Hafta Sonunda Kış Rotası: Kartalkaya Kayak Merkezi

Hafta Sonunda Kış Rotası: Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi, Türkiye'nin önemli kış destinasyonlarından birisidir. Bolu’ya 38 km uzaklıkta bulunan kayak merkezinden bahsetmeden önce Kartalkaya'nın da içinde bulunduğu Bolu ilimizden başlamak gerekir.

Bolu Hakkında

Bolu, Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz bölümünde yer alan 8276 km karelik alanı kaplayan, %64' lük kısmının ise ormanlarla kaplı olduğu eşsiz manzarasıyla kendine hayran bırakan en güzel illerden biridir. Bölgenin bol oksijenli havaya sahip olması, bölgeye bol kar yağışının görülmesiyle de kış turizminin oldukça gelişmesine olanak tanıyor.

Bolu merkez olmak üzere; Mengen, Gerede, Mudurnu Göynük, Seben, Yeniçağa, Kıbrısçık, Dörtdivan gibi ilçelere sahiptir. Abant ve Yedigöller ise görülmeye değer eşsiz manzarasıyla gelenleri büyüleyen atmosfere sahiptir. Abant Gölü, 1988 yılında Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Yedigöller ise 100 ün üzerinde kuş türüne ev sahipliği yapar. Bolu sadece doğal güzelliği değil tarihi, yöresel lezzetleriyle de kültürümüzde önemli yer tutar.

Tarihi Bolu evleri de 20. yüzyılın başlarında inşa edilen bugüne kadar korunmuş iki katlı yapılardır. Bolu’nun mutfak kültürü de dünyaya yayılmıştır Mengen ilçesinden çıkan aşçılar dünyada kendilerine yer bulmuşlardır. Yöresel yemeklerinden birkaçı ise; Mengen pilavı, mengen kuzu güveç, yoğurtlu bakla çorbası, bolu beyi tatlısı, orman kebabı, çantıklı pide gibi birçok lezzetiyle damak çatlatır.

Bolu kış turizmde de tercih edilen Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinden ziyaretçi akınına uğrayan Kartalkkaya Kayak Merkezi ile ünlüdür.

Kartalkaya ismini ise, zamanında bölgenin kartallarla yoğun olmasından dolayı Kartalkaya adını almıştır. Bölgenin gelişimi ise 1970'lere dayanır Uludağ'a alternatif olarak yapılmaya başlanan Kartalkaya yapılan pistleri, otelleriyle zamanla tam bir tercih edilen turizm destinasyonlarından biri olmuştur.


Kartalkaya Nerededir?

Kartalkaya Bolu ili sınırları içinde Bolu merkeze 38 km uzaklıkta bulunan Köroğlu Milli parkın içinde yer alan Türkiye’nin ikinci büyük kayak merkezidir. Yüksekliği 2200 metredir.

Kartalkaya Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu’nun doğusunda Dörtdivan ilçesine bağlı Köroğlu dağlarında yer alır. Büyükşehirlere yakınlığıyla da kolaylık sağlayan Kartalkaya İstanbul’a uzaklığı 295 km Ankara’ya uzaklığı 190 km, İzmir’e uzaklığı 640 km, Eskişehir'e ise 295 km uzaklığa sahiptir. Büyükşehirlerden Bolu'ya otobüs seferleri düzenlenmektedir. Kartalkaya'ya ulaşmak için ise taksi yada transfer araçları mevcuttur. Özel araçla da gidilebilir. Bolu’da havaalanı olmadığı için uçuş yok ,ancak çevre illerdeki havaalanlarını kullanıp oradan araçla Kartalkaya'ya ulaşma imkanı sağlanır.

Kartalkaya Kayak Pistlerinin Özellikleri

Kartalkaya Kayak Merkezinde 13 adet pist bulunur. Pistlerin toplam uzunluğu 40 km’dir. Uluslararası standartlara sahip pistleri ile ülkenin turizmine katkı sağlar. Kartalkaya da kayak için en uygun dönem aralık-mart ayı arasıdır.

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde zorluk seviyelerine göre kayak pistleri bulunuyor. Bu pistler ise:

2 adet başlangıç pisti

3 orta seviye pisti

5 ileri seviye pisti

3 profesyonel seviye

1 zor profesyonel seviye olmak üzere 14 pistten oluşuyor.

