İş Seyahatlerinin Geleceğinde Hangi Akımlar Fark Yaratacak?

İş Seyahatlerinin Geleceğinde Hangi Akımlar Fark Yaratacak?

İş seyahatleri tüm dünyanın turizm sektöründe önemli bir paya sahip. Fuarcılık, kongreler, eğitimler, global network oluşturmak için yapılan iş seyahatleri ve daha birçok iş seyahatini ilgilendiren konu 2020 yılında yaşamakta olduğumuz pandemi nedeniyle olumsuz etkilendi. Uçuşların tekrar başlaması ve normalleşme ile birlikte hafiften hareketlenmeye başlayan iş seyahatleri eskisi kadar kapsamlı olmasa da yeni düzene ayak uydurarak var olmaya devam ediyor. Tam olarak bu noktada, global düzeyde yapılan iş seyahatlerini zaten bir süredir daha bilinçli ve farkındalık sahibi olarak yapan birkaç şirket vardı. 2020 senesinden sonra bu şirketlerin sayısının daha da artması sürpriz olmayacak. İş seyahatlerinde sürdürülebilir olmayı, etik ve gönüllülük kavramlarına odaklanmayı epeydir prensipleri arasına alan şirketlere yenilerinin eklenmesi şimdi çok daha hızlı olacak. Çalışan gezginler özellikle pandemi sonrasında daha bilinçli hareket edecek ve seyahatlerinde salt iş odaklılık, salt eğlenceden ötesine geçerek bir amaca dayalı seyahat planları organize edecek. İş seyahatlerinde geleceğin akımları arasında ise aşağıdaki maddeler öne çıkacak.

Sürdürülebilir Turizm

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sürdürülebilir turizm uzun zamandır üzerine çalışmalar yapılan bir akım. Aslında bir akımdan öte ihtiyaç. Doğaya, çevreye, kültürel miraslara saygıyı temel alan sürdürülebilir turizmde turist memnuniyeti de aynı sürdürülebilirlik içerisinde yer alıyor. Sürdürülebilirlik projeleri ile turizm alanında birçok faaliyetin yer aldığı bu modelde farklı turizm türlerinin geliştirilmesine yönelik faaliyetler yürütülüyor ve benimsenmesi gereken ilkeleri tanımlıyor. Kainatı koruyan, kültürel bütünlüğü sağlayan, biyolojik ve ekolojik süreçlerin ve doğanın döngüsünün devam ettirildiği kaynaklara sahip çıkan sürdürülebilir turizm anlayışında yerel halk desteklenirken geçmiş zanaatler geleceğe aktarılıyor ve kuşaklararası gereksinimlerin karşılanması hedefleniyor.  6 Maddede Sürdürülebilir Turizm Nedir? içeriğimizi okuyarak kapsamlı bilgi alabilirsiniz. 


Ekoturizm ve Etik Seyahat

Sürdürülebilir turizmin bir kolu olan ekoturizm, doğanın ve kültürel mirasların keyfini sürmeyi ve onları ayrı ayrı incelemeyi temel alıyor. Ekoturizm, turistlere fayda sağlamak, onlara seyahat zevki vermek ve bozulmamış çevresel gezi rotalarına yönlendirmek üzere amaç benimser ve buna yerel nüfusun sosyo-ekonomik katılımını sağlar. Doğal alanlara duyarlı turizm akımı olan ekoturizm bu özelliği ile sürdürülebilir kalkınma aracı olarak da görülüyor. İlk kez 1992 Rio Çevre Zirvesi'nde sürdürülebilir bir dünya ve çevre için ortaya konan kriterlerle şekillenen ekoturizm kavramı etik turizm konusunda da önemli bir vurgu yapıyor. Seyahat ederken yerel dokuya, çevreye, doğaya katkıda bulunup ve aynı zamanda harika bir tatil deneyimi yaşamak kim istemez ki? Son zamanlarda etik seyahat trendi hızla yükselen alternatif seyahat türleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Etik seyahat hakkında bilgi sahibi olmak için linke tıklayabilirsiniz.

Aşırı Turizm

Turistik bir destinasyonda kira fiyatları yerel kiracıları maddi anlamda zorlamaya başladığında, daracık yollar turistik araçlarla sıkıştığında, yaban hayat korkutulduğunda, doğal ortamlar bozulduğunda, tarihi yapılar zarar görmeye başladığında, kalabalıktan dolayı turistik yerler ziyaret edilemediğinde, yeme-içme mekanlarında fiyatlar kat kat artığında ve bunlara benzer tüm şeyler o destinasyon için aşırı turizm işareti demektir. Aşırı turizmin belli başlı olumsuz sonuçlarından bazıları; doğal ekosistemlerin yok olmasına, atık miktarının artmasına, yöre sakinlerinin buralardan kaçıp gitmesine, tarihi dokuların zarar görmesine, turistin de gittiği yerlerden keyif almamasına neden olur. Doğaya, insana ve diğer canlılara karşı saygılı ve bilinçli bir şekilde dünyayı keşfe çıkmak mümkün. Seyahatlerinde bunlara dikkat eden turistlere sorumlu turist deniyor. Aşırı turizme karşı koymak, turizmde sürdürülebilirliği sağlamak ve buna teşvik etmek bizim elimizde. Aşırı Turizm Nedir? isimli içeriğimizi okuyarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz. 


