Kapadokya'nın Kendine Has Mağara Otel Konsepti Nedir?

Kapadokya'nın Kendine Has Mağara Otel Konsepti Nedir?

Peribacalarıyla öne çıkan Kapadokya bölgesi, her yıl çok sayıda turist ve gezgini ağırlamakta olup, tarihi dokusu sebebiyle otelleri de mağara konseptiyle öne çıkıyor. Bölgenin coğrafi yapısı çerçevesinde, volkanik şekillerin aşındırılmasıyla oluşması da, otellerin diğer turistik beldelerden farklı bir konseptle öne çıkmasına yol açmış da diyebiliriz. Kapadokya’nın hemen hemen her bölümünü mağaradan yapılma oteller kaplıyor. Biz de sizlere bu yazımızda, mağara otelleri hakkında bilgi vereceğiz. Dilerseniz gelin başlayalım.

Kapadokya Mağara Otelleri Hakkında

Kapadokya’nın pek çok bölgesinde mağara oteller varlığını koruyor. Üstelik bu oteller yılın her döneminde çok sayıda turist ve ziyaretçi ağırlıyor. Otellerin alışılmış otel konseptinden farklı olarak, mağara içerisinde dizayn edilerek doğayla bütünleşmeleri gezginleri buraya yönlendiriyor. Kapadokya mağara otel diye sorduğunuzda, bölge genelinde tüm otellerin Ürgüp, Avanos ve Göreme üçgeninde konumlandığını göreceksiniz. Biz de mağara otelleri yörelere ayırarak sizlere anlatacağız.

Kapadokya’da Neden Mağara Oteller Bulunuyor?

Kapadokya’da mağara otellerin yoğunluk göstermesinin sebebini, coğrafi yapısı ve tarihsel geçmişiyle açıklayabiliriz.  Milyonlarca yıl önce Erciyes, Hasan ve Güllü Dağların aktif volkanlarken, dışarı püskürttükleri lavlarla Kapadokya’nın oluşumuna dair ilk temellerin atıldığını hepimiz biliyoruz. Zaman içerisinde yağan yağmurlar ve rüzgâr aşındırmasıyla da bugünkü şeklini aldığı da pek çok kaynakta belirtiliyor. Bunun sonucunda da peribacaları meydana geliyor. Kapadokya’nın geçmişini incelediğimizde bugünkü mağara otel dediğimiz kavramın aslında yüzyıllar önce ortaya çıktığını görebiliyoruz. Kapadokya’ya gittiğinizde ya da orada arabanızla gezintiye çıktığınızda her tarafın peribacaları, mağaralar ve vadilerle kaplandığına şahit oluyorsunuz. Kısaca bölgenin her bir köşesi tarihe tanıklık ediyor. Otellerin mağara içlerine inşa edilmesi de, bölgedeki tarihi dokuyu ve coğrafyayı günümüze kadar taşıdığına işaret ediyor.


Kapadokya’da Mağaralar Önceden Nasıl Kullanılırdı?

Kapadokya’daki mağara otelleri incelemeden önce, mağaraların eski yüzyıllarda nasıl kullanıldığına bir göz atacağız. Kapadokya’da ilk insan yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanıyor. Mağaraların milyonlarca yıl önce ilk insanların yerleşim alanları olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Ayrıca buradaki kayaların, derin vadilerin ve mağaraların Roma İmparatorluğundan kaçan Hristiyanlar için bir sığınak görevi gördüğünü de belirtmemiz gerekiyor. Kapadokya yöresinde kayalara oyulan evler ve kiliselerde ilk insanlarla birlikte Hristiyanların yaşadığı biliniyor. Buradan şimdi otel olarak hizmet veren mağaraların tarihteki ilk yaşanmışlıklara tanıklık ettiğini anlayabiliriz. Üstelik Kapadokya’nın hemen hemen her bölgesi peribacalarına ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda pek çok yazılı kaynakta peribacalarının ortaya çıkışından sonra oraya yerleşen insanların içlerine ev ve kilise oymaları yaparak günümüzde halen pek çok medeniyetin izini taşıyan etkiler bıraktığı geçiyor.

Ürgüp Mağara Otelleri

Ürgüp Nevşehir’in 20 km. doğusunda konumlanarak, Kapadokya’nın en önemli yerleşim merkezleri arasında yer alıyor. Nevşehir mağara otel dediğinizde, karşınıza gelecek seçeneklerden birisi de Ürgüp otelleri olacaktır. Ürgüp’teki otellerin çoğunluğu mağara oteli konseptindedir. Tatilinizi Ürgüp’ün gizemli mağara otellerinde geçirerek, tarih ile iç içe olma fırsatı yakalayabilirsiniz.


