Onlar Her Zaman Göz Alıcı: Sanatla Bütünleşen Avrupa Şehirleri

Onlar Her Zaman Göz Alıcı: Sanatla Bütünleşen Avrupa Şehirleri

Bazı şehirler vardır sanatla bütünleşen… Van Gogh ismi duyunca veya bir Leonardo da Vinci tablosu görünce akla gelen. Kimi şehirlerde ise birbirinden muhteşem eserler bir anda karşınızda tüm güzelliğiyle dikilir; örneğin bir Mimar Sinan eseri olan Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Cami gibi. Hangi türde olursa olsun sanat bir de şehirlerin o dinamiğiyle birleşince daha da büyüleyici bir hale geliyor. Gerek ülkemizde gerekse de Avrupa'da adından sanatla ve sanatçılarıyla söz ettiren birçok şehir var. Bu içeriğimizde adeta bir sanat şehri haline gelen kentleri inceleyeceğiz. Keyifli okumalar.

İstanbul / Türkiye

Bu listenin olmazsa olmaz şehri İstanbul. Özellikle tarihi yarımadadaysanız başınızı nereye çevirirseniz çevirin her an bir sanat eseriyle karşılaşabilirsiniz. Gerek mimari eserleri gerekse de İstanbul’daki müzelerde bulunan eserleri ve binlerce sanatçıya İlham olmuş İstanbul’un güzelliği bu şehir tam bir sanat şehri yapmaya yeter de artıyor. Hem Doğu’nun hem de Batı’nın birçok rengini barındıran İstanbul, her yönüyle ilgi çekici bir kent olmayı her daim başarıyor.


Paris / Fransa

Dikkat! Bu şehrin her şeyi sanat severleri kendine aşık edebilir! Birbirinden güzel kafeleri, restoranları, Eyfel Kulesi… Dünyada sanatla özdeşlemiş şehirlerden ilk akla geleni ise tabii ki Paris. Hele Paris’in o meşhur Louvre Müzesi! Binlerce yıllık geçmişe sahip eserler, Rönesans’ın başyapıtları ve hatta gelmiş geçmiş en ünlü tablo olan Mona Lisa ise Louvre Müzesi’nde bulunuyor. Paha biçilemez eserlerin yer aldığı bu kent aynı zamanda modern sanatın doğuşunda ve gelişiminde de büyük bir öneme sahip.


Londra / İngiltere

Dünyanın en ünlü yazarlarından birisi olan William Shakespeare, Londra’da uzun yıllar boyunca hem aktörlük hem de yazarlık yapmıştır. Birçok ressam, heykeltraş, yazar ve müzisyene ev sahipliği yapmış Londra; bu yüzdendir ki “sanat” denildiği zaman ilk akla gelen şehirlerden birisi olmuştur. Müzelerin, sanat galerilerinin, tiyatro binalarının orjinalliğini koruduğu Londra, her mevsim sanat şehri olma özelliğini yaşıyor.


Floransa / İtalya

Floransa, sanatın başkenti olarak bilinir. Nasıl bilinmesin ki? Arno Nehri’nin etrafına kurulu şehir bu ünvanını cadde ve sokaklarında yer alan yüzlerce sanat eserine borçlu. Günümüzde eşsiz bir sanat galeri olarak kullanılan Uffizi Sarayı’nda; Leonardo Da Vinci, Boticelli ve Michelangelo’ya kadar Rönesans’ın en ünlü sanatçılarının eserleri yer alıyor. Piazza della Signoria, Palazzo Vecchio, Santa Croce Kilisesi ve Galleria dell’Academia Floransa gezi rehberinizde mutlaka yer almalı.


Barselona / İspanya

Sagrada Familia, La Batllo & Brunch & Cake (Kemiklerin Evi), Casa Mila ve nicesi. Art Nouveau akımının İspanya’daki öncüsü mimar Antoni Gaudi’nin eserlerine şehrin dört bir yanında rastlayabilirsiniz. Flamenko dansçıları, sokak müzisyenleriyle her daim hareketli bir şehir olan Barselona; müzeleri, binaları, sokakları ve restoranlarıyla Avrupa’nın en ikonik yerlerinden bir tanesi.


Eskişehir / Türkiye

Listemizde yine Türkiye’den bir şehrimiz var; o da Eskişehir! Her ne kadar küçük bir şehir olsa da Eskişehir’in dört bir yanında heykeller görürseniz şaşırmayın. Kendisi de bir heykeltraş olan belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen’in teşvikleri sayesinde Eskişehir’de onlarca müze, galeri ve sanat etkinliği mekanları bulunuyor. Balmumu Müzesi’ndeki ve Masal Şatosu’ndaki heykelleri öğrencilerin yaptığı, Türkiye’de bir ilk olan Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun düzenlendiği ve “Yılın Uluslararası Projesi” ödülüne layık görülen Odunpazarı Modern Müzesi ile Eskişehir; dünyada örnek gösterilebilecek bir sanat şehri.


Atina / Yunanistan

Tanrıça Athena’nın şehridir Atina. Ziyaret eden büyük-küçük herkesi kendisini hayran bırakan Atina, antik zamanlarda yaşayan sanatçılara, felsefecilere kucak açan bir kentti. “Batı Sanatı” denildiği zaman akla gelen ilk yerlerden birisi olan Atina, her bir metrekaresi ve müzeleriyle sanatseverlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken şehirler arasında yer alıyor.


Amsterdam / Hollanda

Avrupa’nın en kozmopolit şehirlerinden birisi olan Amsterdam, tam bir sanat ve tarih şehridir. Birçok ünlü sanatçıya kucak açan şehirde müzeler bölgesi yer alıyor. Madame Tussauds’dan, Van Gogh Müzesi’ne kadar dünyaca ünlü birçok müzeye sahip. Günümüzde sanatçılar için ilham kaynağı haline gelmiş kenti ziyaret etmeden önce Amsterdam’da görülecek yerler listesini hazırlayarak; şehrin hem doğasını hem tarihini hem de yerlerini yakından görebilirsiniz.


Bu içerik ilginizi çekebilir: Yazarlarıyla Özdeşleşmiş 8 Edebiyat Şehri

Yorum (0)
Yorum Bırak