Jeoturizm

Daha önceleri tatil denince ilk akla gelen deniz-kum-güneş üçlüsü son yıllarda daha çok keşif, deneyim, eğlence, eğitim, adrenalin gibi farklı alanlara doğru kaymaya başladı. Farklılaşmamış kitle turizmine alternatif olarak çıkan bu özel ilgi odaklı turizm, turistlerin özel ilgi alanlarına uygun hale getirilerek otantik, gerçek deneyim odaklı hazzı yaşama taleplerine cevap veriyor. Turistler özel ilgi turizmine daha çok para harcıyor, deneyimlerini daha derin yaşama ve daha çok aktiviteye dahil olma fırsatı buluyorlar. Özel ilgi turizmi ile turistler gittikleri bölgelerde sömürücü bir tutum sergilemek yerine bu değerlerin korunmasına destek olarak hem kendilerinin hem gelecek nesillerin bu deneyimlerden daha uzun süre yararlanmalarını düşünerek hareket ediyorlar. Bu deneyimler turistlere, yerel toplumlarla tanışma ve onlarla özdeşleşme fırsatı da sunmuş oluyor. Turistler tatil deneyimlerini kültürel mirasları görme, dağcılık, sörfçülük, kayak, sağlık, gastronomi, vahşi hayatı koruma, kuş gözlemciliği yapma gibi özel ilgi alanlarına göre seçiyor. Jeolojik miras konumundaki kanyonlar, mağaralar, fosiller gibi doğal varlıklarla jeosit denilmektedir. Jeositler bazen görsel bazen bilimsel olarak çok değerli olurlar. Jeositlerin bulunduğu alanlara Jeopark deniyor. Jeopark; yer kabuğunun geçmişine ait olan bu kültürel veya bilimsel yönden çok önemli olan aynı ya da farklı türden jeositin topluca bulunduğu, bunların korumaya alındığı ve bilimsel çalışmaların yürütüldüğü, bunlar yapılırken aynı zamanda sosyo-kültürel kalkınmanın da hedeflendiği sınırları belli, ziyarete açık alanlardır. Jeoturizm hakkında bilgi sahibi olmak için linke tıklayabilirsiniz.


Gönüllü turizm

Gönüllü turizmi (voluntourism) işte bu noktada alternatif turizm çeşitlerinden biri olup temelde gönüllü hizmet esasına dayanan bir yapı ile karşımıza çıkıyor. Bu turizm biçiminde turistlerin gittikleri destinasyonda bölge ve bölge halkının kalkınmasına yönelik yapılan faaliyetlere gönüllü olarak katılması, böylece bölgeye ve halka fayda sağlaması amaçlanıyor. Gönüllü turizminde turistler aynı zamanda gittikleri yerleri keşfetmek, eğlenmek için sosyal aktivitelere de katılıyor. Bu turizm akımında turistler maddi bir karşılık beklemezler, hatta bunun için bir ödeme yaparlar ve kendi konaklama, yol ve diğer giderlerini de karşılarlar. Gönüllü turizmi; gündelik hayata ara verme, günlük rutinden uzaklaşma, stres atmanın yanı sıra kendi ve yakın çevresi dışında bir kültüre, tarihi dokuya, yaşam tarzına, canlılara fayda sağlama tatminini ve bunla gelen iç huzuru bulma, kendini gerçekleştirmeye dair duygular barındırır. Gönüllü turizmin odak önceliği, gönüllü turist olan kişiden ziyade ev sahibi olan bölgenin kurumun ya da halkın ekonomik ve sosyal faydasına katkı sağlamaktır. Gönüllü turizm hakkında bilgi sahibi olmak için linke tıklayabilirsiniz.


