Koronavirüs Dönemi Seyahat Yasakları Neleri Kapsıyor?

Koronavirüs Dönemi Seyahat Yasakları Neleri Kapsıyor?

Türkiye’de koronavirüsün yayılmasını engellemek için alınan tedbirlerinden  biri, yurt içi ve yurt dışına getirilen seyahat yasaklarıydı. ‘Yeni normalleşme’ döneminde, 1 Haziran itibariyle koronavirüs seyahat yasakları ve yurt dışı çıkışları kademeli olarak  bazı tedbirler de alınarak kaldırılmaya başlanmıştı. Sürekli olarak değişen yurt içi ve yurt dışı seyahat yasaklarına dair en güncel bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Koronavirüs Yurt İçi Seyahat Yasaklarında Son Gelişmeler Neler?

Seyahat yasakları özellikle risk grubunda olan 65 yaş ve üstü vatandaşlar için de bir süreliğine kaldırılmıştı ama vaka sayılarındaki artışlar nedeniyle 65 yaş üstü vatandaşlar için yasaklar  geri geldi. Birçok ilde 65 yaş ve üstü vatandaşlar için yoğunluğun fazla olduğu sabah ve akşam saatlerinde toplu taşıma kullanma yasağı, birinci derece yakınlarının hariç düğün, nişan, kına gecesi , taziye gibi toplu etkinlerde bulunma yasağı da getirildi.

65 yaş üstü yolcular, şehirlere giriş ve çıkışlarda turizm amaçlı olarak seyahat edebilecek. Bunun için de İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği genelgede yer alan  65 yaş üzeri seyahat izin belgesinin almaları gerekiyor. Seyahat izin belgesi olmayan 65 yaş üstü yolcular şehirlere giriş ve çıkış yapamayacak.

65 Yaş ve Üzeri Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınıyor?

11 Ağustos’ta İçişleri Bakanlığı’ndan valiliklere gönderilen genelgeye göre 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, izin belgesi alarak turizm amaçlı seyahat edebilecekler. Genelgede 3 yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği bulunanlar ve diyaliz hastaları seyahat iznine başvuramayacağı belirtiliyor.

Genelgeye göre 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar ‘Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi’ için ‘Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı’ ya da ‘E-Devlet’ üzerinden başvuru yapabilecekler.

Genelgede 65 yaş  ve üzeri kişiler kendileriyle aynı durumdaki 1.derece yakınlarını da kapsayacak şekilde en fazla 6 kişi için izin belgesine başvurabiliyor.

65 yaş ve üstü yolcuların uçak, otobüs, vapur, tren ve özel araç ile yolculukları için “Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi’ni almış olmaları gerekiyor.

E-Devlet Üzerinden ''Seyahat İzin Belgesi'' İçin Nasıl Başvuruluyor?

E-Devlet’e giriş için https://www.turkiye.gov.tr/  adresine girmelisiniz. Giriş için karşınıza 5 farklı alternatif sunuluyor.

  • T.C kimlik no ile giriş
  • e-devlet şifresiyle giriş
  • mobil imza ile giriş
  • elektronik imza ile giriş
  • internet bankacılığı ile giriş
  • E-devlet şifreniz yoksa ilk defa alacaklar PTT şubelerine TC kimlik no'larının yazdığı nüfus kimlikleriyle 2 TL karşılığında E-devlet şifrenizi alabilirsiniz. E-devlet şifresi bireysel olarak alınabilen bir şifre olup güvenlik için kimseyle paylaşılmamalıdır.

Koronavirüs Yurt Dışı Seyahat Yasaklarında Son Gelişmeler Neler?

Koronavirüs salgını nedeniyle 1 Haziran’a kadar yaklaşık 2,5 ay boyunca gerçekleştirilemeyen yurt dışı uçuşları da kısıtlamalı olarak yeniden başladı. Ancak uçuşlarda bir süre oturma ve çalışma izni şartı arandı. Çoğu ülke sadece o ülkenin vatandaşı olan, oturum izni olan ya da çalışma izni olan kişileri kabul ediyor. Bazı ülkeler ise turistik amaçlı giriş çıkışları da kabul etmeye başladı. Hangi ülkelerin sınırları, Türkiye vatandaşı olup turizm amaçlı seyahat etmek isteyenlere açık diye merak edenler  bu yazımızda bilgi edinebilir.

Yurt Dışına Turistik Seyahatler İçin PCR Testi Gerekli Mi?

