Yaz Keşfi: Phaselis Antik Kenti ve Phaselis Plajı

Yaz Keşfi: Phaselis Antik Kenti ve Phaselis Plajı

Havalar iyice güneşlendiğine, deniz suları da ısındığına göre tatil zamanı gelmiş demektir! Tam bir açık hava müzesi tadında olan Antalya’ya da yolunuz düşüyorsa size Phaselis Antik Kenti ve Phaselis Plajı’nı keşfetmenizi öneririz.

Phaselis Antik Kenti Hakkında

Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Phaselis – Faselis Antik Kenti oldukça büyük bir alanı kapsıyor. Hatta müze olarak gezme fırsatı bulunan bölüm antik kentin yarısı kadar büyüklükte bile değil. Alana girdiğinizde öncelikle oldukça büyük bir ormanda yürürken dikdörtgen formda yaklaşık bir buçuk metre yüksekliğinde kaya mezarlarını göreceksiniz. Ancak müze bölümü Olimpos Beydağları Milli Parkı içinde bulunuyor. Phaselis Antik Kenti ise Beydağı’nın tepesinde yer alıyor.

Phaselis Nerede ve Nasıl Gidilir?

Antalya’ya uçakla geldiyseniz Phaselis Antik Kenti’ne gitmek için yaklaşık bir buçuk saatlik bir araç yolculuğu daha yapmanız gerekiyor. Kemer’e ulaştıktan sonra şehir merkezinden yaklaşık 12km daha ilerlemelisiniz.


Phaselis Antik Kenti Tarihi

Antik çağ döneminde gözde bir liman kenti olan Phaselis, M.Ö 7. Yüzyılda Rodoslu koloniciler tarafından kurularak tarih sahnesindeki yerini almaya başlar. Kurulmasının üzerinden henüz bir yüzyıl geçmişken tüm Anadolu büyük bir Pers istilasına uğrar ve bu topraklarda Pers egemenliği başlar. M.Ö 333 yılına gelindiğinde ise Büyük İskender’in Anadolu toprakları üzerine düzenlediği seferde üzerindeki egemenlik yeniden değişir. Zenginliği nedeniyle tarihi boyunca çok kez korsan saldırısına uğrayan Phaselis, bundan iki yüzyıl sonra Roma İmparatorluğu himayesine girer. Ardından da Lykia Birliği’ndeki yerini alır. Roma İmparatorluğu hükmündeyken imparatorların sıkça ziyaret ettiği noktalardan birisiyken idaresi Bizans İmparatorluğu’na geçtiğinde ise piskoposluk merkezi ünvanını taşımaya başlar. Parıldayan günleri Arap topluluklarının akınlarıyla solmaya başlayan antik kent zenginliğini yitirmeye başlar ve Selçuklu hakimiyeti sağlandıktan sonra da tarihin geçmiş sayfalarındaki yerini alır.


Phaselis Plajları

Tarihi öneme sahip antik kenttteki plajda 3 ayrı koy yer alıyor. Phaselis Plajları, Kuzey Liman, Merkez Liman ve Güney Liman olarak adlandırılıyor. Antik kente girdiğinizde öncelikle ilk koyda yer alan Kuzey Liman plajı ardından Merkez Liman ve Güney Liman Plajı ile karşılaşıyorsunuz. Buraya geldiğinizde her birini ayrı ayrı değerlendirmenizi öneririz. Ayrıca plajların hiçbirinde şezlong ve şemsiye bulunmadığını da eklemek isteriz. Alana giderken ona göre hazırlığınızı yapabilirsiniz.

1- Phaselis Kuzey Liman Plajı

Diğer iki plajdan daha geniş olan Kuzey Liman Plajı’nda hem sahilin hem de denizin taşlık olduğunu belirtmek isteriz. Deniz oldukça berrak ve temiz. Ancak plaj alanında ağaç bulunmadığından sıcak havalarda biraz zorlanabilirsiniz bu nedenle biraz plajın gerisine ilerlenebilir. Duş ve tuvalet alanı ise Güney Liman’da yer alıyor.

2- Phaselis Merkez Liman Plajı

Adından da anlaşılacağı üzere tam ortada yer alan Merkez Liman Plajı, coğrafi yapısı nedeniyle doğal havuz şeklinde konumlanmış. Bu özelliğinin bir sonucu olarak akıntıdan uzak kalıyor ve bu da suyun ortalamanın üzerinde sıcak olmasını sağlıyor. Deniz suyu burda da temiz ve berrak ancak zemin kimi yerlerde taşlıkken kimi yerlerde kum. Kıyı özellikleri ve çevresinin sığ oluşu özellikle çocuklu aileler için oldukça büyük bir avantaj. Çevresinin ağaçlık alan olması ise plaj keyfinizi piknikle katlamanızı sağlıyor. Harika bir denizden çıktıktan sonra büyük ağaçların gölgesinde dinlenmek yılın tüm yorgunluğunu atmaz da ne yapar? Bu alanda mangal yakmanın kesinlikle yasak olduğunu hatırlatmış olalım, güçlü bir tarihi öneme sahip olan bu alanı korumak her bir ziyaretçinin görevi.

3- Phaselis Güney Liman Plajı

Manzarasıyla ön plana çıkan Güney Liman Plajı’nın da suyu temiz ve berrak. Ancak denizin genel olarak dalgalı olduğunu söyleyebiliriz. Phaselis Antik kenti girişine en uzak olan bu plaj da yer yer kumlu ve taşlı. Antik kente düzenlenen tekne turlarında ziyaretçiler Güney Liman Plajı’ndan giriş yaptıkları için haftanın her günü hareketli olduğu söylenebilir. Bu plajda soyunma kabinleri, duş, tuvalet ve ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz büfe yer alıyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Bir Akdeniz Güzeli Kaş Gezi Rehberi

Aracınızla Şehirlerarası Yolculuk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yorum (0)
Yorum Bırak