Japonya’yı Baştanbaşa Gezmenin Yolu; Japan Rail Pass

Japonya’yı Baştanbaşa Gezmenin Yolu; Japan Rail Pass

Bildiğimiz Interrail’in Japonya’daki versiyonu olan Japan Rail, trenle tüm Japonya’yı baştanbaşa gezmeyi ifade ediyor. Ülkenin her köşesini kolayca ziyaret edebileceğiniz bu sistem ve şehirlerarası hızlı tren (Shinkansen) sayesinde çok uzun mesafeleri çok kısa sürelerde kat edebiliyorsunuz. Elbette bunun bir maliyeti var ve bu maliyet hiç de küçümsenecek miktarlarda değil. İşte tam bu noktada Japan Rail Pass devreye giriyor. Japonya Demiryolları Pasosu olarak bilinene JR Pass, Japonya seyahatinizi oldukça ekonomik ve pratik bir hale getiriyor.

Kimler Japan Rail Pass Alabilir?


Japan Rail Pass yalnızca turistler içindir. Dolayısıyla vizenizde “turistik ziyaretçi” damgası bulunması gerekiyor. Bunun dışında başka bir damga varsa (örneğin iş amaçlı ziyaretçi damgası) Japan Rail Pass alamıyorsunuz. Japon vatandaşları için de bu durum geçerli. Japon vatandaşlar da başka bir ülkede sürekli yaşamaya hak kazanmışsa ya da kendi ülkesinde başka bir yabancı uyruklu kişiyle evliyseler ki bunları da belgelerle ispat etmeliler, ancak o şekilde Japan Rail Pass sahibi olabiliyorlar. Japon turistik vizesinin süresi 15 ila 90 arasında değişiyor.

Japan Rail Pass Nasıl Satın Alınır?


Japan Rail Pass’i Japonya’dan değil, yaşadığınız ülke içerisinden satın almanız gerekiyor. Türkiye’de Japan Rail Pass’in tek yetkili acentesi H.I.S Turizm. Dilerseniz ofislerine giderek dilerseniz de online ödeme yoluyla Japan Rail Pass’inizi satın alabilirsiniz. Satın alma işlemi sırasında pasaportunuzdaki ile aynı olacak şekilde isim-soy isim bilgilerinizi iletmeniz yeterli. Bunun dışında herhangi bir evrak ya da belge gerekmiyor.

Bilet Elime Nasıl Ulaşıyor?


H.I.S Turizm’den bir geçici bilet (Exchange Order) satın alıyorsunuz. Aldığınız bu geçici bileti, Japonya’ya vardığında havalimanı ya da tren istasyonlarında bulunan JR ofislerinden kullanıma açtırmanız gerekiyor. Bu sırada size bir form veriliyor bu forma ad, soyad, pasaport numarası ve kullanacağınız tarih aralıklarını yazıyorsunuz. Form ve geçici bileti görevliye ilettiğinizde, görevli size Japan Rail Pass’inizi teslim ediyor.

Japan Rail’e Dair Faydalı Bilgiler

·         Tüm JR istasyonlarında istasyon isimleri hem Japonca hem de Latin harfleri ile görüntüleniyor. Tabelanın ortasında büyük harflerle istasyon ismi, altında da önceki ve sonraki istasyonların ismi küçük harflerle belirtiliyor.

·         Shinkansen ve bazı limitli ekspres trenlerde telefon kartı ile çalışan halka açık telefonlar bulunuyor. Telefon kartlarını ise tren ve istasyondaki gişelerden satın alabilirsiniz.

·         Büyük istasyonlarda oldukça popüler olan coin-locker’lar yani paralı dolaplar bulunuyor. Kullanmak isterseniz yanınızda 100 YEN’lik bozuk para bulundurmayı ihmal etmeyin.

·         Shinkansen ve diğer uzun mesafeli trenlerde yemek paketleri, çerez ve içecekler seyyar şekilde satılıyor. Japonya’da buna “Ekiben” deniyor. Ekibenler seyyar bir tepsi üzerinde yolculara sunuluyor. Ayrıca istasyonlarda büfeler de mevcut.

·         Büyük şehirlerde iş çıkış ve işe gidiş saatlerinde aşırı bir yoğunluk söz konusu oluyor. Bu sürelerde (7:30-9.30 ve 17.00-19.00) seyahat etmemeye özen gösterin deriz.

İşinize Yaracak Bazı Japonca Kelimeler

·         Yoyaku: Rezervasyon

·         Ryoko Center: Seyahat Hizmetleri Merkezi

·         Midori-no-Madoguchi: Rezervasyon Ofisi

·         Shinkansen: Hızlı Tren

·         Tokkyu: Limitli Ekspres

·         Kyuko: Ekspres

·         Kaisoku: Hızlı Tren

·         Kakuekiteisha: Yerel Tren

·         Futsusha: Normal Araç

·         Green Sha: Yeşil Araç (Üst Sınıf Konaklama)

·         Shiteiseki: Ayrılmış Yer

·         Jiyesuki: Ayrılmamış Yer

Japan Rail Pass biletlerini buradan satın alabilirsiniz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Japan Rail Pass ile Görebileceğiniz 8 Heyecan Verici Yer

Sadece 8 Adımda Japan Rail Pass ile Japonya Keşfi

Yorum (0)
Yorum Bırak