Manga Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Manga Önerileri

Manga Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Manga Önerileri

Manga, Japonya ile özdeşleşmiş bir tabir. Eğer anime dünyasına aşinaysanız muhtemelen manga ne demek biliyorsunuzdur. Birçok başarılı sanatçının ortaya koyduğu manga, günümüzde dünyaca popüler olmayı başarmış ve çok büyük hayran kitlesine sahip olan bir çizgi romandır. Japon sanat tarihinin bir parçası olan mangalar hakkındaki tüm bilgileri ve manga dünyasına yeni bir adım atmak için okumanız gereken mangaları sizin için sıraladık.

Japon Manga Sanatı Nedir?

Manga kelimesi tanım olarak japon çizgi romanı anlamına gelmektedir. Kelimenin köküne inildiği zaman ise çince karakterlerden oluşan gelişi güzel, rastgele anlıma gelen “man“ ile resim anlamına gelen “ga“  sözcüklerinin birleşimiyle oluşmuştur. Manga çizen kişilere yani çizgi roman sanatçılarına verilen isim ise “Mangaka“dır. Manga kelimesinin ilk kullanım tarihi bilinmese bile 800’ü aşkın yıla dayandığı ve 1770’li yıllarda olduğu öne sürülmektedir. Bu sanatın çıkış tarihinde Toba isimli budist rahibin, “Choju giga“ olarak adlandırılan hayvan çizimlerinin büyük etkisi olduğu görülmektedir. Dünyadaki ilk manga kitapları olarak bilinen Toba-e ve Kibyoshi şekli iki ayrı sınıfa ayrılmaktadır. Toba-e formatındaki mangalar diyalog içermeyen resimlerden oluşmuş kitaplar, Kibyoshi formatı ise resim ve yazıları bulunduran yetişkinlere yönelik mangalardır. II. Dünya Savaşı ile birlikte mangalar savaş konularını ele almaya başlamış ve ekonomik sıkıntıdan dolayı boyut olarak küçültmeye giderek “küçük kırmızı kitaplar“ şeklinde mangaları basmışladır. Bu dönemde “Manganın Tanrısı“ lakabıyla anılmasına sebep olan Osamu Tezuka olağanüstü bir başarı elde etmiş ve dikkat çekmeyi başarmıştır.

Osamu Tezuka ile Manganın Gelişimi

Manganın Tanrısı ünvanına sahip Tezuka, farklı yöntemler kullanarak manga tarihine yenilik getirmiştir. Hikaye anlatımında daha derin duygulara yer vermiş, görsel açıdan Japon sanat ve geleneklerini mangaya yansıtmıştır. Amerikan animasyonlarından etkilenerek karakterleri büyük gözlü, uzun bacaklı çizmeye başlamış ve geleneksel 20-30 sayfalık mangalar yerine roman şeklinde çizimler yaparak kitaplaştırmıştır. Gerek batıdan etkilenmesiyle gerek kendi yetenekleriyle çizimlerinde yeni teknikler geliştirerek, “Sinematik Teknikler“ isminde bir yöntem oluşturmuştur. Amerika’ya göre fazla resim ve az yazı içeren mangalarıyla ünlenmeye devam etmiş, çok beğenilen kitaplar anime haline getirilerek televizyonda izleyiciye sunulmuştur. Günümüzde izlediğimiz animeleri, manga ve ses efektleri ile birleştirerek Japon kültüründe önemli bir yere sahip olmasını sağlamıştır.


Manga ile Animenin Farkı Nedir?

Manga belirttiğimiz gibi çizgi roman, anime ise çizgi film, animasyon anlamına gelmektedir. Yani animeler mangaların hareketlendirilmesi ve ses efekti verilmesiyle oluşmuş versiyonlarıdır. Hikaye anlatımları, konuları, yer-zaman seçimleri ikisinde de ortak özelliklerden biridir. Hem manga hem de animeler her yaştan gruba hitap edebilecek çok geniş bir konu çeşitliliğe sahiptir. Animenin ayırt edici önemli farklı ise animasyon tekniğinin kullanılmasıdır. Çoğu kişi anime ile mangayı aynı şey olarak görse de biri kitap şeklinde okunan diğeri ise izleyebileceğimiz, birbiriyle konu bakımından benzerlikleri olan iki farklı dünyadır. Mangada her şey daha ayrıntılı ele alınır, çizimleri çok özenlidir, okuduğunuzda hissettiğiniz duygular daha derin ve paha biçilemezdir. Ayrıca mangalar sağdan sola şeklinde okunurlar. Günümüzde popüler mangaların birçoğu anime şeklinde piyasa sunulmaya devam etse de, her manga anime halini alacak diye bir kural yoktur. Bu yüzden anime ve manga terimi birbiri ile karıştırılmamalı ve birbiri yerine kullanılmamalıdır. 

