Karadeniz’de Görmeniz Gereken 7 Yer

Karadeniz’de Görmeniz Gereken 7 Yer

Hemen hemen herkesin yapılacaklar listesinde mutlaka Karadeniz turu vardır. Zaten nasıl olmasın ki? Karadeniz, başlı başına ilgi çekici bir coğrafya. Lezzetli mutfağı, yemyeşil doğası ve tarihi zenginlikleri ile unutulmaz bir seyahate imza atabilirsiniz Karadeniz’de. Henüz bir Karadeniz gezi rotası oluşturmadıysanız, sizin için sıraladığımız Karadeniz’in olmazsa olmaz gezilecek yerler listesini baz alarak, kendiniz için bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.

1 – Karagöl / Artvin


Burası ülkemizin gerçek anlamda nadide güzelliklerinden biri. Artvin’in Borçka ilçesinde yer alan Karagöl, muazzam görüntüsü ile oldukça büyüleyici bir yer. Etrafı yemyeşil ormanlarla çevrili bu mucize göl, Karadeniz’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

2 – Zil Kalesi / Rize


Rize’nin sahip olduğu en can alıcı tarihi yapılardan biri olan Zil Kalesi, henüz yeni yeni adını duymaya başladığımız bir yer. Kalenin uzaktan görüntüsü bile insanı büyülemeye yetiyor. Hele ki sisli havalarda bu manzaraya mistik bir atmosfer çöküyor ki, işte o zaman seyrine doyum olmuyor.

3 – Pokut Yaylası / Rize


Rize’nin Çamlıhemşin sınırları içerisinde yer alan Pokut Yaylası, son zamanlarda özellikle Instagram’da bolca karşımıza çıkıyor. Gittikçe artan popülaritesinden dolayı konaklama alternatiflerinde de aynı oranda artış söz konusu. Manzarasıyla akıllara durgunluk veren Pokut, Karadeniz rotanızda mutlaka yer almalı.

4 – Valla Kanyonu / Kastamonu


Kastamonu’daki Küre Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan Valla Kanyonu, 800 metre derinliği ile dünyanın en büyük 2. kanyonu olma özelliği taşıyor. 12 km uzunluğunda olan kanyon, Karadeniz’in en güzel keşif noktalarından biri.

5 – Sümela Manastırı / Trabzon


Şu sıralar tadilat nedeniyle geçici olarak ziyarete kapatıldı ancak elbet açılacak. Dolayısıyla sadece Trabzon’un değil Karadeniz’in de simge yapılarından biri olan Sümela Manastırı’nı gezi rotanıza eklemeyi ihmal etmeyin.

6 – Tarihi Sinop Cezaevi / Sinop


“Anadolu’nun Alkatraz’ı” olarak nitelendirilen Tarihi Sinop Cezaevi, 1999 yılında kapatılarak müzeye dönüştürülmüş ve günümüzde ziyarete açık durumda. Yaşanmışlıklarıyla ziyaretçilerinde derin izler bırakan bu devasa cezaevini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

7 – Kristal Cam Teras / Karabük


Safranbolu sınırları içerisinde yer alan Kristal Cam Teras, Tokatlı Kanyonu’nu ayaklarınızın altına seriyor. 80 metre yükseklikte bulunan teras, cam tabanından dolayı kendinizi kuş hissetmenize neden oluyor adeta.

Yorum (0)
Yorum Bırak