Koronavirüsün Değiştirdiği 10 Tatil ve Seyahat Alışkanlığı

Koronavirüsün Değiştirdiği 10 Tatil ve Seyahat Alışkanlığı

Tüm dünyayı etkisi altına koronavirüs salgını, gündelik yaşantımızdan iş hayatımıza, aile içi hayatımızdan sosyal çevremizle olan ilişkilerimize kadar birçok alanda alışkanlıklarımızın değişmesine neden oldu. Koronavirüs salgınına yakalanmamak için gündelik hayatımızda en çok dikkat etmemiz gereken konu hijyen ve diğer insanlarla aramızdaki sosyal mesafeyi artırmak başta geliyor. 20 saniye boyunca ellerimizi sık sık su ve sabunla yıkamak, başka insanların olduğu alanlarda ağzımızı ve burnumuzu kapatmak suretiyle maske kullanmak, başka insanlarla aramızda en az bir buçuk metre sosyal mesafe bırakmak, kalabalık ve kapalı ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmak, toplu taşıma kullanımını minimuma indirmek gibi davranışlar gündelik hayatımızın yeni normali haline geldi.

Şüphesiz tanımadığımız insanlarla bir arada olmaktan çoğu zaman keyif aldığımız seyahatlerimiz de koronavirüsün etkilerinden nasibini aldı. Kişisel, aile ya da arkadaşlarımızla yaptığımız tatillerimiz veya iş seyahatlerimizde koronavirüse yakalanmamak için alışık olduğumuz seyahat şekillerimizi değiştirmeye başladık. Her alanda olduğu gibi seyahatlerde, tatillerde  de temassız, izole deneyimler ön planda olmaya başladı. İşte koronavirüsün değiştirdiği 10 tatil ve seyahat alışkanlığını sıralıyoruz.

1-  Tatilde Sosyal Mesafe Kuralına Uymak Ve Hijyene Daha Fazla Dikkat Etmek

Gündelik hayatın bir zorunluluğu olan maske takmak ve sosyal mesafeye uymak kuralları tatillerde de geçerli. Covid-19 dönemine yönelik alınan tüm gerekli önlemleri hassasiyetle yerine getirirken tatile giderken de bu kurallar uymak önem arz ediyor. Uçak ve otobüslerde maske takmak, bilet alımlarında sırada iken mesafe bırakmak, temassız kredi kartı ve online işlemler ile temassız tatil modeline geçmek, açık büfe sistemi yerine bireysel servislere yönelmek, işletmelere girişlerde ateş ölçümlerinin yapılması ve nice uygulama ile 2020 tatil sezonu bize artık tatillerde daha farkında ve bilinçli olmayı öğretecek ve bundan sonraki süreçlerde de böyle davranmayı gerektirecek.

Seyahatteyken Sosyal Mesafe Kurallarını Unutmamanızı Sağlayacak İpuçları içeriğimizi inceleyebilirsiniz.


2-  Pandemiyle Birlikte Sürdürülebilir, Doğa Dostu ve Etik Seyahatler Daha Fazla Gündeme Geldi

İklim değişikliği, sürdürülebilirlik, ekoloji, doğal denge ve bilinçli olma kavramları hayatımızda hiç olmadığı kadar yer almaya başladı. Pandemiyle birlikte insanlar doğanın, temiz havanın değerini daha iyi anlamaya başladı. İnsanların bundan sonra seyahatlerini planlama aşamalarında ve seyahatleri esnasında daha bilinçli bireyler olmaları bekleniyor.

Bu içerikler ilginizi çekebilir: 

Etik Seyahat Nedir?

