4 Adımda İş Seyahatlerinde Risk Yönetimi Nedir?

4 Adımda İş Seyahatlerinde Risk Yönetimi Nedir?

Şirketler mesai saatleri içerisindeyken çalışanlarından sorumludur. Çalışanınız ofisteyken refahını kolaylıkla gözetebilirsiniz ancak sıklıkla iş seyahati yapan çalışanlarınızın karşılaşabileceği potansiyel riskleri yönetmeyi hiç düşündünüz mü? 2020 ile beraber artan iş seyahati riskleri sebebiyle iş verenlerin ve çalışanların aksaklıklarla başa çıkmalarına nasıl yardımcı olması gerektiğine dair beklentileri de artıyor. İşte bu noktada iş seyahatleri ya da kurumsal seyahatler, iş amaçlı olarak bir yerden başka bir yere hareket etmekle başlıyor ve bu sebeple turizm endüstrisinden ayrı tutulamıyor. Gelin 4 adımda iş seyahatlerinde risk yönetimi nedir sorusunun cevabına birlikte bakalım.

1-Güvenli Bir İş Seyahati Deneyimi İçin: Risk Yönetimi

Sektör ve çalışan pozisyonu fark etmeksizin iş seyahati yapanların gittikleri ülkelerde karşılaşabilecekler bazı riskler vardır. Bu riskleri azaltan önlemler, güvenlik tedbirleri, zarardan kaçınma ve güvenli alanda olma gibi durumlar, risk yönetimi alanına girmektedir. Risk yönetimi hizmetleri, şirketlerin seyahat için harcadıkları paradan en iyi şekilde faydalanmalarına yardımcı olurken şirketlerin gezgin çalışanları için A’dan Z’ye güvenli bir iş seyahati deneyimi sunar.


2- Risk Yönetimi Şirketlere ve Çalışanlara Birçok Avantaj Sunar

Ekonomik riskler, jeopolitik riskler, sağlık ve güvenlik riskleri, dolandırıcılık ve siber saldılar gibi birçok konu iş seyahati sırasında çalışanlar için risk oluşturabilir. Ve şirket çalışanları bir devinim halinde toplantı organizasyonları, seminer, konferans, eğitim toplantıları; yurt içi ya da yurt dışı bayii toplantıları, tanıtım gezileri, kongre organizasyonları, etkinlik amaçlı partiler, piknik organizasyonları, açılış ve ödül törenleri ile hareket halinde olurlar. Dünyanın birçok ülkesinde, birbirinden başarılı şirketler bu başarılarını ve müşteriye ulaşabilmelerini de tam olarak bu ‘iş seyahatine’ bağlıyorlar. Peki iş seyahatlerinde risk yönetimi size ne avantajlar sağlar? 

  • İş seyahatinizi etkileyebilecek kritik detaylardan ve riske maruz kalma oranınızdan önceden haberdar olabilir,
  • İş seyahati programınız süresince, program detaylarında yer alan tüm risk alanlarını tespit edebilir,
  • Acil durumlarda 7/24 iletişim kurabilir ve hemen müdahale ile güvenliğinizi olduğunuz yerde sağlayabilir,
  • Güvenliğini sağlayacak hizmetlere anında erişebilir, global çalışanlarımız ile her türlü tehdidi 7/24 yönetebilirsiniz.


3- Artan İş Seyahatlerine Çözüm Risk Yönetiminden Geçiyor

İş seyahatlerinin öneminin anlaşılması sonrasında birçok araştırma yapıldı. Bu araştırmalar ışığında iş seyahati harcamalarının her sene katlanarak arttığı görülüyor. İş seyahatine dair veriler ise bizlere risk yönetiminin şirketler için ne kadar önem arz ettiğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Yapılan araştırmalar binlerce çalışanlı şirketlerin yalnızca %60’ının çalışanlarının izleyebileceği bir iş seyahati politikasına sahip olduğunu gösteriyor. Fakat bu politikaların uyarlanabilirliği konusunda %40’tan fazla çalışanda soru işaretleri yer alıyor.

