Bir Kış Rotası: Palandöken Kayak Merkezi Hakkında Her Şey

Bir Kış Rotası: Palandöken Kayak Merkezi Hakkında Her Şey

Tüm yılın neredeyse yarısında bile zirvelerinde kar görmenin mümkün olduğu Erzurum’da Palandöken Kayak Merkezi’nin yıldızı her geçen yıl daha da parlıyor. Coğrafi birçok yönden avantaja sahip olan bu merkezde kar kalınlığı sezon boyunca ideal seviyede korunuyor. Olimpik koşullara uyum sağlayan tesislerde yapay kar makinesi dahi hizmet veriyor.

Palandöken’e Nasıl Gidilir?

Ulaşım kolaylığı bakımından Türkiye’nin en avantajlı kış merkezlerinden olan Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum il merkezine yalnızca 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. ‘Palandöken’e nasıl giderim?’ sorunuzu yanıtlamak da çok kolay oluyor. Erzurum’a gitmek için farklı alternatif yollarına sahipsiniz. Kara yolunu tercih edecekseniz Erzurum Şehirlerarası Otogarı ile Palandöken Kayak Merkezi arasındaki mesafe yalnızca 13 kilometre. Otobüs ile şehre vardıktan sonra isterseniz yerel otobüslerle isterseniz de taksiyle Palandöken’e çıkabilirsiniz. Doğu Ekspresi’ni kullanarak tren yolu ile Erzurum’a ulaşmak da bir diğer alternatifiniz. Her gün seferi olan Doğu Ekspresi ile keyifli bir tren yolculuğu da yapmış olursunuz. Diğer yandan birçok şehirden direkt uçuşun olduğu Erzurum’a hava yolu ile de gelebilirsiniz. Böylelikle varış süresini azaltarak zamanınızdan tasarrufa geçersiniz. Havaalanından araç kiralayarak çevreyi tanımak için de kendinize vakit ayırabilirsiniz.


Palandöken’e Ne Zaman Gidilir?

Kış sporları için uygun koşullara sahip olan Palandöken’e gitmek için en uygun mevsim elbette kış aylarıdır. Kar yoğunluğunun iyice arttığı şubat ayında ise birçok etkinlik ve festivaller düzenleniyor. Siz de Palandöken tatilinizi planlamadan önce etkinlik takvimine göz atabilir, keyifli bir festivale denk getirebilirsiniz. Diğer yandan bölgenin en yoğun olduğu zamanlar ise sömestir tatilini karşılıyor. Kendi istediğiniz yoğunluğa göre tatilinizi organize edebilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi’nde Sezon Ne Zaman Açılır ve Kapanır?

Kar yağışı ve hava durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte Palandöken Kayak Merkezi’nde kayak sezonu genellikle aralık ayının başlarında açılıyor. Yılın yarısında zirvelerinde kara şahit olacağımız Palandöken’de sezon kar kalınlığına göre mayıs ayının ortalarına kadar devam edebiliyor. Bahar aylarında Palandöken’e kış sporları için gitmek isterseniz kalmayı düşündüğünüz tesisi arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi Pistleri

Eski bir volkanik oluşum olan Palandöken tam 3271 metre yüksekliğine sahip. Palandöken Kayak Merkezi pistlerinin yüksekliğinden söz edecek olursak da 2000 ile 3176 metre yükseklikleri arasında olduğunu söyleyebiliriz. Dünyaca nam yapan pistlerdeki zorluk seviyeleri ise her sporcuya uygun. Yeni kayak öğrenenler ve çocuklar için kolay seviyede pistler bulunurken, tecrübeliler için orta ve zor seviyelerde pistler yer alıyor. 3000 metrenin üzerindeki zirve Ejder Tepesi olarak da adlandırılıyor. Palandöken Kayak Merkezi’nde toplam 21 tane pist bulunuyor. Burada 2 teleski, 10 telesiyej, 2 baby lift ve gondol lift bulunuyor. Ejder Tepesi’ne ulaşımdan gondol lift kullanılıyor. Aynı zamanda kaymak için oldukça elverişli olarak gösterilen toz kar da pistlerde mevcut.

