde sınır geçişlerinde test yapılıyor ve test sonucu çıkana kadar karantina uygulanıyor.
 • Kosta Rika: Ülkeye girişte en fazla 48 saat önce  alınmış PCR testi sonucu ve 50 bin ABD Doları değerinde sağlık masrafı ve en az 2 bin ABD Doları değerinde karantina/konaklama masraflarını içeren en az 14 günlük seyahat sigortası ibraz etmeleri isteniyor. 
 • Nikaragua: PCR saat içinde alınmış PCR testi sonucu talep ediyor. 
 • Peru: Ülkeye girişte yeminli sağlık Beyannamesi doldurulması istenmekte olup, 15 günlük karantina uygulanıyor. 
 • Saint Lucia: 7 gün içerisinde alınmış PCR testi isteyen ülkede 14 günlük karantina uygulanıyor. 
 • St. Vincent ve Grenadinler: 5 gün içinde alınmış olmalıdır. PCR testi sonucu yoksa, havaalanında test yapılmaktadır. Sonuç çıkana kadar (24 saat) karantina uygulanmaktadır.
 • Surinam: Ülkede PCR testi uygulaması bulunuyor. 
 • Trinidad ve Tobago: Ülkede PCR testi uygulaması bulunuyor. 
 • Uruguay: 7 günlük zorunlu karantina sonunda yeni bir Test yapılması ya da karantina sürecinin 7 gün daha uzatılmasına ilişkin bir uygulama bulunmaktadır.

*Venezuela Havaalanlarında PCR testi yapılmakta olup, test sonucuna göre otel veya hastanelerde 15 gün zorunlu karantina uygulanıyor. 

*Belize, Bolivya, El Salvador, Guatemala, Honduras, Kolombiya, Küba, Panama, Paraguay, Peru ve Şili'de ülkeye girişlerde sadece karantina uygulaması bulunuyor. 