Tüm dünyada iş seyahati kavramı ya da bilindik adıyla iş seyahatleri, trilyon dolarlık bir endüstri. Amerika Birleşik Devletleri ve Çin, dünyanın en büyük iş seyahati harcamalarını yapan iki ülke olarak başı çekiyor. Amerikalılar yılda 405 milyondan fazla uluslararası iş seyahati yapıyor. Bu da Amerika Birleşik Devletleri’nde her gün yaklaşık 1,1 milyon insanın iş için seyahat ettiği anlamına geliyor. New York City, Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm iş seyahatleri verilerinde ilk sırada gelirken Çin’de ise ilk sırada Şangay yer alıyor.

Statista tarafından yayınlanan bilgilere göre, 2015 yılından bu yana iş seyahati harcamaları her yıl yüzde altı ila yedi oranında artmıştır. Google aramalarına baktığımızda ise hem ‘iş seyahati’ hem de ‘kurumsal seyahat’ arama hacminin gittikçe yükselen bir grafik çizdiği ortada.

Kurumsal seyahate ve risk yönetimine dair birçok detaylı bilgi içeren COVID-19 Kurumsal Seyahat Raporumuza linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.


4- Seyahatlerinizde Karşılaşabileceğiniz Potansiyel Riskler İçin Profesyonel Çözümler

Seyahat riskleri söz konusu olduğunda, sadece yüksek profilli olaylar ve felaket olayları ile ilgili değildir. Tıbbi sorunlar, trafik kazaları, toplu taşıma olayları ve küçük suçlar gibi düşük etkili riskler o kadar fazla dikkat çekmeyebilir, ancak çok daha yaygındır. Bu nedenle, bunları daha geniş bir gezgin refahı kavramının bir parçası olarak düşünmek ve akılda tutmak önemlidir. İş seyahatlerinizde güvenliğinizi kesintisiz bir iletişimle ve anında destek almak oldukça önemlidir. İş seyahati programınız dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun profesyonel bir kurumsal seyahat şirketi tarafından refahınız ve huzurunuz  koruma altında olacaktır. Profesyonel bir kurumsal seyahat şirketi sizlere şunları sunmalıdır:

  • Alınacak sağlık ve güvenlik risklerini belirtir ve bu risklerle ilgili seyahat programınızı yönetmelidir.
  • Önceden yaşanmış deneyimlerle olası riskleri minimum seviyede atlatmanız için yeterli bilgi birikimine sahip olmalıdır.
  • Kurumsal seyahat risklerinin yönetimi konusunda özel olarak geliştirilmiş hizmetlerle güvenliğiniz üst seviyede tutmalıdır.


Bonus: İş Seyahatlerinde Risk Yönetimine Profesyonel Çözüm Ortağınız: HIS Travel

HIS Travel olarak, iş seyahatinin karmaşıklıklarını basitleştirmek, tasarruf ve memnuniyeti artırmak ve tüm şirketleri hedeflerine doğru taşımak için seyahat ve satın alma liderleriyle ortaklık yapıyoruz. Kısacası, müşterilerimizin verimli seyahat etmelerine ve seyahatin bir adım ötesinde özel bir his yaşamalarına yardımcı oluyoruz. Bunu 70 ülkede, 500 ofis ve yaklaşık 18.000 kararlı ve deneyimli çalışan ile gerçekleştiriyoruz. 7.3 milyar dolar ciro ve global gücümüzle sektörde tutarlı iş ortaklıkları kurma oranımızı koruyoruz.

Ülkemizde ise globaldeki kadar geniş hizmetleri kendimize bir ayna olarak görüyor ve iş seyahatlerine hizmet etme kültürümüzle risklerin her zaman var olacağı bilinciyle hareket ediyoruz. 

İş seyahatine dair merak ettikleriniz olursa şu içeriklerimize de göz atabilirsiniz:

İş seyahati Yapanlar İçin 5 Muhteşem Uygulama

İş Seyahatlerinizi Keyifli Hale Getirecek 5 Pratik Bilgi

İş Seyahati Maliyetlerini Düşürmenin 5 Kısa Yolu

İş Seyahatlerinizi HIS Travel ile Nasıl Kolaylaştırabilirsiniz?

Yorum (0)
Yorum Bırak