Peki seyahat yasağı hangi ülkelerde geçerli? Türkiye’den seyahat yasağı olmayan ülkeler hangileri ? Hangi ülkeler hangi ülkelere kapılarını hangi şartlarla açtı? gibi sorularınıza yanıt olması için seyahat planınızı yapmadan önce ülkelerin giriş çıkış şartlarına gelin birlikte bakalım.


Almanya

Avrupa Birliği ve Schengen ülkeleri ile İngiltere’ye seyahat kısıtlamasını kaldırdı. Diğer ülkelerin vatandaşları ise yine “aile birliği” çerçevesinde ve eğer uzun dönem oturma iznine sahiplerse ülkeye giriş yapabiliyorlar.

Türkiye vatandaşlarına şu anda turistik ya da ziyaret amaçlı vize vermiyor.

İspanya

21 Haziran itibariyle sınırlarını Avrupa Birliği üyesi ve Schengen bölgesinde yer alan ülkelere ve İngiltere’ye açtı ve bu ülkeler için karantinayı zorunlu tutmuyor.

Türkiye vatandaşlarına şu anda turistik ya da ziyaret amaçlı vize vermiyor.

İtalya

3 Haziran itibariyle sınırlarını Avrupa Birliği üyesi olan 26 ülke, İngiltere, İzlanda, Liechtenstein, Norveç, İsviçre, Andora, Monaco, San Morino ve Vatikan'a açan İtalya, bu ülkeler için karantina zorunluluğu sunmuyor. 1 Temmuz itibariyle Avrupa Birliği tarafından yayınlanan “Güvenli Ülke Listesi”nde yer alan, Avrupa dışındaki 15 ülkeye olan seyahat kısıtlamaları kaldırılsa da Türkiye bu listede yer almıyor.

Türkiye vatandaşlarına turistik ya da ziyaret amaçlı vize vermiyor ama Türkiye’den İtalya’ya seyahati İtalya’da oturum izni bulunanlar, sağlık ve iş gibi acil durum sebebiyle seyahat etmesi gerekenler ve İtalyan vatandaşları yapabiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika, son 14 gün içerisinde Avusturya, Belçika, Brezilya, Çin, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İran, İrlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç, İsviçre ya da İngiltere'de bulunmuş kişilerin ülkeye girmesine izin vermiyor.

Türkiye’ye bu kapsamda herhangi bir uygulama yapılmıyor.

Avusturya

15 Haziran 2020 tarihi itibariyle ise İngiltere, İsveç, İspanya ve Portekiz hariç tüm Avrupa ülkelerine karantina şartı olmaksızın sınırlarını açtı.

Türkiye vatandaşlarına turistik ya da ziyaret amaçlı vize vermiyor.

Azerbaycan

1 Ağustos 2020 tarihine kadar yabancı ülkelerden turistik veya ziyaret amaçlı geziler için Azerbaycan’a giriş yasaklandı. Gelecek yolcuların ise uçuşlarından en fazla 48 saat önce Covid-19 testi yaptırmış ve negatif sonucunu almış olmaları gerekiyor. Azerbaycan vatandaşları bu kurala tabi değil.

Belçika

15 Haziran itibariyle Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler için seyahat kısıtlamalarını kaldırmıştı ve İngiltere, İzlanda, İsviçre ve Norveç'e de sınırlarını açmış durumda.

Türkiye vatandaşlarına turistik ya da ziyaret amaçlı vize vermiyor.

Bulgaristan

Bulgaristan 15 Haziran 2020 itibariyle kapılarını Avrupa Birliği üyesi ülkeler, San Marino, Andora, İngiltere, Monaco, Sırbistan, Bosna Hersek ve Karadağ'a açtı. Bu ülkelerden gelen yabancılara karantina zorunluluğu bulunmuyor. Belçika, Portekiz, İsveç ve İngiltere'den gelen turistlerin 14 gün boyunca kendilerini karantinaya almaları isteniyor.

Türkiye vatandaşlarına turistik ya da ziyaret amaçlı vize vermiyor ancak hali hazırda vizesi olanlar Covid-19 testi yaptırmadan ve karantina şartına takılı kalmadan geçiş yapabiliyor.

Çekya

Almanya ve Avusturya’ya 5 Haziran 2020 itibariyle sınırlarını açmıştı. Diğer Avrupa ülkelerine de 15 Haziran 2020 itibariyle giriş izni verdi. Çekya, ülkeleri Covid-19 riskine göre 3 gruba ayırıyor. Norveç, Finlandiya gibi riskin düşük olduğu ülkelere bir kısıtlaması bulunmuyor. İspanya, Fransa gibi orta seviyede riskli ülkeler için gelen turistlerin geçerli bir sağlık sertifikası taşımasını isterken, riskin yüksek olduğu İngiltere ve İsveç’ten gelenlerin ise test yaptırma ve karantina zorunluluğu şartı koşuyor.

