Hangisi Size Göre? Kış Sporları ile Tanışma Vakti

Hangisi Size Göre? Kış Sporları ile Tanışma Vakti

Kış mevsimi geldi çattı. Kış mevsimiyle birlikte her ne kadar battaniye altında kahve eşliğinde film izleme, kitap okuma keyfi başlamış olsa da macera ve eğlence tutkumuzun da peşinden gitmek için en ideal mevsim kış mevsimi olabilir. İnsanlar için kimi zaman hayatı çekilmez hale getirebilen kış mevsiminde kar ve buzun üzerinde keyifli zaman geçirme fikri kış sporlarını ortaya çıkarmıştır. Günümüzde kış sporları heyecan ve adrenalin severleri bir araya topluyor.

En Popüler Kış Sporları Nelerdir?

Kış sporları karlı ya da buzlu zeminde yapılır ve temelde bireysel olarak yapılanlar ve grup olarak yapılan kış sporları olarak ikiye ayrılıyor. Bir de daha zorlayıcı ve üstün kontrol gerektiren profesyonel olarak yapılan ekstrem özellikli kış sporları var.

Şimdi bireysel ya da takım olarak yapılan sporlardan en çok yapılanları sizler için sıralıyoruz. Siz de bu sporlardan sizin zevkinize uygun olduğunu düşündüklerinizi seçip bu kış çok keyifli vakit geçirebileceğiniz bir tatil planlamaya başlayabilirsiniz. Hazırsanız başlıyoruz!

Bireysel Olarak Yapılan Kış Sporları

Bireysel kış sporlarını belki çocukluktan beri yapıyor belki de ileri yaşınızda bile hiç denememiş olabilirsiniz. Bireysel kış sporları size kendi kendinize bir aktivite yapmanıza, heyecan, adrenalin yaşamanıza, hem  fiziksel  hem de psikolojik olarak sizi iyi hissetme olanağı sağlar. Bu kış sporlarını hiç denemediyseniz ilk başta belki bir eğitmen yardımıyla öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Kayak

Kış sporu olarak ilk akla gelenlerden biri kayaktır. Her yaştan tutkununun bulunduğu kayak sporu için hem ülkemizde hem de dünyada fazlaca alternatif destinasyon bulunmaktadır. Kayak yapmanın da belli başlı dalları vardır. Başta serbest stil olmak üzere alp disiplini, kuzey kombinesi, kayakla atlama gibi farklı branşlar kayak tutkunlarının ilgisini çekmektedir.


Snowboard

Snowboard kayağa göre biraz daha denge gerektiren daha profesyonel bir kış sporudur ve aynı extreme kış sporları arasında yer alır.  Karda kaymak için özel tasarlanmış bir tabla üzerinde kayılarak yapılan bir spordur. Kayaktan farklı olarak tek parça board üzerinde kayılıyor. Her yaştan sporcular için uygun bir seçenektir.


Kızak

Özellikle çocuklu ailelerin ve arkadaş gruplarının birlikte yapmayı tercih ettiği ama bireysel olarak da yapılan bir kış sporu çeşididir kızak.  Kalabalık yapıldığında eğlence garantili keyif vericidir.  Genelde bir kabin içinde özel yapım pistten kayılarak ya da  bunun için eğitilmiş köpeklerin çektiği araçlarla yapılır.


Buz Pateni

Buz pateni, paten kaymaya uygun buz zemin üzerinde tek ya da çift olarak yapılabilen, kayarken sanki uçuyormuşsunuz gibi hissettiren, izlemesi de estetik bir kış sporudur. Buz pateni yapmak için kışı bekleyemeye gerek yok.6 Buz pateni yapmaya uygun pistler için yaz kış faaliyet gösteren mekânlar var.


Snowtubing

Biraz geleneksek bir yöntem ama düşme riski düşük,  oldukça keyifli bir kış sporu olan snowtubing çok fazla adrenaline gelemem, biraz kaysam yeter bana diyenlerin favori seçeneği.


Takım Olarak Yapılan Kış Sporları

Buz Hokeyi

Suni buz üzerinde de oynanabilen dünya çapında yoğun ilgi gören bir spor olan buz hokeyi, özel kıyafetlere sahip sporcuların disk şeklinde tasarlanan maç topunu ellerindeki hokey sopalarıyla karşı takımın kalesine sokmaya çalıştığı bir mücadele şeklidir.


