İstanbul’a Yakın Yerler: Şile

İstanbul’a Yakın Yerler: Şile

Şile, Karadeniz’e kıyısı olan İstanbul’un doğa harikası bir ilçesidir. Tarihi çok eskilere dayanan Şile’de; Lidyalılar, Persler, Galatlar, Romalılar ve Cenevizliler hüküm sürmüş. Antik Yunancada “yaban çiçeği” anlamına gelen Şile, eşsiz doğası ve sahilleriyle şehirden kaçıp yorgunluğunuzu atabileceğiniz İstanbul'da yer alan şirin bir tatil beldesidir. Peki Şile'de neler yapılır, Şile tarihi yerleri neresidir ve Şile neyi ile meşhurdur? Gelin bu soruların cevabına birlikte bakarak Şile'yi yakından tanıyalım.

Şile’deki Tarihi Yerler

 • Şile Deniz Feneri: Sultan Abdulaziz tarafından 1858-1859 yıllarında yaptırılan fener deniz seviyesinden 60 metre yükseklikte. Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise ikinci aktif en büyük feneridir. Günümüzde müze olarak da ziyaret edilebilen fener, Şileyle özdeşleşen görülmeye değer güzelliktedir.
 • Şile Ocaklı Ada Kalesi: Ocaklıada’nın üzerinde yer alan, Cenevizliler tarafından yapılan kale 12 metre yüksekliğinde, denizden gelebilecek saldırılara karşı koyabilmek amacıyla yapılmış ve Şile’nin bir simgesi haline gelmiştir.
 • Tarihi Ahşap Evler: 100 - 150 yıllık olan ahşap evler Şilenin dokusuna uygun yapılmış, 138 adet olan ahşap evlerin bir kısmı koruma altına alınmış. Tarihi yolculuğa çıkacağınız bu evler de Şile’de görülmeye değer yapılardan.
 • Kabakoz Çeşmesi: Bizanslılar tarafından yaptırılan çeşme Kabakoz köyünde bulunuyor.


Şile’nin Plajları

60km’lik sahil şeridine sahip olan Şile de Ayazma, Kumbaba, Sahilköy, İmrenli, Ağlayan kaya gibi birçok denize girilebilecek plajlar mevcut.

Şile'nin Neyi Meşhurdur?

 • Şile’nin Şifalı Kumları: Şile merkeze 2 km mesafedeki Kumbaba köyünün kumlarının mineraller açısından zengin olduğu, romatizmal hastalıkların tedavisinde de yararlı olduğu Bizans döneminden bu yana bilinmekte ve ziyaretçi çekmektedir. 
 • Şile Bezi : Tarihi eskiye dayanan, ünü dünyaya yayılan Şile bezi; dokuma el tezgahları kullanılarak pamuk ipliğiyle yapılan kumaş türüne deniyor. Hafif, sağlıklı, rahat, doğal olan bu ilçeye özel zahmetle yapılan üründen birçok giysi, nevresim, masa örtüsü gibi tasarımlar sergilenmekte. Her yıl yapılan Şile bezi festivali de görülmeye değer etkinlikler arasında. 
 • Şile Kum Zambağı : Şile sahillerinde yetişen Karadeniz bölgesindeki 20 endemik türden biri olan bu bitki beyaz çiçeği ve yeşil yapraklarıyla adeta sahillerin incisi gibi, kumların üzerinde doğal şekilde yetişen kum zambağı kokusuyla da kendine hayran bıraktırıyor. Fakat çiçeği koparmak ise kesinlikle yasak. 

Şile’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul’a 70 km mesafede yer alan Şile, her saat başı Üsküdar’dan kalkan otobüsler var. Özel aracınızla da Şile otobanından gidebilirsiniz.

Şile’nin bir diğer yerleşim yeri olan Ağva en az Şile kadar popüler tatil beldesi. Hititler, Romalılar, Osmanlılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan, M.Ö 7.yüzyıla dayanan tarihi kalıntılarla dolu yerleşim yeri ziyaretçilerin akınına uğruyor. Tam bir saklı cennet olan Ağva mağaraları, koyları, termal otelleriyle gelenleri büyülüyor. Kilimli ve Kadırga Koyu, Gürlek Mağarası, Kalemköy, Saklıgöl gibi manzarasıyla büyüleyen yerleri görülmeye değer.