PCR Testi İsteyen Afrika Ülkeleri

 • Angola: Ülke 72 saat içerisinde yapılmış PCR testi istemekte olup, 14 günlük karantinaya tabi tutuyor. 
 • Benin Cumhuriyeti: Ülkeye girişte ücret karşılığı (170 Dolar) zorunlu PCR testi yapılmakta ve yolcuların pasaportları alınmakta. Varıştan iki hafta sonra tekrar test yapılıyor ve testin sonucunun negatif olması durumunda pasaport iadesi gerçekleştiriliyor. 
 • Botsavana: Havaalanlarında test ve 14 günlük karantina uygulanıyor. 
 • Burkina Faso: Son 24 saat içerisinde alınmış PCR testi istemekte olup, bazı durumlarda ülkeden çıkışta da PCR testi istenenebiliyor.
 • Burundi: Ülkeye girişten  en fazla 72 saat önce yapılmış negatif test sonucu ibraz edilmesi halinde karantina uygulanmakta olup, testin sınır geçişinde yapılması halinde 5 gün karantina uygulanıyor.
 • Cibuti: Ülkeye girişte sonucu 1 saat içerisinde alınan ve ücreti 5.000 Cibuti Frangı (29 ABD Doları) olan test yapılmaktadır. (Son 48 saat içerisinde alınmış PCR testinin yanında olmasında fayda var)
 • Çad: 72 saat içinde alınmış PCR testi istemekte olup, karantina sonunda tekrar test talep ediyor. 11 yaşın üzerindeki tüm misafirlerden PCR test sonucu isteniyor. 
 • Ekvator Ginesi: 48 saat içinde alınmış PCR testi talep ediliyor. Aksi halde havaalanında test yapılıyor (168 Euro) ve sonuçlar çıkana kadar karantina uygulanıyor. 
 • Eritre: Karantina sonunda PCR testi isteniyor. 
 • Etiyopya: Son 72 saat evvelinde düzenlenmiş PCR testi istemektedir.Havalimanında ayrıca kendi PCR testini de yapmaktadır. 14 güne kadar karantina uygulayabiliyor.
 • Fildişi Sahilleri: 14 günlük karantinadan muaf olabilmek için ülkeye girişte en fazla 5 gün önce yaptırılan PCR test sonucu ibrazı gerekiyor.
 • Gabon: 5 gün içerisinde alınmış PCR testi talep ediliyor.  Bütün yolcular havaalanında yeniden ücretsiz olan COVID-19 hızlı testi ve PCR testine tabi tutuluyor. Testler sonuçlanana kadar (48 saat) karantina uygulanıyor.
 • Gambiya: 72 saat içinde yapılmış PCR testi isteniyor. 
 • Gana: Ülkeye giren yolcuların sağlık formu doldurması ardından seyahate başlanan ülkedeki seferin kalkış saati baz alınarak son 72 saat için alınmış negatif PCR testi sonucu isteniyor. 
 • Gine: 5 gün içinde alınmış PCR testi isteniyor. 
 • Güney Sudan: 72 saat içerisinde alınmış PCR testi talep ediliyor. 
 • Kamerun: PCR tesi isteniyor. 
 • Kenya: Karantinadan muaf olmak için 96 saat içinde alınmış PCR Testi sonucu ibrazı gerekmektedir.
 • Kongo Cumhuriyeti: PCR testi isteniyor. 
 • Kongo Demokratik Cumhuriyeti: Son 48 saat içerisinde yapılmış PCR testi istemekte olup, tüm seyahat edenleri 14 gün karantina altına alıyor. Seyahat esnasında ekstra PCR testi isteyebiliyor.
 • Liberya: Test sonucu ibraz etmeyenlere havaalanında test yapılmakta olup, 14 günlük karantina uygulanmaktadır. 
 • Madagaskar: PCR testi istenmektedir. 
 • Mali: 3 gün içinde alınmış PCR testi talep ediliyor. Test sonucu ibraz edilememesi halinde, zorunlu test yapılıyor. Ülkeden ayrılırken de test yaptırılması bekleniyor. 
 • Mauritius: PCR testi isteniyor. 
 • Moritanya: 72 saat içinde yapılmış PCR testi sonucu istiyor. Zorunlu olmamakla birlikte 14 gün ev karantinası uygulanıyor. 
 • Namibya: 72 saat içinde alınmış PCR testi isteniyor karantina sonunda tekrar test yapılması talep ediliyor. 
 • Nijerya: PCR testi istenmekte olup, 14 gün karantina uygulaması bulunuyor. 
 • Nijer: 72 saat içinde yapılmış test sonucu talep ediliyor. Test sonucu ibraz etmeyenler tüm masrafları kendilerine ait olmak üzere teste tabi tutuluyor. Dönüşte de en fazla 72 saat önce yapılmış PCR Testi sonucu ibrazı isteniyor.
 • Ruanda: 72 saat içinde alınmış PCR testi isteyen ülkede girişte yeniden test yaptırılıyor. Test sonucu çıkana kadar (24 saat) belirlenen otellerde zorunlu karantina uygulanıyor. 
 • Sao Tome: 3 gün içinde alınmış PCR testi sonucu talep ediliyor. 
 • Senegal: Test sonucu ibraz edilemediği takdirde havaalanında test yapılıyor ve sonuç çıkana kadar ev izolasyonu uygulanıyor. 
 • Seyşeller: PCR Testi sonucu ibraz edildiği takdirde karantina uygulanmıyor. 
 • Sierra Leone: 72 saat içinde alınmış olması talep edilmekte olup ülkeye girişte tekrar test yapılıyor. Giden yolcuların da yolculuktan 72 saat öncesine kadar alınmış PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekiyor.
 • Somali: Maksimum 96 saat önce yapılan PCR testi istenmekte olup, 14 gün karantina tavsiye ediliyor. 
 • Sudan: Ülkeye giriş yapacakların 96 saat içerisinde alınmış negatif PCR testini ibraz etmeleri bekleniyor. 
 • Tanzanya: Ülkeye giriş yapacakların, yolculuklarının başlangıç noktası olan ülke veya ulaşımlarını sağlayacak hava yolu şirketleri talep ettikleri takdirde test yaptırmaları isteniyor. 
 • Togo: 5 gün içinde alınmış PCR testi isteniyor. Havaalanında ayrıca ücret karşılığı (61 Euro) tekrar test yapılıyor. 
 • Uganda: Ülkeye girişte PCR testi yapılıyor. 
 • Zambiya: 14 gün içinde yapılmış PCR tesi sonucu istiyor. 

