Aracınızla Şehirlerarası Yolculuk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Aracınızla Şehirlerarası Yolculuk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Havalar da ısınmaya başlamış içimizi seyahat hevesi sarıp sarmalamışken kendi aracınızla şehirlerarası yolculuğa çıkmayı mı planlıyorsunuz? Kimimiz seyahatlerini uçak ya da otobüsle yapmayı tercih ederken kimimiz de kendi aracının konforunu tercih eder. Ancak kendi otomobilinizle yola çıkmadan önce almanız gereken birtakım önlemler var. Nedir bunlar derseniz sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz.

1- Otomobiliniz Sıkı Bir Detaylı Kontrolden Geçsin

Yolculuğunuza başlamadan önce aracınıza dair her türlü ihtimale hazırlıklı olmanızı öneririz. Arabam şehir içinde tıkır tıkır gidiyor, şimdi detaylı kontrole ne gerek var demeniz büyük bir hataya neden olabilir çünkü uzun yola çıkan araç uzun süre çalışır ve motoru da her zamankinden daha yüksek performans gösterir. Buna bağlı olarak yağ tüketimi daha fazla olur, yağ seviyesini kontrol ettirdikten sonra gerekirse yağını değiştirebilirsiniz. Diğer gerekli bakımların yapılmasını da sağlayın. Periyodik bakım zamanı yaklaşmışsa, yoldan geldikten sonra baktırırım demeyin. Fren sistemi de kontrol edilecekler listenizde mutlaka yer almalı. Gerekirse balataları değiştirin. Hidrolik yağ seviyesi ayrıntısını da gözden kaçırmayın. Bir diğer önemli nokta da otomobilinizin lastikleri. Stepne dahil tüm lastiklerinizi tek tek kontrol edin ve mevsime uygunluklarına bakın. Ayrıca mutlaka ışık donanımının çalışır durumunu kontrol edin.


2- Otomobilinizin Yasal Yükümlülüklerini Tamamlayın

Teknik bakımları tamamlanmasının ardından sıra geldi yasal yükümlülüklere yani araç muayenesi ve zorunlu trafik sigortasının geçerlilik süresinin kontrolüne. Unutmayın, teknik olarak muayeneden geçmeyen ya da geçmesi mümkün olmayan bir araçla kesinlikle yola çıkmamalısınız.

3- Yola Çıkmadan Önce İyi Uyuyun

Uykunuzu güzelce almadan kesinlikle yola çıkmamalısınız. Uykusuz araba kullanmanız dikkatinizin ve kontrolünüzün dağılmasına yol açacağı için hem kendinizin hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atmak olur.

4- Sık Sık Mola Verin

Uzun yolda nasıl ki otomobillerin motorlarının performansı şehir içi kullanımla aynı değilse, araç kullanmak da aynı şekilde birbirine benzemez. Şehir için araç kullanırken yoğunluktan dolayı sürücünün dikkati yüksektir ancak şehirlerarası seyahatlerde bir süre sonra monotonluktan dolayı sürücünün dikkati dağılabilir. Diğer yandan uzun süre araç kullanmak kişide yorgunluğa neden olabilir. Bu nedenle her iki-üç saatte bir mola vermek hem bedeni hem de zihni dinlendirir.


5- Sürüş Güvenliği Altın Kuralınız Olmalı

Öncelikle araç içindeki herkesin emniyet kemerini taktığından emin olmalısınız. Hızınız yüksekken takip mesafenizi de koruyun. Seyir halindeyken yüksek sesle müzik dinlemek kulağa hoş bir aktivite gibi gelebilir ancak bu sürücüde dikkat dağınıklığına neden olabilir. Ancak bu durum elbette müzik dinlemenize engel değil, yolculuğunuzu listelediğiniz keyifli şarkılarla eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Yolları nasıl aştığınızı fark etmeyeceksiniz bile… Diğer bir hassas nokta ise kokpitte sürücünün görüş açısını bozacak ya da konsantrasyonunu bozacak nesneler olmamasıdır.

6- Hız Kurallarını Siz Belirlemeyin

Trafik kazalarının büyük bir çoğunluğunun yüksek hız limitinden kaynaklandığını biliyor musunuz? Yasal hız limitlerine uymanız olası bir tehlikenin önüne geçmenizi sağlar. Yasal hız sınırları hakkında kısaca bilgi verecek olursak otobanlarda yasal hız 120km, bölünmüş yollarda 110km, şehirlerarası çift yönlü karayollarında ise 90km olarak belirlendiğini söyleyebiliriz. Ayrıca tabelalarda belirtilen hız sınırlarına dikkat etmenizi de öneririz.

Arabayla Tatile Giderken Alınacaklar Listesi

Yolculuğunuz öncesi yapacağınız bu liste hem güvenliğiniz hem de konforunuz için oldukça önemli. İşte kendi aracınızla uzun yola çıkarken olmaz olmazlar:

  • Yedek lastik ve kriko,
  • Trafik seti,
  • Hava pompası,
  • İlk yardım seti,
  • Araba camı için güneşlik,
  • Bol su ve atıştırmalıklar,
  • Telefon ve bardak tutucu,
  • Islak ve kuru mendil ile diğer hijyen ürünleri
  • Elinizin altında olmasını istediklerinize kolaylıkla ulaşabilmek için çok amaçlı düzenleyiciler.

Covid-19 Döneminde Otomobille Yolculuğa Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük hayatınızda aracınızın hijyenine önem veriyor olsanız da uzun yolculuk öncesi aracınızı detaylı dezenfekte edebilirsiniz. Yanınızda ıslak ve kuru mendilin yanı sıra alkol bazlı dezenfektan ya da kolonya da bulundurmalısınız. Özellikle araçtan çıktığınız durumlarda ellerinizi sık sık dezenfekte etmeniz bir hayli önemli. Ancak alkol bazlı bu ürünlerin yanıcı maddeler olduğunu ve güneş ışığına fazla maruz kaldıklarında patlamaya yol açabileceklerini de hatırlatmış olalım. Bu ürünleri direkt güneş ışığından korumalısınız.

Yol boyunca mola vermeniz gereken mekanların yoğun olmamalarına dikkat etmeniz bir diğer husus. Hijyeninden emin olmadığınız tesislerde mola vermek yerine yola çıkmadan önce hazırladığınız atıştırmalıkları da tüketebilirsiniz. Tuvalet ihtiyaçlarınız için de aynı şekilde güvenilir tesisleri seçmenizi öneririz. Musluk ve kapı kolu birçok kişinin dokunduğu noktalara direkt dokunmak yerine tek kullanımlık kağıt mendillerle kullanabilirsiniz.


Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır?

Pandemi koşulları nedeni ile bazı şehirlerimizde hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. İçişleri Bakanlığı özel izinli vatandaşların sokağa çıkma yasağının uygulandığı saatlerde seyahat edebileceğini bildirirken, kısıtlama olmayan zamanlarda ise şehirlerarası geçişlerin açık olduğunu belirtti. Seyahat belgeleri ise e-devlet üzerinden ya da SMS yolu ile alınabiliyor. Ayrıca şehirlerarası yolculuk yapacak olan 65 yaş üstü ve üzeri kişiler yine İçişleri Bakanlığı Genelgesi kapsamında seyahat izin belgesi alması gerekiyor.

Bu içerikler ilginizi çekebilir:

Temassız Tatil: ''Yeni Normal'' Sürecinde Tatil Yapmak

Yurt İçi ve Yurt Dışı Seyahat Etmek İçin Hangi Şartlar Geçerli?

Yorum (0)
Yorum Bırak