Sadece 8 Adımda Japan Rail Pass ile Japonya Keşfi

Sadece 8 Adımda Japan Rail Pass ile Japonya Keşfi

Daha önce detaylıca anlattığımız Japan Rail Pass, ulaşımın oldukça pahalı olduğu Japonya’da seyahatinizi ucuza getirmenin birincil yolu diyebiliriz. Özellikle ulaşım işini en ekonomik hale getirip Japonya’yı baştan başa keşfetmek istiyorsanız kesinlikle Japan Rail Pass edinmeniz gerekiyor. Peki gerçekten JR Pass almak mantıklı mı, ülkeyi bu biletle nasıl keşfedeceğim gibi sorularınızın yanıtlarını sizin için hazırladığımız bu rehberde bulabilirsiniz.

1 – Öncelikle Nedir Bu Japan Rail Pass?


Japonya’da, “sadece turistlerin” daha ekonomik şekilde seyahat etmesine olanak sağlayan bir tren bileti. Mantık olarak Avrupa’yı gezme imkanı veren Interrail ile oldukça benzeşiyor diyebiliriz. 7 günlükten 21 güne kadar opsiyonlu bilet satışları mevcut. 

2 – Nerede İşime Yarayacak?


Japonya’da farklı ülkeleri de keşfetmek istiyorsanız çok işinize yarayacak, öncelikle bunu bilmenizde yarar var. Ancak daha çok şehirlerarası çalışan Shinkansen hızlı trenlerde kullanacaksınız. Ayrıca JR Pass’ınız havalimanı Tokyo arasında çalışan Narita Ekspresi’nde de geçerli. Mizuho ve Nazomi trenlerinde geçerli değil ancak üzülmeyin bu seyahatinizde herhangi bir kayba neden olmuyor.

3 – Shinkansen Konusunu Biraz Daha Açacak Olursak...


Shinkansen, Japonya’nın dünyaca ünlü hızlı trenleri. Osaka, Kyoto, Tokyo, Kobe ve Hiroşima’da bulunan Shin istasyonlarından her 30 dakikada bir hareket ediyor. Koltukları yatabiliyor ve ayrıca araları oldukça açık. Yani son derece konforlu. Ulaşımın hızlı olduğunu söylememize gerek yoktur herhalde ama hızlı olduğu kadar kaliteli ve keyifli de aynı zamanda. Trenin içinde yemek servisleri mevcut, seyyar tepsilerde her türlü şey var ve aman aman da pahalı değil. Ancak yolculuğunuz öncesi her yerde görebileceğiniz 7 Eleven marketlerden de alışverişinizi yapabilirsiniz.

4 – Japan Rail Pass Biletimi Nereden Alacağım?


Japan Rail Pass biletinizi Türkiye’den sadece HIS Türkiye aracılığı ile temin edebilirsiniz. Zaten Japonya’ya gitmeden önce biletinizi almış olmanız gerekiyor. Seyahatiniz sırasında biletinizi hiç yanınızdan ayırmıyorsunuz. Havalimanına indiğinizde, JR ofislerinden biletinizi aktif hale getirebilirsiniz. Aktif hale geldikten sonra 1 hafta içinde biletinizi kullanmanız lazım. Japan Rail Pass’inizi internetten almak için buraya tıklayabilirsiniz. Satın alım işleminden sonra biletiniz 48 saat içerisinde ücretsiz olarak adresinize teslim ediliyor.

5 – Bilet Fiyatları Ne Kadar?


2 çeşit bilet türü mevcut; Ordinary (Standart) ve Green (First Class). Her biri için 7, 14 ve 21 günlük opsiyonlar mevcut. Buna göre;

7 günlük Ordinary bilet fiyatı 1582 TL,

14 günlük Ordinary bilet fiyatı 2521 TL,

21 günlük Ordinary bilet fiyatı 3225 TL,

7 günlük Green bilet fiyatı 2113 TL,

14 günlük Green bilet fiyatı 3420 TL,

21 günlük Green bilet fiyatı 4448 TL.

Fiyatlar kişi başı olmakla birlikte ne yazık ki döviz kuruna göre anlık olarak değişkenlik gösterebiliyor. Bunun yanı sıra 0-6 yaş ücretsiz seyahat edebiliyor.

6 – İş İçin Japonya’da Olacağım, Yine de Bilet Alabilir Miyim?


Ne yazık ki alamıyorsunuz. Çünkü Japan Rail Pass sadece turistik amaçlı seyahatlerde geçerli oluyor. Kongre, fuar ya da iş amaçlı olarak Japonya’ya gittiğinizde pasaportunuza “iş amaçlı” damgası vuruluyor. Pasaportunuza vurulan damganın “turistik” olması kesinlikle yerine getirilmesi gereken bir kural.

7 – Japan Rail Pass Almak Mantıklı Mı?


Yani eğer sadece Tokyo’yu göreceksiniz elbette ki değil. Ama ben başka şehirler de görmek istiyorum diyorsanız kesinlikle başka bir alternatif düşünmeyin bile. Size şöyle anlatalım. Mesela aniden Tokyo’dan Osaka’ya geçmeye karar verdiniz ve sonrasında yine Tokyo’ya döneceksiniz. Alacağınız bilet fiyatı 7 günlük JR Pass bilet fiyatıyla eşit olacak. Yani cidden Japonya’da ulaşım aşırı derecede pahalı. Demek istediğimiz başka şehirler görecekseniz kesinlikle Japan Rai Pass ekonomik bir seçim olacaktır.

8 – Japonya’da Nereleri Görebileceğim?


Japonya’nın 5 büyük şehrini de görebilirsiniz; Tokyo, Osaka, Kyoto, Kobe ve Hiroşima. Japonya’da gezilip görülmesi gereken müthiş güzellikte yerler var ve ne yazık ki mesafeler birbirilerine son derece uzak. Bu nedenle Japan Rail Pass almanızı tavsiye ediyoruz.

Japan Rail Pass'le ilgili diğer yazımızı okumak için tıklayın.

Yorum (0)
Yorum Bırak