Henüz Popüler Olmasa da Schengen Vizesi ile Gidebileceğiniz 7 Ülke

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki, Schengen Vizesi’ne tabi olmak ayrı şey, Avrupa Birliği üyesi olmak ayrı şey. Dolayısıyla bu anlamda kafa karışıklığını önceden bir giderelim. Avrupa’nın pek çok ülkesi Türkiye’den ziyaretler için Schengen Vizesi’ni zorunlu tutuyor malumunuz. Bu ülkelerden bazıları turizm açısından oldukça popüler iken, bazıları ise –bize göre- hak ettiği değeri görmüyor. Biz de sizler için oturduk ve hem Schengen Vizesi’ne tabi olan hem de pek fazla popüler olmayan bu güzel ülkelerin bir listesini çıkaralım dedik.


Estonya

Yemyeşil ormanlarla kaplı bir Avrupa ülkesi olan Estonya, Finlandiya ve Rusya arasında yer alıyor. Baltık devletlerinden biri olan bu güzel ülke, Avrupa’nın kalabalık ve karmaşasından çok çok uzakta bir yer. Hatta kimi için kırsal olduğu bile söylenebilir. Avrupa’nın diğer ünlü şehirlerine inat, Orta çağdan fışkırmışçasına bir güzelliğe sahip olan başkent Tallinn’i , suç oranının en düşük ülkelerden biri ve internet özgürlüğünde dünya birincisi olması gibi özellikleri olmasına rağmen Estonya, henüz diğer popüler ülkelerle yarışamıyor ne yazık ki.


Litvanya

Avrupa’nın saklı kalmış güzelliklerinden biri olan Litvanya, minicik bir ülke. Son dönemlerde turistik ziyaretlerde bir nebze artış söz konusu olsa da, henüz o denli popüler olabilmiş değil. Baltık mimarisinin en güzel örneklerini gözler önüne seren Litvanya, görülmeye değer Avrupa ülkelerinden biri.


Lihtenştayn

Evet, Avrupa’da böyle bir ülke varmış gerçekten. Dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Lihtenştayn, 160 km2’lik bir yüzölçümüne sahip. Şu an prenslik sistemi ile yönetiliyor ve denize kıyısı yok. Belki Türkiye’den kalkıp da Lihtenştayn’a gitmeyebilirsiniz ama oldu da İsviçre ya da Avusturya taraflarında olursanız bu küçük ülkeyi de günübirlik ziyaret edebilirsiniz.


Letonya

Bir diğer Baltık ülkesi olarak karşımıza çıkan Letonya, belki de bu listede en popüler olan ülkelerden biri. Ama elbette gerçek anlamda popüler olan Avrupa ülkeleri gibi de değil. Başkent Riga, diğer Baltık ülkelerinin başkentlerine göre oldukça gelişmiş diyebiliriz.


Lüksemburg

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Lüksemburg, hem şarap tüketiminde hem de kişi başına düşen düşen milli gelir sıralamasında dünyanın ilk üç ülkesi arasında bulunuyor. Oldukça küçük bir ülke olan Lüksemburg, trenle ulaşabileceğiniz ve günübirlik ziyaret edebileceğiniz ülkeler arasında yer alıyor.


Romanya

Avrupa’nın en bütçe dostu ülkelerinden biri olan Romanya, turistik açıdan nedense kıymeti bilinmeyen ülkelerden biri. Oldukça güzel manzaralara sahip olan Romanya, harika bir mimariye ve Osmanlı mutfağını andıran enfes yemeklere sahip bir yer. Üstelik insanları da son derece sıcakkanlı. Mistik atmosferi ve doğal güzellikleri ile Romanya, özellikle ucuz Avrupa tatili için ideal adreslerden biri.


Slovenya

Avrupa’nın doğal güzellikleriyle baş döndüren ülkesi Slovenya, doğa sporları ve aktiviteleri ile de oldukça büyüleyici bir ülke. Sanatın ve müzeciliğin doruk noktalara ulaştığı, kültürel aktivitelerin yoğunlukta olduğu, mimarisi ile göz dolduran Slovenya, Avrupa’da ziyaret edebileceğiniz bir başka ülke.

Etiketler: seyahat , avrupa

Diğer Bloglarımız

Balkanlarda 7 Rota Önerisi

Göz alıcı kıyıları, mavi ve yeşilin her tonunun buluşup adeta dans ettiği coğrafyası ve Türkiye'ye olan yakınlığı ile Balkanlar çok cazip tatil rotalarını seyahat sevenlere sunmak için bekliyor. Hem vizeli hem de vizesiz gidilebilen ülkeleri bünyesinde ba . . .

DEVAMINI OKUYUN

Hindistan'ı Keşfetmeniz İçin 11 Sebep

Milyarı aşan nüfusu ve her noktası büyüleyici 3 milyon km²’den fazla yüz ölçümü ile Hindistan, ziyaretçilerinin hayatında unutulmaz anılar bırakıyor. Gezginlerin rotalarında vazgeçilmez bir yere sahip olan, gezgin olmayanların da tatil hayallerini süsleye . . .

DEVAMINI OKUYUN