Lokal Rehberlerin Seyahatlere Katkısı Nedir?

Lokal Rehberlerin Seyahatlere Katkısı Nedir?

Yıl içerisinde en az bir kez de olsa tatil amacıyla seyahat edenlerin sayısı oldukça fazla. Özellikle bu anlamda acenteler tarafından organize edilen tur programlarının bir hayli rağbet gördüğünü söyleyebiliriz. Bu tur programlarında en etken rolü ise elbette ki tur rehberleri üstleniyor. Ancak hem tatilcilerin hem de acentelerin bilmesi gereken bir nokta var ki, o da lokal rehberler söz konusu seyahate çok daha fazla katkı sağlayabiliyorlar.

Lokal Rehber Nedir?

Bir lokal rehberi tur rehberinden ayıran en önemli fark; tur rehberi turistlerle birlikte söz konusu ülkeye gönderilirken, lokal rehberler orada yaşayan ve rehberlik hizmeti veren ve genellikle sadece o bölgede uzmanlaşmış kişi anlamına geliyor. Yerel olarak her şeyi ilk elden deneyimleyen bir rehber olduğu için yaşadığı ülke ile Türkiye arasında aslında bir kültür ataşeliği görevi de üstlenmiş oluyor.

Lokal Rehberlerin Seyahatlere Katkısı Oldukça Büyük

Bir seyahat acentesi, misafirlerine tur paketi satarken genellikle rehberlik hizmetinin bir kısmını ücretsiz olarak sunuyor. Ancak genellikle hizmet aldığı bu rehberi, Türkiye’den turistlerle birlikte gönderiyor. Örnek olarak bir Ürdün turunu ele alalım. Turistlerle birlikte Ürdün’e hareket eden tur rehberi, çoğu zaman en bilindik, popüler ve turistik noktalara yönlendiriyor misafirlerini.

Ancak Ürdün’de yaşayan ve rehberlik mesleğini icra eden bir kişinin o seyahate sağlayacağı katkı tartışılmaz olacaktır. Lokal rehber, turistik mekanların yanı sıra, sadece o yöre halkının bilebileceği deneyimleri de tur programına dahil ederek, misafirlere unutulmaz bir seyahat yaşatacaktır. Misafirler, Ürdün hakkında tahmin ettiklerinden çok daha fazla şey öğrenerek ve tecrübe edecek Türkiye’ye dönmüş olacaklar.

Ayrıca lokal rehberler yeni açılan ziyaret alanları, mekanlar ve sosyal hayatı etkileyen siyasal değişiklikler gibi konularda her zaman en güncel bilgilere sahiptirler.

Lokal Rehberlerle Nasıl Çalışılır?

Çoğu lokal rehber, bulundukları bölgede tur paketleri üzerinden anlaşma sağlayarak çalışıyor. Bir DMC şirketi olan SKYhub, bu konuda oldukça yetkin bir şirket. 70 ülkede 520’den fazla ofise sahip olan SKYhub’ ın ofislerinin bulunduğu tüm bölgelerde, lokal rehberleriyle hizmet veriyor.

SKYhub, talep edilen ya da özel olarak hazırlanmış tur paketleri içerisine, size özel atanmış lokal rehberler ile bölgeye özgü farkındalıkları, geleneksellikleri daha fazla yaşayabileceğiniz bir tur süreci geçirilmesine olanak tanıyor.  

Yorum (0)
Yorum Bırak