Bir Hafta Sonu Rotası: Hatay’da Gezilecek Yerler

Bir Hafta Sonu Rotası: Hatay’da Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en güneyinde yer alan, sayısız medeniyetin hüküm sürdüğü, kültürel zenginlikleri ve eşsiz mutfağı ile Hatay, bir an önce keşfedilmesi gereken şehirlerden. Büyük İskender’in kurduğu bu güzel şehri, sadece bir hafta sonunuzu ayırarak da keşfedebilirsiniz. Dinler ve kültürler arasında bir yolculuğa hazırsanız, sizin için hazırladığımız Hatay gezilecek yerler listesine mutlaka bir göz atmalısınız.

İlgili içerik: Gastronomi Festivali: Hatay Lezzetleri

Titus Kaya Tüneli

İmparator Vespasianus tarafından M.Ö. 3000 yılında yaptırılmış olan Titus Kaya Tünel, Samandağ ilçesinde yer alıyor. Dağın hemen bitiminde bulunan bir iç limanın kenti sular altında bırakması üzerine yapılan Titus Kaya Tüneli, çok sayıda kaya mezarına da ev sahipliği yapıyor.


Saint Pierre Kilisesi

Dünyanın ilk Katolik kilisesi olma özelliği taşıyan Saint Pierre Kilisesi, Hristiyanlığın en eski kiliselerinden biri olarak kabul ediliyor. Antakya’daki ilk Hristiyanların gizli toplantıları için kullanılan kilise, günümüzde müze olarak ziyarete açık durumda.


Habib-i Neccar Camisi

Roma döneminden kalma bir Pagan tapınağının üzerine inşa edilen Habib-i Neccar Camisi, Anadolu’da yapılan ilk cami olarak biliniyor. Peygamberin havarilerinden Yunus ve Yahya ile onların müridi ilk şehit Antakyalı Habib-i Neccar’ın türbesine ev sahipliği yapan cami, çok kez restore edilerek bugünlere gelmiş.


Demirköprü

Asi Nehri üzerinde yer alan Demirköprü, Ortaçağ’da bulunduğu bölgenin en önemli geçitlerinden biriydi. Antakya ve Reyhanlı arasında yer alan köprü, taş bir yapıya sahip olmakla beraber, kuleleri de bulunuyordu. Kuleleri yıkılan köprü, günümüzde hala daha işlevini sürdürüyor.


Harbiye

Hem bir mesire alanı hem de bir antik kent olan Harbiye, yeşillikler içinde bir yer. Antik kent ise ne yazık ki depremlerden dolayı bir hayli zarar görmüş durumda. Bu nedenle de görülecek pek fazla bir eser yok. Ancak biraz olsun huzur dolu vakitler geçirmek ve doğanın tadını çıkarmak için Harbiye’ye mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.


Hatay Arkeoloji Müzesi

Harbiye, Antakya, Aççana, Çevik ve İskenderun’da yapılan kazılarla ele geçirilen eserlerin sergilendiği Hatay Arkeoloji Müzesi, Hatay’a geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir yer. Mozaik ve para koleksiyonu yönünden dünyanın en önemli müzeleri arasından gösterilen Hatay Arkeoloji Müzesi’ni mutlaka ziyaret listenize eklemelisiniz.


Beşikli Mağara

Samandağ Çevlik Köyü’nde bulunan ‘’Seleukeia Pieria’’ antik kentinin en önemli kalıntılarından birisi olan Beşikli mağara, tamamen kayalara oyularak yapılmış mezarlardan oluşuyor. 19.yüzyılda bölgeyi ziyaret edilen seyyahlar tarafından mağaraya ‘’Krallar Mezarı’’ ismi verilmiş.


Antakya Uzun Çarşı

Hatay’ın göz bebeklerinden birisi olan Antakya Uzun Çarşı, dar sokakları, renkli dükkanlarıyla oldukça popülerdir. Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan bu tarihi çarşı, ticaretin kalbi konumunda bulunuyor. Çarşıya gittiğiniz zaman içerisinde bulunan Kurşunlu Han’ı da ziyaret planınıza eklemenizde fayda var.


İskenderun

Hatay’a geldiğinizde deniz kıyısında bulunan ilçesi İskenderun’u görmeden dönmeyin deriz. İskenderun Limanı’nda yürüyüş yapabilir ve Hatay mutfağının enfes lezzetlerini deneyimleyebilirsiniz.


Yorum (0)
Yorum Bırak