Solo Seyahat ve İş Seyahatlerinde Yalnız Gezgin Olmak

Solo Seyahat ve İş Seyahatlerinde Yalnız Gezgin Olmak

Seyahat etmek kimileri için bir tutku kimileri için hayat şekli kimileri için de iş nedeni olabiliyor. Amaç ne olursa olsun seyahat etmenin insana kattığı değer tartışılmaz. Çoğunlukla seyahat etmek heyecan duyulan bir eylem olsa da eğer sık sık iş seyahati yapıyorsanız her zaman aynı heyecanı hissetmeyebilirsiniz. Özellikle iş seyahatlerine yalnız başına giden bir şirket çalışanı için bu durum sıkıcı bile olabilir. Toplantı, fuar, eğitim ya da farklı nedenlerle iş seyahatine çıkmışsanız kendinizi otele hapsetmek yerine dışarı çıkıp yepyeni keşifler yaşayabilirsiniz. Tek başıma mı dediğinizi duyar gibiyiz. Evet. Tek başınıza. Çünkü dünyanın yeni seyahat trendlerinden biri ‘Solo Seyahat’ size tek başınıza seyahat ederken muhteşem keyif alabileceğiniz anlar yaratabileceğinizi öğütlüyor.  

İş Seyahatlerinizi Keyifli Hale Getirecek 5 Pratik Bilgi içeriğimizi okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Solo Seyahat Nedir?

Solo seyahat, ya da diğer ismiyle tek başına seyahat, dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan çoğu gezginin uzun yıllardır hayat tarzı olan bir seyahat kavramı. Yurt dışındaki öğrencilerin eğitime, çalışanların iş hayatına ara verdikleri ‘gap year’ döneminde yoğunluk gösteren solo seyahat bugün gezginlerden, iş insanlarına kadar birçok segmente özel rotalar oluşturulmasını sağladı. Bloggerler, fenomenler, Youtuber’lar ve seyahat yazarlarının solo yani tek başına seyahat deneyimlerinin verdiği motivasyon ile solo seyahat kavramı birçok kesimi etkiledi. Hatta beyaz yakalı dediğimiz özel sektör çalışanları iş hayatlarına bir süre ara verip dünyayı keşfetmek üzere yola çıktı. Solo seyahat biraz böyle bir amaca yönelik olsa da bu kavramı iş seyahati yaparken de hayatınıza adapte edebilirsiniz. İki ya da üç belki de daha fazla zaman dilimlerinde iş için gittiğiniz yerde hayatı nasıl yaşamaktan hoşlanıyorsanız iş seyahatinizi de tek başınıza bu yönde şekillendirebilirsiniz. Ve belki de hayatınızın geri kalanında uzun bir dünya turu yapıp yapmayacağınıza karar verebilir, iş seyahatlerinde içinizden bir kaşif çıkartmanıza yardım edebilir, kendinize bir hobi edinebilirsiniz. Çünkü iş seyahatleri için gittiğiniz bir şehirde ileriki zamanlarda kendini adayacağınız bir dalış hobisi edinemeyeceğinizi keşfetmeden bilemezsiniz.


Solo seyahat, tamamen sizin yönlendirmeniz ile filtrelenmemiş bir seyahat amaçlar. Nereye gitmek, nerede yemek yemek, nerede eğlenmek isterseniz karar verici siz olursunuz.

Solo Seyahat Güvenli Midir?

Yalnız seyahat etmenin en büyük handikapı güvenliktir. Tek başına seyahat etmek güvenli midir sorusunu yolculuğunuz öncesi mutlaka soracaksınızdır. Başıma bir şey gelirse bana kim, nasıl ulaşır, ben birilerine nasıl ulaşırım, sağlıkla ilgili işlerimi nasıl halledebilirim gibi sorular sormanız gayet doğal. Yalnız bir gezgin olduğunuz bu durumda sadece seyahatinizin risk yönetimi için seyahat tasarımcılarından destek alabilirsiniz. Seyahat için risk yönetimi birçok risk faktörünü yönetir ve olası risklerden sizi korur. Siz mümkün olduğunuz en solo şekilde seyahat etmek istiyorsanız dışarıdan bir etkiyi sadece risk yönetimini uygulayan bir danışman olarak organize edebilirsiniz. Buna en iyi örnek yaşamakta olduğumuz COVID-19 pandemisinde tek başınıza bir gezginken uçuşların kapanması ve bulunduğunuz ülkeden en kısa sürede yurda dönüş yapmanızı sağlamak için bir iletişim olabilir. Diğer tüm detaylar yine tarafınızca belirlenir ve özgür seyahatinize devam edersiniz. Solo seyahat etmek için dışarıdan aldığınız risk yönetimi desteği haricinde sizin de kontrol listenizde yer alması gereken bazı maddeler bulunuyor. Gelin birlikte keşfedelim;

 • Gideceğiniz ülkeye ya da şehre dair önceden bilgi sahibi olun
 • Ulaşım sistemini öğrenin ve şehir içi toplu taşımaların neler olduğunu kontrol edin
 • Doğru konaklama adreslerini tercih edin; bunun için güvenilir acentelerden rezervasyon yapın.
 • Varış saatlerinize uyan otel rezervasyonu yapın.
 • Önceki deneyimler her zaman iyidir. Tavsiyeleri alın ama kendi yolunuzu çizin.
 • Seyahatinizde güvenlik ve sağlık konusunda sorun yaşamamanız için risk yönetimi yapan çevrimiçi rezervasyon araçları kullanın.
 • Elçiliklerin ve acil durum numaralarını öğrenin.
 • Nerede olduğunuza ve nerelere gidebileceğinize yönelik bilgileri yakınlarınızla paylaşın.
 • Değerli eşyalarınızı yanınızda götürmeyin.

Yalnız seyahat, solo gezgin olmak herkese hitap etmeyebilir. Tek başına olmaktan hoşlanmayanlar olduğu gibi yalnız seyahat etmekten büyük keyif alanlar da vardır. Eğer daha önce tek başınıza seyahat etmemiş ve bunun size uygun olmadığını düşünüyorsanız iş seyahatinizi biraz da solo seyahate dönüştürerek kendiniz için farklı bir deneyim kazanabilirsiniz.


Solo Seyahat Size Neler Kazandırır?

Asla yalnız değilsiniz. Evet her ne kadar solo kavramı yalnız seyahat etmenizi gerektirse de gittiğiniz hiçbir yerde tamamen yalnız kalmazsınız. Yeni şehirler, yeni insanlar demektir. Bu yüzden farklı dillerde merhaba demeyi öğrenmenizi tavsiye ederiz.

 • Cesaret ve özgüven sahibi olursunuz. Yalnız seyahat etmek size kendinize güvenmeniz gerektiğini vurgular.
 • Yeni kültürler öğrenir ve vizyon sahibi olursunuz. Çünkü tek başına seyahat etmek yanınızdaki ile ilgilenmek yerine sizi daha dışarıya dönük biri yapar. Böylece sürekli keşfetme halinde olursunuz.
 • İş seyahatleri arasında kısa süre bu deneyimi yaşamış olmanız ya da iş hayatınıza ara verip uzun bir seyahate çıkmış olmanız dönüşte sizi bambaşka bir insan yapacaktır.