Uzakdoğu Mutfağı Bir Başkadır: Japonya’nın Muhteşem Sokak Lezzetleri

Uzakdoğu Mutfağı Bir Başkadır: Japonya’nın Muhteşem Sokak Lezzetleri

Japonya yüzyıllara yayılan kültürel gelenekleri ve farklı damak lezzetleriyle oldukça merak uyandıran turistlerin sıklıkla tercih ettiği renkli ülkelerden birisi. Bu ülkeyi ziyaret ettiğinizde deneyimlediğiniz tatlar ve aldığınız kokular size unutulmayacak güzellikte bir seyahat anısı kazandıracak. Ülkenin hemen her yerinde yatai yani küçük yiyecek tezgahları bulunuyor. Damağınıza uygun geleceğini düşündüğünüz lezzetleri birkaç kilo alma pahasına denemenizi öneririz. Sizin için Japonya ziyaretinizde denemeniz gereken sokak lezzetlerini hazırladık.

İlginizi çekebilir: Chopstick (箸) Kullanma Rehberi: Yemek Çubukları Nasıl Kullanılır?

Miso Çorbası

Japonya’nın hemen her bölgesinde kolaylıkla bulabileceğiniz en lezzetli sokak lezzetlerinden birisi olan Miso Çorbası, aynı zamanda geleneksel Japon çorbası olarak biliyor. Çorbanın ana malzemesi ezilmiş soya fasulyesi macunu ardından dashi ve yumuşatılmış miso soslarının karıştırılması ile hazırlanıyor. Japonların her öğün tükettiği yiyecekler arasında bulunan Miso, mevsimsel değişikliklere göre farklı baharat ve malzemelerle de çeşitlendirilebiliyor.


Gyoza

Japon mantısı olan gyoza, Türk mantısına oldukça benzer bir lezzete sahip. Bu lezzetli yerel lezzet hamurunun yağda kızartılması ile pişiriliyor. Gyozanın iç malzemesinde bolca soğan, havuç, tofu, siyah vinegrete sosu ve mantar bulunuyor. Çin mutfağında hayli bilindik bir lezzet olan bu yemek kolaylıkla bulabileceğiniz Japon sokak yemeklerinden birisi.


Tempura

Japon mutfağının en bilinen yemeklerinden birisi olan Tempura, tam da deniz ürünleri sevenlere göre bir lezzet. Karides, kemiksiz fileto, un, mantar ve sebze kızartmasından oluşuyor. Aynı zamanda Türk damak zevkine de uygun yiyecekler arasında bulunan tempura lezzetini Japonya ziyaretinde denemenizi öneririz.


Onigari

Bu yerel sokak lezzeti için kısaca pirinç köftesi diyebiliriz. Yuvarlanmış pirinç toplarının içinde ise lezzetli deniz ürünleri onigarinin lezzetine lezzet katıyor. Özellikle Osaka, Kobe, Tokyo ve Kyoto’da sıklıkla karşılaşabileceğinizi söyleyebiliriz.

Okonomiyaki

Japonya’nın hemen her şehrinde bulabileceğiniz okonomiyaki, Japon gözlemesi olarak da biliniyor. Izgara üzerinde pişirilen bu lezzet aynı zamanda Türk damak tadına da uygun bir yemek. Un ve yumurtanın yanına ek malzeme olarak sebzenin yanı sıra et ve et ürünleri de kullanılıyor. Karıştırılan malzemeler sıcak bir ızgara üzerine dökülüyor piştikten sonra da yakisoba eriştesiyle servis ediliyor. İsteyenler yanında kurutulmuş yosun, kırmızı zencefil turşusu, okonomiyahki sosu, mayonez sosuyla da tüketebiliyor.

Senbei

Tokyo sokaklarında en sık karşılaşabileceğiniz yiyeceklerden birisi kesinlikle senbei. Tezgahların yanı sıra marketlerde kurutulmuş formda satılan senbei, birbirinden farklı şekle, lezzete ve büyüklüğe sahip pirinç krakeridir. Odun ateşi ya da kömür üzerinde pişirildiğinde lezzeti katlanan senbei damak zevkine göre farklı sos ve baharatlarla da servis edilebiliyor.

Ramen

Aslı Çin mutfağına dayanan ramen, ismini çorba içindeki erişteden alıyor. Farklı aromatik tatların birleşmesi ile sebzeli ya da etli olarak lezzetle yeniliyor. Ramen çoğunlukla dilimlenmiş et, et suyu, kurutulmuş yosun, kamaboko, yeşil soğan ve mısır ile reçete ediliyor.