Kartalkaya Kayak Merkezlerinin Özellikleri

Kartalkaya’nın en önemli avantajlarından biri de doğrudan güneş ışığını alması ve kuzey rüzgarlarından etkilenmemesidir.Kar taneleri uzun süre kuru kaldığı için kayak sporu için elverişlidir. Kartalkaya’da otellerde lüks ve konforu bir arada bulacağınız modern misafirlerine en iyi hizmeti veren işletmelerdir.

Türkiye’deki ilk profesyonel snowpark vardır. Hafta sonu sonu içinde ideal olan Kartalkaya Kayak Merkezi hem dinlenme hem spor faaliyetleri için her türlü imkanı sağlar.Yılın 165 günü kar örtüsü kalkmaz. En uygun zamanda kar kalınlığı yaklaşık olarak 3 metreyi buluyor. Bembeyaz örtü içinde yürüyüş yapılabilir yürüyüş parkurları mevcuttur.

Kartalkaya’da kayaklı koşu, serbest stilde kayak, skiboarding, kar motoru gibi sporlar yapılıyor.


Kartalkaya'da Kayak Dışında Neler Yapılabilir?

Kartalkaya’ya sadece kışın değil yazın da gelinebilir trekking, kamp gibi etkinlikler yapılabilir ayrıca yaz mevsiminde düzenlenen yoga kampları da mevcut.

Kartalkaya’da kayak yapmak isterseniz profesyonel kişilerden ders alabilirsiniz, ayrıca kayak takımları da kiralanmaktadır.

Kartalkaya’da sadece kayak değil otellerin içindeki Spa, hamam, sauna hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz. Hem dünyanın farklı mutfaklarından hem de yöresel ürünlerden çeşitli seçenekteki yiyecekleri bulabilirsiniz. Bolulu aşçılar tarafından hazırlanan geleneksel lezzetleri her zaman görmek mümkün ,yine karlar içinde sucuk ekmek yemenin enfes tadını çıkarabilirsiniz. Kar ve doğa manzaralı odalar otellerdeki çeşitli sinema, kapalı yüzme havuzları, bar, cafe disco, oyun salonu gibi olanaklarda otellerde bulabileceğiniz farklı alternatiflerdir. Sanatçıların da gelip konser verdiği, festivallerin, dj lerin performans gösterdiği, otellerde her türlü eğlenceyi bulabileceğiniz tesisler de mevcuttur. Festivallerden en çok ilgi göreni Snowfest ve Icefest olarak biliniyor. Genelde ocak -şubat arasında yapılmaktadır. Kayak merkezi etrafındaki bir çok dükkandan da yöresel ürünleri satın alabilirsiniz.


Kartalkaya Kayak Merkezi'nin Çevresinde Gezilecek Yerler

Kartalkaya Kayak Merkezinin çevresinde de gezilmeye değer yerler vardır. Bunların ilki, Sarıalan yaylasıdır. Kartalkaya yolu üzerinde olan Kartalkaya'ya 8 km mesafade, Bolu kent merkezine ise 20 km mesafededir. Baharda açtığı sarı alan çiçeğiyle görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir. Bahar ayında her yer sarıalan çiçeğiyle kaplanır. Adeta masal diyarında gezintiye çıkmış bir hissiyata kapılırsınız. Konaklama yapılabilecek tesislerde mevcuttur. Yörenin organik ürünleri tereyağ, kaymak, bal, doğal ortamda yetişen, yaylanın otlarından beslenen hayvanların da eti ve kar sularından beslenen alabalıklarda lezzet şöleni sunmaktadır. Yayla sessiz sakin olup çevrede kuş sesleriyle yankılanan hayvanların otladığı ve dağlardan inen kar sularıyla içinize ferahlık hissi veren bir yerdir. Yayla geniş ve düzlük etrafı çam ağaçlarıyla dolu hem muhteşem temiz havayı içinize çekip hem de gözünüzü doyurmanın en iyi adreslerden biridir. Her mevsim doyulmaz manzaraya sahip yayla Kartalkaya'dan sonra uğrayabileceğiniz en otantik yerdir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

Hafta Sonu İçin Bir Kış Rotası: Uludağ Kayak Merkezi

Yorum (0)
Yorum Bırak