Hem Gezmek Hem Yemek Gerek: İstanbul’daki En İyi Tatlı Mekanları

Hem Gezmek Hem Yemek Gerek: İstanbul’daki En İyi Tatlı Mekanları

Tatlısız olmaz, olamaz diyorsanız size şehrin efsaneleşmiş tatlıcılarından söz edelim diyoruz. Akide şekerinden lokuma, profiterolden baklavaya kadar en lezzetli en enfes tatlıları yiyebileceğiniz adresleri sıralıyoruz. Kalori hesabı yapmayı bir kenara bırakıp İstanbul’un en iyi tatlı mekanlarını keşfe çıkmaya başlayın!

Ali Muhiddin Hacı Bekir

Tam 1777 yılından beri hizmet sunan Ali Muhiddin Hacı Bekir’de yıllara meydan okuyan lezzetlerini mutlaka denemelisiniz. Tezgahında cam kavanozlarda dizili akide şekerlerini, renk renk lokumlarını hemen yemek için değilse de zor zamanlarda bastıran tatlı krizleri ve küçüklere büyüklere lezzetli ikramlık sunmak için de alabilirsiniz. Lokum çeşitlerinin bir hayli olduğu Ali Muhiddin Hacı Bekir’de ferah lezzetler denemek isterseniz naneli ve portakallı lokumu, klasik olsun benim olsun derseniz çifte kavrulmuş fıstıklı ya da güllü lokumları deneyebilirsiniz. Kadıköy’de yenilenen tarihi binasında konuklarını ağırlayan işletmeye uğramak için tatlı krizinin gelmesini beklemeyin kendinize günün en güzel saatlerinde leziz bir kahvenin yanında çikolatalı baton pasta ısmarlayın.

Asuman

İstanbul’daki tatlı mekanları denildiğinde kısa sürede dillere pelesenk olan Asuman, Kadıköy’ün Moda semtinde bulunuyor. Mekanın ilgi çeken ismi ise tam bir çikolata bombası olan Asuman tatlısından geliyor. Gün içinde genellikle kalabalık olan Asuman, sessizlik içinde tatlınızı kaşıklayabileceğiniz bir yer değil ama o efsanevi lezzetleri için mutlaka ziyaret edilmeli. Lezzetli tatlılarının yanı sıra müşterilerine yaklaşımlarıyla da oldukça tatlı bir işletme olan Asuman’ın kahveleri de bir o kadar lezzetli bizden demesi.

Baylan Pastanesi

O bir efsane! İstanbul’un en karakteristik ve havalı tatlıcılarından birisi olan Baylan Pastanesi’nin ünü ülkeyi aşan lezzeti ise Kup Griye tatlısı. Buraya özel bir lezzet olan Kup Griye, vanilyalı, karamelli dondurmanın yanı sıra karamel sosu, balbadem ve kremşanti ile hazırlanıyor, kadehte servis ediliyor. Kup Griye’nin yanı sıra Adisababa, Moncheri ve pastalarını da mutlaka denemenizi öneririz. Kadıköy Çarşısı’ndaki tarihi binasında hizmet veren Baylan Pastanesi’nin Bebek ve Galataport’ta şubeleri bulunuyor.

İnci Pastanesi

Canınız profiterol istediğinde şehirde gidebileceğiniz lezzet duraklarından birisi İnci Pastanesi olacaktır. Samimi ve davetkar mekanın profiterol ile aranızda yepyeni bir bağ kuracağından eminiz. Ayrıca buraya bir kez geldikten sonra yeniden gelmenize neden olacak lezzetlerden bahsedecek olursak milföy pasta, babaruaz ve portakallı bisküviyi ekleyebiliriz.

Karaköy Güllüoğlu

Baklava denildiğinde bende akan sular durur diyorsanız sizinle İstanbul’da en lezzetli baklavayı yiyebileceğiniz adresi paylaşıyoruz; Karaköy Güllüoğlu! Fıstıklıdan cevizliye, dolamadan saray sarmaya kadar baklavanın her çeşidini tadabileceğiniz Karaköy Güllüoğlu’nda hangi seçeneği tercih edeceğinize karar veremezseniz karışık baklava tabağını alabilirsiniz. Geleneksel baklava tatlarının yanı sıra farklı lezzetlere de açıksanız burada baklava burger ve çikolatalı baklava gibi özel tatlar bulunduğunu da ekleyelim. Ayrıca diyabetik, vegan ve glütensiz seçenekler olduğunu da paylaşmadan geçmeyelim.


Saray Muhallebicisi

İstanbul’un en ünlü tatlıcıları hangileridir diye sorulsa gelecek ilk yanıtlardan birisi kuşkusuz ki Saray Muhallebicisi’dir. Günün her saati taze ve lezzet dolu ürünlerini sunan Saray Muhallebicisi, 1935 yılından beri İstanbul’un lezzet nabzını tutuyor. Tatlıların yanı sıra geleneksel Türk yemeklerini de sunan Saray Muhallebicisi zengin bir menüye sahip. Beyoğlu, Kadıköy ve Nişantaşı olmak üzere şehrin birçok noktasında hizmet veren işletmede sütlü tatlıların yanı sıra şerbetli tatlıları da mutlaka denemenizi öneririz.

Savoy Pastanesi

Cihangir’de konumlanan Savoy Pastenesi’nde mutlaka denemeniz gereken lezzet bombalarını sıralıyoruz; çilekli milföy, vişneli mekik, ay çöreği ve mekanın özel lezzetlerinden profiterol! Ayrıca sabahlarınıza neşeli bir lezzet sunacak olan kahvaltılarını da eklemeden olmaz. Yaklaşık bir asırdır hizmet sunan Savoy Pastanesi lezzetlerini denemek için yolunuzu özellikle Cihangir’e çevirmenizi öneririz.

Şekerci Cafer Erol

Kadıköy çarşısının tam ortasında konumlanan Şekerci Cafer Erol’a geldiğinizde sizi büyük bir kararsızlığın bekleyeceğini düşünüyoruz çünkü rengarenk akide şekerleri, çeşitli aromalardaki lokumlar, sütlü tatlılar ve lezzetli pastalar arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. 200 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan işletme 1945 yılından beri Kadıköy’de aynı yerinde hizmet sunuyor. İlk günkü kalitesini koruyan işletmenin öne çıkan bir diğer özelliği ise tatlılarının hafif olması. Aynı zamanda pek bilinmese de İstanbul’da en lezzetli dondurmalardan birisini yiyebileceğiniz yerlerden birisi olduğunu da ekleyelim.

Yorum (0)
Yorum Bırak