Kapadokya Ekspresi Nedir ve Ne Zaman Hayata Geçmesi Planlanıyor?

Kapadokya Ekspresi Nedir ve Ne Zaman Hayata Geçmesi Planlanıyor?

Sektörde bir “ilk”lere imza atmaya devam ediyoruz. Türkiye’de lüks tren turizmi çalışmaları hayata geçirilmeye başlandı. HIS Travel olarak Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Sun Group ile ortaklaşa gerçekleştireceğimiz Kapadokya Ekspresi’ne dair ayrıntıları kamuoyuyla paylaştık. Proje kapsamında Türkiye'nin ilk "Yataklı Lüks Tren Turu" olacak bu benzersiz konseptin imzalarını geçtiğimiz günlerde İstanbul'da attık. 40 milyon avro tutarında bir yatırımla gerçekleştirilecek Kapadokya-İstanbul Ekspresi’nde kullanılacak araçların lüks otel konforuna sahip olması planlanıyor. Gerek yerli gerek yabancı turistlerin yoğun ilgisiyle karşılanması beklenen Kapadokya Ekspresi nedir ve ne zaman hayata geçecek? Gelin bu soruların cevabına birlikte bakalım.

Türkiye’de Bir İlk: Yataklı Kapadokya Ekspresi

Kapadokya Ekspresi hakkındaki çalışmalar 28 Aralık 2020’de başlamış ve Türkiye’nin ilk özel yolcu taşıma lisansı Sun Group tarafından alınmıştı. Türkiye’de turizm denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden birisi olan Kapadokya hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken bir turizm merkezi. Özellikle Japon turistlerin de en çok ziyaret ettiği yerler arasında bulunan Kapadokya’ya bu yeni tren hattıyla beraber daha çok turistin gelmesi planlanıyor.


Basın toplantısında yapılan açıklamalardan derlediğimiz bilgilere göre Kapadokya Ekspresinde kullanılan araçlar 5 yıldızlı otel konforunda olacak ve vagonların hepsinde yatak bulunacak. Yani her bir kompartımanda üstün hizmet kalitesi ön planda olacak. Tren hattı için kullanılacak ilk etaptaki yatırımla da 200-250 kişilik istihdam sağlanması planlanıyor. Kapadokya Ekspresi çalışmalarının devam ettiği süre boyunca yatırım miktarı ve istihdam sayısının da artması bekleniyor.

Dünya üzerinde trenle ulaşıma çok fazla talep var ve bu noktalara buraya ciddi yatırımlar gerçekleştirilmeye devam ediyor. Tren yolculuğu ile birlikte çok daha geniş çerçevede, çok daha fazla şehri tren ulaşımının bir parçası olacak. HIS Travel Genel Müdürü Emre Özkur, Kapadokya Ekspresi hakkında merak edilenleri şöyle anlattı: Projenin başlangıcı Kapadokya ama daha sonra Doğu Anadolu-Güneydoğu Anadolu, Karadeniz'e kadar uzandıracağız. Yolculuk ilk etapta İstanbul-Kapadokya arasında başlayacak, daha sonra ülkeyi kaplayan bir turizm demiryolu hattı olarak planlıyoruz. Projenin ilk yatırım bedeli 40 milyon avro, hedefimiz yıllık 200 bin turiste ulaşmak."


Kapadokya Ekspresi Seferleri Ne Zaman Başlayacak?

Emre Özkur katıldığı basın toplantısında sözlerine şöyle devam etti: “Kapadokya Ekspresi'nin açılışının, iç turizme yeni bir dinamik kazandıracağını, yeni istihdam alanlarının açılacağını, Kapadokya İstanbul arası yataklı tren projesinin ülke turizmine çok büyük katkıda bulunacağını dile getirerek, "Kapadokya Ekspresi'ni 5 yıldızlı 2 otel gibi düşünmek gerek, karşılıklı sefer yapılacak. Bu sene içinde, yıl sonuna kadar faaliyete geçecek."

Turizm sektöründe heyecanla karşılanan Kapadokya Ekspresi’nin açılışının tarihi Emre Özkur tarafından açıklandı. Açıklamaya göre Kapadokya Ekspresi’nin 2021 yılının sonunda hayata geçirilmesi planlanıyor.

Kapadokya Ekspresi Hakkında Önemli Bilgiler

Dünyadaki Diğer Lüks Tren Rotaları

Peki lüks trenlerin dünyadaki örnekleri neler? Aslında birçok ülkede lüks tren seyahatleri oldukça popüler ve en çok tercih edilen seyahat türleri arasında bulunuyor. Yakında Türkiye’nin de lüks tren seyahatiyle adından söz ettireceği dünyanın farklı yerlerinde bulunan lüks tren rotaları ise sizler için derledik:

 • The Pride of Africa / Güney Afrika
 • Glacier Express / İsviçre
 • Venedik Simplon-Orient Ekspresi / Londra-Venedik-İstanbul
 • Eastern & Oriental Ekspresi / Güney Asya
 • Rocky Mountaineer / Kanada
 • Trans-Sibirya Ekspresi / Moskova-Pekin-Vladivostok
 • The Jacobite, İskoçya / Birleşik Krallık
 • Blue Train / Cape Town-Pretoria
 • The Ghan / Avustralya
 • Flam Demiryolu / Norveç
 • TranzAlpine / Yeni Zelanda

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Dünyanın En İyi 10 Tren Rotası

Türkiye’de Keşfetmeniz Gereken Muhteşem Tren Rotaları

Merak Edenler İçin 10 Maddede Doğu Ekspresi Nedir?

Yorum (0)
Yorum Bırak