Japonya’da Manga Kültürü

Dünyada en çok manganın sevildiği ve satıldığı ülke Japonya’dır. Japonya’nın batı ile olan etkileşimleri ve liman ülkesi olmasından dolayı gelişmesiyle, mangalar dünyaca tanınmış ve ilgi görmeye başlamıştır.  Japonya’da satılan her 10 kitaptan 3’ü mangadır ve her yıl 2 milyarı aşkın manga satılır, bundan elde edilen gelir ise 7 milyara yakındır. Satın alma sayısına bakılacak olursa bir Japon yılda en az 15 manga satın alıp okuyor. Japon’lar için vazgeçilmez hale gelmiş bu mangaların üretimi tuvalet kağıdı üretiminden de daha fazla olduğu bilinmektedir.


En Çok Bilinen 5 Manga Türü

  • Shounen: Aksiyon, komedi, eğlence ve fantastik konudaki mangalardır. 
  • Shoujo: Bu manga türünde drama, romantizm, aşk ve sevgi üstüne kurulmuş hikayeler işlenmektedir.
  • Seinen: Shounen mangalardaki gibi aksiyon içeriklidir fakat şiddet, kan, savaş daha yoğun işlenmiş ve cinsel içerikli ögelere sahip olabileceği için +18 yaş sınırlandırılmasına sahiptirler.
  • Josei: Shoujo mangasının daha derin olarak aşk ve romantizmin işlendiği ve cinsel içerikli sahneleri de barındırabilen +18 yaşındaki kitleyi hedef alan mangalardır.
  • Kodomomuke: Çocuk izleyiciler için uygun olan şirin, sevimli, eğlenceli konulardan oluşan hikayelere sahip manga türüdür.

Yeni Başlayanlar İçin 10 Manga Önerisi

Eğer okumayı seviyorsanız ve görsel içerikli bir kitap okumak isterseniz mangalar tam size göre. Konu çeşitliliği olarak geniş yelpazeye sahip ve olay örgüsüyle sizi içine hapsederek büyüleyecek 10 muhteşem mangayı birlikte inceleyelim.

1- One Piece

Açık ara farkla manga tarihinin en tepesinde +91 ciltten oluşan One Piece bulunmaktadır. Sattığı mangalarla rekor satışlar elde etmiş ve çizgi roman sektöründe en fazla sayıda satış yaparak Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi başarmıştır. Gol D. Roger ismindeki korsanlar kralı idam edilirken tüm servetinin Grand Line adındaki adada olduğunu söyler. Bunu duyan herkes o adaya gitmek ve servetine ulaşmak için mücadele etmeye başlar fakat o adaya ulaşmak ve orada yaşamak imkansız denecek kadar zordur. Monkey D. Luffy adındaki serinin baş karakterinin tek hayali korsanlar kralı olmaktır ve bunun için beraber yolculuk edecek arkadaşlarını bularak adaya doğru zorlu bir yolculuğa çıkarlar. Luffy’nin maceralarını anlatan fantastik içerikli bir mangadır.


2- Attack on Titan

Yüzlerce yıl öncesindeki devlerin var olduğu duvarlarla çevrilmiş olan bir yerde yaşayan Eren Jaeger isimli genç kahraman halkını huzura kavuşturmak ve devlerle savaşmak için Survey Corps isimli askeri birliğe katılır. Fakat kendisinin de bir dev olduğunu ve devler hakkındaki sırları öğrenmeye başlar. Diğer devlerle savaşarak halkını korumaya ve duvarların arkasındaki hayatı keşfetmek için arkadaşlarıyla birlikte yaşadığı zorlu mücadeleyi yoğun dostluk duyguları ile anlatmayı başaran aksiyon dolu mangalardan birisidir.


3- Death Note

Oldukça popüler ve dünyaya manga kavramını tanıtmış mangalardan biridir. Ryuk isimli ölüm meleğinin dünyaya attığı ölüm defterini Yagami Light ismindeki liseli gencin bulmasıyla hikaye başlar. Light defteri suçluları öldürmek için kullanarak herkes tarafından aranan biri olur, Light’ın gerçek kimliğine ulaşmak için ise dahi dedektif L tutulur. Böylece Light ve L arasında azılı bir rekabet başlamış olur. Gizem ve polisiye içerikli bu mangayı heyecanla bir solukta bitirebilirsiniz.