Skeleton

Aşağı doğru eğimli ve buzlu pistte küçük bir kızakla sporcunun yüzükoyun bir şekilde hızlıca kaydığı kış sporudur. Bireysel olarak yapılır ama genellikle yarışma olarak yapıldığı için takım kış sporudur.


Körling

Takım olarak oynan kış sporlarından biri de körling. Granitten yapılmış özel bir taşı belli bir uzaklıktan kaydırarak parkurun diğer ucunda bulunan hedefin ortasında durdurmak amaçlanır. Hedef noktaya en yakın atışı yapan takım maçı kazanır.


Bandy

Bandy, oyun kuralları futbol ile benzerlik gösterir. Her biri 11 kişilik iki takım arasında 45’er dakikalık iki yarı halinde oynanır. Hokey sopalarıyla küçük bir top karşı tarafın kalesine atılmaya çalışılır.


Daha Yüksek Adrenalin Tutkunları için Ekstrem Kış Sporları

Heliski (Helikopterle Kayak)

Başka insanların erişemeyeceği çok yüksek yamaçlara helikopterlerden atlanarak yapılan kayak sporudur. Dünyanın en heyecan verici doğa sporlarından biridir ve profesyonel kayak sporcuları tarafından yapılır. Yakın zamana kadar sadece İsviçre Alplerinde, Himalayalarda ve Kanada dağlarında yapılıyorken 2004 yılından bu yana, Avrupalı kayak tutkunları tarafından ülkemizde Rize’deki Kaçkar Dağları'na turlar düzenlenmeye başlandı.


Skibobbing

Tasarımı bisiklet gibi olan kızaklarla yapılan adrenalini yüksek bir kış sporudur.


Snow Mobiling (Karmobil)

Yaz tatilinde jet skiye binenler bilir ne kadar zevkli olduğunu. Jet skinin karlı dağlar üzerinde yapılanına snow mobilling deniyor. Sürüşü kolay adrenalini yüksek bir kış sporu ama yol bilmeden tek başınıza çıkmanızı tavsiye etmeyiz. Yanınızda etrafı bilen birilerinin olması kaybolmamanız için önemli.


Biathlon

Biatlon kayak ile tüfek atışının birleştirildiği farklılık arayanlar için ilgi çekici bir kış sporudur. Kayarak belli bir mesafedeki kulvar geçilir ve atış yapılır.


Snowkiting

Snowkite, paraşüt yardımıyla kayak yapılan adrenalini zirveye çıkaran bir kış sporudur. Rüzgarlı dağların zirvesinde sporculara eşsiz bir deneyim sunarken izleyenler için görsel bir şölen yaratır.


Kar Raftingi

Debisi yüksek çaylarda ekip gücüyle yapılan raftingin  kar üzerinde yapılanını hayal edin. Özel şişme botla yapılan kar raftingi oldukça zevkli ve renkli bir kış aktivitesi.


Kış Sporları Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Fiziksel özelliklerinize, beklentilerinize, zevkinize uygun olan kış sporunu seçip bunları yapabileceğiniz kış tatillerinizi planlamaya başlayabilirsiniz. Keyifli aktivitelerle güzel vakit geçireceğinize emin olun. Kış sporları adrenalin dolu olmakla birlikte dikkat edilmezse kaza riski yüksek sporlardır. Her spor için başlamadan önce uygun ekipmanınızı temin etmeyi, iyi bir eğitim süreci geçirmeyi ve meydana gelebilecek aksaklıklar için tedbirlerin alındığından emin olun.

Kış sporlarıyla ilgileniyorsanız ülkemizde kış sporlarını yapabileceğiniz çok fazla alternatif var.

Türkiye’de kış sporlarını yapabileceğiniz yerlerle ilgili olan bu yazımızda bu destinasyonlarla ilgili fikir sahibi olabilir belki hemen bir plan yapmak isteyebilirsiniz.

Kış Rotası: Türkiye'deki Kayak Merkezleri

Kasım Ara Tatilinde Gidebileceğiniz 10 Muhteşem Yer

Yorum (0)
Yorum Bırak