İstanbul'a Yakın Yerler: Şarköy Rotası

İstanbul'a Yakın Yerler: Şarköy Rotası

İş için ya da turistik amaçlı İstanbul'a geldiyseniz İstanbul'a yakın yerler de dikkatinizi çekmeli. Başlı başına büyüleyici bir destinasyon olan İstanbul'un gezilecek yerleri dışında bu tarihi kente yakın rotaları da listenize almanızı tavsiye ederiz. Şarköy hem İstanbul’a yakın yerler arasında bulunan hem de her segmente hitap eden sevimli bir yer. Deniz imkanı, doğal güzellikleri ve yerel lezzetleriyle her türden tatile olanak yaratıyor. Tekirdağ’a bağlı bu şirin ilçe, aynı zamanda macera tutkunlarının da uğrak noktası. Yamaç paraşütü ile dünyaca ünlü lokasyonlardan biri olan Şarköy, bu yaz İstanbul’a yakın nereye gidilir sorusuna yanıt arayanlara güzel bir alternatif sunuyor. Ya da iş seyahati için İstanbul'a gelenlere doğa ve macera dolu bir keşif imkanı sunuyor.  Gelin Şarköy'ü biraz daha yakından tanıyalım...

Şarköy’e Nasıl Gidilir?

Şarköy-İstanbul arası araç ile yaklaşık 2.5 saatlik bir mesafede. Aynı zamanda Şarköy’e çeşitli otobüs firmaları ile ortalama 3.5 saatlik bir zamanda ulaşabiliyorsunuz. Özel arabanızla Şarköy’e geliyorsanız, Tekirdağ üzerinden sahil yolunu ya da Tekirdağ Malkara yolunu takip etmeniz gerekiyor. Yol üzerinde bulunan Tekirdağ’ın ünlü köftecilerine uğramayı ihmal etmeyin. 

Şarköy’e Ne Zaman Gidilir?

Bu şirin ilçe bahar ve yaz aylarında daha cıvıl cıvıl oluyor. Özellikle ilkbaharda yemyeşil doğasıyla sizleri karşılıyor. Yazın ise mavi bayraklı denizinden yüzmek gibisi yok.


Şarköy’de Gezilecek Yerler

Güzel bir sayfiye ilçesi olan Şarköy’ de görülmesi gereken yerlerin başında Etnografya Müzesi geliyor. Şarköy’ün tarihi, coğrafyası, kurtuluş mücadelesi, turizm zenginlikleri, folklorik değerleri, görsel sunumlar ve maketlerle anlatılmıştır. Halk plajları ise yazın Şarköy’ün en uğrak yerleri oluyor. Fakat elbette Şarköy’de gezilecek yerler bu kadarla sınırlı değil. 

Mürefte

Mürefte, denizi ve şarabı ile ünlü. Tarihi ile de önemli bir yerde olan Mürefte, Türkiye’deki ilk şarap müzesine sahip olma ayrıcalığını yaşıyor. Bu müzede şarapçılıkla ilgili orijinal aletler sergileniyor. Aynı zamanda şarabın geçmişinden bugüne nasıl geldiğine tanıklık edebiliyorsunuz. Sahilinde küçük bir meydanı, uzun bir iskelesi ve balık lokantaları bulunan Mürefte’de mutlaka gitmenizi önereceğimiz yer ise Kutman Şarapçılık. Burada hem şarap tadımı yapıp hem de satın alabilirsiniz.


Yazlık bir belde olduğundan, yazın nüfus sayısında artış yaşanan Mürefte’nin denizi derin ve temizdir. Yaz-kış, yeşil kalan zeytin ağaçları ve masmavi denizi, Mürefte’yi, mavi ile yeşilin böyle uyumlu buluştuğu, ender yerlerden biri yapar. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü burada, ılıman iklim koşullarından ötürü, genellikle zeytin üretimi ve üzüm üretimi yapılır. 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi birkaç yıl önce Şarköy'e bağlı yeşiliyle doğasıyla kendine hayran bırakan   tarihi beş köyü içeren Miras Yolu projesini hayata geçirdi. Miras yolu  Uçmakdere'den başlayıp Gaziköy, Güzelköy, Eriklice ve Tepeköy'ü takip ediyor ve bu güzergahtaki tarihi ve kültürel değeri olan yerleşimleri kapsıyor.

İğdebağlar (Araplı)

Üzümü, zeytini ve içimi güzel suyu ile tanınan bir belde. Şarköy’e 5 km. uzaklıkta. Köyü Rumlar kurmuş. Burada Milli mücadeleden sonraki değişimde nüfus mübadelesi olmuş burada yaşayan Rumlar Selanik’e, Selanik’deki Türkler de buraya yerleştirilmiştir. Rumlardan kaldığı belli olan taş evler, bakımsız. Ahşap evlerin ya bir, ya iki duvarı kalmış. Köyün nüfusu az gençler zamanla Şarköy’de ev kiralayıp yada satın alıp, köyden ayrılmışlar. Köyde, yalnızca yaşlılar kalmış. 


Eriklice ve Tepeköy

Denizi, üzümü, balığı ve zeytini ile zenginleşmiş bir köydür. En önemli tarihi yerleşim yeridir. Burası, piknik yapmaya, deniz üzerinde taş sektirmeye müsait yosun kokulu, esintili sahilinde dalyanı ile dikkati çekiyor. Burada çok miktarda zeytinlik var.

Uçmakdere

Şarköy ile arasında, 36 km. var. Tekirdağ-Barbaros-Naip-Mermer ve Yeniköy üzerinden gidiliyor. Uçmakdere denilince akla artık yamaç paraşütü geliyor. Burada son yıllarda çok revaçta, eğer denemek isterseniz Uçmakdere'ye gitmişken bu muhteşem aktiviteyi ertelemeyin.


Harika bir manzaraya sahip. Doğal güzelliği ile, tatlı bir yerleşim merkezine sahip. Restoranları, birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Ben salaş yerleri severim en güzel lezzetler ordan çıkar. Bunlardan biri de Uçmakdere’deki gözlemeci uğrayıp bir gözleme yemeden ayranı içmeden eve dönmeyin  tavsiye edilir.

Hoşköy

Hoşköy’ü  “Hora Feneri” karşılıyor. Bu fener kendi ekseni etrafında, 360 derece dönerek görevini yerine getiriyor. Hora feneri, ikinci büyük feneri olma özelliğine sahip. Yanına çıkan patikadan geçerek gelince, ufuk hattına bakarken, kendinizi özgür hissediyorsunuz. 


Gaziköy

Gaziköy’de Bizans uygarlığına ait tarihi eserle ortaya çıkarılmıştır. Şarköy ilçe merkezine, 25 km. uzaklıktadır. Köyün, 100 metre yüksekliğindeki yamaçlarında, istiridye kabukları ve balık fosillerine rastlanılması sonucu, buradaki jeolojik devirlerde bir deniz olduğu anlaşılmaktadır. Yapılan arkeolojik kazılarda, bir tünel ortaya çıkarılmıştır. 

Pandemi yaşadığımız bu dönemlerde hafta sonunda veya kısa tatillerde, doğayla iç içe olmak isterseniz. İstanbul’a  en yakın yerlerden biri olan Şarköy, sizin için en uygun adreslerden biri. Hele, şaraba ve şarapçılığa da ilgi duyuyorsanız veya adrenalin sporu olan yamaç paraşütü yapmak isterseniz Şarköy sizi bekliyor.