Turizmin Farkındalık Sahibi 6 Akımı: Aşırı Turizm, Sürdürülebilir Turizm, Sorumlu Turizm, Eko Turizm, Jeoturizm, Gönüllü Turizmi


3-  Her Şey Dahil Otel Konseptinden Butik Otel Tatil Deneyimlerine Hızlı Geçişler Yaşadık

Özellikle ailelerin tercih ettiği her şey dahil otel tatilleri genelde erken rezervasyon döneminde satın alınarak yaz tatilinin iple çekildiği bir tatil biçimiyken artık daha az insanın bulunduğu ve daha çok doğayla iç içe olunabilecek butik otel tatillerine doğru bir geçiş yaşandı.  Her şey dahil oteller de,  Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın ortak çalışması ile oluşturulan ‘Sağlıklı Turizm Sertifikasyonu Programı’nda belirtilen daha fazla hijyen ve sosyal mesafe kurallarına göre hizmet vermeye uygun olduğunu gösteren Sağlıklı Turizm Belgesi’ni almak için kolları sıvadı ve şartları yerine getiren oteller belgeleri alarak misafirlerine ‘sağlıklı ortamda tatil sunma’ mottosuyla hizmete açıldılar.

Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı hakkında daha fazla bilgi almak istersiniz sizleri şöyle alalım:

Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey


4- Tekne Kiralamak Hiç Bu Kadar Trend Olmamıştı

Tekne kiralama 2020 tatil trendlerinde hiç olmadığı kadar yoğun talep alıyor. Sosyal mesafe ve izolasyon dönemini yaşadığımız pandemi salgınında özgürlükçü bir tatil vadeden ve gerçek anlamda izole olabileceğiniz tekne tatili sadece teknesi olanların gerçekleştirebileceği bir deneyim de değil üstelik. Akdeniz’in Ege’nin Marmara’nın muhteşem koylarında, masmavi denizlerde seyir almak için bir tekneniz olmayabilir. Ama tekne kiralama seçeneğiniz her zaman var.

Tekne kiralamak ile ilgili merak ettiğiniz şeyler ve ipuçları için bu yazılarımıza göz atabilirsiniz

Yeni Başlayanlar İçin Tekne Kiralama

Özel Tekne Nasıl Kiralanır?: Yelkenli Tekne Kiralama Süreci

Özel Yat Nasıl Kiralanır?: Motoryat Kiralama Süreci

Tekne Kiralamak İsteyenler İçin 10 İpucu

Tekne Kiralama Süreci: Yelkenli ile Motoryat Arasındaki 5 Fark

5-  Villa Kiralayarak İzole Tatil İmkanı

Son yıllarda tatil anlayışında artış gösteren villa kiralama seçeneği COVID-19 salgını sonrası en çok talep edilen tatil seçeneklerinden biri oldu. Ege ve Akdeniz başta olmak üzere Türkiye’nin birçok farklı şehrinde villa kiralama seçeneği özellikle çocuklu ve kalabalık ailelerin tercihi. Rahatlığı, hijyenik olması, her segmente hitap eden konsepti ve bütçe aralığı ile villa kiralama seçeneği 2020’nin tatil favorilerinden biri. Eğer bu yaz ailece tatile çıkmak istiyorsanız villa kiralama seçeneğini mutlaka değerlendirmelisiniz.

Türkiye’deki En İyi Dağ Evi Tatil Yerleri

Kalabalık Ailelere Tatil Önerisi: Villa Kiralama

Çocuklu Aileler İçin Villa Kiralama Rehberi

Doğru Villayı Bulma Rehberi: Villa Kiralama İpuçları

Villa Kiralarken Dikkat Edilecek 10 Şey


6- Evden Çalışmayla Beraber Farklı İllerde Çalışma ve Gezme İmkanı Doğdu

Koronavirüs sebebiyle evden çalışma şeklide katlanarak arttı. Kimi çalışan çözümü; yazlığına, köyüne giderek buldu. Kimisi ise sezonluk ev veya otel kiralayarak doğaya yakın yerlerde çalışma fırsatı buldu.  

