İş Amaçlı Yurt Dışına Seyahat Edecekler İçin PCR Testi Gerekli Mi?

İş Amaçlı Yurt Dışına Seyahat Edecekler İçin PCR Testi Gerekli Mi?

Koronavirüsün Mart ayında başlayan etkisi tüm dünyada devam ediyor. Pandemi nedeniyle bazı ülkeler hala turistik amaçlı ziyaretlere kapalı. Fakat başka bir ülkede çalışan, iş için giden, oturum izni olan veya o ülkenin vatandaşlarından hükümetler PCR testi talep ediyor. Her ülkeye göre değişiklik gösteren PCR testi ve karantina uygulamaları, özellikle iş seyahati için yurtdışına gideceklerin akıllında soru işaretine sebep oluyor. Peki hangi ülkeler PCR testi istiyor, hangi ülkeler sadece karantina uygulamasını yeterli bulunuyor?

Seyahatinizi planlamadan önce COVID-19 kısıtlamalarını kontrol etmenizi öneririz. İş, turizm, eğitim ya da diğer seyahat amaçlarınız için gitmek istediğiniz ülkelerin aldığı önlemleri ve seyahat izinlerini HIS Travel'ın seyahat bilgileri sayfasından takip edebilirsiniz.

*Ülkelerin belirlediği kurallar genellikle 2 haftada bir yenilenmektedir. Bu yüzden seyahate çıkmadan önce tercih edeceğiniz hava yolu şirketinden gideceğiniz ülkede uygulanan giriş koşulları hakkında bilgi almayı unutmayın.

Yurt Dışına Çıkışlarda Gideceği Ülke Tarafından PCR Testi İstenen Kişilere Yapılacak Test Uygulamaları

Eğer yurt dışına çıkacak ve gideceğiniz ülkeden PCR testi yaptırmış olmanız talep ediliyorsa il sağlık müdürlükleri tarafından belirlenen yerlerde ve belirlenen kişilerce alınacak olan PCR numuneleri, Bakanlıkça yetkilendirilmiş COVID-19 laboratuvarları arasından il sağlık müdürlüğünce belirlenerek tetkikleri yapılıyor. Aslında PCR testi hiçbir şikayeti olmayan kişilere yapılmamakta. Fakat yeni seyahat kuralları gereği yurt dışına çıkışlarda bu testi yaptırmak gerekiyor. Başta Almanya olmak üzere birçok ülke PCR testini ülkeye girişler için şart koşuyor.

Türkiye'de yapılan PCR testlerini geçerli sayan ülkeler mevcut. Yurtdışına çıkacak ve gideceği ülke tarafından PCR testi istenen kişiler bu algoritma içerisinde yer almayan sağlıklı kişilerdir. Türkiye'de yapılan PCR testlerini kabul eden ülkeler için süreç içerisinde kendi isteği ile test yaptıramayacak olan bu kişiler için İl Sağlık Müdürlükleri tarafından belirlenen yerlerde numune alınarak yetkilendirilmiş laboratuvarlarda (yetkili laboratuvar listesine (Yetkilendirilmiş COVİD-19 Tanı Laboratuvarları) adresinden ulaşılabilir) ücretli olarak test yapılmasına olanak sağlanıyor. 

PCR  Testi Nerede Yapılıyor?

Koronavirüs testleri, devlet hastanelerinde, laboratuarlarda ve özel hastanelerde yapılmakta. Artık İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanlarında da koronavirüs testleri yapılıyor ve sonuçlar birkaç saatte belli olabiliyor.

Kendinizde korona virüsü belirtilerini net bir şekilde görüyorsanız ve Covid-19 testini nerede yaptırmanız gerektiğini bilmiyorsanız, Sağlık Bakanlığı hastaneleri, Devlet ve Vakıf Üniversitesi hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarına gidebilirsiniz.

Seyahat Edecekler İçin Soru ve Cevaplarla Korona Testi Nasıl Yapılır?

Hangi Ülkeler PCR Testi İstiyor? PCR Testi İsteyen Ülkeler Listesi gibi konular hakkında güncel bilgilere ulaşmak isterseniz içeriklerimize tıklayabilirsiniz. 

