İçerik Üreticisi ve Yoga Eğitmeni Sevda Serbest Özata ile Seyahat Ekseninde Bir Röportaj Gerçekleştirdik

İçerik Üreticisi ve Yoga Eğitmeni Sevda Serbest Özata ile Seyahat Ekseninde Bir Röportaj Gerçekleştirdik

Takipçileri onu birbirinden güzel seyahat fotoğrafları, gezi yazıları, yaşam tüyoları ve yoga eğitimleri ile tanıyor. Instagram hesabından ve blog sayfasından seyahate ve hayata değer katan içerikler üreten Sevda Serbest Özata ile hem keşfetme hem yoga hem de çocukla yolculuk üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Birbirinden güzel içerikleriyle takipçilerine yola çıkma hevesi veren ve keşfetme duygusunu aşılayan Sevda Serbest Özata'yı gelin daha yakından tanıyalım. Keyifli okumalar...

HIS Travel: Sevda Serbest Özata kimdir? Okuyucularımızın sizi daha yakından tanıması için kendinizden bahsedebilir misiniz?

Sevda Serbest Özata: Yaşamıma değerli anlar anılar katmayı ve bulunduğum andan da zevk almayı seven biri diyebilirim kendim için kısaca. Uzun seneler miliyet.com.tr’de lifestyle editörü olarak çalıştım. Milliyet’ten ayrıldığımda kesfettik.com’u yayına hazırladım. Seyahat, yeme-içme, sağlık, sanat gibi pek çok farklı konuda keşfettiklerimi hem blogumda hem de sosyal medya kanallarımda paylaşmaya başladım. Keşfettik hem bana yepyeni keşifler sundu hem de beni okuyan, takip edenlere yola çıkmaları ya da yeni bir lezzeti tatmaları için ilham oldu. Kurumsal alandaki macerama bir süre daha kişiye özel seyahat planlama ve bir sağlık kuruluşunda dijital pazarlama alanlarında devam ettikten sonra yoga eğitmeni olmaya karar vermemle ara verdim. Şimdilerde yoga eğitmenliğinin yanı sıra yoga ve seyahati birleştiren içerikler sunmaya devam ediyorum.


HIS Travel: Seyahat etme ve keşfetme tutkunuz ne zaman başladı?

Sevda Serbest Özata: Sanırım gazeteci olmayı istediğim ortaokul yıllarımda başladı seyahat ve keşfetme tutkum. Ortaokulda arkadaşlarımı örgütleyip okul gazetesi çıkarmıştık. O dönemde gazeteye İstanbul’da gezilebilecek bazı müzeleri yazmış, fotoğraflamıştım. Keşfetmeye dair en güzel şey ise keşfetmenin yaş ve konu olarak bir sınırı olmaması. Bir bakıyorsunuz dünya pandemi nedeniyle evinden çıkamıyor. Burada da keşfedilecek çok çeşitli konular var. Mindfulness, aromaterapi, ayurveda… Hepsi hem bir seyahat içerebilir hem de bir küçük çadırda bile keşfedilecek özelliklere sahip.

HIS Travel: Siz hem bir gezgin, hem içerik üreticisi hem de yoga eğitmenisiniz. Nasıl organize oluyor, içerik üretirken neye dikkat ediyorsunuz?

Sevda Serbest Özata: Yogayı yaşamıma katmak seyahatlerimi çeşitlendirdi ve elbette ürettiğim içerikleri de. Yoga kampları, kendi düzenlediğim yoga tatilleri ve gitmiş olduğum şehirlerde, ülkelerde yogaya dair keşfedilecek konularım oldu. Bu da seyahate bakış açımı ve niteliğini değiştirdi. Eskiye göre daha farkındalıkla seyahat ediyor, tatmış olduğum lezzetlerin, gördüğüm bir manzaranın, müzikalin tadını daha sindirerek çıkarıyorum. Farklı konulara ilgimin olması seyahatlerimi de daha keyifli kılıyor. İçerik üretirken yogaya ve seyahate ilgisi olanları yakalayabilecek ipuçlarını, onlara yardımcı olabilecek ya da ilham verecek konulara dikkat etmeye çalışıyorum.


HIS Travel: Sosyal medya artık hemen hepimizin karar almasında büyük bir etken. Özellikle seyahat alanında sizce nasıl bir etkisi oldu sosyal medyanın?

