Uzaktan Çalışanlar için Hem Ofis Hem Tatil: Kaz Dağları

Uzaktan Çalışanlar için Hem Ofis Hem Tatil: Kaz Dağları

Kazdağları Çanakkale’den Balıkesir’e kadar uzanan bir coğrafya yayılmış, Alplerden sonra dünyanın en oksijenli ikinci alanı; güzel ülkemiz için adeta yeşil altın değerinde bir bölgedir. Kazdağları her mevsim havası tertemiz, her nefesinizde yenileceğiniz doğa harikası bir alan. Uzaktan çalışmanın en büyük avantajı bir şehre bir ülkeye bağlı kalmadan dünyanın herhangi bir yerinden işlerini yürütebilmektir. Uzaktan çalışanlar için hem ofis hem de tatil serimizde bu defa önerimiz Türkiye’nin yeşil altını ‘Kazdağları’ olacak.

Kazdağlar’ı nerede?’, ‘Kazdağlarına nasıl gidilir?’, ‘Kazdağları’nda nereler gezilir?’,  ve ‘Kazdağları’nda neler yapılır?’,  gibi sorularınıza bu yazımızda yanıt bulabilirsiniz.


Kazdağları Nerede?

Balıkesir ve Çanakkale sınırları içinde yer alan Kazdağları Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi’ni birbirinden ayıran Edremit Körfezi’nin kuzeyindedir. Eski ismi İda Dağı olan Kazdağları, Biga yarımadasında en yüksek zirveye sahip sıradağları kapsıyor. Edremit ve Ayvalık ilçelerine çok yakın olan Kazdağları’nda Asssos, Troia, Akçay, Ayvacık, Küçükkuyu, Burhaniye, Ören, Adatepe, Altınoluk, Yeşilyurt ve Gömeç de Kazdağları’nın havasını soluyabileceğiniz tatil ve gezi beldeleri arasındadır.

Kazdağları’na Nasıl Gidilir?

Kazdağları’na gitmenin en rahat yolu araç ile yola çıkmaktır ama Edremit Havaalanı’na indikten sonra araç kiralayarak da devam edebilirsiniz. Kazdağları’nda her yere toplu taşıma olması pek mümkün değil ama en popüler yerlere gidip oralarda konaklamalı bir tatil geçirmeyi düşünüyorsanız havaalanından toplu taşıma, taksi ya da varsa kalacağınız otelin transferi ile de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan araçla yola çıktığınızda ortalama 6 saatte Kazdağları’na ulaşırsınız.

Kazdağları’nda Gezilecek Yerler Nereler?

Ege ve Marmara'nın en güzel rotası Kazdağları çok geniş bir alana yayıldığı için burayı baştan sona keşfetmek için uzun zamanınız yoksa en az birkaç hafta sonu gitmeniz gerekir. Çünkü Kazdağları’nı doya doya keşfetmek için en az bir hafta ayırmanız gerekir. Şehir yaşantısının yarattığı stresten uzakta doğa ile iç içe ruhunuzu, zihninizi, bedeninizi dinlendireceğiniz Kazdağları’nda öncelikle Kaz Dağları Milli Parkı’nı gezebilirsiniz. Hasanboğuldu Şelalesi, Sütüven Şelalesi, Pınarbaşı, Şahinderesi Kanyonu ,Sarıkız Türbesi, Zeytinyağı Müzesi, Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Darıtepe Tabiat Parkı, Zeus Altarı görülmesi değer yerler arasındadır. Kazdağları’nda görülmesi gereken en çok bilinen köyleri  Yeşilyurt köyü, Adatepe köyü, Tahtakuşlar köyü, Çamlıbel köyü, Kızılkeçili köyünü rotanıza ekleyin. Bu köylerde doğal yaşam, bol oksijen, Rumların, Türklerin ve Yörüklerin ortak mirası tarihi dokuları bir arada bulacaksınız.

Kazdağları’nda gezilecek yerler ve bunlardan birkaçı hakkında vereceğiniz kısa bilgileri gezi notlarınızı almaya başlayın ve hala gitmediyseniz rotanızı bu yaz aylarında Kazdağları’na çevirmenin tam zamanı!


Kazdağı Milli Parkı

Kazdağları Milli Parkı, sahip olduğu jeolojik konumu sayesinde endemik bitki çeşitliliğine, doğal, kültürel kaynak değerlerine ve oksijen açısından oldukça zengin bir potansiyele sahip.