Şile’de ayrıca; Şile evleri, Sarıkavak Kalesi(Hasanlı Köyü), Yeşilvadi, Heciz Kalesi, Kilise Kalıntısı(Yeni Köy),Osmanlı Hamamı(Yeni köy), Hanım suyu Çeşmesi, Lahit Mezar(Sortullu Köyü),Vaftiz Yeri(Yeni Köy), Sarıkavak Kalesi gibi başka tarihi ve kültürel mekanlarda mevcut.

Şile’de Ne Yenir?

Şile’nin yöresel yemekleri ise tatmaya değer lezzette; Erikli çorba, kazaayağı salatası, su mancarı salatası, kabak böreği, kestane balı, palamut köftesi, Şile paprika, sirke tatlısı, öre tatlısı, Mındıllı çorba, yumurta dolması, boncuk helvası, mancarlı börek, kaymaklı hodan sarması, Şile lakerdası gibi birçok leziz yemek gelenlerin beğenisine sunuluyor.

Şile’de Yer Alan Doğal Güzellikler

 • Hacıllı Şelalesi: İlçe merkezine 25 km mesafede olan Hacıllı Köyü, şelalesi ve kamp alanıyla doğa harikası yerlerden biri.
 • Değirmençayırı Şelalesi: Şile’ye 33 km mesafede yer alan şelale, Değirmençayırı köyünün güneybatısında yer alıyor. Eşsiz manzarasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Şelaleye Kargalı köyünden batıya doğru bir saat kadar yürüyerek ulaşılıyor. Şelalenin yüksekliği 8 metre, genişliği 30 metre kadar. Değirmençayırı şelalesinin daha kuzeyinde ise Sarlak Selalesi vardir. Yaz ayları da kuruyan Şarlak Şelalesi 15 metre yükseklikte akar.
 • Onbir Göller Vadisi: Hacıllı Köyünün içinde bulunan vadi muhteşem manzarasıyla gelenleri büyülüyor. İrili ufaklı göllerin bulunduğu vadinin güzelliğine hayran kalabilirsiniz. Çok bilinmeyen bu yürüyüş yolunda kayadan kayaya atlayarak ilerlemeniz gerekiyor.
 • Saklı Göl: Şile’ye 14 km mesafede yer alan Saklı Göl Karamandere köyünde yer alıyor. Doğa severlerin yürüyüş ve kahvaltı yapmak için tercih ettiği Şile’nin en güzel köylerinden biri.

Şile’nin Mağaraları

Eski tarihlerde bu mağaraları saklanma amaçlı olarak kullanmışlarsa da günümüz de gezi programına dahil edilen yerler arasında. Meşrutiyet Mağarası, Tavanlı Mağaraları, Tersane Mağarası, İnkese Mağarası, Gürlek Mağarası, Soğuksu Mağarası, Sofular Mağarası, Ocaklı Ada Mağarası, Ekşioğlu Mağarası, Karabeyli İnleri, Feneraltı Mağarası, İnkese Mağarası gibi birçok mağara doğaseverlerden ilgi görmekte.


Şile'de Yapılabilecek Aktiviteler

 • Şile’de konaklamak için de birçok tesis bulunuyor ancak denizi ve kumsallarının keyfini çıkarmak dışında başka aktiviteler yapabilmeniz de mümkün.
 • Şile’de tekne turları da yapılmakta; Ağva Göksu ve Yeşilçay nehirlerinde geziye katılabilir, koyları, küçük adaları, kayalıkları, orman manzarasıyla yeşilin ve mavinin güzelliğini doyasıya yaşayabilirsiniz. Nehir kenarındaki restoranlarda da balık yemenin keyfine varabilir, çevredeki yöresel ürünlerden de satın alabilirsiniz.
 • Şile kamp alanları açısından; stresten, gürültüden kısa süreli de olsa uzaklaşmak isteyenler için uygun bir seçenek. Şile kamp yerleri arasından en çok tercih edilen alanlar ise; Sahil Kamp, Ağva Hacıllı Şelalesi ve Darlık Barajı.
 • Otel, pansiyon ve kamping alanlarıyla İstanbul’un kalbi Şile en çok tercih edilen destinasyonlardan biri haline gelmiştir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

İstanbul’a Yakın Yerler: Trilye Rotası

İstanbul'a Yakın Yerler: Şarköy Rotası

İstanbul'a Yakın Kamp Alanları

Yorum (0)
Yorum Bırak