Uzaktan Çalışanlar İçin Hem Ofis Hem Tatil: Dalyan

Uzaktan Çalışanlar için Hem Ofis Hem Tatil: Kaz Dağları

Uzaktan Çalışanlar İçin Hem Ofis Hem Tatil: Bozcaada Plajları

Uzaktan Çalışanlar İçin 10 Farklı Tatil Önerisi


7- Yurt İçini Keşfetmeye Yöneliş Arttı

Covid-19 döneminde yurt dışı uçuşları belirli bir süre askıya alınmış ve şu dönem hava alanları açılmış olsa da hala bazı kısıtlamalar devam etmekte. Her ülkenin kendine göre prosedürü olması nedeniyle turistik olarak yurt dışı seyahati yapmak biraz daha zaman alacak gibi. Haliyle ülkemizin birbirinden güzel yerlerini keşfetmeye yöneliş de artmış oldu. Gerek küçük gruplarla planlanan yurt içi turlarıyla gerek kiralanan villa, yazlık veya teknelerle Türkiye’nin dört bir yanını keşfe çıkmak yoğunluğu Covid-19’un getirdiği yeni seyahat anlayışı değişikliklerinden biri oldu.

İstanbul'a Yakın Yerler: Şarköy Rotası

Gito Yaylası: Bir Karadeniz Güzelliği

Kapadokya’nın Birbirinden Gizemli Yeraltı Şehirleri


8- Kamp, Karavan, Glamping Camping Tatili De Izole Bir Tatil Deneyimi Için Tercihler Arasında

Kamp tatili, karavan tatili, glamping camping doğa ile iç içe olmak isteyenlerin en çok tercih ettiği tatil biçimi oldu. Bir göl kenarı, deniz kenarı, kanyon ya da bir patikayı izole bir  tatil yapmak için tercih edebilirsiniz

Kamp tatili, karavan tatili, glamping camping deneyimleme fikri hoşunuza gittiyse bunlarla ile ilgili bu yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Özellikleri Bakımından Türkiye’deki En İyi Kamp Alanları

Doğru Kamp Alanı Nasıl Seçilir?

İstanbul'a Yakın Kamp Alanları

İzole Tatil İçin 10 Maddede Glamping Camping Nedir?

Sadece Glamping Camping ile Yaşayacağınız 5 Muhteşem Deneyim

Karavan Kiralama Hakkında Merak Edilen Her Şey


9- Koronavirüsle Birlikte İş Seyahatleri Yeniden Şekillendi

Bazı ülkeler yavaş yavaş normalleşmeye başlamışken koronavirüs hala gezginler ve iş seyahati yapanlar için önemli bir sorun. Özellikle şimdilerde yurt dışı yolculukları birçok faktöre bağlı; farklı ülkelerin kısıtlamaları hafifletmeleri-ağırlaştırmaları, hükümet protokolleri ve düzenlemeleri ve yeni hijyen ve güvenlik standartları gibi. Yolculuklarımızın doğasını değiştirmek için biyometri, yapay zeka ve dijital kimlik yönetimi gibi bir dizi temassız teknoloji gelişmelerinin gerçekleşiyor olması merak uyandırıcı bir konu gibi görünüyor. Her ne kadar bu teknolojik gelişmeler yeni olmasa da; pandemi seyahat endüstrisinde farklı teknolojilerin benimsenmesini de hızlandırdı.

Pandemiyle birlikte şekillen temassız seyahat kavramın iş seyahatlerini de gelecekte nasıl şekillendireceğiyle bilgileri bu yazımızda detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Temassız Seyahat: İş Seyahatlerinin Geleceği


10- Yalnız Ya Da Küçük Gruplarla Tatil Deneyimleri Artmaya Başladı

Ailecek tatil, arkadaşlarla tatil, iş arkadaşlarıyla tatil şimdiye kadar en çok tercih edilen tatillerken Covid-19 ile birlikte artık ne kadar az kişi o kadar sağlıklı tatil demek oldu. Yalnız başına ya da iki- üç kişilik gruplar halinde seyahate çıkmak en çok tercih edilen seyahat şekli olmaya başladı.

Yorum (0)
Yorum Bırak