Bakanlar Kurulu tarafından 1993 yılında Milli Park olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Kazdağları Milli Parkında 800 çeşit endemik bitki keşfedilmiş ve burada herhangi bir başka bitki ekilmesi, toplanması, ateş yakılması, avcılık yapılması yasaklanmıştır. Mesire alanlarında piknik yapabilir, yöre halkından olan rehberler eşliğinde uzun yürüyüşlerle doğanın ve bol oksijenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Hasan Boğuldu Şelalesi

Hasan Boğuldu Şelalesi ya da diğer adıyla Hasan Boğuldu Göleti, doğası ve sahip olduğu serin suları nedeniyle özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor.  Burada serin sularda yüzebilir, piknik yapabilirsiniz. Hafta içi daha sakin olduğunu söyleyebiliriz. Adını bir efsaneden alır. Efsaneye göre Hasan isimli köylü genç ve güzel Yörük kızı Emine evlenmek isterler. Emine’nin ailesi geleneklerine göre evlenmelerinin ancak Hasan sırtında ağır bir tuz çuvalını hiç indirmeden dağı aşarak Emine’nin yaşadığı yere taşımasıyla mümkün olacağını söyler. Hasan yolun yarısında devam edemeyeceğini anlar ve Emine’ye kaçmayı teklif eder ama Emine Hasan’ın çuvalını taşıyabileceğine inanır. Hasan dayanamaz ve kendini göletin sularına bırakır ve boğulur. Emine bunu öğrendiğinde, Hasan’ın ona hediye ettiği yazmayla gölün başındaki çınar ağacına kendini asar. O günden sonra bu gölet Hasan Boğuldu Göleti, çınar ağacına da Emine Çınar’ı olarak anılır.

Sütüven Şelalesi

Kazdağları’nın en ünlü doğal güzelliklerinden olan Sütüven Şelalesi Zetyinli Köyüne 4,5 km mesafede bulunuyor. Sarıkız Yaylasından doğuyor ve Kızılçeli çayı üzerine dökülüyor. Sütüven Şelalesi, serin suları, piknik alanı, manzara seyir terasları ve oyun alanlarında keyifli vakit geçireceğiniz bir atmosfere sahip.

Zeus Altarı

Kazdağları’ndaki en manzaralı noktalardan biri olan Zeus Altarı’nda gün batımını izlemek için mutlaka fırsat yaratın. Adatepe köyüne on dakika mesafede konumlanıyor.


Yeşilyurt Köyü

Yeşilyurt Köyü Kazdağları’nda gezilecek yerlerin başında geliyor. Burada birbirinden güzel butik otellerde konaklama da yaparak hem deniz tatili yapabilir hem de tarihi dokusunu keşfedebilirsiniz. Yeşilyurt köyü çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplı yemyeşil doğası ve mis gibi havasıyla size huzurlu bir ortam sunuyor.

Adatepe Köyü

Adatepe köyü taş evleri, el değmemiş doğası, dünyanın en fazla oksijen oranına sahip havası, arnavut kaldırımları 1989 yılında Turizm Bakanlığı tarafından sit alanı ilan edilmiş ve bundan sonra köyde beton yapılaşmaya izin verilmemiştir. Bu tarihi köyde farklı medeniyetlere ait izlere rastlamak mümkün.80li yıllarda neredeyse hayalet köy olmaya yüz tutmuş olan bu köy bir grup aydın tarafından keşfedilip buradaki evleri kendi imkanlarıyla restore etmeye başlamışlar ve burada ‘düşünce üretme havzası’ kurup bu doğal güzelliğin günümüze kadar gelmesini sağlamışlar.  


Kazdağları'nda Neler Yapılır?

Kazdağları Türkiye’nin en iyi turizm noktalarından biridir. Yolunuzu mutlaka buraya düşürmenizi önerir ve gelmişken bunları da yapmadan dönmeyin dediğimiz tavsiyelerimize kulak verin;

  •  Kazdağları’ndan akan gürül gürül şelalerin sularında serinleyin
  •  Köylerde köy hayatını deneyimleyin
  • Kamp severseniz mutlaka burada kamp kurun
  • Kendin pişir kendin ye restoranlarında doğaya karşı keyifli yemek saatleri geçirin
  • Sahillerdeki balık restoranlarında taze balıklar ve zeytinyağlı mezeleri mutlaka deneyin
  • Meydanlardai köylerin teyzelerin el emeği ile yaptığı taze otlardan, ürünlerinden satın alın
  • Kuzey Ege'nin eşsiz zeytinlerine ev sahipliği yapan bu bölgeden zeytin ve zeytin yağı alın

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Uzaktan Çalışanlar İçin Hem Ofis Hem Tatil: Bozcaada Plajları 

Uzaktan Çalışanlar İçin Hem Ofis Hem Tatil: Fethiye Koyları

Uzaktan Çalışanlar İçin Hem Ofis Hem Tatil: Bodrum

Yorum (0)
Yorum Bırak