Karahantepe: Göbeklitepe'nin Ardından Dünyada Ses Getirecek Tarihi Keşif

Karahantepe: Göbeklitepe'nin Ardından Dünyada Ses Getirecek Tarihi Keşif

Karahantepe son günlerde adını ilk kez duyduğumuz ama ilerleyen günlerde tıpkı Göbeklitepe gibi ziyaretçi çekecek bir destinasyon olmaya aday. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'nin sahip olduğu dikili taşlarla bezeli Karahantepe, kazı çalışmalarının ilerlemesi ile birlikte tüm dünyada ses getirecek bir rota olacak.

Karahantepe Nerede?

Şanlıurfa’da yer alan Karahantepe (yöre halkı tarafından "Keçilitepe" olarak da adlandırılıyor) ülkemizde yeni bir tarihi destinasyonun haberini vererek mutluluk yarattı. Tek Tek Dağları Milli Parkı içerisindeki Kargalı Mahallesi yakınlarında, araştırmacılar tarafından 1997'de yüzey araştırması sırasında Karahantepe'deki yapılar fark edilerek çalışmalar başlatılmıştı. Karahantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul başkanlığında 3 yıl önce "Göbeklitepe Kültürü ve Karahantepe Kazıları" projesi kapsamında yüzey araştırma çalışması başlatılmıştı ve bu çalışmalarda büyük gelişmeler kaydedildi. Buna göre Karahantepe’de de tıpkı UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'dekine benzer dikili taşlar yer alıyordu. Ve ilk belirlemelere göre neolitik döneme ait "T" biçiminde 250'nin üzerinde dikili taş vardı.


Karahantepe Ne Kadar Eski?

Prof. Dr. Karul ayrıca Karahantepe ile ilgili olarak şu sözleri belirtti: Göbeklitepe’deki yaşam "T" biçimindeki taşlardan oluşan bir dönemden de ibaret değil. Çok daha uzun bir süreci yansıtıyor, 700 – 800 yıllık bir yerleşim yahut kullanım söz konusu. Karahantepe’nin de bu sürenin içerisinde bir yere oturduğu kesin. Daha uzun bir süreyi kapsayabilir, öncesinden başlayabilir. Bütün bunları burada yapacağımız kazılar gösterecek ama en azından bu sürecin içerisinde önemli bir zaman aralığıyla örtüştüğünü çağdaş (aynı dönemde) olduğunu söyleyebiliriz. Bu da günümüzden 11.500 yıl öncesini ifade ediyor.”

Karahantepe ile Göbeklitepe Arasında Ne Fark Var?

Göbeklitepe gibi eşdeğer tarihlerde olduğu düşünülen Karahantepe’de neolitik döneme ait insan ve hayvan heykelleri ile anakayaya oyulu çukur tabanlı yapılar bulundu. Göbeklitepe’de ağırlıklı olarak hayvan figürleri yer alırken Karahantepe'de ise insan figürlerinin yer aldığı yapılan çalışmalarda ortaya çıktı.


Bununla birlikte Göbeklitepe'de olmayan ritüellerin Karahantepe'de görülebileceği de ihtimaller arasında yer alıyor. Şanlıurfa turizmine büyük katkı sağlayacak bu tarihi değerin dikkat çeken buluşu ise yaklaşık 50 cm çapında, ana kayaya oyulan heykel başı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Karahantepe'nin çalışmalarına dair şu sözleri söyledi: "Biz orada kazıyı başlattık bu yıl, yoğun ve hızlı bir şekilde kazı programı devam ediyor. Muhtemelen -kesin teyidini almadık bir yıllık çalışma daha var ama- daha eski bir kazı merkezine ulaşmış olacağız. Bu 12 bin yıllık, öteki çok daha eski çıkacak. Ama şuan bilimsel olarak teyit edilmesi lazım ve muhtemelen Göbeklitepe'den daha öncelikli bir yer haline gelecek. Karahantepe yeni ilgi odağımız olacak."

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıklamalarının ardından Şanlıurfa turizmi başta olmak üzere Türkiye’nin dünyaca ünlü yeni bir rotasının olacağı da bu heyecanı ikiye katladı. Göbeklitepe kadar dikkat çekici hatta daha öncelikli bir destinasyon olabileceğinin altının çizildiği açıklamaların ardından yeni gelişmeler turizm sektörünün de radarında olacak.

Yorum (0)
Yorum Bırak