İş Seyahati İçin Yurt Dışına Gidenler Hangi Prosedürlere Tabii Tutuluyor?

Yurtdışına çıkacak kişiler için il sağlık müdürlükleri tarafından belirlenen yerlerde ve belirlenen kişilerce alınacak olan PCR numuneleri, Bakanlıkça yetkilendirilmiş Covid 19 tanı laboratuvarları arasından il sağlık müdürlüğünce belirlenerek tetkikleri yapılıyor.

Kişiler (Vatandaş yabancı ayrımı olmaksızın), yurtdışına çıkışlarını belgeyen (bilet, davetiye, öğrenim belgesi, dilekçe gibi. ) belgeler ile birlikte il sağlık müdürlüğünce belirlenecek yerlere başvurabiliyor. Başvuru esnasında 250 Türk Lirası tetkik bedelini belirlenen hesap numarasına yatıracaklar ve yatırmış olduklarına dair belgeyi de ibraz edeceklerdir.

Yapılan testlerin sonuçlarına kişiler PDF olarak E-Nabız’dan ulaşabilecek olup ayrıca onay aranmıyor. E-Nabız sistemine kayıtlı olmayan kişiler il sağlık müdürlükleri tarafından belirlenen merkezlerden sonuç raporu alabilecektir.

İstanbul’dan Yurt Dışına Çıkışlarda PCR Testi Yapacak Kurumlar

Yurt dışına çıkacak turistler veya misafirler (vatandaş-yabancı ayrımı olmaksızın), yurt dışı çıkışlarını belgeleyen (bilet, davetiye, öğrenim belgesi, dilekçe gibi) belgelerle İstanbul’dan Yurt Dışına Çıkışlarda PCR Testi Yapacak Kurumlar'dan PCR Testi yaptırabilecek. Kamuya ait laboratuvarlar Bakanlığın uygun gördüğü şekilde Kamu hastane hesabına yatırılan dekont ile özel ve üniversite laboratuvarları ise kendi hesabına yatırılan ücret dekontu ile işlem başlatacaklardır.

 • Acıbadem Hastaneleri
 • Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastaneleri
 • Biruni Üniversitesi Hastanesi
 • Florence Nightingale Hastaneleri
 • Koç Üniversitesi Hastanesi
 • Marmara Üniversitesi İstanbul Pendik Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
 • Medipol Hastaneleri
 • S.B. Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi
 • Sbü Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
 • Sultangazi Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi
 • Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
 • Özel Medicana Internatinational Hastaneleri
 • Özel Memorial Hastaneleri
 • Özel Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastaneleri
 • Ümraniye Eğitim Ve Araştirma Hastanesi
 • Üsküdar Üniversitesi Özel Np Beyin Hastanesi
 • İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi
 • İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim Araştirma Hastanesi
 • İstanbul Sbü Hamidiye Şişli Etfal Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
 • İstanbul Üniversitesi İstanbul Tip Fakültesi Hastanesi
 • İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tip Fakültesi Hastanesi
 • İstinye Üniversitesi Hastanesi

HIS Travel PCR Testi Uygulaması Başladı!

PCR testi yaptırmak için bizimle aşağıdaki telefon ya da mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Mail: pcr@his.com.tr

Telefon: 0850 241 89 96

HIS PCR Testi Ücreti Nedir?

Anlaşmalı Hastanelerde Covid Değerlendirme Paketi: 340 TL + KDV

Yerinde Örnek Alımı (HIS Travel Ofis) Covid Değerlendirme Paketi: 380 TL + KDV

HIS PCR Testi Ne Zaman Sonuçlanıyor?

İstanbul ve Ankara’da yapılan PCR testleri 24 saat içinde sonuçlanmaktadır.

HIS Travel PCR Testini Sadece T.C Vatandaşları Mı Yaptırabilir?

Hayır, HIS Travel PCR Testi hizmetimizden başka ülkelerin vatandaşları, T.C vatandaşları, yurt dışından gelen ya da yurtdışına gidecek tüm misafirler faydalanabilir.

Yorum (0)
Yorum Bırak