Sorumlu Turizm

Sorumlu turizm dünya turizm algısında uzunca bir süredir var olan ve birçok tur firmasının, acentenin ve gezginin seyahatlerini şekillendiren bir kavram. Sorumlu turizm algısı birden fazla hedefi işaret etse de tek bir amaca odaklanıyor. Yerel haklar, çevre ve ekonomilere uzanan kapsamda ziyaret edilen bölgenin kazancının o bölgede yaşayanların getirisi olması. Sonuç olarak sorumlu turizm giyim kuşamdan, doğal kaynakların kullanımına, orada yaşayanları fotoğraflamak için izne ve kültürel kaynakları korumaya kadar birçok faydaya katkı sağlıyor. Sorumlu turizm bir gezginin gittiği yerde harcadığı paradan tutunduğu davranışa kadar olan tüm sürecin bölge halkına katkı olarak geri kazanılmasını amaçlar. Bu bir restoranda harcanan paradan bir köy evinin video kayda alınmasına kadar tüm detaylarda geçerlidir. Bu anlamda sürdürülebilir turizme benzer özellikler gösterse de ondan farklılık gösteren kısmı sorumluluğun seyahate katılan bireylere, kuruluşlara, iş dünyasına bırakılmasıdır. Sorumlu turizm hakkında bilgi sahibi olmak için linke tıklayabilirsiniz.


Solo Seyahat

Solo seyahat, ya da diğer ismiyle tek başına seyahat, dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan çoğu gezginin uzun yıllardır hayat tarzı olan bir seyahat kavramı. Yurt dışındaki öğrencilerin eğitime, çalışanların iş hayatına ara verdikleri ‘gap year’ döneminde yoğunluk gösteren solo seyahat bugün gezginlerden, iş insanlarına kadar birçok segmente özel rotalar oluşturulmasını sağladı. Bloggerler, fenomenler, Youtuber’lar ve seyahat yazarlarının solo yani tek başına seyahat deneyimlerinin verdiği motivasyon ile solo seyahat kavramı birçok kesimi etkiledi. Hatta beyaz yakalı dediğimiz özel sektör çalışanları iş hayatlarına bir süre ara verip dünyayı keşfetmek üzere yola çıktı. Solo seyahat biraz böyle bir amaca yönelik olsa da bu kavramı iş seyahati yaparken de hayatınıza adapte edebilirsiniz. İki ya da üç belki de daha fazla zaman dilimlerinde iş için gittiğiniz yerde hayatı nasıl yaşamaktan hoşlanıyorsanız iş seyahatinizi de tek başınıza bu yönde şekillendirebilirsiniz. Ve belki de hayatınızın geri kalanında uzun bir dünya turu yapıp yapmayacağınıza karar verebilir, iş seyahatlerinde içinizden bir kaşif çıkartmanıza yardım edebilir, kendinize bir hobi edinebilirsiniz. Çünkü iş seyahatleri için gittiğiniz bir şehirde ileriki zamanlarda kendini adayacağınız bir dalış hobisi edinemeyeceğinizi keşfetmeden bilemezsiniz. Solo seyahat hakkında detaylı bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.


İlerici Göçebelik

İklim değişikliği, sürdürülebilirlik, ekoloji, doğal denge ve bilinçli olma kavramları hayatımızda hiç olmadığı kadar yer almaya başladı. Nature Climate Change’in 2018 verileri, turizm sektörünün dünyadaki sera gazı salınımının %8’inden sorumlu olduğunu vurguluyor. Turizmin devasa payı ve geniş faaliyet alanı beraberinde birçok kontrol mekanizmasını ve risk yönetimini yapabilmeyi getiriyor. Çünkü kontrol edilemeyen büyüme ya da kontrol dışı kalabilecek büyüme isteği, beraberinde birçok çevre, iklim, ekoloji ve kültür sorunlarını da getiriyor.


Toplumların davranışlarını ve bölgenin doğal alanlarını değiştirebilecek seviyede turist alan Venedik, aşırı turizm (overtourism) ile bu noktaya en güzel örneklerden biri olarak gösterilebilir. Tam olarak seyahatlerini neden ve nasıl yapabileceği bilincini taşıyan Promadic Traveler (progressive+nomad) bu durumu tersine dönüştürmeyi hedefliyor. Türkçesini ‘ilerici göçebelik’ olarak tanımlayabileceğiniz yeni gezgin kavramı bilinçli bireyler olmayı temele alıyor. Ve bu temel doğrultusunda toplumsal fayda sağlamaya, deneyim kazanmaya, entelektüel birikime sahip olmaya, çevreye ve insanlığa duyarlı olmaya işaret ediyor. Son birkaç yıldır doğaya ve çevreye saygı duyan etik seyahat ve sürdürülebilir turizm ile hem çalışıp hem seyahat etmeyi sağlayan gönüllü turizmi gibi kavramlar da bu yeni ve bilinçli gezgin kavramının ihtiyaçları doğrultusunda harekete geçmeyi hedefliyor. Böylece daha çok bilinçli gezgin sayesinde daha korunaklı ve dengeli bir dünya amaçlanıyor. Bilinçli Gezginler İş Seyahatlerini Değiştirecek: İlerici Göçebelik ile Tanışın adlı içeriğimize tıklayarak konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yorum (0)
Yorum Bırak