Pandemi Döneminde İş Seyahati Yapacaklar İçin 10 Öneri

Pandemi Döneminde İş Seyahati Yapacaklar İçin 10 Öneri

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüse karşı önlemler gündelik yaşamda, okullarda, sosyal alanlarda, eğlence merkezleri gibi hayatın her alanında olduğu gibi çalışma hayatına Covid-19’a karşı bazı tedbirler getirilmesine neden oldu. Holdinglerden KOBİ’lere birçok şirket dünyada çok fazla ülkeye yayılan virüse karşı önlemleri almaya devam ediyor. Şirketler Covid-19 ile birlikte giriş kapılarından masalara kadar dezenfektan koymak, toplu taşıma kullanımı yerine personel servisleri kullanmak, yurt dışı seyahatlerini sınırlamak, zorunlu izne çıkarmak, evden çalışma modeline geçmek gibi uygulamalar başlattılar.

Dünyanın birçok ülkesinde özellikle global şirketlerin, müşterileriyle, şubeleriyle, paydaşlarıyla işlerini yürütebilmek ve işlerini büyütebilmek için iş seyahatlerinin işlerinin önemli bir parçası olduğunu biliyoruz. Toplantı organizasyonları, fuarlar, semineler, konferanslar, eğitimler, tanıtım gezileri gibi etkinlikler ‘iş seyahati’ kapsamında yer alıyor. Covid-19 salgınının yoğun olduğu ilk dönemde şirketlerin çoğu iş seyahatlerini ya erteledi ya da kısıtlama getirdi. Normalleşme ile birlikte her alana olduğu gibi iş seyahatleri süreçlerine de Covid-19 önlemleri geldi.

Şirketlerin Seyahat Eden Çalışanları için Alması Gereken Önlemler

Çalışma hayatının standartlarının yeniden tanımlandığı Covid-19 sonrası yeni normalleşmeye geçiş sürecinde şirketler, iş seyahatlerinde de çalışanlarının sağlığının ön planda olduğu bir düzenleme getirmek durumundalar. İş seyahati etmesi gereken çalışanları olan şirketlerden yeni seyahat prosedürlerini belirlerken çalışan sağlığını ilk sıraya koyacak şekilde planlama yapmaları ve standartlarını yükseltmeleri bekleniyor. Bunun için küresel uygulama ve düzenlemelere göre hareket etmeliler.

Şirketlerin Covid-19 sonrasında yeni küresel uygulama ve düzenlemelere göre iş seyahati öncesi uygulaması gereken bazı önlemlerden kısaca bahsedelim;

Seyahat öncesinde; şirketin öncelikle seyahat kararını vermesi gerekir. İş seyahati planlanırken şirketler önce risk değerlendirmesi yapmalı ve iş seyahati kararını buna göre vermeli, salgının devam ettiği ve yoğun olduğu bölgelere çok zaruri olmadıkça seyahatlerden kaçınmalıdırlar.


Seyahat kararı vermesi durumunda şirket yönetiminin yerine getirmesi gereken diğer sorumluklarından başlıca olanlarını sıralayalım;

 • Şirket, iş seyahati süreçlerini gözden geçirilmeli ve Covid-19 kapsamında seyahat kurallarını içeren kılavuz oluşturarak bu kılavuzu tüm şirket çalışanlarıyla paylaşmalıdır.
 • Salgının gidişatına göre yasal düzenlemeler takip ederek kılavuzu her daim güncel tutmalıdır.
 • Seyahat sigortası ve seyahat poliçeleri içeriklerini gözden geçirmelidir.
 • Seyahat edecek olan çalışanın seyahat bilgileri ve olası bir acil durumda iletişim kurulacak yakınlarının bilgileri kayıt altında tutmalıdır.
 • Seyahat edecek çalışanın ulaşım araçlarının, konaklama ve ziyaret noktalarının hijyen ve güvenlik önlemlerinden emin olmalıdır

Covid -19 salgınıyla beraber gelen yeni normalleşme döneminde sadece şirketlerin değil asıl bu seyahatleri gerçekleştirecek olan çalışanların da seyahat öncesi ve seyahat sırasında dikkat etmesi gereken hususlar var.

