Sağlık Turizmi Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Konular

Sağlık Turizmi Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Konular

Turizm sektörünün çeşitlendirilmesi ve turizmin 12 aya yayılmasına katkıda bulunan ''Sağlık Turizmi'' ticari değere sahiptir ve sağlık turizm hizmeti veren ülkelerin ekonomisinde ve istihdam yaratma hususunda önemli yer tutan çok önemli bir hizmettir.

Sağlık turizmi ile ilgili genel olarak bilmeniz gereken konulara gelin birlikte bakalım;

Sağlık Turizmi Nedir?

Sağlık turizmi; insanların sağlıklarıyla ilgili olarak hem tedavi edici hem rehabilite edici hem de sağlığa faydalı hizmetler almak amacıyla yaşadıkları ülke dışında başka bir ülkeyi ziyaret etmesidir. Sağlık amaçlı seyahat eden turiste ise  ‘sağlık turisti’ denilmektedir.

Sağlık Turizmi Çeşitleri Nelerdir?

Sağlıklı yaşam için hizmet sunan her türlü turizm hareketi sağlık turizmi olarak kabul edilebilir ancak genel olarak sağlık turizmi çeşitleri 3 ana başlık altında toplanır;

Tıp (Medikal) Turizmi: Kendi ülkesindeki tıp hizmetlerini yetersiz bulunması ya da farklı bir ülkede hastanede tedavi olmak, ameliyat olmak için yapılan turizm çeşididir.


Termal Turizm: Bedensen sağlık, ruhsal dinlenme için yıllardır şifalı olduğu bilinen termal suların olduğu bölgelerde hizmet veren termal tesislerde rehabilitasyon ve dinlenme amacıyla yapılan turizm çeşididir.


Yaşlı ve Engelli Turizmi: Yaşlı ve engelli turizmi; sosyal aktivitelerle birlikte uzun süreli konaklamaları; ileri yaşlar için gezi turları ve meşguliyet terapilerini; yaşlı bakım hizmetlerini; klinik otelde rehabilitasyon hizmetlerini; engelliler için özel bakım ve gezi turlarını kapsar.  Hizmet yeri genel olarak klinik oteller, rekreasyon alanları, tatil köyleri ve bakım evleri olur.


Sağlık Turizmi Hangi Amaçlarla Yapılır?

Hastaların tedavi amaçlı seyahat etmelerinin farklı nedenleri olabilir. Sağlık turizminde diş, göz, estetik, kalp-damar ve eklem protezleri, kısırlık tedavisi, tüp bebek gibi medikal konular ön plana çıkıyor. Bunların yanında basit tetkikler için ya da bir hastalığa yönelik kontrol ve muayene için de sağlık turizmi yapan hasta sayısı fazladır.

Hastaların sağlık turizmi yapmaları için genel nedenlerini ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Kendi ülkesinde yüksek teknolojili sağlık hizmetleri ve profesyonel insan kaynaklarının azlığı veya yokluğu
 • Uzun bekleme süresi
 • Sağlık hizmetlerinin kendi ülkelerinde pahalı olması, aynı hizmeti başka ülkelerde daha hesaplı alabilecek olması
 • Kaliteli sağlık hizmeti almak istemesi
 • Kendi ülkesinde herhangi bir nedenden dolayı ameliyatının bilinmesini istememesi
 • Sahip olduğu sağlık sigortasıyla ilgili sorunlarının olması,
 • Kronik hastaların, yaşlıların ve engellilerin farklı bir ortamda tedavi olmak istemesi,
 • Uyuşturucu ve farklı bağımlılıkları olan kişilerin farklı veya daha uygun ortamlarda olma istekleri,
 • Tedaviyle birlikte tatil yapma isteği
 • Ülkesinden farklı bir ülkenin iklim ve coğrafi özelliklerinden yararlanmak istemesi, (Ormanları, yaylaları olan, tarihi ve kültürü farklı ülkeleri görmek gibi)
 • Termal tesislerin olduğu ülkelerde termal sularla buluşma isteği

Sağlık turizmi çok çeşitli olup birçok sebebi olabilir. Temel sebebi, hastaların daha iyi imkanlarda farklı bir ülkede sağlığıyla ilgili sorunlarını çözmek  ya da aynı hizmeti ekonomik olarak daha hesaplı almak istemeleridir.

Sağlık Turizminde Ülkelerin Tercih Nedenleri Nelerdir?

