Hindistan'ı Keşfetmeniz İçin 11 Sebep

Milyarı aşan nüfusu ve her noktası büyüleyici 3 milyon km²’den fazla yüz ölçümü ile Hindistan, ziyaretçilerinin hayatında unutulmaz anılar bırakıyor. Gezginlerin rotalarında vazgeçilmez bir yere sahip olan, gezgin olmayanların da tatil hayallerini süsleyen yani kısacası bilenin muhakkak gitmek istediği Hindistan’ın sahip olduğu değerler düşünülünce bu kadar hayranlık uyandırması gayet normal geliyor. Peki, nedir bu değerler? İşte tası tarağı toplayıp Hindistan’a gitmeniz için 11 sebep!


1) Maneviyat Beşiği


Dünyanın en yaygın dinleri olan Hristiyanlık ve İslamiyet’in yanında Hinduizm, Sihizm, Budizm ve Jainizm dinlerinin de merkezi olan Hindistan’da insanlar manevi değerlerine sıkı sıkıya bağlı yaşar. Hindistan’da bilinen 300 milyondan fazla tanrı vardır. Hayatlarının her anında inançlarını sergileyen Hintler, yaşamsal mutluluğun çevrelerindeki her şeye saygı duyarak gerçekleşeceğine inanır. İnsandan taşa kadar dünyadaki her şeye saygı çerçevesinde bakar. Dertlerden arınmak, stresten uzak durmak ve hayata pozitif bakmak inançlarının temelini oluşturur.


2) Lezzet Şöleni


Hindistan’ı cazibe noktası haline getiren bir nokta da ne birbirine ne de dünyadaki başka bir yemeğe benzeyen eşsiz yemeklere sahip mutfaklarıdır. Baharatlarıyla ünlü ülkede haliyle yemekler de bolca baharatlanır. Hindistan’da geçireceğiniz süre boyunca neredeyse her gün farklı bir yemek tatmanız mümkündür. Hint mutfağının damağınızda unutulmaz tatlar bırakacağına emin olabilirsiniz.


3) Aşkın Mimarisi: Tac Mahal


Babür Şahı Cihan’ın eşi Ercümend Banu-Begüm Mümtaz Mahal için yaptırdığı, 20 bin işçi tarafından 22 senede tamamlandığı söylenen, harcında değerli ve yarı değerli taşların bolca kullanıldığı Tac Mahal, kimisi için Hindistan’a gitmek için başlı başına bir sebep. Eşsiz bir mimariye sahip bu yapıyı ilk gördüğünüzde güzelliği karşısında şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz.


4) Vahşi Yaşamın Vahşi Cazibesi


Tabiatı gereği vahşi yaşamla normal yaşamın fazla yakın ilerlediği ülkede kaplanlardan fillere, leoparlardan ayılara kadar birçok vahşi hayvanı milli parklarda fotoğraflayabilirsiniz. Asya aslanı ve mor kurbağa gibi nesli tükenen hayvanlar da Hindistan’da mevcut. Ayrıca şehirde yemeğinize ortak olmak isteyecek -ve istediğini zorla alacak- sevimli maymunlara da rastlamak mümkün.


5) Gezinize Renk Katacak Festivaller


Günlük yaşamın bu kadar renkli olduğu bir ülkede festivallerin çok daha renkli geçmesi kaçınılmaz. Her tarafın renkli ve ışıklı süslerle kaplandığı, kimi zaman renkli kostümlerin sahneye çıktığı, kimi zaman özel makyajların hazırlandığı, kimi zaman ise fillerin, atların ve develerin kullanıldığı efsane festivaller Hindistan’da sizi bekliyor. Bu festivallerin en bilinenleri ise Holi, Onam, Chathurthi, Navaratri, Durga Puja, Dussehra ve Dwali’dir.


6) Tarihin İzleri


Dünyanın en eski medeniyetlerinden bir tanesi sayılan Hindistan, tarih boyunca Babürler ve İndus Vadisi Uygarlığı başta olmak üzere birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Ülkede 32 adet UNESCO Dünya Mirası bulunmaktadır.


7) Geniş Kültür Yelpazesi


Hint kültürü, köklü olmasının yanında birçok dini bir arada taşıması bakımından da farklılıklar gösteriyor. Yolda yürürken her an bir geleneğe denk gelmeniz işten bile değil. İneklerin dokunulmazlığının olması ve Ganj nehrindeki günahtan arınma ayinleri başta olmak üzere köpekle evlenme ve kurbağaların evlendirilmesi gibi birçok ilginç gelenek bulunuyor.


8) Ekonomik Anlamda Cazip 


Para birimi Hindistan Rupisi olan ülke, turistler için bir hayli ucuz sayılır. Yemekten konaklamaya ulaşımdan eğlenceye kadar her şeyin bu kadar ucuz olması ve bu kadar az para harcayıp farklı deneyimler yaşanması bir hayli cezbedici.


9) Eşsiz Mimari


Benzersiz bir geçmişe ve kültür çeşitliliğine sahip ülkede farklı mimarilerle sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Saraylar, tapınaklar ve anıtların yanında antik uygarlıklardan kalan tarihi eserler, başka bir yerde kolay kolay göremeyeceğiniz mimariye ve büyüleyiciliğe sahip.


10) Bulunmaz Hint Misafirperverliği


İnsanların yaşayış tarzlarından ve dünyaya bakış açılarından kaynaklanan saygı ve sevgi, büyük bir misafirperverlik oluşturur. Bu yüzden Hindistan’da başınıza bir şey geldiğinde anında yardım bulabilir, çeşitli ikramlarla karşılaşabilirsiniz.


11) Alışveriş Yapmadan Dönmeyin


Kumaşıyla ünlü Hindistan’ın yerel kıyafetlerindeki süslemelerin yanında moda anlayışlarındaki yöresel takılar, sizi alışverişe itecek en güzel sebeplerden. Birbirinden renkli kıyafetlerin üzerindeki işlemelere olan hayranlığınız sebebiyle Türkiye’ye döndüğünüzde bir Hintli gibi giyinmeye başlayabilirsiniz.


Siz de SKYhub web sitesini ziyaret edin, özenle hazırlanan rotasıyla Hindistan gezinizde unutulmaz anılar biriktirin.

Etiketler: hindistan , skyhub

Diğer Bloglarımız

Çin Vizesi Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Şey

Dünyanın en kalabalık nüfusa sahip ülkesi olma özelliği taşıyan Çin Halk Cumhuriyeti, hem coğrafi hem de kültürel anlamda turizm cenneti ülkelerden biri. Sonsuzluğa uzanan çay bahçeleri, ihtişamlı gökdelenleri, uzaydan bile göründüğü söylenen görkemli Çin . . .

DEVAMINI OKUYUN

İtalya Seyahatinizi Öne Almanızı Sağlayacak 11 Bilgi

Her şehrinde tarih ve sanat barındıran, eğlenceli sahilleri, tasarım binaları ile öne çıkan modanın öncüsü, romantizmin baş şehri İtalya seyahat planlarınızı baştan yaratacak güzellikler sunuyor. Dünya haritasında “çizme” şekline benzetilmesiyle kolaylıkl . . .

DEVAMINI OKUYUN