*Eritre, Etiyopya,  Güney Afrika Cumhuriyeti, Malavi, Mozambik, Tanzanya ve Zimbabve ülkeye girişlerde karantina kuralları uygulamakta olup, PCR testi talep etmiyor. 


PCR Testi İsteyen Kuzey Amerika Ülkeleri

 • Amerika Birleşik Devletleri: Türk vatandaşı olan yolcuların ülkeye girişine izin verilmektedir. Son 14 gün içinde Avusturya, Belçika, Brezilya, Çin (Halk Cumhuriyeti), Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İran, İrlanda (Cumhuriyeti), İtalya, Letonya , Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre veya Birleşik Krallık'ta (Avrupa dışındaki denizaşırı bölgeler hariç) bulunmuş veya aktarma yapmış yolcuların aktarma yapmasına ya da ülkeye giriş yapmasına izin verilmemektedir. Yabancılara uygulanacak PCR testleri hastalık belirtisi gösterenlerle ve ülkesinde geri dönüşte test zorunluluğu olanlarla sınırlıdır. Test ücreti yolcu tarafından ödenir. Daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 
 • Kanada: 4 Kasım 2020 tarihinden itibaren Kanada'ya seyahat edecek tüm yolcuların ArriveCAN websitesi veya mobil aplikasyonu üzerinden dijital form doldurması otorite tarafından zorunlu tutulmaktadır. Transfer yolcuların ise Kanada'ya aktarma yaptıkları ilk çıkış noktasında bu formu doldurmaları gerekmektedir. Bu nedenle, tüm yolcuların seyahat öncesinde havalimanına gelmeden önce aşağıda linki paylaşılan formu eksiksiz doldurması ve sistemin ürettiği referans kodunu check-in işlemi sırasında personele ibraz etmesi gerekmektedir. Ayrıca yolcularımız uçak içerisinde dağıtılan Yolcu Bilgi Formu'nu doldurup yetkililere teslim etmek üzere pasaportları içerisinde hazır bulundurmalıdır.
 • Brezilya: Ülkenin sınırları hala kapalı. 


PCR Testi İsteyen Kafkasya Ülkeleri

 • Azerbaycan: Azerbaycan vatandaşları ve oturum sahipleri ülkeye giriş yapabilmektedir. Yolcular kalkıştan en fazla 48 saat önce alınmış negatif Coronavirus (COVID-19) test sonucu olan bir sağlık sertifikası ibraz etmelidir (Azerbaycan vatandaşları hariç) Negatif Coronavirus (COVID-19) test sonucu olmayan Azerbaycan vatandaşları 14 gün boyunca karantinaya alınacaktır. Varışta e-vize ve vize verilmesi askıya alınmıştır. 
 • Gürcistan: PCR testi isteyen ülkede aynı zamanda 14 günlük karantina da uygulanıyor. 
 • Nahcivan:  Yolcuların 48 saat içinde sonucu alınmış covid negatif testi ibraz etmesi zorunludur. Test olmadan hiçbir yolcumuz seferlerimize kabul edilmemektedir.