İş Seyahatlerinin Daha Hijyenik Ve Güvenilir Koşullarda Yapılabilmesi İçin 10 Öneri

 1. Şirket yönetimi tarafından belirlenen koronavirüs seyahat kurallarına uyun.
 2. Seyahat öncesinde İnsan Kaynakları biriminden onay alın ve seyahatiniz ile ilgili bilgi verin.
 3. Ziyaret edeceğiniz yerleri ve acil bir durumda ulaşmaları için hem kendinizin hem de yakınlarınızın iletişim bilgilerini verin.
 4. Seyahat boyunca acil durumda ulaşılacak yakınlarınızın ve sağlık geçmişinizin olduğu bilgileri yanınızda bulundurun.
 5. Seyahat esnasında maske, eldiven, dezenfektan, kolonya, ateş ölçer, bağışıklık güçlendirici ek vitaminler, varsa düzenli kullanılan ilaçlar gibi ihtiyaçlarınızı yanınızda yedekli olarak bulundurun ve sık sık kullanmayı ihmal etmeyin.
 6. Seyahatiniz boyunca bağışıklığınızın güçlü olmasına dikkat edin. Bunun için düzenli ve sağlıklı beslenin, egzersiz yapın, düzenli uyuyun.
 7. Şirket aracıyla yolculuk edecekseniz aracın genel olarak hijyeninin sağlanmış ve bakımının yapılmış olmasına dikkat edin. Özellikle en çok dokunulan direksiyon, ayna, vites gibi yerlerini siz de sık sık dezenfekte edin.
 8. Ziyaret ettiğiniz yerlerin maske kullanımına özen gösterildiği, sosyal mesafe kurallarına uygun ortamlar olduğuna dikkat edin. Ziyaret alanları kapalı ortamlarsa uzun süre kalmamaya ve kalabalık bir ortamın oluşmamasına özen gösterin.
 9. Konaklama için seçtiğiniz otelin hijyen ve sağlık belgesi almış bir otel olmasına dikkat edin. Otelin Covid-19 kapsamındaki bilgilendirmelerine dikkat edin. Şirket aracıyla seyahat ediyorsanız aracınızı kendiniz park edin, valeye vermeyin. Bavulunuz ve eşyalarınızı mümkün olduğunca kendiniz taşıyın. Odadaki eşyaları minimum düzeyde kullanmaya çalışın. Kişisel eşyalarınızın tesis personelinin temas edemeyeceği şekilde düzenleyin. Odanızı sürekli olarak havalandırın. Klimayı mümkünse kullanmayın. Odanıza ziyaretçi kabul etmeyin. Otelde ödemelerinizi temassız özellikli kartlarla yapın. SPA, sauna, spor salonu gibi kapalı ve başkalarının da kullandığı bölümleri kullanmamaya çalışın. Toplantı salonu gibi alanlarda maske kullanımına, hijyen şartlarına ve sosyal mesafeye dikkat edin.
 10. Seyahatiniz yurt içinde bir seyahat ise Hayat Eve Sığar  uygulamasından HES Kodunu almanız gerekir. Uçak, tren, otobüs ve feribot gibi toplu taşıma araçlarında gerekli olacaktır.


İş seyahatiniz öncesi ve seyahatiniz esnasında gerekli özeni göstermiş olsanız bile seyahatiniz sonrasında sağlık kontrollerinizi yapmalı ve seyahatiniz yurt içinde ise mümkün olduğunca kendi izolasyonunuzu sağlamalısınız ama seyahatiniz yurt dışında bir yerde geçtiyse 14 gün evde izolasyon kuralını uygulamalısınız.

Seyahatiniz sonrasında yapmanız gereken sağlık kontrolleri ve izolasyon kuralları ise şöyle:

 • Seyahatinizi yurt içinde yaptıysanız evde 14 gün izolasyonu mümkünse uygulayın, yurt dışına yaptıysanız şirketin de Covid-19 seyahat prosedürlerinin içinde yer alan 14 gün evde izolasyon kuralına uyun.
 • Seyahatinizi yurt dışına yaptıysanız evde 14 gün izolasyon kuralına uyun ve kişisel eşyalarınızı diğer kişilerinkinden ayırın, evi sık sık havalandırın, riskli grupta yer alan kişiler varsa ailede mümkünse ayrı bir yerde konaklayın ve ziyaretçi kabul etmeyin.
 • Gün içinde 2-3 defa ateşinizi ölçün ve takip edin.
 • Nefes darlığı, öksürük gibi belirtilerin olup olmadığını takip edin.
 • Hastalığa dair semptomlar gösteriyorsanız ve test sonucunuz pozitif çıktıysa derhal şirketinize bilgi verin. Seyahat süresince temasta bulunduğunuz kişiler hakkında da ilgili kurum ve kişileri bilgilendirin.

14 Gün Kuralı Nedir ve Nasıl Uygulanır? içeriğimizi inceleyerek konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yorum (0)
Yorum Bırak