Türkiye vatandaşlarına şu anda turistik ya da ziyaret amaçlı vize vermiyor.

Fransa

Fransa, Avrupa ülkelerine seyahat yasağı uygulamıyor. Fakat İngiltere’den gelen turistlerin 14 gün boyunca kendilerini karantinaya almaları isteniyor.

Türkiye vatandaşlarına şu anda turistik ya da ziyaret amaçlı vize vermiyor.

Hırvatistan

15 Mayıs itibariyle sınırlarını Avusturya, Çekya, Almanya gibi çoğu Doğu Avrupa ülkesi olan 9 ülkeye sınırlarını açmıştı ancak diğer Avrupa birliği üyeleri ingiltere’ye ise seyahat için geçerli bir sebep sunmalarını istiyor. Vaka sayılarının artması nedeniyle 25 Haziran itibariyle Makedonyai Sırbistan, Kosova ve Bosna gibi çevre ülkelerden gelen ziyaretçilere karantina şartı koşmaya başladı.


Hollanda

1 Temmuz itibariyle Avrupa Birliği üyeleri ve İngiltere’ye sınırlarını açtı anca İngiltere ve İsveç’ten gelen yolculara 14 gün karantina şartı koşuyor.

Türkiye vatandaşlarına turistik ya da ziyaret amaçlı vize vermiyor ancak Türkiye'deki profesyonel sporcular ve  iş insanlarına  21 Eylül'den itibaren vize başvurularını yapmalarına izin vermeye başladı.

İngiltere

8 Haziran 2020 itibariyle sınırlarını açan İngiltere, İrlanda dışındaki diğer ülkelere karanti şartı koymuştu. 4 Temmuz 2020 tarihi itibariyle ise İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'yi “seyahat edilmemesi tavsiye edilen ülke” statüsünden çıkardı.

Kanada

Kanada’ya Kanada vatandaşları, oturma izni olanlar ve bu kişilerin yakın aile üyeleri gerekli resmi evrakları sundukları takdirde ülkeye giriş yapabiliyor.

Türkiye vatandaşlarına şu anda turistik ya da ziyaret amaçlı vize vermiyor.

Maldivler

15 Temmuz itibariyle sınırlarını turizm amaçlı olarak tüm ülkeler için açtı. Gelen kişilerden negatif test sonucu istemiyor ve septom göstermeyenlere karantina şartı da koymuyor.

Malta

1 Temmuz itibariyle uluslararası uçuşların başlatan Malta Avrupa Birliği ve Schengen bölgesi ülkelerine ve İsrail’e sınırlarını açtı.

Yunanistan: 15 Haziran itibariyle AB ülkelerine olan seyahat yasağını kaldırdı. Fransa, Belçika ve İtalya'dan gelen ziyaretçiler teste ve karantinaya tabi tutulurken diğer ülke vatandaşları için “rastgele test” uygulamasında bulunuyor. Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'dan gelenlere sadece zorunlu durumlarda seyahat izni veriliyor. Türkiye ve İngiltere için ise turistik seyahat yasağı devam ediyor.

Rusya

8 Haziran itibariyle seyahat kısıtlamalarında kademeli olarak gevşeten Rusya sağlık ve belirli ailevi sebeplerden dolayı başvuru yapan yabancı ülke vatandaşlarına giriş izni vereceğini açıkladı.

Türkiye vatandaşlarına şu anda turistik ya da ziyaret amaçlı vize vermiyor.

Sırbistan

Sırbistan Covid-19 nedeniyle koyduğu tüm seyahat kısıtlamalarını kaldırdı ve ülkeye girişlerde  herhangi bir şart aramıyor.

Ukrayna

Şu anda ülke turistik amaçlı ziyaretlere kapalı. 

Birleşik Arap Emirlikleri

Yılın 12 ayı turizmi aktif olan Dubai 7 Temmuz 2020 itibariyle yabancı ziyaretçilere kapılarını açtı. Ziyaretçilerden uçuşlarına  4 gün önce yapılmış negatif sonuçlu Covid-19 testi istiyor. Bir de Covid-19 DXB uygulamasını indirip kayıt yaptırmalarını zorunlu tutuyor.

Yorum (0)
Yorum Bırak