PCR Testi İsteyen Orta Asya Ülkeleri

 • Kazakistan: PCR testi gerekmemektedir. Kazakistan için giriş şartları; PCR negatif testini sunamayan tüm ülke vatandaşları uçuşlara kabul edilmeyecektir (istisnalar haricinde), Yolcunun elindeki PCR negatif testin sonuç çıkış tarihi baz alınacak. (eskiden nümune teslim tarihi olarak kullanılıyordu) PCR negatif testinin alınışından ve Kazakistan sınırını geçtiğinde testin 72 saati dolmaması gerekiyor. Örnekle; yolcu testi 03.11.2020 saat 03:00 aldıysa , Kazakistan'a girişi  06.11.2020 03:00'ye kadardır. Bu sefer 03.11.2020'ye kadar alınan testler geçersizdir. PCR testin üzerindeki tarih ve saati ülkelerin saat farkına bakılmaksızın baz olarak alınmaktadır. Kazakistan girişinde form doldurmaları aynen devam edilecektir. Anketler https://www.nn-airport.kz/files/1/484024305.docx adresinden indirilebilir.
 • Türkmenistan: 24 saat içinde alınmış PCR tesi isteyen ülke, testi sınır geçişinde  tekrar talep ediyor. 
 • Tacikistan: Tüm yolcular Tacikistan'a girmeden en fazla 72 saat önce PCR-Negatif COVID-19 testi yaptırmaları gerekmektedir. PCR testi olmayan yolcu kesinlikle sefere kabul edilmeyecektir.
 • Özbekistan: Ülkeye olan uçuşlar 4 Eylül 2020 tarihinden itibaren başladı. 3 renk tipine göre ayırdığı ülkelerden gelebilecek misafirlere göre ayrı ayrı önlemler alındı. Kırmızı tip ülkeler arasına giren Türkiye’den Özbekistan’a seyahat etmek isteyen yolcular 14 günlük otel rezervasyon belgesi, çalışma veya oturma izinlerinden en az birine sahip olmalılar. Ayrıca yolcuların Özbekistan'a giriş yapabilmeleri için; 
 • Özbekistan'da 1. dereceden akrabası bulunması
 • Özbekistan tarafından verilmiş oturum iznine sahip olması
 • Transit geçiş yapacak olması
 • Diplomatik pasaport sahibi olması
 • Uçuştan en fazla 72 saat önce PCR testi yaptırmaları
 • Bu testlerin sonuçlarını check-in esnasında beyan etmeleri
 • Test sonuçlarının kontrol için mutlaka Barkod Numarası ve Sağlık Bakanlığı sitesinden onay almaları gerekiyor.
 • Test yaptırmamış veya 72 saatlik süreyi aşmış test sonucuna sahip yolcular uçuşlara alınmıyor. Ayrıca varışta 14 gün karantinada kalmaları gerekiyor.
 • Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

*Kırgızistan ve Moğolistan PCR testi uygulaması yerine, karantina uygulaması yapan ülkeler arasında yer alıyor. 


