Kars Gezi Rehberi: Kars’ta Yapılacak Şeyler ve Gidilecek Yerler Nelerdir?

Kars Gezi Rehberi: Kars’ta Yapılacak Şeyler ve Gidilecek Yerler Nelerdir?

Son dönemlerde Doğu Anadolu’nun popüler destinasyonlarından biri haline gelen Kars, benzersiz lokasyonlarıyla ziyaretçilerini kendine çekiyor. Biraz tarih, biraz macera, biraz da gastronominin işin içine girdiği bu güzel şehir, özellikle Doğu Ekspresi ile bütünleşerek Türkiye’de farklı bir deneyim yaşatmaya başladı. Rus mimarisinin en güzel örneklerini gözler önüne seren sokaklarıyla ve eşsiz lezzetleriyle Kars, bir an önce keşfetmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Kars’ta Gezilecek Yerler

İsterseniz Doğu Ekspresi ile gitmiş olsun, isterseniz de uçak ile gitmiş olun; Kars'ta görülmesi gereken onlarda yer bulunuyor. İşte Kars'ta gezilecek yerler:

Çıldır Gölü

Kars ve Ardahan sınırları içerisinde yer alan Çıldır Gölü, özellikle kışın buz tutarak bambaşka bir görselliğe sahip oluyor. Eğer nisan ayı gelmeden kış aylarında Kars’ı ziyaret ederseniz; Çıldır Gölü’ne gittiğinizde atlı kızak turları yapabilir, balık tutabilir ve eşsiz fotoğraf kareleri çekebilirsiniz.


Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış ilçesinde yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi, kar kalitesi olarak Türkiye’nin sayılı kayak merkezleri arasında bulunuyor. Sadece Alp’lerde görülen kristal toz kar türü dünya üzerinde bir de Sarıkamış’ta görüldüğü için turistik anlamla da oldukça fazla ilgi görüyor. Kayak merkezinde aynı zamanda konaklama yerleri de mevcut, tesisleri günübirlik de ziyaret edebilirsiniz. Sarıkamış pistleri, sarıçam ağaçlarının ortasından geçtiği için sporculara muhteşem manzaralar sunuyor.


Ani Harabeleri

Ermenistan’la arasında sınır oluşturan Arapçay’ın yamacında oldukça büyük bir arazi üzerinde bulunan Ani Harabeleri, Türkiye’nin en önemli antik kentlerinden bir tanesi. Yüzyıllar boyunca yerleşim yeri olduğu düşünülen Ani Harabeleri, Kars’ı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası.


Katerina Köşkü

Sarıkamış ilçesinde yer alan Katerina Köşkü, esasında 1896 yılından kalmış bir av köşküdür. Oldukça görkemli bir yapı olan Katerina Köşkü, yekpare ağaçtan yapılmış olması ve yapımında tek bir çivinin bile kullanılmaması sebebiyle oldukça özel. Kars gezinizin sırasında Katerina Köşkü’nü mutlaka gezi planınıza dahil etmelisiniz.


Kars Kalesi

Kars Merkez’de yer alan Kars Kalesi, hala sağlamlığını korumasıyla Türkiye'de bulunan ihtişamlı kaleler arasında yer alıyor. 1579 yılında Osmanlı Sultanı II. Murat’ın fermanı ile yaptırılan kale, ziyaretçilerine eşsiz bir şehir manzarası sunuyor. Kalenin tepesinde çay içip soluklanabileceğiniz bir kafe de mevcut.


Kümbet Cami (Havariler Kilisesi)

Kars’ın şehir merkezinde yer alan Havariler Kilisesi, günümüzde Kümbet Camisi olarak anılıyor. 12 Havari adına inşa edilen kilise, 932-937 yılları arasında yaptırılmış. Kitabesi bulunmayan yapının, Kars gezinizin sırasında ziyaret edebileceğiniz yerlerden biri olarak ön plana çıkıyor.


Kars'a Gittiğinizde Mutlaka Tadına Bakmanız Gereken Lezzetler Nelerdir?

Kars lezzetleri denildiği zaman akla ilk gelen yiyecekleri sizler için derledik. 

Kars Kaşarı ve Gravyer Peyniri

Listenin en başında yer alan muhteşem lezzet Kars Kaşarı, dünyanın en kaliteli peynirleri arasında yer alıyor. Kaşarı bu kadar güzel ve farklı yapan ise şehirde bulunan yüksek rakıma sahip yaylalardır. Yüksek yerlerde beslenen ineklerin sütünden imal edilen kaşar ve gravyer peyniri dağda yetişen birçok bitkinin aromasını da böylece içinde barındırmaktadır.


Kars Kazı

Yaz aylarında yaylarda beslenen kazlar, kış başlamadan köye indirilir ve tahıllarla beslenmeye devam edilir. İlk kar fırtınasından sonra tuzlanıp 10 gün kar altına yatırılan kazın kendine has lezzeti de buradan gelmektedir. Kaz dolması, fırında bulgurlu kaz eti, hınkal, tandırda kaz çekmesi ve kaz pastırması gibi lezzetler Kars’ta oldukça popülerdir.


Kars'ın Diğer Yöresel Lezzetleri

  • Umaç çorbası
  • Kars böreği
  • Ekmak aşı
  • Haşıl
  • Hangel
  • Kete
  • Kuymak
  • Katmer
  • Umaç helvası
  • Kozbaş

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Türkiye’de Keşfetmeniz Gereken Muhteşem Demir Yolları

Merak Edenler İçin 10 Maddede Doğu Ekspresi Nedir?

Yorum (0)
Yorum Bırak