4- Fullmetal Alchemist

Okuyan herkes tarafından güzel düşünceler barındıran, hiç ağlamayan insanları bile duygulandıracak nitelikte bir mangadır. Simyanın çok önemli olduğu bir dönemi ele alan bu manga, iki kardeşin birbirine bağlılığını ustaca işler. Tüm dünyanın sahip olmak istediği felsefe taşı gücünü elde etmek için arayışa çıkan iki kardeş, yeni dostluklar ve aile ortamı kurarak hem tehlikeli hem de eğlenceli bir maceraya çıkarlar.


5- Bleach

Kurasaki İchigo adındaki liseli genç ruhları görme yeteneğine sahiptir. Ailesinin insan ruhlarını emen hollowlar tarafından saldırıya uğramasıyla beraber onları kurtarmak için Rukia adındaki ölüm tanrısının gücünü almak zorunda kalır. Rukia güçlerini geri alamaz ve görevlerini de artık İchigo yerine getirmek zorundadır. Ruhlar dünyasını ve İchigo ile arkadaşlarının yolculuğunu anlatan doğaüstü bir manga serisidir.


6- Dragon Ball

Son Goku isimli bir çocuk dedesinden kalma dört yıldızlı bir topa sahiptir. Bir gün Bulma adındaki bir kızla karşılaşarak, sahip olduğu topun ejderha topu olduğunu ve bu toptan dünyada 7 tane bulunduğunu öğrenir. Eğer bu yedi topunu toplamayı başarırsa bir dileği gerçekleşecektir. Dövüş sanatlarını öğrenerek ejder toplarını aramaya ve dünyayı keşfetmeye başlar. Fantastik öyküsüyle sizi dünyasına çekebilecek mangalardan biri.


7- Naruto

Ninjaların evrenini anlatan fantastik bir mangadır. Hikayenin ana karakteri Naruto köyün en yetenekli ve güçlü ninjası Hokage olmak için aldığı ninja eğitimlerini ve ekip arkadaşlarıyla birlikte geçirdikleri . bazen zorlu bazen eğlenceli zamanları anlatan aksiyon dolu hikayeleri içerir. Bu mangayı okurken dostluk, sevgi, nefret ve empati kavramlarını en içten bir şekilde yaşamaya hazır olun.


8- One Punch Man

Oldukça sıradan biri olan Saitama’nın tek amacı kahraman olmaktır. Bu hayalini gerçekleştirmek için sürekli antrenman yaparak kendini geliştirmeyi başarır. Öyle bir güce sahip olur ki tek bir yumrukla düşmanlarını devirmeyi başarır. Oldukça komik ve eğlenceli olay örgüsüne sahip bu manga Saitama’nın başından geçen olayları aksiyonlu bir şekilde aktarmayı başarıyor.


9- Monster

Dr. Kentou Tenma Almanya’da bilinen ünlü bir beyin cerrahıdır. Sosyal statüye öncelik vermeden hastaları iyileştirmeyi kendine ilke edinir. Fakat belediye başkanı yerine bir çocuğun durumu ağır diye onu ameliyat etmeyi seçer. Ameliyat ettiği çocuk kaybolur ve ardından hastane müdürü ile bazı doktorlar da öldürülür. Cinayetle suçlanan doktor kendini gizemli olayların ortasında bulur. Gerilim ve polisiye tarzında okunmaya değer mangalardan biri.


10- Slam Dunk

Hikayei Sakuragi isimli genç, okuduğu lisedeki beğendiği bir kızı etkilemek için basketbol hayatına atılır. Uzun boyu ve üstün fiziksel yetenekleriyle basketbolda oldukça başarı etmeye başlar böylece eğlenceli hikaye başlamış olur. Spor mangalarının başında gelen bu seri, basketbol ile ilgilenmeyen Japon halkında daha sonra da dünyada büyük etki yaratmayı başarmıştır.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Anime Dünyasıyla Tanışın: Yeni Başlayanlar İçin Anime Önerileri

Japon Kültürü ile İlgili Bilinmesi Gereken 10 Bilgi

Yorum (1)
Deniz
11 Ekim 2021

Öneriler için teşekkürler !

Yorum Bırak