Akdeniz Manzaraları Görmek İsteyenler Buraya: İtalya’da Çekilen İlham Verici Filmler

Akdeniz Manzaraları Görmek İsteyenler Buraya: İtalya’da Çekilen İlham Verici Filmler

İtalya denildiğinde birçok kişinin aklına gelen ilk şeyler arasında sapsarı güneş, sıcak ve neşeli İtalyanlar, nefis yemekler, tarih, estetik ve sanat olmalı. Akdeniz manzarasına doyacağınız, İtalya sokaklarında adımlıyormuşsunuz hissi veren yapımların her biri özgün konularıyla sizi bir hayli etkileyecek... Gelin hep birlikte İtalya'da çekilen filmlere birlikte bakalım. 

Roma Tatili - 1953

Sinema tarihinin klasikleri arasında gösterilen özgün ismi ‘Roman Holiday’ olan filmin yönetmenliğini William Wyler üstlendi. Başrollerini ise Hollywood’un yıldızları Audrey Hepburn ve Gregory Peck paylaştılar. Romantik komedi filmin konusuna gelecek olursak bir prensesin Roma ziyareti esnasında gizlice elçilik binasından kaçması, yerel hayatın içine karışması ve Amerikalı bir gazeteciye aşık olması işleniyor. Tamamı İtalya’da çekilen ilk Hollywood yapımı olan Roma Tatili’nde Roma’nın sokaklarını siyah beyaz keşfe çıkabilirsiniz. Audrey Hepburn, Roma Tatili filmi ile Akademi Ödülleri’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü kazanmıştı.


Tatlı Hayat - 1960

Dünyaca ünlü yönetmenler arasında ismini ilk sırada duyacağımız isimlerden Federico Fellini’nin Tatlı Hayat / La Dolce Vita isimli filmi sinema tarihinin önemli eserlerinden birisi. Roma sokaklarında çekilen filmde köşe yazarlığı yapan Marcello, Roma sosyetesinin hayatını yakın markajdan izleyen bir adamdır. İnsanın umutsuzca mutluluk arayışını ancak mutluluğu yakalayamadıkça daha da içine kapanmasını destansı bir şekilde izleyiciye aktarıyor. Fellini Tatlı Hayat sahnelerini genellikle akşam karanlık saatlerde çeker bunun nedeni ise gecenin ruhunu yansıtmaktır.


Batan Güneş - 1962

Cannes Film Festivali’nden ödülle dönen Batan Güneş; orijinal ismiyle L’eclisse, İletişimsizlik Üçlemesi’nin son filmini oluşturuyor. İtalya’nın önemli yönetmenlerinden Michelangelo Antonioni’nin bu filminde yabancılaşma ve anlamsızlık temalarının işlendiğini görürüz. Filmin konusunda çevirmen Vittoria’nın nişanlısı ve kent yaşamından sıkılarak annesinin yanına gitmesini ve burada Piero ile tanışmasını konu edinir. Sinema tarihinin zamansız eserleri arasında gösterilen filmde Vittoria’nın Piero ile kurduğu ilişkiden aşkı ve yalnızlığı sorgular. İtalyan rüzgarını hissedeceğiniz bu filmi izlemenizi öneririz.


Postacı - 1994

İtalyan postacı Mario, şiiri bir şairin mektuplarını taşırken sevmeye başlar. Ancak o bu durumu Beatrice isimli bir kızı etkilemek için kullanacaktır. Mektupların sahibi dünyaca ünlü şair Pablo Neruda’dır. Onun gönderilerini taşıyan Mario kısa sürede Neruda ile bir yakınlık kurar ve ondan aldığı destek sayesinde kendi içindeki cevheri açığa çıkarır. Ve sırada aşka davet vardır… Sicilya’nın Salina Adası’nda çekilen film özgün İtalyan ambiyansının tüm izlerini taşıyor.


Hayat Güzeldir - 1997

Guido huzurlu bir yaşam süren Yahudi kitapçıdır, sevdiği kadınla evlenmiş mutluluğu katlanmıştır. Birbirine son derece aşık ikilinin bir oğlu olur. Ancak Almanların İtalya’yı işgal etmesi ile bu mutluluk hızla yok olur. Guido oğlunu Yahudi toplama kamplarından uzak tutabilmek için yaşanan savaş yıkımını bir oyun gibi gösterir. En iyi İtalyan filmleri arasında gösterilen bu yapım, 1998 yılında Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’ü almasının yanı sıra 1999 yılında 7 dalda aday gösterildiği Oscar’dan 3 dalda ödülle döner.


Mussolini ile Çay - 1999

1930-40’ların İtalya’sında II. Dünya Savaşı rüzgarının estiği yıllarda geçen filmde, yönetmenin kendi hayatından esinlendiği rivayet edilenler arasında bulunuyor. Konusu ise şu şekilde; İngiliz sanatsever aristokrat bir aile tarafından İtalya’ya gönderilen bir gencin burada yaşadığı maceralar ve gelişen savaşın etkileri yer buluyor.

Yetenekli Bay Ripley - 1999

Psikolojik gerilim türünde önemli yapımlar arasında yer alan Yetenekli Bay Ripley, Patricia Highstmith’in aynı isimli romanından uyarlanan film. Özgün ismi ‘The Talented Mr. Ripley’ olan yapım Roma ve Venedik’te geçiyor. Farklı sosyal çevreden iki arkadaşı aktaran ve dramatik kurgusuyla dikkatleri üzerine toplayan filmde Matt Damon, Jude Law, Gwyneth Paltrow ve Cate Blanchett gibi ünlü isimler yer alıyor.

Roma’ya Sevgilerle - 2012

Woody Allen’ın ön plana çıkan eserlerinden birisi olan Roma’ya Sevgilerle filminin hareketli kurgusu seyirciyi yakalıyor. Roma sokaklarında farklı karakterler ve hayatların birbirine dokunduğu filmde romantik, komik ve zaman zaman hayal kırıklığı duygularını hissettiren bir yapım. Filmin başrollerini Penelope Cruz ve Alec Baldwin paylaşıyor.

Beni Adınla Çağır - 2017

1983 yazında geçen filmde henüz 17 yaşında olan Elio Perlman, günlerini ailesinin İtalya’nın kuzeyindeki villasında okuyarak, müzik yaparak ve Marzia ile fölrt ederek geçirir. Elio, alanında seçkin bir profesör olan babası ve çevirmen annesi Annella ile olmaktan oldukça mutludur. Elio’nun entelektüel birikimi onu bir yetişkin gibi gösterse de duygularına ilişkin henüz biçimlenmemiş çok şey vardır. Bir gün babasına yardım etmek üzere yıllık yaz stajyeri olarak doktorasını sürdüren Amerikalı bilim insanı Oliver villaya gelir. Elio ve Oliver birlikte hayatlarını komple değiştirecek şeyler keşfedeceklerdir…

Yorum (0)
Yorum Bırak