PCR Testi İsteyen Doğu Asya Ülkeleri

 • Çin: Son 72 saat içerisinde yapılmış PCR testi isteniyor ve Tüm seyahat edenleri 14 gün karantina altına alınıyor. 
 • Güney Kore: PCR testi istenen ülkede 14 günlük karantina uygulanıyor.
 • Hong Kong (ÇHC): 48 saat içerisinde yaptırılmış PCR testi istenmekte olup, ülkeye girişte  nükleik asit testi yaptırılması isteniyor.
 • Kamboçya: 72 saat içinde alınmış PCR testi talep ediyor ve karantina sonrası tekrar test istiyor.
 • Laos: PCR testi talep ediyor ve ülkede 14 günlük karantina uygulanıyor.
 • Singapur: 2 Kasım 2020'den itibaren Türkiye'den gelen yolcular otel yerine 14 günlük karantina süresini kendi evlerinde geçirebileceklerdir.
 • Tayland: Tayland' a seyahat edecek tüm yolcuların online olarak ya da Tayland Konsolosluğundan ülkeye giriş için gerekli COE sertifikasını alması gerekmektedir. COE sertifikasında yolcunun pasaport numarası, Adı/Soyadı bilgilerinin kontrol edilmesi gerekir. Tayland Dışişleri Bakanlığının yayınladığı son bildirgesinde, tüm yolcuların ThailandPlus uygulamasını indirmesi ve COE sertifikasındaki numara ve referans kodunu kullanarak kaydolması gerekmektedir.
 • Vietnam: PCR testi isteyen ülkeler arasında bulunan Vietnam'da karantinada sürecinde yeni bir test yapılıyor.
 • Japonya: 13 Ocaktan itibaren Japonya'ya girişte tüm yolcuların PCR Testi göstermeleri zorunlu olacak. Testin, ülkeye girişten 72 saat öncesinde alınması gerekiyor.


Koronavirüs (Covid-19) Testi Nasıl Yapılıyor?

Seyahat etmeden önce birçok ülke koronavirüs testini zorunlu kıldı. Seyahat edecekler için zorunlu olsa da koronavirüs testi, şüphe hissedilen durumlarda da belirli hastanelerde yapılıyor. Daha önce yaşamadığımız ve bilmediğimiz bir durum olması nedeniyle koronavirüs testinin nasıl yapıldığı ise merak ediliyor. Uzun süren, acılı bir işlem olmayan, aksine saniyelik bir işlemle test sonuçlarını veren koronavirüs testi öksürük, ateş, baş ağrısı, eklem ağrıları, tat ve doku kaybı, nefes darlığı gibi şikayetleri olanlara uygulanıyor. Seyahat edecekler için ise havaalanları ve yine belirlenen hastanelerde koronavirüs testi, belirti göstermeksizin gidilecek ülkenin zorunluluğuna göre yapılıyor. Buna ek olarak gideceğiniz ülke size korona testi zorunluluğu getirmemiş olsa da kendi isteğinizle koronavirüs testi yaptırabiliyorsunuz. 

Daha fazla bilgi edinmek için bu içeriklerimize de göz atabilirsiniz:

Covid Testi Nasıl ve Nerede Yapılır? Covid Testi Geçerli Olan Hastaneler Listesi

Seyahat Edecekler İçin Soru ve Cevaplarla Korona Testi Nasıl Yapılır?

Koronavirüs Test İşlemi Nasıl Bir Uygulama?

Geniz ve burnun arkasına yerleşen virüsü tespit etmek için koronavirüs testi ile yapılan işlem oldukça basit. Numune alma çubuğu ile boğaz ve burun sürüntüsü alınıyor. 1 dakikayı bile bulmayan bu kısa işlem acısız ve ağrısız oluyor. Alınan sürüntü örneği steril bir şekilde test için laboratuvara götürülüyor. 

HIS Travel PCR Testi Uygulaması Başladı!

PCR testi yaptırmak için bizimle aşağıdaki telefon ya da mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Mail: pcr@his.com.tr

Telefon: 0850 241 89 96 

HIS PCR Testi Ücreti Nedir?

 • Anlaşmalı Hastanelerde Covid Değerlendirme Paketi: 340 TL + KDV
 • Yerinde Örnek Alımı Covid Değerlendirme Paketi: 380 TL + KDV

HIS PCR Testi Ne Zaman Sonuçlanıyor?

İstanbul ve Ankara’da yapılan PCR testleri 24 saat içinde sonuçlanmaktadır.

HIS Travel PCR Testini Sadece T.C Vatandaşları Mı Yaptırabilir?

Hayır, HIS Travel PCR Testi hizmetimizden başka ülkelerin vatandaşları, T.C vatandaşları, yurt dışından gelen ya da yurtdışına gidecek tüm misafirler faydalanabilir.

Yorum (0)
Yorum Bırak