Takoyaki

Japon mutfağının vazgeçilmez ürünlerinden birisi olan takoyaki, yeşil soğan, ahtapot, tempura ve zencefil parçaları ile doldurulan toplardan meydana geliyor. Takoyakinin kelime anlamı ise kızarmış ahtapot. Deniz mahsullerini seviyorsanız Japonya’ya gittiğinizde takoyakiden deneyebilirsiniz.

Krep

Koni içine sarılarak servis edilen krep, hareket halindeyken kolaylıkla yenmesinden dolayı sıklıkla tercih edilen sokak yemeklerinden birisi. Japon krepleri tatlı meyveler gibi taze gıdalar içerir ve biraz da gevrek bir dokusu vardır. Tatlı sosla hazırlanan kreplerin yanı sıra çırpılmış krema ve teriyaki soslu tavuk gibi malzemelerle de hazırlanabiliyor.

Soba

Makarnaya oldukça benzer bir lezzet olan soba, buğday ve karabuğdaydan üretiliyor. Yüksek besin değerine sahip olan bu pratik ve lezzetli sokak yemeğini farklı soslarla karıştırarak lezzet bombasına dönüştürebilirsiniz.

Korokke

Fransız kroketlerinden ilham alınarak ortaya çıkan korokke, krema soslu ekmek ya da patates püreli köftelerin derin tavada kızgın yağda kızartılması ile hazırlanıyor. Ülkenin farklı noktalarında farklı lezzetlerle tatlandırılan bu lezzet, kağıda sarılarak servis ediliyor bu da bir sokak lezzetinden aranan kolaylığı sağlıyor ve rahatlıkla tutularak yenilebiliyor.

Shioyaki

Japonya sokaklarında gezerken basit ve lezzetli bir atıştırmalık yemek isterseniz size bir çubuk üzerinde servis edilen pişmiş balık, yani shioyakiyi önerebiliriz. Uskumru, Japonya’da sıklıkla avlanan bir balık türüdür ve yemeklerde de çokça kullanılır. Yapılışında ise etin lezzetini artırmak için yalnızca tuzda terbiye edilmesi adımı izleniyor. Saba shioyaki yani uskumru shioyaki özellikle festival dönemlerinde sokak tezgahlarında kolaylıkla bulunabiliyor.

Dango

Dango, yapışkan kıvamlı pirinç unundan yapılmış köftelerin sertleşinceye kadar kaynatılması ile yapılıyor. Birkaç tane dango şişe geçirilip yanında tatlı ya da tuzlu soslarla servis ediliyor.

Tatlı Patates

Öncelikle Japon tatlı patateslerinin diğer ülkelerde yetişen tatlı patateslere göre daha tatlı bir lezzete sahip olduğunu söylemeliyiz. Sokaklarda en çok sonbahar ve kış mevsiminde görebileceğiniz tatlı patates, farklı yollarla hazırlanabilir. Bunlardan bir çeşidi tatlı şurup ve susama bulanan tatlı patateslerin derin yağda kızartılması.

Taiyaki

Gevrek dış yapısının içi yumuşak kıvamlı muhallebi ya da sürülebilir çikolata ile doldurulabilen taiyaki için tatlı bir gözleme çeşidi diyebiliriz. Ayrıca peynir, sosis, patates ya da sebze ile hazırlanan iç harçla pişirilerek tuzlu versiyonu da söz konusu. Bu sokak lezzetinin alametifarikası balık şekilli kalıplarda pişirilmesi diyebiliriz.

Yakisoba

Hafif bir öğün ya da atıştırmalık yemeyi düşünüyorsanız Japon sokak lezzetleri arasında yakisoba tam size göre. Küçük domuz eti, havuç, lahana ve soğan gibi sebzelerle karıştırılıyor ve ramen benzeri erişte ekleniyor. Ardından keskin baharatlı bir sos ile terbiye ediliyor.

Kare Raisu

Kendine özgü üç farklı servis seçeneği bulunan kare raisu, Japon usulü körili bir yemek çeşididir. Sıklıkla karşılaşabileceğiniz Japon sokak yemeklerinden birisi olan bu lezzetin olmazsa olmaz malzemeleri içinde köri, domuz eti, patates, tavuk eti, soğan ve havuç bulunuyor. Bu lezzet körili ekmek, körili pilav ve körili udon ile servis ediliyor.

Yorum (0)
Yorum Bırak