Sağlık turizmi alanında en çok tercih edilen ülkeler; ABD, Hindistan, Küba, Kosta Rika, Tayland, Singapur, Kolombiya, Malezya, Türkiye, Meksika, Almanya ve Güney Kore’dir. Güney ve Orta Amerika ülkeleri genel olarak çok yüksek tedavi maliyetleri nedeniyle ABD dışında tedavi seçenekleri arayan Amerikan vatandaşlarına hizmet vermektedir. Malezya’ya daha çok Endonezya ve Filipinler gibi yakın çevreden daha iyi tıbbi hizmet almak isteyen hastalar gelmektedir. Avrupa ülkelerinde kendi içinde bir hareket bulunmaktadır. Örneğin Belçika’ya ülke dışından gelen hastaların %60’ı Holllanda’dan gelmektedir.

Peki bu ülkeler hangi özellikleri nedeniyle sağlık turisti çekiyor ona bakalım;

 • Almanya, ABD, Güney Kore gibi ülkeler sağlık hizmetleri kalitesi ve teknolojik donanımları iyi olduğu için
 • Macaristan’da termal turizmi, İspanya’da yaşlı turizmi, Hindistan’da tıp turizmi bu ülkelerde geçmişten gelen turizm ve sağlık turizmine önem verme politikaları nedeniyle
 • Singapur, Tayland, Kıbrıs Rum Kesimi, Kosta Rika gibi ülkelerin asıl gelir kaynağı turizm olduğu için
 • Ürdün, Hindistan, Malezya, Brezilya, Malta; yabancı sermaye girişi ve yurt dışında eğitim görmüş doktor avantajlarını kullanmalarından dolayı
 • Ürdün, İran, Malezya, Brezilya gibi ülkeler coğrafi ve politik konum avantajlarından dolayı

Türkiye, Malezya, İsrail gibi ülkeler ise birçok açıdan avantajı bir arada bulunduran; coğrafi konum, turizm ülkesi olmaları, sağlıkta ileri teknoloji kullanmaları, kaliteli sağlık hizmeti sunmaları, ekonomik fiyatlı olmaları gibi nedenlerde bu ülkeler sağlık turistlerinin tercih nedenleri arasında yer alırlar.


İnsanlar sağlıkları için artık sadece kendi ülkelerindeki sağlık imkanlarını ve giderlerini değil; başka ülkelerdeki tedavi ve giderlerini araştırıp karşılaştırarak hareket etmektedir. Sağlık sektörünün sorunları, hastanelerdeki yığılmalar, uzun süre beklemeler, tedavi maliyetlerinin yüksekliği, alınan hizmetin kalitesi gibi sorunlarla karşılaşan bilinçli hastalar için diğer ülkelerin sağlık hizmetlerinden faydalanma imkanlarının olması, sağlık turizmini başlı başına bir sektör haline getirmiştir. Sağlıkla ilgili tüm işlemler estetik ameliyattan tüp bebeğe, saç ekiminden diş tedavisine kadar insan sağlığıyla ilgili geniş bir alana nüfuz eden konaklama sektörü, hastaneler, termal sağlık tesisleri, SPA merkezleri ve sağlık kürü merkezleri, rehabilitasyon merkezleri gibi yerler sağlık turizmine hizmet eder.

Sağlık Turizminin Ülkeler için Faydaları Nelerdir?

Sağlık turizmi yapılan ülkelerde yılın 12 ayı turizmin devam etmesine katkıda bulunur. Sağlık turizmi ile turist çeken ülkelerde normalde ekonomik değer taşımayan ama sağlığa yararlı tabii varlıkların (ormani şifalı su, dağ gibi) ekonomik ürün niteliği kazanmasına ve bulunduğu bölgeye gelir katkısı sağlamış olur. Turistlerin yaptığı harcamalar gelir artışı sağlar. Ülkelerin dünya çapında imajlarına olumlu katkıda bulunur.

Türkiye, coğrafi konumu, sağlık kuruluşları, eğitimli insan gücü, kaplıcaları ve doğal güzellikleriyle sağlık turizmi açısından oldukça elverişlidir. Hem tarihi ve kültürel zenginliği hem de sağlık alanındaki yetkinlik seviyesiyle Türkiye, dünyanın 10 gözde ülkesi arasında yer alıyor.

Yorum (0)
Yorum Bırak