Ürgüp’teki oteller yalnızca mağara otelleri sınıfına mensup sayılmayıp, aynı zamanda taş oyma oteller grubuna dahil ediliyor. Yoğun geçen bir seneden sonra, gözlerden uzak bir manastır yaşamak istiyorsanız Ürgüp’ün kusursuz manzarasıyla, peribacalarıyla ve havada uçuşan balonlarıyla bütünleşen mağara otelleri tam size göre. Ayrıca yeni evli çiftlerin Kapadokya balayı rotalarından biri de diyebiliriz. Ürgüp’teki otellerin tümünde büyüleyici bir teras manzarası bulunduğunu söylesek abartmış olmayız. Sabahın erken saatlerinde kalkıp teraslardan gün doğumunu izleyebilir, ya da akşam yemeği sonrası kahvenizi yudumlayıp sessizliği dinleyebilirsiniz. Buna ek olarak Ürgüp’teki otellerde, eski dönemlere ait motiflerin dekora yansıdığını görecek ve kendinizi sadece otelde değil, müzedeymiş gibi hissedeceksiniz. Üstelik otellerin bazılarında Ürgüp’ün simgesi haline gelen şarap mahzenleri de varlığını koruyor.

Göreme Mağara Otelleri

Mağara otel Kapadokya dediğinizde karşınıza çıkacak seçeneklerden biri de Göreme yöresi olacaktır. Göreme tarihi geçmişi ve doğal yapısı bakımından son derece ferah ve kusursuz coğrafyasıyla gezginlerin dikkatini çeken yerlerden biri olarak görülüyor. Bu yörede özellikle Göreme Açık Hava Müzesi’nin konumlanması da konaklamak için turistlerin Göreme’yi seçmesini etkileyen kriterler arasında bulunuyor. Üstelik Göreme’de gezilecek pek çok vadi ve kilise mevcut.


Göreme mağara otelleri de genellikle merkeze ve gezilecek yerlere yakın konumda yer alıyor. Oteller genel anlamda taş evlerin tarihini en ince hatlarına kadar yansıtıyor. Beyaz taş duvarlardan, yüksek tavanlara uzanan oldukça dekoratif şekilde inşa edilen Göreme otellerinde tatilinizi yapabilirsiniz. Gündüz gerçekleştirdiğiniz klasik bir Kapadokya turu sonrası mağara otellerinin ferah odalarında kendinizi dinlendirebilirsiniz. Bunun yanında dışarıdan bakıldığında eski konakları andıran mağara otelleri de öne çıkıyor. Gece yapılan aydınlatmalar bu otelleri adeta bir seyir şölenine dönüştürürken, konakların teraslarından muhteşem Göreme manzarasını seyredebiliyorsunuz. Göreme’de bulunan mağara oteli konseptleri fotoğrafçılar içinde oldukça kapsamlı malzemeler sunuyor. Otellerin tarihe dokunması ve muhteşem Kapadokya panoramasıyla bütünleşmesi fotoğraf sanatçılarının ister istemez buralara yönelmesine etken oluyor. Yalnızca Göreme otellerindeki oda sayıları 10-15 ve 20 arasında değişiyor. Ancak müşterilere sağlanan hizmetler sabah kahvaltıları ve oda servisleri dâhilinde üst seviyede tutuluyor.

Uzaktan Çalışanlar İçin Hem Ofis Hem Tatil: Göreme içeriğimizi okuyarak Göreme hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Avanos-Uçhisar Mağara Otelleri

Avanos’taki mağara otelleri eski Rum konağını andıran mimari yapılarıyla göz dolduruyor. Ayrıca yeşilin doğayla bütünleştiği küçük butik tarzdaki otellerde bu bölgede varlığını koruyor. Üstelik buradaki otellerin menülerinde Kapadokya’ya özgü yöresel lezzetleri tatma fırsatına erişiyorsunuz. Uçhisar’da konumlanan mağara otelleri ise tüm Uçhisar’ı ayağınızın altına seriyor. Pencereden baktığınızda vadileri, peribacalarını ve görkemli kiliseleri görüyorsunuz.


Kapadokya Mağara Otel Fiyatları

Kapadokya mağara otel fiyatlar dediğinizde, her otelin kendine göre farklı bir fiyat politikası izlediğini göreceksiniz. Mağara otellerin fiyatları sezondan sezona değişmekle beraber, turizmin az olduğu zamanlarda daha uygun ve indirimli seçenekler karşınıza çıkıyor. Erken rezervasyon yaptırdığınız takdirde de indirimli konaklama imkânlarından yararlanabiliyorsunuz. 

Eğer Kapadokya'yı daha yakından tanımak isterseniz bu içeriklerimizi de inceleyebilirsiniz:

İş Seyahatlerinizde Neden Kapadokya’yı Görmelisiniz?

Kapadokya’nın Birbirinden Gizemli Yeraltı Şehirleri

Kapadokya Turları İle Görebileceğiniz 10 Muhteşem Yer

Adım Adım Kapadokya Balon Turu Deneyimi

Yorum (0)
Yorum Bırak