Palandöken Kayak Merkezi’nde Neler Yapılır?

Yılın dört mevsimi boyunca farklı sporları deneyimleyebileceğiniz Palandöken’de birçok farklı sporu deneyimleyebilirsiniz. Üstelik henüz bilmiyor ya da öğrenmeye devam ediyorsanız burada uygun fiyatlara ders alabilir dahası ekipmanlarınızı kiralayabilirsiniz. Kış sporları ile öne çıkan Palandöken Kayak Merkezi’nde yapabileceğiniz aktiviteler arasında kayak, snowboard, kar motoru, boz hokeyi, curling, buz pateni, kızak, kamp, tırmanış, kayakla atlama ve ATV safariyi sayabiliriz.

İlgili içerik: Hangisi Size Göre? Kış Sporları ile Tanışma Vakti

Palandöken Hakkında Bilgiler

70 kilometre uzunluk ve 25 kilometre genişliğe sahip olan Palandöken Dağı, günümüzden yaklaşık 30 yıl önce kış turizm merkezi olarak ilan edilmiş ve bugüne baktığımızda sahip olduğu imkanlar ve dünyaca ünlü pistleriyle ülkemizde kış turizminin başını çeken destinasyonlardan birisi. Diğer ismi Erzurum Boğazı olarak da seslendirilen Palandöken Kayak Merkezi, uluslararası slalom ve büyük slalom yarışmalarına ev sahipliği yapabilecek düzeydeki pistleriyle kayak severler için özel bir yere sahip. Hatta 2011 yılında 25. düzenlenen Uluslararası Kış Olimpiyatları ile dünyaya ismini gururla duyurmuş bir merkez. Karın kış mevsiminin başından bahar aylarının ortasına kadar yerde kaldığı Palandöken pistlerinde her zorluk seviyesine sahip parkurlar bulunuyor. Hatta dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında kendine haklı bir yer edilen Palandöken, dünyaca ünlü gazete New York Times’ta yayınlanan listenin ilk 20’sinde kendine yer ediniyor.


Palandöken’i Keşfedin

Erzurum’un 21 ilçesi içinde en büyüklerinden birisi olan Palandöken’i kayak merkezine tırmanmaya başlamadan önce tarihini ve gezilecek yerlerini de araştırmanızı öneririz. Bölgede, Doğu Anadolu ve Karadeniz arasında uzanan birbirinden güzel coşkuyla akan nehirler, yemyeşil ovalar ve vadiler bulunuyor.

Palandöken’de Gezilecek Yerler

Tüm dünyanın merceğinde olan Palandöken Kayak Merkezi, kar kalınlığı ve parkurlarıyla oldukça ön planda. Buralara kadar gelmişken çevrenin tarihi ve doğal güzelliklerini ve kültürünü de keşfetmenizi öneririz. Uzun bir kış tatili süresince tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz Palandöken’de oldukça keyifli tatil anılarına sahip olacağınızı düşünüyoruz.

Nene Hatun Milli Parkı

Tarihte 93 harbi olarak da bilinen Türk – Rus savaşındaki kahraman Nene Hatun’un ismi bu milli parka verilmiş. Mücadele yıllarının anısını tüm dokusuna işleyen bölgede bolca fotoğraf çekmek isteyeceksinizdir. Palandöken’in Nene Hatun Mahallesi’ne bağlı olan park, şehir merkezine yalnızca 10 kilometre uzaklıkta konumlanıyor.

Konaklı

25. Dünya Üniversiteler Arası Kış Olimpiyatları için özel olarak hazırlanan bu merkeze oteller tarafından Konaklı ile Palandöken arasında özel ring seferleri ile ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine yalnızca 18 kilometrelik uzaklığa sahip olan Konaklı’da 300 hektarlık kayak alanı ile cafe ve restoranlar bulunuyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kış Tatilcilerine 11 Kayak Rotası

Kış Rotası: Türkiye'deki Kayak Merkezleri

Kışın Keşfedilecek Yerler: Türkiye’deki Kayak Merkezleri

Yorum (0)
Yorum Bırak