Sevda Serbest Özata: Seyahat etmeyen insanlar bile artık sosyal medyanın verdiği ilhamla, cesaret ile seyahat ediyor. Sosyal medyanın bu anlamda katkısı tartışılamaz. Bugün bizi haritada yer seçmeye, 1 yıl sonrasına uçak bileti bakmaya iten güç sosyal medya. Bizi Fransa’nın adı pek de bilinmeyen bir köyündeki yeraltı restoranına gitmeye ikna eden bu güç, doğru kullanıldığında şahane bir turizm pazarlaması aynı zamanda. Ancak bazı destinasyonlara olan yoğun ilgi o bölgede bazen olumsuz durumlara da yol açabiliyor. Bu nedenle çok popüler olmak istemeyen bazı kasabalarda, köylerde ‘’lütfen bizi paylaşmayın’’ cümlelerini duyar olduk. Bu konuya da dikkatli davranmak gerektiğini ve saygı gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Issız kalmak isteyen bölgeler olabilir ve olmalı:)

HIS Travel: Takipçilerinize onlara yol gösterici olan birçok bilgi paylaşıyorsunuz. Peki siz seyahatlerinizi planlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Sevda Serbest Özata: Ben de takip ettiğim yerli ve yabancı seyahat bloggerlarının deneyimlerinden faydalanıyorum. ama öncelikle kendi önceliklerimi sıralayıp, bütçeme, zevklerime ve zamanıma göre bir seyahat planlıyorum. Seyahat konusunda planlamanın yanı sıra spontane olmayı da seviyorum.

HIS Travel: Seyahatlerinizde yaşadığınız en heyecan verici deneyim neydi?

Sevda Serbest Özata: Henüz çok meşhur olmamıştı ve "dünyanın en güzel köyleri" listesinde kalbimi çalmıştı Hallstatt. Kendisine kavuştuğum tren yolu ve minik bot aklıma gelen en heyecan verici bir anı olarak kalmış.


HIS Travel: Gelelim Güneş’e :) Güneş dünyaya geldikten sonra seyahatlerinizde neler değişti?

Sevda Serbest Özata: Açıkçası henüz 1 yıl oldu Güneş dünyaya geleli. Pandemi nedeniyle eskisi kadar seyahat edemesek de seyahatlerimizi kesinlikle etkiledi diyebilirim:) Küçük ve heyecan dolu bir gözün, kalbin seyahatlerimize eşlik etmesi hem çok keyifli hem de düşünülmesi gerekenler listesinin biraz uzamasına neden oluyor. Hava koşulları, aktivite yoğunluğu, hijyen koşulları özellikle ilk yıl için dikkat etmemiz gereken konular oluyor. Ancak Güneş’in büyümesi ile bu konulara verdiğimiz önem de azalacak gibi duruyor. Her ne kadar bebekler düzeni sevseler de keşfetmeyi de seviyorlar bu nedenle onlarla seyahat etmeyi ertelememek gerekiyor fikrimce. :)


HIS Travel: Bebekle gezmek bir anlamda daha çok eşya taşımayı da beraberinde getiriyor. Seyahate giderken yanınıza neler alıyorsunuz? Hafif seyahatler için annelere vereceğiniz tavsiyeleriniz neler?

Sevda Serbest Özata: Kesinlikle yükünüz artıyor. Kanguru, bebek arabası, bebeğin ayrı bavulu, acil ihtiyaç çantası derken liste uzayabilir. Ancak kıyafetlerini minimum sayıda tutmak, bebek arabasını kabin boy seçmek, seyahat boy ürünler taşımak, gideceğim destinasyonda bulabileceğim bazı ihtiyaçları yanımda götürmemek gibi bazı ipuçları verebilirim.


HIS Travel: Çocukla seyahat edecekler için ‘burası tam ailece keşfedilecek yer’ dediğiniz yerler var mı?

Sevda Serbest Özata: Yurt dışında Barselona’yı çocukla yeniden gezmek şahane olurdu. Her köşesi dev parklar, müzeler, geniş sahiller, bisiklete, scooter’a uygun caddeler ve mis gibi bir hava… yurt içinde ise Eskişehir çocuklar için tam bir karnaval şehri.

HIS Travel: Önümüzdeki günlerde takviminizde yeni seyahatler yer alıyor mu?

Sevda Serbest Özata: Önümüzdeki günlerde İzmir ve İstanbul’a yakın lokasyonlarda yeni seyahatlerim olacak. Aynı zamanda Azerbaycan ve Tiflis de keşfetmek istediğim ülkemize yakın yurt dışı rotaları.

Sevda Serbest Özata'yı instagram.com/kesfettik adresinden takip edebilir ve blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Yorum (0)
Yorum Bırak